میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در16 فوریه 2020 ساعت 3:41 ق.ظ سرویس:یادداشت 12 دیدگاه 593 بازدید

سودای تجمیع، فردایِ تخریب!

سودای تجمیع، فردایِ تخریب!

فلا تَلوُموُنی و لوُمُوا اَنفُسَکُم*( ابراهیم/ ۲۲)

ابراهیم مهرابی: روند تایید صلاحیت ها، نشان داد که حاکمیت در صدد است نیروهای غیرخودی (به زعم خودشان) و رقیب (اصلاح طلب ها، اعتدالی ها، مستقل ها، اصلاحگران و…) را با کوچکترین بهانه از چرخه مدیریت و مراکز تصمیم سازی و تقنین، خارج و سه قوه را بیش از پیش، یک دست کرده و در اختیار بگیرد!

این سوگیری های شدیدِ اخیر، پی آمدهایی دارد که در نهایت به سود انقلاب و خود آنان نیست. پی آمدهای احتمالی این (کلونی سازی همگن) می تواند موارد زیر باشد:

۱_ دایره نقد و آسیب شناسی قدرت، کاهش یافته، (اردوگاه محوری) و ( پادگان_کشوریِّ) نانوشته بُروز بیشتری می یابد.

۲_ انسداد سیاسی، کامل تر می شود و بزمِ (خود گویی و خود خندی، عجب مرد هنرمندی!!) رونق بیشتری می یابد.

۳_ دست حکومت از مهم ترین بهانه برای تبرئه دخالت های مشکل آفرین خود، تهی می گردد و کس یا گروهی در داخل،  برای حواله مشکلات به گردن آنان پیدا نخواهد کرد.

در آن صورت، کل مشکلات را  باید بین دو گروه (دشمن خارجی و خودِ حکومت) تقسیم کنند و این، بار گرانی خواهد بود که تاوان (کمر شکن) زیادی برای خود آنان خواهد داشت.

می دانیم که حکومت تاکنون مشکلات را به گردن رقیب سیاسی داخلی و (غالبا دولت ها) و دشمن خارجی  انداخته است و تمام روسای جمهور و نخست وزیر را عامل اصلی مشکلات مخصوصا اقتصادی معرفی کرده است. صدا و سیمای تک چشم البته در این راه، تلاش وافری کرده است تا بگوید این مشکلات، حاصل انتخاب خود مردم است!

دولت درسایه، خود البته، در مقامِ خودخداوندگونه_پنداری، هیچ عیبی را برای خویش تصور نمی کند چرا که خود را صالح و رقیب را طالح تصور می کند!

۴_ حذف گروه های چهارگانه فوق، در دراز مدت به سود این گروه ها است چرا که مردم بیشتر به ریشه مشکلاتشان پی می برند و بین قشر متوسط و پایین جامعه (به ترتیب، انقلابیون ۵۷ و همراهان فعلی) با منتقدین حاکمیت، رابطه و علقه شدیدتری ایجاد می شود و از قضا سرکنگبین صفرا و روغن بادام، خشکی می افزاید!

۵_ مشکلات مبنایی مملکت آنقدر عمیق است که با یکدست شدن حاکمیت، اتفاق خاصی نمی افتد. در دوره بعد از چهارساله مجلس و ریاست جمهوری آینده، قشر متوسط جامعه به سمت قشر فقیر جامعه سر ریز و سرازیر می شود و با تشدید دوقطبی شدن، به سمت گسست بیشتر اجتماعی و فروپاشی اخلاقی و سیاسی و حتی جغرافیایی، سیر خواهیم کرد.

۶_ حاکمیت در دو حوزه، ناتوان تر از حال خواهد شد:

الف: دیدن مردم و احترام به آنها

ب: کاهش فقر

این دو مولفه به یاس یا نافرمانی مدنی بیشتر منجر خواهد شد، هرچند طلیعه و نشانه های آن هم اکنون نیز هویداست!

۷_ با کاهش پایگاه و سرمایه اجتماعی حاکمیت، وابستگی و دلبستگی به یکی از سه بلوک (روسیه، چین و غرب) بیشتر می شود. روسیه نامزد اصلی این عشق بازی اضطراری سیاسی است. همان که تاکنون نیز زیرکانه، ایران را دوشیده است!

۸_ فساد سازمانی (در همه زمینه ها) در تمام سطوح افزایش یافته و مفسدین در کنار هم به ارتزاق خواهند پرداخت و زیان اصلی، متوجه اکثریت مردم خواهد بود!

۹_ یورش و خیزش پابرهنگانِ مطرود، اصلی ترین تهدید آینده خواهد بود چرا که چیزی برای از دست دادن نخواهند داشت. البته حکومت اگر بتواند به هرطریقی، پابرهنگان را از آن خود کند، می تواند به بقای خود امیدوار باشد.

۱۰_ با یکدست شدن ساختار سه قوه، و به تبع آن افزایش چتر امنیتی و نظامی، زمینه فشار بر سران گروه های چهارگانه (که در آینده محبوبیت مردمی آنان زیادتر شده)  بیشتر و بر احتمال قلع و قمع و حصر و زندانی آنها افزوده می شود.

۱۱_ و….

امروز از سر دلسوزی این را می گوییم، فردا اگر باختید، دیگران را ملامت نکنید بلکه خود را ملامت کنید!

امید است این تحلیل، کاملا غلط از آب درآید و آبروی نویسنده اش برود تا انقلاب و ایرانِ عزیز، بماند!

راه حل پیشگیرانه:

۱_پذیرش پلورالیسم سیاسی واقعی داخلی

۲_  برگشت به قانون اساسی

۳_ پذیرش تعایش (هم_زیستی) بین المللی

* ترجمه: (شیطان خطاب به انسان در قیامت) پس، مرا ملامت نکنید بلکه خود را سرزنش کنید

منبع: کانال تِلِگرامی دکتر ابراهیم مهرابی:

https://t.me/EbrahimMehrabi

از این نویسنده بخوانید:

سنگی بر گوری

زینتِ لینَت، گمشده حاکمیت و حَکَمیَّت

انباشتِ «مصلحت»!

بی جان ولی پربیان

جام برجام، طُرفِه دام ِ افشایِ نفاق

سیاست باراندازی و براندازی

برف غفلت، سر جهل!

پیدایی دُم خروس!

خُرده بر زبان مُرده

کوچِ کوچ


12 نظر

 1. ناشناس گفت:

  2

  0

  اقاي دکتر
  یکی از تبلیغ های امپراطوری خبری غربی صهیونی نعل به نعل در قسمت کوچک ومهم نوشته شما آمده است. که حکومت لاجرم به روسیه و چین وابسته می شود و یا با غرب می سازد.
  هرچند ام روز مفهوم استقلال نسبت به ۵۷ سترگ تر شده است اما حتی قسمتی از مفهوم سیاسی استقلال به معنای دی روزش که باشد بپذیر تایید نشوی و اصلاح طلبی اصطلاحی خالی از مفهوم اولیه که منتج به رای خاتمی در برابر تفکر هاشمی بود. ام روز هرم وارونه شده است و خود سهم به سزایی دارد و دم خروس اش به زور ماهیچه های اطراف سوی غرب تکان می خورد.
  مگه بده؟ ابدا؟

 2. ناشناس گفت:

  3

  0

  ممنون از دلسوزی شما.همین که شما اصلاح طلبان که ۴۰ سال با شعار و عوامفریبی و تغییر چهره در طول ۴دهه انقلاب تمام امور رو در اختیار داشتید و همیشه هم بقیه رو مقصر میدانستید از این به بعد نباشید مملکت حداقل ۷۰ درصد رو به جلو حرکت میکنه.بقیه اش هم با برنامه ریزی درست میشه

 3. ناشناس گفت:

  1

  0

  ثمره مدرک گرایی همین میشه.روکشی از روشنفکری بر تفکری پوسیده

 4. اوزی گفت:

  0

  0

  این تحلیل کاملا منطبق بر شرایط حاکم بر جامعه است به نظر میرسد صادقانه ودلسوزانه نگاشته شده است خدا کند که پس از بکدست شدن حاکمیت با دنیای خارج هماهنگ شده ودر نتیجه مشکلات این مردم حل شود

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  حالا بروجردی که تمام اتهامات رو بهش چسبوندین
  جا داره جعفرپور و حامیانش پاسخ بدن چرا ایشون به حدی به مجلس علاقه پیدا کرده که تمام خوبی های بروجردی در مجلس به ایشان و پشتیبانی بیت آقا در بار اول انتخابات را فراموش کرده و حتی شمشیر رو از رو بسته

  مقام معظم رهبری
  . دنبال کرسی‌های ریاست [بودن] ــ چه ریاست اجرائی، چه ریاست تقنینی؛ می‌بینید برای نمایندگی مجلس بعضی خودشان را میکُشند، اگر چنانچه راه پیدا نکنند به هر دلیلی یا مثلاً فرض کنید صلاحیّتش را تأیید نکنند یا رأی نیاورد و غیره، خودش را به آب و آتش و در و دیوار میزند که چرا نشد ــ عقل نیست، تدبیر نیست. ملاحظه کردید؟ اگر چنانچه این ریاست، مایه‌ی یک چنین دغدغه‌ای است، خب انسان رها کند؛ مگر اینکه واقعاً متوجّه انسان بشود و واجب باشد برای انسان؛ آن [جا] بله [لازم است].

  • خلیل گفت:

   1

   1

   فقط لارستانی
   نه به لرستانی

   چه لاری چه گراشی چه خنجی و اوزی و بیرمی و جویمی بنارویه ای و باغی

   فقط لارستانی

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقایان یگانه فرد و محبی و عسکرپور و علیشیر و موحدی و بقیه کی میخوان انصراف بدن حتما میخوایید رای خراب کن باشید

 7. خوری از لارستان گفت:

  0

  1

  مطلب اقای دکتر مورد تایید همه انسانهای ازاده وبدور از تنگ نظری وخود خواهی است مشخص است که در این دوره حاکمیت ونظام بکدست میشود ومیدان کار زار به دست اصولگرایان می افتد سرنوشت مملکت وانقلاب واین مردم در دستان این جماعت قرار میگیرد وحجت بر اصولگرایان تمام میشود

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقای محبی اصلا کنار نمیره این بار نوبت جعفرپور هست بره کنار دینش رو به محبی ادا کنه چرا همش همه باید به خاطر جعفرپور برن کنار مگه عملکرد هشت سالش چی بوده که سنگش رو به سینه میزنید .بار اول اقای محبی رفت کنار حالا نوبت ایشون هست اگه البته بتونه صندلی مجلس رو ترک کنه اگه واقعا دلسوز مردم هست باید بره کنار

 9. لاری. اصبل گفت:

  0

  1

  بروجردی. لاری. الااصل. واز خاندان. معروف. ایت الهی. است. مخالفین. خلاف میگویند که ایشان. لاری. نیست

 10. 1گراشی گفت:

  1

  0

  آقای مهرابی!
  از ۴۱سال انقلاب، ۳۷سال در اختیار تفکر مطلبوب شما بوده. بجای تمامیت‌خواهی، همیشه طلبکار بودن، مظلوم‌نمایی و سیاه‌نمای‌های خَز شده، بیا جواب‌گوی عملکرد افتضاح به‌بار آورده‌ی حزب و تفکر خودتون باشین. هنوز حمایت‌های حق‌مأبانه در همایش انتخاباتی روحانی-چه در گراش و چه در لار- و نطق‌های پر از فریب و مکر و فلسفه‌بافی در سیاه‌ جلوه‌دادن رقیب، یادمون نرفته. خودخواهی و تمامیت‌خواهی تفکر شما تمامی نداره؟! مردم و کشور رو به خاک سیاه نشوندید که! دست بردارین از این دروغ‌گویی‌های زیبا و عوام‌فریب…. باید در پیشگاه خدا جوابگوی همه‌ی مردم باشین. شاید دَمی باشه و بازد‌می نباشه!

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب مهرابی عده ی زیادی از لاری ها که یکیش هم خودم هستم رای ندادن و اصلا از اینکه آقای حسین زاده رفته مجلس ناراحت نیستیم این آقایان نماینده ی مردم نبوده و نیستند شما زیاد جدی نگیرید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان