میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 ژوئن 2014 ساعت 3:42 ق.ظ سرویس:یادداشت 50 دیدگاه 6,907 بازدید

شادي هاي مردم لارستان در خانه محبوس اند!

نسبت شهر من با شادي (۳)

شادي هاي مردم لارستان در خانه محبوس اند!

hamid-monshiحميد منشي: پيش از اين دو مقاله با موضوع «شادي» و كمبود آن در زندگي مردم نوشته «امين گرامي» و «دانيال افتخاري» را خوانديم. نگارنده اما در اين مجال قصد دارد به اين موضوع از منظري ديگر بپردازد.

بحث را از مسابقات تيم ملي فوتبال ايران در جام جهاني شروع مي كنم. دو باخت و يك مساوي ماحصل آنها در سه بازي دور مقدماتي و حذف آنها بود. جالب اينكه مردم پس از هر سه مسابقه براي اظهار شادي و خوشحالي خود به خيابان ها آمدند! عجيب نيست؟!

فارغ از نتيجه بازي ها آيا مردم با اين كار نمي خواهند بگويند شادي در زندگي شان كم است و هر موضوعي را دستمايه ابراز شادي هاي محدود و فرو خفته خود مي كنند.

به لارستان مي آييم كه موضع «شادي» مردم در آن «تراژيك» تر از ديگر جاهاست! كمبود شديد امكانات رفاهي، فضاي به شدت سنتي خانواده ها، قرائت محدود و يكجانبه مسئولان از قانون و مذهب و… باعث شده تا «شادي» نزد خيلي ها به مثابه رذيله و قبح اخلاقي و افسردگي و عزاداري و سردر گريباني برابر با حسن اخلاقي، تلقي گردد.

عده اي مي گويند اين روحيه ي خودِ مردم است كه هميشه غم را بر شادي ترجيح مي دهند. خيلي عجيب است! اگر اينطور باشد بهتر است خيلي محترمانه بگوييم مردم لارستان نوعي «مازوخيسم» يا خودآزاري دارند كه در اين صورت لازم است براي درمان آنها نسخه اي عاجل نوشت!

همانطور كه مي دانيم آمار خودكشي در لارستان عدد كوچكي نيست. طبق شنيده ها فقط در ماه گذشته ۱۸ مورد اقدام به خودكشي صورت گرفته است! البته نيات و انگيزه هاي اين كار در افراد مختلف كاملا متفاوت است اما تصور نمي كنم بتوان افسردگي، انفعال و خوددرگيري را به عنوان يكي از عوامل اصلي كتمان كرد.

جالب اينكه اين معضل بزرگ اجتماعي و ديگر ناهنجاري ها مثل اعتياد نگران كننده و روزافزون جوانان لارستاني به مواد مخدر را هيچ كس نمي بيند يا مي بينند و اهميت لازم را نمي دهند اما از تمام تريبون هاي رسمي و غير رسمي فقط و فقط فرياد نگراني از وضعيت حجاب زنان لارستاني بلند است! نه اينكه بدحجابي معضل و ناهنجار نباشد اما انصاف و اخلاق خود را قاضي كنيد و بگوييد ديدن جوانان موفنگي و سر برحلقه دارِ خودساخته تلخ تر است يا چند نخ تار موي دختران و زنان؟!

lar-

عزيزان مسئول و متوليان ارجمند فرهنگي شهرستان؛ لطفا بفرماييد چرا تمام شادي هاي مردم لارستان در انزوا و خلوت و خانه و باغ هايشان است؟! چرا فضاي عمومي شهر و شهرستان اثري از شادي مردمان در خود ندارد؟! نكند دادن اجازه فلكه نشيني و پك زدن قليان به مردم را ته رسالت شادي افزايي مي دانيد؟! چرا در اين شهر كنسرت موسيقي پاپ برگزار نمي شود؟! چرا تلوزيون شهري كه ۴ سال پيش مردم در همان فلكه بازي هاي جام جهاني را مي ديدند برداشته شد؟! چرا مردم نبايد همچون عزاداري هاي خود كه در خيابان ها انجام مي دهند اندكي از شادي هاي خود را هم به سطح شهر بياورند؟! چرا نيروهاي صدالبته محترم و زحمتكش انتظامي در كسري از ثانيه براي مقابله با تخلفات در مجالس عروسي مردم حاضر مي شوند اما در همين شهر افراد زيادي هستند كه شغل اجدادي شان فروش مواد مخدر است؟! چرا ادارت ما براي ايام عزاداري و سوگواري (كه البته لازم است و واجب) همه مدل پول و و قت و انرژي خرج مي كنند اما تا نوبت به اعياد ملي و مذهبي مي رسد پا پس مي كشند و به توزيع شربتي گرم و نُقلي سِفت قناعت مي كنند؟!

جالب تر از همه اينكه همين مسئولان محترم فرهنگي! از گرايش روزافزون مردم به ماهواره و سريال هاي نازل تركي و كره اي احساس تعجب مي كنند! و با شنيدن خبر خودكشي هر يك از جوانان اين شهر به خود اجازه مي دهند هر نوع بد و بيراهي را به آنها نثار كنند! فارغ از اينكه اندكي بينديشيم كه شايد تمام اين ناهنجاري ها معلول علتي باشد و نيازمند راه حل هاي ديگري. راه حل هايي غير از گشت ارشاد، جمع آوري ديش هاي ماهواره، سياهپوش كردن تمام شهر و دعوت از انواع و اقسام مداحان و موعظه گران!

مطالب مرتبط:

نسبت شهر من با شادي (۱)/ شهر من شادي كم دارد

نسبت شهر من با شادي (۲)/ شهر ما شادي همين نزديكي است


50 نظر

 1. مريم. ش گفت:

  0

  0

  عالي بود. آقاي منشي حرفهايي كه هميشه در گلويم گير كرده بود را به خوبي عنوان كرديد. آفرين به قلم و انديشه خوب شما.

 2. هادی زارع گفت:

  0

  0

  چه احساس نزدیکی و همدردی کردم. جای ذکر روزمرگی در نوشته تان خالی بود اما. روزمرگی مردم و شهری که تعطیلات عید را برای من دانشجو غیر قابل تحمل میکند. چه برسد به دو سه ماه تابستان. اینجا لار است و جا برای نوشتن و گفتن زیاد. این جا. نه آن، جا.

 3. علي لاري گفت:

  0

  0

  ايول كاملا حرفات منطقي هستن كوگوش شنوا من خودم ازاونوراب اومدم ازلاركه اومدم بيرون ديدم همه جامردمش شادترن ازلاريا چراپارك جنگلي رونميدن بخش خصوصي اگه خودشون عرضه ندارن بهش برسن باوركنين بهترين جاميشه واسه تفريح خونوادها اگه بهش برسن باباپول بگيرين ولي سرويس دهيتون خوب باشه حيفه بخداباتشكر

 4. علیرضا گفت:

  0

  0

  عالی بود.کل جامعه دچار مازوخیسم روانی شدیم ، از این فضای امنیتی غم زده …
  مرسی که اولین حقوق شهروندی ما رو به یادمون میاری …

 5. لارستان گفت:

  0

  0

  سلام با تشکر از حمایت شما از نقادی در سایت خوبتان پیشنهاد می کنم موضوعات مهم و مبتلا به جامعه را روزهای جمعه با حضور مسولین موثر به مناظره بگذاریم تا مشارکت مردم در سرنوشتشان بیشتر شود و مسولان بدانند که چشمانی تیز بین نظاره گر رفتارشان است.

 6. وحیدیان گفت:

  0

  0

  احسنت به آقای منشی. حرف دل همه لاری ها را زدید.
  واقعا شادی از دلمان و از زندگیمان سالهاست
  رخت بربسته است.
  مسئولین لطفا کمی واقع بین تر به این مسائل نگاه کنند.
  الته اگر مسئولی این مطالب را بخواند
  و اگر بخواند بی تفاوت از کنار این مسائل نگذرد.
  همه ی کسانی که سعی می کنند به بهانه های مختلف
  شادی را از دل مردم بگیرند
  در قیامت باید پاسخگو باشند.

 7. غزل گفت:

  0

  0

  آفرین میگویم به جناب منشی بابت دیدشان نسبت به مسائل جامعه مخصوصا زنان. جای بسی تاسف است که بعضیها هر اتفاقی در جامعه می افتد تقصیر را به گردن زنان می اندازند.
  اگر جوانی منحرف شداگر سیل یا طوفان آمد اگر زلزله ای رخ داد و یا هر اتفاق ریز و درشت دیگر مسبب آن را زنان و دخترانی میدانند که حجابشان را رعایت نکرده اند و خدا غضب کرده است.
  واقعا همچین تفکراتی خنده دار است . هر اتفاق بد و ناخوشاین را وصله میکنند به زنان.
  بیایید تفکرات عصر حجر را دور بریزیم و کمی واقع بین باشیم.
  مانند کبک سر خود را به زیر برف فرو نبریم و وانمود کنیم چیزی نمی دانیم.
  بسیلری از […] روی منبرهایشان از بدحجابی زنان داد سخن می رانند و آن را در زمره گناهان کبیره می دانند ولی اینهمه مفاسد اقتصادی و رانت خواری و رشوه و پارتی بازی رانمی بینند. واقعا برای همه این […] متاسفم.

 8. حسین گفت:

  0

  0

  خطاب من به متعصبان خشک مغز است.
  کجای دین اسلام و احادیث نوشته شده شادی حرام است؟ مگر دین اسلام دین اعتدال نیست؟ پس چرا ما یا افراط می کنیم یا تفریط؟ چرا با تعصبات خشکمان شادی را به دل مردم زهر کرده اند؟ آنانی که این شادی ها را حرام می دانند خود در پنهان هزار کار می کنند و فقط شعارشان برای ما مردم عادی است.
  به قول حافظ:
  واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می کنند
  چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند
  مشکلی دارم ز دانشمند مجلس بازپرس
  توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می کنند؟

 9. محمد گفت:

  0

  0

  به نظر من بايد اين مقاله را چاپ و تكثير كرد و در اختيار تمام مسئولان لارستان گذاشت. يا آن را در نماز جمعه پخش كرد. واقعا چرا شادي هاي مردم لارستان در خانه محبوسند؟!

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  اين مقاله را حداقل سه بار خواندم. عالي بود آقاي منشي. اما كو گوش شنوا؟!

 11. صمد کامجو گفت:

  0

  0

  وفا کنیم وملامت کشیم وخوش باشیم / که در طریقت ما کافریست رنجیدن.
  این شعر گویای این است که دین اسلام دین رحمت وشادی ها ست . هرچند عزاداری برای بزرگان دین وائمه خود یک شادی درونی می باشد ولی در غیر این ماه ها باید فرهنگی وبرنامه ای ایجاد شود که مردم را شاد کنند.
  متولی این شادی ها چه کسانی می توانند باشند ؟ مردم یا مسئولین یا هردو ؟

 12. فرهنگی گفت:

  0

  0

  احسنت آقای منشی واقعا جای طرح چنین موضوع مهمی خالی بود… شادی که نیاز به بودجه و اعتبار و برنامه ندارد بگذارید فقط مردم کمی نفس بکشند… آفرین باز هم از شادی های محبوس بنویسید شاید دلشان به رحم آمد شاید هم مردم فکری به حال خودشان کردند

 13. طاری گفت:

  0

  0

  کاش همه مثل شما نگاه می کردند آقای منشی ولی متاسفانه ما اقلیت محسوب میشیم :((((

 14. لاری گفت:

  0

  0

  باید دین را از خرافات زدود

 15. 0

  0

  خیلی خوب بود، به موضوع مهمی پرداختید.

 16. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  حميد جان
  چه زيبا حرف دل و درد دل مردم را بيان مي كنيد.چه زيبا و همه فهم با قلم معجزه گر خود معجزه مي كنيد. چه زيبا زخم هاي كهنه ي خاك كهنم را نشان مي دهي . بايد به فكر راه حل باشيم بايد به فكرراه چاره بود . راهكار چيست؟از كانال چه كسي مي شود وارد شد؟ كدام مسوول سراغ داريد كه گوش هايش سوراخ كوچكي براي شنيدن دارد؟كدام مسوول گوشه اي از مغزش را براي چنسن مشكلاتي به كار انداخته؟ همين فرماندار ي كه مي گويد دراتاقم بازاست هرانتقادي داريد به فرض دراتاقش باز و انتقادها را شنيد .تا حالاچكار كرده است؟چكار مي كند؟وچكار ي از دستش بر مي آيد؟ برگشتن شادابي و لبخند برلب مردمي كه بي هيچ گناهي دلشوره دارند و با استرس زندگي مي كنند و هيچ يك براي آينده ي گنگ خود هدفي ندارندواقعا محال است و غير ممكن.در شهري كه حتي ثروتمندان آن نيز رنگ شادي به چشم خود نديده اند و هميشه و هميشه در بلاتكليفي و روزمرگي به سر مي برند كجاست شادي ؟ مقصر كيست ؟ چه كسي مي تواند اين مشكلات را حل كند؟ شهري كه صادر مي كند هركه سرش به تنش مي ارزد و وارداتش جز گداي پاپتي نيست. همين دكترها را نگاه كن روزي مليونها تومن پول به جيب مي كشد اما حاضر نيست براي بيمار منتظر دوتا صندلي بخرد و با منت اجازه مي دهد كه مريضش را ببيند. همين مدارس غير انتفاعي كه نام غير انتفاعي را يدك مي كشند و بي هيچ مزيتي فقط به فكر دوشيدن اوليا هستند . و ووووو………..
  بايد به فكر راهكارباشيم .يك فراخوان بدهيد و بهترين راهكارها را روي ميز مسوولين بگذاريد تا ببينيد ديگر چه بهانه اي باعث مي شود اين شهر در غم و اندوه بسر ببرد.
  ببخشيد.

 17. مسعود شجاعی گفت:

  0

  0

  جناب منشی دید جالبی به مسائل اجتماعی لارستان دارید ، البته این تضاد برای ما که خارج لار هستیم نمایان تر هست.
  متشکرم از مقاله زیبایی شما

 18. بهار گفت:

  0

  0

  سايت آفتاب را خيلي دوست دارم. ادم اينجا احساس مي كنه مي تونه حرف هاي متفاوتي بشنوه با نظرات انديشمندانه اي مواجه شود. بخش نظرات كاربران نيز خيلي جذاب است و نشان ميدهد مخاطبان سايت واقعا تحصيلكرده و آگاه هستند. خسته نباشيد آفتابي ها.

 19. ابوالفضل گفت:

  0

  0

  درود بر آقای منشی
  در این شهر تفکرات قدیمی و کهنه هنوز بر زندگی مردم سایه افکنده و همین امر باعث شده مسئولین به خودشون اجازه بدن مردم رو به هر شکل ممکن از حقوقشون دور کنند.
  خیلیا و البته مسئولین فکر می کنند شاد بودن جونا یعنی هرزگی و الافی و حاضر به هیچ تلاشی برای فراهم آوردن امکاناتی برای این نعمت الهی نیستند.

 20. علی گفت:

  0

  0

  واقعا شادی از دیارم رخت بربسته است.
  برای نمونه عید نوروز قرار بود در باغ نشاط کنسرت محلی با حضور اقشار مردم صورت گیرد. اطلاع رسانی انجام گرفت و همان شب که قرار بود کنسرت برگزار شود و جمعیت زیادی هم آمده بودند کنسرت از طرف مسئولین […] لار لغو شد. بهانه شان چه بود؟ این بود که چهار روز دیگر تا ایام فاطمیه مانده است. من یکی که خداوکیلی خیلی نفرینشان کردم چون از کنار هزار خلاف دیگر به راحتی می گذرند ولی اجرای یک موسیقی سنتی را گناهی نابخشودنی میدانند.
  روی من با مسئولین […] لار است.آیا وقت آن فرا نرسیده که کمی به خود بیایید و مردم را آزادتر نگه دارید.
  لعنت خدا بر کسانی که شادی را بر مردم حرام کرده اند ولی خود در خفا هزار کار می کنند.

 21. 0

  0

  سلام
  تیتر جالبی برای مقاله خود انتخاب نمودید.
  با یک نگاه اجمالی به پیرامون خود میتوان دریافت که شهر ما چقدر رنگ خاک گرفته است.
  شهر ما از کمبود فضای سبز در رنج و عذاب است. پارک جنگلی دارد از تشنگی له له میزند.
  چرا در لار مسیر ویژه پیاده روی یا دوچرخه سواری وجود ندارد.
  قلعه اژدها پیکر با چنین نمای زیبا و فاخر را میشود با درخت کاری و گل کاری به یک فضای تفریحی برای خانواده ها تبدیل کرد.
  میشود در زمین روبروی پارک حاشیه (ندای بهار) و درسمت مسیر شهر جدید به شهر قدیم یک پارک حاشیه دیگر احداث کرد و…

 22. م.م گفت:

  0

  0

  چرا نيروهاي صدالبته محترم و زحمتكش انتظامي در كسري از ثانيه براي مقابله با تخلفات در مجالس عروسي مردم حاضر مي شوند اما در همين شهر افراد زيادي هستند كه شغل اجدادي شان فروش مواد مخدر است؟!
  واقعا سوال مهمي است. آفرين نويسنده محترم.

 23. 89 گفت:

  0

  0

  اینجا ایران – لارستان
  در این سرا شادی اکیدا ممنوع

 24. 8787 گفت:

  0

  0

  یزد – ایرنا -سازمان رفاهی تفریحی شهرداری یزد نماد انگشتری امام رضا(ع) را با ابعاد ۱۵مترمربع که از جنس فایبرگلاس و در طول دو ماه ساخته شده را در میدان امام رضا (ع) نصب کرد.
  [نصب نماد انگشتری در میدان امام رضا(ع)]

  به گزارش ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری یزد ، پرده برداری از این نماد انگشتری که ساخت آن دو ماه به طول انجامیده، در آستانه ماه مبارک رمضان با حضور شهردار و برخی اعضای شورای اسلامی شهر به انجام رسید.

  مسعود تاج آبی مدیرعامل سازمان رفاهی تفریحی شهرداری در این مراسم از برنامه ریزی برای طراحی، ساخت و نصب نمادهایی در خور و شایسته میادین معلم، نماز، صنعت، آزادی ، شهید بهشتی و جهاد سازندگی خبر داد که تمام مراحل انجام کار آنها توسط سازمان در حال پیگیری است .
  حالا چی می شد شهردارای ما هم بلد بودن همچین کارایی رو می کردن؟؟؟؟

 25. احمد گفت:

  0

  0

  با تشکر از آقای منشی به نظر من نبود شادی در جامعه مختص لار نیست بلکه کل کشور با این موضوع دست وپنجه نرم می کند وما بعد از دولت آقای خاتمی دیگه رنگ وبوی شادی را ندیدیم .

  • راستگو گفت:

   0

   0

   معلومه چي داري ميگي ؟ چ ربطي به خاتمي يا کسي ديگه داره ،زمان همون خاتمي بود که دختراي لاري […] و محلي به پسراي لاري نميزاشتن ، اين فرهنگ پوشش دانشجوها و آزادي از زمان اون بين جوونها جا افتاد ، عوض اينکه ذهن مردم رو ببرن به سمت مسائل جهاني ، اهداف و آرمانها ، متاسفانه همش درگير مسائل ظاهري بوديم …

 26. محمد رزاقیان گفت:

  0

  0

  سلام جناب منشی…
  بی ادبی نباشد با تیتر شما مخالفم…کدام خانه وکدام شادی مگر ما از کدام منطقه ومحیطی جز همین شهر غم الود وارد منازلمان میشویم…به هنگام کار در سطح شهر چه میبینیم جز گرانی بیش از پیش فقر فرهنگی ودعواههای همشهریانی که از دور سلام میکردند ومیکنندوبه یکباره میان جمع کثیری از مردم به دلایل بسیار کم اهمیت به جان همدیگر میفتند که اگر کسی متوجه نباشد مثلا دعوای ناموسی است…موعد وام به ناچار گرفته ات رسیده ونمیدانی چه کنی…
  تا دیروز سر چهار راه خیابانها برای هم تعارف تکه پاره میکردند اما امروز بد وناسزا به هم تقدیم مینمایند…
  پدر به رحمت خدا رفته بر سر مال واموال که قانون به راحتی همه چیز را معلوم کرده برادر وخواهر به جان هم میفتند وچه ها که نمیکنند…
  خسته تان نکنم…میخواهم از مجلس عروسی که نماد سرور وخوشحالیست برایتان بگویم …چرا همه در مجلس هستند اما بسان پدر از دست داده ها نشسته اند ونهایت تلاششان خوردن اجیل هست وهر چه داماد وپدر داماد و….از حاضرین میخواهند که حداقل کف این دو دست را به هم بکوبند تا صدایی در بیاید شما اگر از دیوار صدایی بشنوید از حاضرین هم میشنوید…
  ختم کلام…با برپایی چند کنسرت وافتتاح چند پارک وسینما وهر چه شما مظهر شادی بدانید در این شهر به وجود اید بخدا اب از اب تکان نمیخورد چرا….
  چون فونداسیون وشالوده جامعه بیمار است وبقول سید شهرمان حضرت ایت اله نسابه که به مناسبتی در محضرشان بودیم گله مند از اینهمه همایش وفلان وبهمان جهت حل مشکل جوانان وهزینه کردن سنگین این هم اندیشی ها در جمله ای ساده اظهار داشتند….
  فراهم نمودن کار برای جوانان…تهیه مسکن…. ونهایت ترغیب و تشویق جوانان به ازدواج.والسلام..
  حمید جان این سه فاکتور تهیه وفراهم شود ببینید که جامعه بدون لپ تاپ واینترنت وسینما وهزا رتجملات دیگر هم شاد خواهد بود…
  پس شادیها در خانه محبوس نیستند.اصلا شادی وجود ندارد که محبوس باشد…
  حمید جان ببخشید که زحمت دادم…
  به امید شادی…

 27. 0

  0

  عالی آقای منشی.متشکر

 28. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیز
  نمی دونم چرا وقتی اسم شادی میاد ما یاد کنسرت میفتیم چه کسی گفته شادی یعنی کنسرت
  شادی علل داره و ناراحتی هم همچنین….
  لار یعنی اقتدار یعنی قدمت یعنی اصالت یعنی ثروت نهفته. و انباشته در بانکها
  بزرگترین معزل ما مردم لار دست خودمونه
  میدونید چیه ثروت انباشته شده در بانکها و بیکاری جوانان برومند . فرهیخته و البته متدین لارستانیست طبق امار به دست اومده بیش از ۴۵۰۰میلیارد نقدینگی مردم لار در بانکهای خصوصی و دولتی انباشته شده اونوقت ما داد میزنیم که مسیولین جوانان ما معتاد شدند
  دوستان اعتیاد ریشه در بیکاری داره و بیکاری ریشه در فقر داره و همه اینها در نهایت به گناه و فساد میانجامه
  شما میدونید با اینهمه پول چنتا کار خونه میشه در لارستان بزرگ افتتاح کرد
  میدونید میشه چند هزار جوون رو مشغول به کار کرد
  پس شادی های ما در بانکها نهفته شده که اخرش هم به صاحبان خود وفا نکرده و به وراث خواهد رسید و اونها. از این ثروت باد اورده استفاده خواهند کرد
  و من الله توفیق
  حزب وحدت لارستان بزرگ

 29. ناشناس گفت:

  0

  0

  یا ابا الفضل کی این نظرات میتونه بخونه

 30. صادقی لاری گفت:

  0

  0

  سلام علیکم .

  اگه واقعا معتقد به آزادی بیان هستید جواب اقای نمازی رو به مطلب آقای منشی که هم در وبلاگشون زده شده وهم در لادستان اینجا هم بزنید.

  افرادی که اینجا نظر دادند ایا معتقد مردم لارستان شریف مازخیسم دارند؟

  یا اجازه داریم به جوونهایی که به هر دلیلی خودکشی کردن اهانت کنیم وبگیم موفنگی؟

  لطفا به رسم ازادی بیان که شعار ش رو میدید این نظر ومطلب اقای نمازی هم ببینید ودرج کنید.

  تشکر فراوان
  ——————
  حميد منشي: يكي از اهداف هميشگي ما و اين سايت ايجاد فضاي گفت و گو يا ديالوگ بر اساس احترام متقابل و رعايت قواعد گفت و گوست. لازم است بگويم براي ناقد مطلب بنده احترام قائلم و يگانه راه تعالي و پيشرفت انساني در هر جامعه اي را گشودگي فضاي نقد و تضارب آرا مي دانم. در اين بين البته بايد بين نقد و ناسزاگويي تفكيك كرد چراكه اولي به نيت ترميم است و دومي به هدف ايجاد زخم! جواب نقد را بايد داد اما گاهي بهتر است به ناسزاگويي پاسخي نداد.

 31. صفدرریاستی گفت:

  0

  0

  “ﺳﯿﺪﻋﻠﯽ ﺍﺻﻐﺮ ﻧﻤﺎﺯﯼ”

   
   ﺣﺠﺖ ﺍﻻ‌ﺳﻼ‌ﻡ ﻭﺍﻟﻤﺴﻠﻤﯿﻦ ﻧﻤﺎﺯﯼ ﺩﺭ ﭘﺎﺳﺦ ﺑﻪ ﻣﻄﻠﺒﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻗﻠﻢ ﺣﻤﯿﺪ ﻣﻨﺸﯽ ﺑﺎ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺷﺎﺩﯼ ﻫﺎﯼ ﻣﺮﺩﻡ ( ﻟﯿﻨﮏ ﻣﻄﻠﺐ) ﺩﺭ ﻭﺑﺴﺎﯾﺖ ﺁﻓﺘﺎﺏ ﻻ‌ﺭﺳﺘﺎﻥ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﻧﻤﻮﺩ ، ﯾﺎﺩﺩﺍﺷﺘﯽ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻭﺑﻼ‌ﮒ ﺷﺨﺼﯽ ﺧﻮﺩ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﻧﻤﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ :

   شادی های محبوس !!! 

  شاید بعضی به راحتی از کنار اینگونه مطالب بگذرند اما اهل دقت و تجربه و مطالعه می دانند که خواسته یا ناخواسته نگارنده اسیر تفکرات و ایده های ………

  * … خوب بدانید این ادبیات در شأن مردم ما نیست … *

  متن کامل مقاله را در لینک زیر مشاهده کنید : 

  http://www.ladestan.com/vdcj.8ehfuqei8sfzu.html

  • روح ا... گفت:

   0

   0

   متن حاج آقای نمازی دقیق و با دلیل بود.
   چون نتونستی براش جواب پیدا کنی گفتی این ادبیات در شأنتان نیست…؟؟؟!!!!

 32. ديدبان Namazi گفت:

  0

  0

  از اين نظرات داده شده يادم افتاد به صحبت مدرس كه فرمود خودم كه به خودم راي دادم پس راي خودم كجاست جناب منشي اگر به واقع قضاوت كني يك نفر از كساني كه اهل روضه و عزاداري هستند در امار خود كشي شما وجودندارد ما مخالف فضاي شادي مجاز نيستيم ولي در تحليلت چرا فقط الگوهاي مذهبي مورد خطاب قرار داده اي من جوابيه حضرت حجه الاسلام سيد علي اصغر نمازي چندين بار مطالعه كردم واقعا متوجه شدم شما بجاي تحليل واقعي از جامعه اسلامي بيشتر عقده گشايي كرده اي حالا عقده شما از چه هست نمي دانم و لازمه از پياده نظامي هم كه پشت دست گرفته ايد كه بلافاصله با كامنت تاييد و تمجيد و چه چه بزنند هم بايد تعجب و بعد دست مريزا گفت

 33. رهگذر گفت:

  0

  0

  با عرض سلام و وقت بخیر خدمت نویسنده محترم که با قلمی توانا دوستان زیادی را در این مقاله محسور خود کرده . عالی سخن گفتید . بسیار زیبا با حرفهای دوپهلو هم جانب ادب را به ظاهر رعایت کردید و هم به شکل کاملا نا محسوس همه چیز را زیر سوال بردید .
  سلام دوم من هم خدمت همه دوستان محترمی که بدون شاید لحظه ای تحلیل مطالبی را خوانده و گاها پیامی نیز گذاشته اند .
  به شخصه با سخن آقای کامجو تقریبا موافقم . اما شادی هم فرهنگ می خواهد که ما مردم لارستان کمتر با آن آشناییم .
  شادی در فرهنگ ما هوار کشیدن های بی هدف و آراستگی هایی هست که بیشتر شبیه به شلختگی است نه آرایش …. اول باید خودمان را اصلاح کنیم بعد از مسولین تقاضای ایجاد فضاهای شاد را داشته باشیم .
  برای من عجیب است که چرا دیگر آرایش های عجیب و غریب خانم ها و آقایان لارستانی به چشم روشنفکران لارستانی نمی آید. شما روشنفکران باید بهتر آگاه باشید که این روشنگری ها به چه اندازا بر ذهن آماده جوانانمان می تواند تاثیر داشته باشد …
  باز از همه دوستان می خواهم تا مطالب مورد مطالعه خود را با تحلیل بیشتری بررسی کنند .

 34. ناشناس گفت:

  0

  0

  به شرطی می شه این کارها رو توی شهر انجام داد که مردم جنبش رو داشته باشن
  تجربه ثابت کرده این مراسمات در کنارش صد تا کار خلاف غیر اخلاقی و شرعی بوجود میاره

 35. خواهی فهمید گفت:

  0

  0

  هههه.شااادی؟؟؟ تا شادی رو تو چی ببینیم…جالبه یه مثلا روشنفکر یه نظر از اعماق افکار پوچالی و تاریک خودش میده به دنبالش مطاابی که میبینیم….تفریح و شادی یعنی یه صفحه قرآن خوندن.شادی روح و جسم یعنی نماز…طراوت روح و فکر یعنی گریه اول برا حال و روز خودت بعد امام حسین ع….بنشینید تا صبح دولتتان بدمد.ههه.نخواهد دمید..این راهی که شما میرید به ناکجا آباد هست..یکم بخود بیایم…

  • روح ا... گفت:

   0

   0

   برات متأسفم .
   فکر کردی اومدی تو دنیا برای همیشه؟؟!!!
   الدنیا مزرعه الآخره
   دین اسلام شادترین دین هست و البته نه اون شادی که شما فکر می کنید.
   شاد بودن یعنی رسیدن به آرامش
   یعنی بفهمی تو دنیایی که بالاخره تمام میشه تنها موجود مستقل خداست و بقیه موجودا وابسته اند.
   تفسیر شما از شادی همون بطالت و بیهوده گذرانیست نه آرامش خاطر و …

 36. صادقی لاری گفت:

  0

  0

  باسلام.
  ببخشید آقای منشی

  من در مطلب آقای نمازی ناسزایی ندیدم

  شاید شما دست پیش میگیرید که پس نیا فتید!
  اینکه اونجا گفته شده همانند اربابانتان شاید شمارا نارحت کرده چراکه در نگرش اصلاح طلبان که دقت می کنم سیاه نمایی در مورد مسائل اعتقادی ومذهبی بیداد میکنه و امثال سروش هم دربسط وگسترش این نوع تفکرات تلاش وکوشش دارند.

  شما به عنوان یک فعال اجتماعی یا سیاسی ودیگر فعالان طیف اصلاح طلب هنوز تکلیف خود را با ایان نوع افراد و تفکراتشان مشخص نکرده اند.

  اگر اهانتی باشد از شما شروع شده که گفته اید مردم مازخیسم دارند نه ایشون.

  حالا واقعا به نظر شما مردم ما مازخیسم دارند؟
  —————
  حميد منشي: انسان دگر انديش هيچ كس را ارباب خود نمي داند. ضمن احترام به نظر شما لطفا يكبار ديگر مطلب بنده را بخوانيد تا متوجه شويد نگارنده با يك پيش فرض مردم را دچار مازوخيسم مي داند! زياده عرضي نيست. باشد كه فضاي نقد همچنان گشاد و گشوده بماند.

  • روح ا... گفت:

   0

   0

   آقای منشی متن شما رو دوبار خوندم
   جز مادی گرایی و پوچی چیزی ندیدم.

 37. خواهی فهمید گفت:

  0

  0

  اقا من کاری ندار م و این بنده خدا رو هم نمیشناسم .ولی خداییش کسی این اقای منشی رو تو مسجد برا نماز اول وقت دیده تاحالا…یا اصلا کسی هست بگه این بنده خدا رو تو فلان مجلس قرآنی یا معنوی دیدم ….بقول فامیل دور من دیگه حرفی ندارم…از کوزه همان برون تراود که در اوست….

  • موسی گفت:

   0

   0

   میشه تو زندگی خصوصی مردم سرک نکشی برادر. دوتا فرشته هستن که نماز آدم ها رو یادداشت می کنن.اینو که دیگه خودتون می گید. امیدوارم قبول داشته باشی. البته اگر شما یکی از اونها هستید من عذر می خوام. فکر نمی کنم خدا آدمی رو مسئول این کار کرده باشه

 38. ابراهیم گفت:

  0

  0

  درود خدابربزرگوارانی که باجرات وشهامت ازدین و آموزه های پویای دینی و مردم دین دار دفاع می کنند . دشمن چون به پویایی دین اسلام پی برده ازطرق مختلف ، ازکوچکترین حرکت تا حرکت داعشی های تکفیری امروزی گرفته تاشبکه های گوناگون ماهواره ای تا تبلت ها و … و درزمانهای مختلف هم استفاده ازحلقوم کسانی که آزادی فرویدی و ماکیاولی راخواهان بوده اما دین دستشان رابسته تلاش می کند به دین لطمه بزند اماکورخوانده اند خودشان و یارنشان . مدافعان دین ازجان وآبرو مایه می گذارند.استاد سخن : جناب آقای منشی: بهترنبود درکنار انتقاد ازحبس شادی ، مصادیق شادی راهم بیان می کردید حداقل مابدانیم کدام نوع شادی محبوس است ! یاچشمتان رابسته اید ویادرجامعه ی مازندگی نمی کنید ،چند درصد عروسی های ما فاقد ارگ و رقص است واگراین شادی نیست اجازه می فرمایید دستور بدهیم ایران را مانندهلند آزاد نمایندو red light ها را به اجرابگذاریم تا شما و طرفدارانتان نفس راحتی بکشید وازحبس بیرون بیایید!! بابا همان خداترسی دوره نوجوانی و جوانی خودرابه یادبیاورید و کمی خداترس شوید . اتفاقا معلوم شد شناخت شما از فرهنگ بیگانه خیلی خیلی بیشتر ازاسلام است که اگرفرهنگ پویا وبالندهوشادی آفرین اسلام رامی شناختید حداقل عزای سیاه پوش درعین حال نورانی حسینی رابه سخریه نمی گرفتید احتمالاسالهاست که یابه مجالس حسینی ع نرفته یاخیلی کم رفته اید وگرنه می دانستید بعد ازگریه براباعبدالله ع مردم درچه نشاط وطراوت وشادابی فرو می روند . اللهم اهدنا بالقرآن
  ————–
  حميد منشي: از توجه و اظهار نظر شما ممنونم. خداوند همه ما را به راه راست هدايت فرمايد.

 39. ناشناس گفت:

  0

  0

  با سلام ! آقای منشی متن شما را خواندم و جز توهین و تمسخر چیزی نیافتم
  باز هم آفرین به سلاله سادات سید نمازی که بزرگی و شوکت مردم لارستان رو به زیبایی بیان کردند و اهانت و تحقیر رو شایسته ی ما مردم ندانستند

 40. م.ح گفت:

  0

  0

  جناب آقای منشی
  برادر محترم و ارجمند
  دوست عزیز و بزرگوار
  ( این ها که دیگه توهین نیست )
  فقط شما یه لطفی کن ؛ یا تو اندیشه ی شخصی خودت ذره ای تأمل داشته باش
  یا منتظر پاسخ منطقی و مستدلتان میباشیم .
  یادداشت شما پراکنده و در هم بود
  و تا حد قابل توجهی هم ، خالی از منطق

 41. آزاداندیشی! گفت:

  0

  0

  شب پره گر وصل آفتاب نخواهد / رونق بازار آفتاب نکاهد
  (گلستان سعدی، باب پنجم)

 42. موسی گفت:

  0

  0

  بعضی ها کلا از تجمع مردم در خیابان ها می ترسند. دیگر اگر شادی کنند که وا اسفا وا اسفا. بنیان […](منافع شخصی و گروهی شان) به خطر می افتد. حمید جان مردم دیگر به خیلی چیزها می خندند. مثالش همان فیلم معروف کمال تبریزی بود که برایش صف کشیدند. کسی نگران دین نیست. اگر همین دین حقوق بعضی ها را سر موقع ندهد […] می دهند. این قدر این مردم شادی نکرده اند که نمی دانند مصداق شادی چیست! و گیر داده اند به کلمه ی ” کنسرت” که تو به عنوان یک مثال کوچک آورده ای. همانهایی که از کل هیکل یک انسان موهایش را می بینند در یک مقاله هم به کلمه هایش گیر می دهند.بعضی ها نظر می دهند ولی از نظرشان معلوم است که حتی در خوانش متن مشکل دارند. امیدوارم صبری داشته باشی بیش از رسالتت.

 43. فريماه گفت:

  0

  0

  سلام به همه.. حرف حرفه دل بود ، ما تفريح سالم نداريم، چقد باشگاه بريم؟ چقدردرس بخونيم؟ چقدر با دوستانمون وخانواده واقوام بريم بيرون؟ تمام خيابونهاي لار توي يكساعت دور زدنش تموم ميشه ودوباره از سر دلتنگي و بي جايي بايد برگرديم توي خونه بچپيم و يا بخوابيم يا درس بخونيم يا……….. براي همينه كه تا چهارشنبه سوري ميشه همه مردم هجوم ميبرن سمت پارك جنگلي شهر!!!! اين مسخرس اما همين يكدونه شادي به اصطلاح سالم هم گاهي ما جوانها تبديلش ميكنيم به يك خاطره بد.. چرا كه نميدونيم ازين تفريحي كه سالي يبار اتفاق ميوفته چطور بايد لذت ببريم ،بين مردم ما تعصب و غيرت وجود داره منه مادر يا پدر كه خانوادم رو ميبرم براي تماشا از بي ملاحظگي برخي مجبورم بچه هامو برگردونم منزل واز تفريحاتشون بگذرم… متاسفانه نه فقط توي شاديهامون بلكه در عزاداري هامون مخصوصا محرم هم همين وضعيته ، نمايشي شدن اكثر جوانها كار رو خراب ميكنه، پس همه تقصير رو گردن مسئولين نندازيم .. يه نگاهي به اندازه جنبه وشعور خودمون داشته باشيم هم بد نيس….انسان بايد از خودش شروع كنه وبعد به ديگران خرده بگيره هروقت فرهنگ شادي و عزاداري رو در خودت تقويت كردي ميتوني از نداشتن فرهنگ ديگران هم ايراد بگيري… يه موج انقلابي با مردم شروع ميشه نه با مسئولين اينو فراموش نكنيد….باتشكر

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان