میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در12 آگوست 2014 ساعت 1:16 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی یک دیدگاه 1,800 بازدید

شادی آزادی

شادی آزادی

به بهانه برگزاري اولين شب شعر و موسيقي «آفتاب و باران» در لار

ffgeferفرزاد قناعت پور: ۱) نخستین نشست مشترک اهالی شعر و موسیقی در تالار وحدت برگزار شد. با عنوان سمبلیک «آفتاب و باران». همانقدر که این عنوان می تواند جذاب باشد گوهر چنین گردهمایی هایی هم واجد جذابیت هایی است پنهان و نادیده. پذیرفتن اینکه جلوه های هنری محتاج مراوده های سازنده اند. دانستن اینکه دیگر عصر «به تنهایی ها» و عصر «خودخواهی ها» به سر آمده است و شاید نفس این پذیرش و نقش و نقوش برآمده از این دانستگی بتواند بسترساز لذتی دیگر گونه باشد.

برقراری ارتباط میان حوزه های مختلف، نخست تکیه دارد بر مفهوم بنیادین زیبایی در نهاد بشر، چه، یکی از تعاریف زیبایی، مبتنی بر مفهوم «هارمونی» است. جوریدگی ناجورها، یافتن و برقراری تناسبی نه تنها میان تشابه های پراکنده، بل، میان چیزهایی که در ظاهر ناجور به نظر می رسند. آدمی همیشه از این بازی لذت برده است. بی گمان، فکر و زبانی که عنوان بالا را برای چنین نشستی بر می گزیند، ناخواسته به صدای درون ذهنی خود گوش داده است و خود بر سبیل همین ادعا بوده است. ارتباطات، جلوه ی درخشان دیگری هم دارد؛ مفهوم درک «حضور دیگری» و تلاش برای يادگيري و «درس آموزي» طرفين از يكديگر. شور دانستن نا دانسته ها. به عنوان مثال همانطور كه شعر ما ازظرفیت های درخشان موسيقي بي كلام  می تواند بياموزد كه چطور بی پیرایه خودش باشد و بر ظرفیت های معطل مانده خویش تکیه کند بی آنکه بخواهد ضعف هایش را مثلاً با چنگ انداختن به عواملی چون موسیقی اعتیادی و ریتم های بعضاً از کار افتاده بپوشاند، فضای امروز موسیقی موجود در لارستان هم می تواند از شعر معاصر و به ویژه آن تحولی که پس از پیر یوش، نیما رخ داد بیاموزد که در کنار حفظ و اشاعه ی سنتهای ملی و فرهنگی باید به دنبال صدا و ساختاری مستقل بوده، پاسدار خرده فرهنگ و صدای اقلیت خود هم باشد که یعنی، این توان را داشته باشد تا دردها و شادی های این مردم را «صدادار» کند. باید بتواند از دل متل ها و مثل ها، نوحه ها، لالایی ها و دیگر منظومه های پراکنده، مبنای صوتی و موسیقایی مغفول مانده ی این مردم را کشف کرده و یا مبتنی بر خرد جمعی و عاطفه ی همگانی، سهمی در ساخت و بازسازی آن داشته باشد.

IMG_7419

 دغدغه ای که برخی از سخنرانان آن شب همایش هم داشتند و از بی نتیجگی آن سخن گفتند. اما چه کسی است که نداند نتیجه را هوش و  سعی آدمی است که رقم می زند و زمانی که نتیجه محقق شد آنچه رخ داده است چیزی نیست جز «معجزه ارتباطات» و معجزه، زیبایی است.

۲) این روزها خیلی ها بحث شادی می کنند و فقدان شادی به درستی مسأله ساز ما شده است. چه بهتر که این شادی یک شادی فرهیخته باشد. هنر متشخص، هنر بی جیره و مواجب، هنر اصیل، قابلیت خلق بخشی از این شادی را خواهد داشت چه آنکه همیشه در دل هنر و آفرینش های هنری، حسی از آزادی بوده است و آزادی، شادی آفرین است. برگزاری نشست هایی از

این قبیل و سایر تلاش های مستقل هنرمندان می تواند اندکی از کرختی موجود بکاهد و همین اندک هم غنیمتی است با

فریادی فروخفته در خود که پیش از این، هوشنگ ابتهاج آن را به زیبایی فراخوانده است: ای شادی آزادی!


1 نظر

  1. فیروزه خرم بخت گفت:

    0

    0

    احسنت بر قلم توانای شما که نشانه دارد از نخبگی وجودتان…

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان