میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در11 آوریل 2021 ساعت 4:50 ق.ظ سرویس:مطلب شما 4 دیدگاه 401 بازدید

سویه‌های پیدا و پنهان جامعه‌ای مردسالار

سویه‌های پیدا و پنهان جامعه‌ای مردسالار

نقدی بر رویه‌ سلیقه‌ای برخی دفاترِ اسناد رسمیِ لارستان درمورد بخشش مهریه

مریم شجاعی: چندی پیش در خبرها شنیدیم که «سرمربی تیم ملی بانوان اسکی ایران» توسط همسرش ممنوع‌الخروج شده بود و از همراهی تیمش در مسابقات بین‌المللی بازماند. به همین راحتی! یک تیتر داغ که مانند بسیاری از خبرهای مشابه، مدتی در صدر اخبار هستند و با وجود انتقادات جدی و به‌حق به همسر خانم سرمربی و حجم گسترده‌ای از اعتراضاتِ فعالان حقوق زنان، در سکوتِ خبری دفن شد تا زمانی که نوبت زن دیگری فرا برسد.

پس از مطالعه و پیگیری موضوع و مشورت با دوستان دغدغه‌مند به این نتیجه رسیدیم که هریک از ما می‌توانیم در بستر همین قوانین تبعیض‌آمیز در راستای احیای حقوق اولیه خودمان قدمی برداریم. بدین منظور به اتفاق همسر به دفترخانه ثبت اسناد مراجعه کردیم که مواردی از جمله حق طلاق، حق خروج از کشور، حق کار و تحصیل و غیره را به‌صورت رسمی ثبت کنیم و من هم تصمیم گرفتم مهریه‌ام را ببخشم (که شخصا هیچ وقت با نفس مهریه موافق نبوده‌ام) و به‌جای آن تصمیم گرفتیم گزینه تنصیف اموال (تقسیم مساوی اموال به‌دست آمده پس از ازدواج بین زوجین در زمان طلاق) را ثبت کنیم و بدین وسیله قطره‌ای باشیم به امید دریا شدن. به امید اینکه زوج‌های بیشتری با همدلی همدیگر دست به دست هم دهند و در برابر این قوانین ضد زن و […] بایستند. اما در کمال بهت و حیرت متوجه شدیم که دفاتر ثبت اسناد لارستان، با وجود قانونی بودن این مهم و حمایت قانون‌گذاران، از ثبت چنین مواردی سر باز می‌زنند! و تنها درصورتی که دو نفر از خانواده زن، به‌عنوان شاهد برای بخشیدن مهریه حضور داشته باشند، با زوجین همکاری می‌کنند و در جواب پرسش ما که آیا این شرط عجیب در قانون آمده است؟ همگی تایید کردند که خیر در قانون نیامده، اما ما اینجور صلاح می‌دانیم که خانواده شما ناراحت نشوند!!! و بعضی نیز علت را ترس از اعتراضِ احتمالی خانواده‌ها عنوان کردند.

ناگفته نماند که تعداد دیگری از دفترخانه‌ها که به‌کل از ثبت این موارد (که تکرار می‌کنم یک مساله کاملا قانونی است) امتناع کردند. در نهایت پس از جستجوهای بسیار یکی از این دفترداران عزیز که از خوش اقبالی ما آشنا بودند و اطمینان داشتند ما از آن خانواده‌ها نیستیم(!!) که دردسر ایجاد کنیم بالاخره راضی شدند تا بتوانیم حقوق خود را احیا کنیم.

حال ما ماندیم و هزار سوال بی‌جواب:

۱) چه کسی به دفترخانه‌ها این اجازه را داده است که چنین شرط بی‌اساسی را برحسب صلاح‌دید و سلیقه خودشان برای زوجین ایجاد کنند؟

۲) در برابر چنین تصمیمِ دفترخانه‌های لارستان، به چه کسی می‌توانیم مراجعه کنیم؟ شاید مسئولِ صنف سردفتران و دفتریاران نیز یکی از همین افرادی باشد که خودش این شرط را ایجاد کرده است!

۳) چرا همسر من به‌صورت پیش‌فرض مشمول همه این حق‌هاست اما منِ زن همچنان برای بخشیدن مهریه باید به اجازه و حضور پدرم نیاز داشته باشم؟ باید پدرم تا فیها خالدون در جریان همه تصمیم‌گیری‌های کوچک و بزرگ من باشد تا مبادا بی‌گدار به آب بزنم؟! آیا دلیلی به جز این دارد که در تفکر سنتی جامعه مردسالار همچنان برای حق انتخاب و اختیار زنان هیچ ارزشی قائل نیستند؟! و زن را همچون کالایی در مالکیت مرد می‌دانند؟ تا وقتی ازدواج نکرده‌ای پدرت صاحب تو است، بعد از آن همسر. هرچند در این مورد همچنان صاحب قبلی تصمیم گیرنده است. غیر ازین است که با این تعاریف تاریخ مصرف گذشته، ازدواج را از چارچوب عشق و اعتماد و همدلی و رشد تبدیل به خرید و فروش کرده‌ایم؟

۴)کدام عقل سلیم و منصفی در برابر ثبت یک سند محضری قانونی، بهانه اینکه: «می‌ترسیم بعدا دردسرساز شود و ممکن است خانواده‌های شما بعدا به ما اعتراض کنند و ما حوصله دردسر نداریم»، را می‌پذیرد؟ اگر معیار، اعمال یا عدم اعمال قانون برمبنای ترس از اعتراض افراد و سلیقه شخصی باشد که هیچ سنگی روی سنگ بند نمی‌شود! و با این حساب همه باید در برابر فرهنگ غلط و زورگویی سر تعظیم فرود آورند که مبادا خاطر عزیزشان مکدر شود.

همه می‌دانیم که در همه جای دنیا به‌خصوص در ایران جنبش زنان و حمایت از حقوق انسانی راه درازی تا اصلاح قوانین در پیش دارد. اما در عجبم از میزان مقاومت افراد در شهرستان لارستان که اصلاح قوانین پیش‌کش، در بستر همین قوانین موجود هم تاب هیچ‌گونه حق‌خواهی زنان را ندارند. وقتی از مسئولان دفترخانه ثبت اسناد رسمی که هزار ماشاالله خودشان حقوق خوانده‌اند و «قانون» را بهتر از هرکسی حفظ هستند، این چنین سنگ‌اندازی‌هایی مشاهده می‌شود، چه توقعی است از بافت سنتی و مردمانی که از قلب، با تغییر و پیشروی به سمت عدالت غریبه‌اند؟


4 نظر

 1. بانوی اوزی گفت:

  0

  1

  با سپاس از سرکار خانم شجاعی بخاطر پرداختن به حقوق زنان در منطقه زنان ایران خوب میدانند که حق گرفتنی است وباید با روشنگری واتحاد انرا مطالبه نماییم

 2. شهروند گفت:

  2

  1

  خدا رو شککککر که حمید منشی و سایت وزین آفتاب هست که مردم بیایند و کارهایشان را داد بزند. خب همه ی ما فهمیدیم که از روی عشق و محبت و… رفتی حقوق را رسمی کردین که اگر واقعی بود نیازی به این قانونی کردن نبود یعنی شما با زبان بی زبانی می گویید که اعتمادی به شوهرم نداشتم که رفتم قانونی کنم…
  همه ی این ها راه حل قانونی دارد اینکه شما بلد نیستی مسئله ما نیست، هرجایی یک مکان برای رسیدگی دارد و دفترداران هم نیز قطعا از این قاعده مستثنا نیستند به علاوه طوری نوشتید آشنا که گویا کار غیرقانونی کردین و همین رواجی بر پارتی بازی است متاسفانه
  اگر شما در همان دفتر اول سخت ایستاده بودین این حق به طاهر از روی عشق علاقه و در باطن عدم اطمینان را ثبت کرده بودین کار شما قابل ستایش بود وگرنه که کارهای غیرقانونی نیز با آشنا درست می شود.

 3. خطاب به شهروند محترم گفت:

  0

  0

  منظور خانم شجاعی دفاع کلی از حقوق زنان در جامعه است وباید قانون برابر در همه ادارات وارگانها برای زنان وجود داشته باشد تا ظلمی به مادران جامعه نشود وقتی قانون مدون برای حقوق اجتماعی زنان باشد هیچ سر دفتر ویا قاضی ویا هیچ مدیری نمیتواند سلیقه ای رفتار کند البته زنان امروز اگاه شدند وباید بسیاری از قوانین کهنه وسنتی که نابرابری ایجاد کرده اند را به زباله دان تاریخ بریزند وایران نیز همانند ممالک پیشرفته حقوق زنان را به رسمیت بشناسد

 4. یک خانم از شهرستان همسایه گفت:

  1

  0

  اگر جامعه ما مرد سالارست که هست وقوانین ان بر اساس نابرابری حقوق زن ومرد استوار است مطمین باشیم که از طریق مردان عادلانه به حقوق زنان رسیدگی نمیشود پس حق گرفتنی است ونه دادنی زنان ایران امروز اگاهند ودر طول زمان به مطالبات خود خواهند رسید البته با اتحاد ومطالبه گری بیشتر در تمام عرصه های زندگی

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان