میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در19 مارس 2014 ساعت 5:32 ب.ظ سرویس:آفتاب, عناوین اصلی 4 دیدگاه 2,795 بازدید

شبِ نمايشِ قدرتِ غزل سراها

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب:

شبِ نمايشِ قدرتِ غزل سراها

سه شنبه شب اين هفته يعني ۲۷ اسفند نيز مطابق ۱۱ سال گذشته اعضاي انجمن شعر آفتابِ لار، گرد هم جمع شدند. جلسه اي با حال و هواي نوروز و ميزي كه چند سبزه روي آن بود. در اين جلسه غير از تعدادي از اعضاي ثابت انجمن دو نفر ديگر حضور داشتند. دكتر اسدالله نوروزي كه محال است سه شنبه اي در لار باشد و به انجمن آفتاب نيايد و مريم كامياب، غزلسرا و عضو سابق انجمن كه چند سالي است در تهران ساكن و شاغل است.

در ابتداي جلسه فرزاد قناعت پور شعري از «سعدي گلبياني» كه به عليشاه مولوي تقديم شده بود خواند. براي آنها كه نمي دانند بگوييم عليشاه مولوي شاعري نام آشناست كه چند هفته قبل درگذشت.

پس از او خليل روئينا دبير انجمن و مجري جلسه ضمن بيان نكاتي كه اين روزها زياد مي شنويم يعني تبريك پيش پيش نوروز و آرزوي سلامتي و موفقيت اعضاي انجمن در سال ۹۳ از پدر خود جعفر روئينا خواست شعر خواني كند.

پس از خواندن چند رباعي توسط پيرمرد انجمن، نوبت به امين كريمي رسيد تا غزلي را بخواند كه چند دقيقه بحث به همراه داشت. بحثي با اين مضمون و پرسش كه چرا هرگاه اكثر انديشندان تصميم به سرودن شعر براي بار اول مي كنند به سراغ قوالب كلاسيك شعر فارسي مي روند؟! اين پرسش البته با واكنش دكتر نوروزي مواجه شد و گفت: اين موضوع قابل تعميم به همه نيست و اتفاقا انديشه هاي نو نياز به قالب هاي نو دارد. وي افزود: به نظر من قالب هاي شناخته شده وظيفه خود را انجام داده اند. خود شاعر يعني امين البته در پاسخ به اين پرسش چنين گفت: اينكه چرا منِ نوعي در اولين تجارب خود به سراغ غزل رفته ام به دليل تعلق خاطرم به اول موسيقي و دوم حافظ است.1

در ادامه جلسه به ترتيب خانم طاهري و آقايان محمدي و افسردير شعر خواندند و اكثر حاضران به تحسين آنها اكتفا كردند! فاطمه محسن پور شاعر بعدي بود كه با خواندن شعري از «علي عبداللهي» و مقايسه آن با شعر هفته پيش خود خواست به نوعي جواب حميد منشي را بدهد كه گفته بود اين كه خواندي همه چيز بود غير از شعر! البته ناگفته پيداست كه حميد منشي كسي نيست كه به اين زودي پا پس بكشد و اين بار اثر عبداللهي را هم، همه چيز دانست غير از شعر! فرزاد قناعت پور هم به بهانه مترجم بودن عبداللهي گفت: هر وقت با شعر ترجمه مواجه مي شويم دو ذهنيت في الفور سراغمان مي آيد: اول اينكه يك آدم خارجي آن را سروده و دوم اينكه انتقال زبان اصلي به زبان فعلي شايد نتواند همه ظرايف و دقايق را با خود بياورد. در ادامه اين موضوع البته بار ديگر بحث انگليسي فكر كردن در زبان آموزي و احضار واژه ها در گرفت و البته خيلي زود تمام شد!

پس از آن نوبت به مريم كامياب رسيد تا ضمن بيان توضيحاتي درباره شغل و كار و علاقه مندي هاي اين روزهايش در تهران دو غزل بخواند. غزل هايي كه همچون آثار سابق اين شاعر جوان مورد توجه حاضران قرار گرفت. منشي به تمركز شاعر بر موضوعي خاص و ارتباط مناسب عمودي ابيات در غزل هاي كامياب اشاره كرد، دكتر نوروزي گفت كه از كار اول بيشتر خوشش آمده و لازم است غزل دوم بازنويسي شود، قناعت پور هم به لحن پيشاشعر در شعر شاعران اشاره كرد و گفت شاعر پيش از هر چيز بايد آرتيست باشد و بقيه هم البته شعر و شاعر را تحسين كردند.

سپس نوبت به جلال كياني رسيد تا هم شعر خود را قرائت كند و هم يك دهن آواز بخواند. بعد او صادق اخضري دو غزل خواند تا جمع غزل خوانان اين شب زيادتر از هفته هاي قبل باشد. بعد او عبدالرضا مفتوحي طبق معمول شعري به گويش لاري خواند و دوباره بين علاقه مندان به شعر او و منتقدان بحث درگرفت. اصل بحث هم بر سر اين بود كه هر شعري به زبان يا گويش لاري است الزاما فولكلوريك نيست. خلاصه و نتيجه بحث هم اين شد كه مفتوحي غزلي فولكلوريك سروده است؛ يعني غزل با مضمون هاي تغزلي خود اما با اشاره ها، تصاوير و زمينه هاي محلي.

پايان بخش جلسه اين هفته همچون چند ماه اخير قرائت چند رباعي از خليل روئينا بود كه باز هم همچون هميشه مورد تحسين حاضران قرار گرفت. جلسه رسمي كه به پايان رسيد تازه نوبت به گفت و گوهاي پراكنده و شخصي رسيد كه تا يك ساعت بعد ادامه داشت. جلسه غير رسمي را هم همچون هميشه آقاي صمصامي با خاموش كردن چراغ هاي محوطه فرهنگسراي مرتضوي پايان داد!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


4 نظر

 1. محسن نیرومند گفت:

  0

  0

  سلام
  پیشاپیش عید نوروز بر همگان مبارک باد
  دست آفتاب درد نکند هم عکسها زیبا بودند هم گزارش

 2. ناصريان گفت:

  0

  0

  چه انجمن خوبي. كاش ما هم لار بوديم و شركت مي كرديم.

 3. میم گفت:

  0

  0

  متشکر از اینکه زاویه دوربینتان را کمی چرخاندید …

 4. ه.دلاور گفت:

  0

  0

  ضمن ادای احترام به شعر و شعرا ، کاش این گزارش زیبا با ابیاتی قرائت شده توسط شعرای حاضر در جلسه زیبنده تر شده بود.توفیقتان روزافزون….

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان