میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۵:۵۵ ب.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت بدون دیدگاه 354 بازدید

سیاست بین الملل، آمریکای ترامپ

سیاست بین الملل، آمریکای ترامپ

مجید عباسی*: شکاف میان دموکراسی و نئولیبرالیسم در ایالات متحده رو به افزایش است. به واقع تناقضات لیبرالیسم کلاسیک و دموکراسی امروزه در ابعاد دیگری در حال گسترش است.

با زوال کمونیسم و فروکش کردن ناسیونالیسم، انتظار می رفت جهانی شدن بتواند اندیشه برابری و آزادی را در قالب دموکراسی جان تازه ای بخشد. اما تحولات ایالات متحده پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ آینده ای دیگری را ترسیم می­کند. سیاست خارجی هر دولت در واقع گرایی نئوکلاسیک برآیندی از شرایط داخلی کشورهاست. برای اولین بار پس از جنگ سرد، دکترین ایالات متحده تماماً معطوف به امنیت و منافع آمریکا شده و اشاعه ارزشهای آمریکایی در اولویت دوم قرارگرفته است .

با این استدلال ایالات متحده در حال جداکردن حساب خود از دیگر مناطق جهان است. خروج از معاهده پاریس، ترانس پاسیفیک، یونسکو و تلاش در جهت بی اعتبارکردن برنامه جامع اقدام مشترک شواهدی از فاصله گرفتن امریکا از بوروکراسی­های بین المللی است. هرچند هژمونی آمریکا در نظام آنارشیک بین المللی با چالش هايی مواجه شده اما هنوز ابزارهای قدرتمندی برای حفظ برتری در اختیار دارد.

در زمینه اقتصاد جهانی ابزارهای قدرتمند آمریکا در پیشبرد برنامه هایش استفاده از دیپلماسی انرژی و برهم زدن مناسبات بازرگانی است. پس از انقلاب نفتی شیل، مهار اقتصاد­­­ های جزیره ای همانند روسیه، ونزوئلا و ایران که به عنوان اعضای ناسازگار با نظم بین المللی شمرده می­شوند، با قیمت گذاری انرژی امکان پذیر شده است. ایالات متحده با استفاده از دامپینگ تلاش برای جنگ تجاری با اتحادیه اروپا و چین را آغاز کرده است. تضعیف سازمان تجارت جهانی و دیگر نهادهای مالی ادامه همان سیاست هاست.

فروش تسلیحات نظامی به اوکراین، ایجاد پایگاه نظامی در ویتنام و تقویت حضور نظامی در عراق و سوریه نشان دهنده سیاست خارجی تهاجمی است. افزایش بودجه نظامی و از سر گرفتن برنامه های فضايی نيز حاکي از تغییر نگرش دولت آمریکا نسبت به دو دهه گذشته است.

باید به انتظار آینده نشست تا بهتر بتوان سیاست های بین المللی ایالات متحده را در دهه پیش رو  تبیین کرد.

*کارشناس ارشد روابط بین الملل

از این نویسنده بخوانید:

ایران انقلابی، اقتصاد، میراث هاشمی

میراث شوم ایدئالیسم!

آنهایی که تاریخ را به یاد نمی آورند مجبور به تکرار آنند!

ترامپ، نو محافظه کاران و خاورمیانه بزرگ


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان