میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 جولای 2019 ساعت 6:00 ب.ظ سرویس:برگزیده ها یک دیدگاه 163 بازدید

سیاست های مذهبی «عوض بیگ» حاکم لارستان در بریز

سیاست های مذهبی «عوض بیگ» حاکم لارستان در بریز

رسول احمدلو*: در دوره صفویه عوض بیگ حاکم لارستان که بندر کنگ و عباسی را تحت اداره داشت، با در پیش گرفتن سیاست های مناسب عمرانی و اقتصادی از جمله ساخت مدرسه دینی، ساخت کاروانسرا و تسهیل در امر داد و ستد و ایجاد بسترهای لازم برای رونق کشاورزی موجبات ترقی و توسعه روستای بریز را فراهم نمود.

وی برای تحکیم پایه های فکری تشیع اثنی عشری و ترویج هرچه بیشتر عقاید شیعی در میان مردم و نیل به مقاصد سیاسی- مذهبی و اقتصادی خود اقدام به تأسیس مدرسه دینی در کنار مقبره ی امامزاده نمود.

شرح ساخت این مدرسه در سفرنامه های شاردن و جان فرایر وجود دارد. عوض بیگ با در نظر گرفتن زمین های وقفی برای امامزاده، هزینه ی مقبره و مدرسه دینی را از درآمد موقوفات تأمین  می کرد.

طبق گزارش سیاحان، در جلوی خان مسجد دو اتاق که مدرسه قریه است و در پشت مسجد دو حیاط وجود داشت که قبل از این که در این محل کاروان سرا ساخته شود، محل غربا و فقرای عابر بود.

نکته دیگر این که پس از تأسیس حکومت صفوی در ایران و در پی اهداف سیاسی و فرهنگی آنها اعتقادات شیعی در سطح جامعه گسترش یافت. یکی از این اعتقادات که مورد حمایت و تأیید روحانیت عصر صفوی نیز قرار داشت، مسئله فضیلت و تقدس خاک عتبات مقدس شیعی و مزارات ائمه و امامزادگان بود.

انتقال اجساد به سرداب ها، گورستان های خانوادگی و قبرستان های نزدیک آستانه ائمه در میان پادشاهان، علما و بزرگان دولتی و حکومتی متداول بود. حکام لارستان به تأسی از حکمرانان مرکزی و علما، اموات خود را در امامزاده میراحمد دفن می کردند. براساس سنگی قبری که در بازسازی امامزاده میراحمد در سال ۱۳۷۶ به دست آمده است زوجه میرزا محمد حسین وزیر سابق حاکم لارستان در سال ۱۱۱۰ه.ق در امامزاده میراحمد دفن شده است.

*دانشجوی دکتری تاریخ ایران اسلامی

از این نویسنده بخوانید:

«علی اکبرخان داور» چگونه نماینده لارستان در مجلس پنجم شورای ملی شد؟

سه پاسبان لارستانیِ «خلیج فارس» را بشناسیم

سال سیاه سی و نه!

آشنایی با «قلعه کهنه» بریز

معمای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی

بررسی قیام عشایر لارستان در ۱۵ خرداد سال ۴۲

نماینده فرمایشی لارستان در دولت کودتا


1 نظر

  1. فرهاد گفت:

    0

    0

    سلام استاد بزرگوار، ممنون از مطلب خوبتان
    جسارتا اگر امکانش هست متن بازخوانی شده کتیبه رو بنویسید. با سپاس

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان