میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در10 سپتامبر 2020 ساعت 5:38 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما بدون دیدگاه 216 بازدید

«سگ‌كُشي» خير، «عقيم‌سازي» آري

«سگ‌كُشي» خير، «عقيم‌سازي» آري

مجتبی اسمایی:‌ هر ساله با نزديك شدن به فصل بهار، زاد و ولد سگ‌ها آغاز شده و اين موضوع دغدغه فكري را براي شهروندان ايجاد مي‌كند. شهروندان از افزايش تعداد سگ‌ها و اينكه آنها ممكن است ناقل بيماري باشند، گله مندند.

برخي معتقدند كه نهاد پيگيري يعني شهرداري بايد آنها را جمع آوري كرده و در پناهگاهي اسكان دهد.

ايجاد پناهگاه معايبي از جمله هزينه هاي بالاي غذايي، درماني، نيروي خدمات و… دارد و همين موضوع به تنهايي انجام اين كار را دشوار و عملا غير ممكن مي‌كند.

متاسفانه برخي معتقدند كه براي كنترل زاد و ولد بايد اين موجودات را معدوم (نابود) كنند!

اين كار اولا از لحاظ اخلاقي به‌دور از انسانيت بوده و ما انسان‌ها در جايگاهي نيستيم كه بخواهيم به حيات آنها پايين دهيم و اين موجودات هم مخلوق خداوند هستند و حق زندگي دارند. ثانيا از لحاظ قانوني هم جرم محسوب مي‌شود. بنابراين اين كار عملا منتفي است و در صورت مشاهده برابر با قانون بايد تحت پيگرد قانوني قرار گيرند.

برخي هم معتقدند كه بايد تنها سگ‌هاي ماده را عقيم سازي كرد تا از افزايش تعداد آنها جلوگيري شود. عقيم سازي هم، نيازمند صرف هزينه و همچنين نقاهتگاهي است كه اين موجودات بعد از عمل، دوره نقاهت خود را سپري كنند. اما با اين تفاوت كه در اين حالت، صرفا يكبار هزينه عقيم سازي و ساخت نقاهتگاه انجام شده و هزينه‌ها به مراتب كمتر از ساخت پناهگاه و نگهداري دائمي حيوانات است.

اين حيوانات بعد از عقيم سازي، پلاك گذاري و در محيط و قلمرو قبلي خود رهاسازي مي‌شوند.

البته چه بهتر است كه در صورت امكان، تمامي سگ‌ها چه نر و ماده اولا چكاپ درماني و ثانيا پلاك گذاري شوند.

با توجه به توضيحات بالا مي‌توان گزينه عقيم‌سازي را گزينه معقول‌تري برشمرد؛ هر چند نيازمند صرف هزينه و سختي‌هايي از جمله شناسايي سگ‌ها، زنده گيري، نقل و انتقال و… است. اما با اين كار مي‌توان معضل هر ساله و هميشگي شهروندان را تا حد زياد و قابل قبولي برطرف نمود.

از این نویسنده بخوانید:

پاسخ به پرسش هایی تکراری درباره عنوان زبان مردم منطقه


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان