میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در20 دسامبر 2018 ساعت 6:21 ق.ظ سرویس:آفتاب, برگزیده ها یک دیدگاه 650 بازدید

شبی در انتقاد از «شعرِ میان مایه»

شبی در انتقاد از «شعرِ میان مایه»

ساعت ۲۰ سه شنبه ۲۷ آذرماه نشست این هفته انجمن شعر آفتاب لار در فرهنگسرای مرتضوی برگزار شد.

در ابتدای این نشست اسد گرامی از «آشنازدایی» و «برجسته سازی» در شعر امروز گفت و نمونه هایی را مثال آورد. وی همچنین چند شعر حافظ را با خوانشی زبانی و موسیقایی مورد بررسی قرار داد که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

گرامی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود از میان مایگی ادبیات و شعر امروز انتقاد کرد و اینکه غالب اشعار امروز به سطح «حدیث نفس» تنزل پیدا کرده است و این اشعار را با مثلا شعری از «م. آزرم» (نعمت میرزازاده) مقایسه کرد که در آن دهه ها با هر شعر گویا اتفاقی می افتاد و جامعه ادبیاتی کشور و چه بسا بیش از آن را تحت تاثیر قرار می داد.

در ادامه نشست مریم جدلی، افسردیر، حمید بامدادی و هرمز نگهبان نیز شعرخوانی کردند تا نوبت به عبدالرضا مفتوحی رسید تا شعر تازه و یلدایی خود را بخواند.

حمید منشی این شعر مفتوحی را فاقد اتفاق و کشف شاعرانه دانست که ارتباط معنادار، ماهوی و منطقی نیز با شب یلدا ندارد و صرفا از عبارت «شَوّوِ یلدا» در آن استفاده شده است.

شعر محلی و لارستانی مفتوحی البته باعث شد تا خلیل روئینا از برخی واژگان لارستانی که در دیگر زبان ها کاربرد دارد بگوید. واژگانی مثل «فَل» و «اِزبِل» که اولی در زبان هندواروپایی و دومی در زبان فرانسوی کاربرد دارد.

پایان بخش این نشست نیز شعرخوانی دبیر انجمن یعنی خلیل روئینا بود.

گفتنی است این انجمن هر هفته سه شنبه ساعت ۲۰ در فرهنگسرای مرتضوی واقع در شهرقدیم، ابتدای خیابان مرتضوی برقرار و حضور در آن برای عموم علاقه مندان آزاد است.


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    خدا رو شکر امثال آقای کامجو و فرزاد و جدیدا منشی و حتی مسعود در برنامه ها کم نداریم صد رحمت به غزوه و آقای دوربینی

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان