میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 ژوئن 2019 ساعت 5:54 ق.ظ سرویس:آفتاب, عناوین اصلی 3 دیدگاه 405 بازدید

شبی شاعرانه در «هفتمین فصل فراق»/ یادی از آقای شاعر و ترقی خواه لارستان

شبی شاعرانه در «هفتمین فصل فراق»/ یادی از آقای شاعر و ترقی خواه لارستان

انجمن شعر آفتاب لار نشست اخیر خود را به مناسبت سالروز رحلت آیت الله آیت اللهی، به بررسی شعر و اندیشه های آن مرحوم اختصاص داد.

در این نشست با عنوان «هفتمین فصل فراق» که سه شنبه ۲۱ خردادماه در فرهنگسرای مرتضوی برگزار شد ابتدا حمید منشی از اعضای انجمن و مجری نشست، دقایقی از سلوک شاعرانه مرحوم آیت الله آیت اللهی گفت و اینکه همین روحیه، طبع و نازک اندیشی شاعرانه باعث شد تا کمتر مواضع رادیکال و خشنی از وی ببینیم.

منشی همچنین بر ضرورت تبیین اندیشه های متعالی آن مرحوم تاکید کرد و خلاصه کردن وی به برخی خاطرات ساده و سطحی را تقلیل جایگاه آن اندیشمند و شاعر برجسته دانست.

در ادامه اسد گرامی نیز نکات کوتاهی درباره آن مرحوم گفت و بر روحیه دائم «طلبگی» و «ساده زیستی» وی تاکید کرد. وی همچنین آیت الله آیت اللهی را مشحون از حالات فلسفی و عقلی تومان با سرخوشی و رهاشدگی های عرفانی توصیف کرد.

سپس سیدعلی هاشمیان، هنرمند شناخته شده و از نزدیکان مرحوم آیت الله آیت اللهی با تفکیک شخصیت اخلاقی، علمی و اندیشگی آن مرحوم تلاش کرد تا بخشی از رویکردهای فکری و شعری وی را توضیح دهد.

هاشمیان در ادامه هنر شاعری و خطاطی مرحوم آقا را لازم و ملزوم یکدیگر دانست که باعث شده بود به شناخت دقیق و درستی از هنر دست یابد.

این خواننده آواز سنتی همچنین نظرات آن مرحوم در حوزه موسیقی را مترقی دانست و در کل با عبارت «معرکه آرا» از وی نام برد. یک روحانی با اندیشه های اشراقی، تفکر ملاصدرایی، مطلع از فلسفه و عرفانی درونی شده و تبلور یافته.

در ادامه نشست شعرایی از جمله روئینا و مفتوحی شعرخوانی و فرنام نیز بیتی از آن مرحوم را بصورت آواز خواند.

سپس اشکان عسکری عضو شورای شهر با بیان اینکه برای ثبت و نشر اندیشه های مرحوم آیت الله آیت اللهی به اندازه کافی تلاش نشده است بر ضرورت جمع آوری آثار وی با اجتناب از پراکنده کاری و فعالیت های جزیره ای تاکید کرد.

عشرت جهاندیده دیگر عضو شورای شهر نیز به بیان خاطره ای کمتر شنیده شده از آن مرحوم پرداخت و اینکه آیت الله آیت اللهی در زمانی که دبیرستان دخترانه تازه در لار گشایش یافته بود، در آن فضای سنتی و بسته با دیدی باز دختر خود را روانه دبیرستان کرد تا به این ترتیب دیگر خانواده ها نیز به ادامه تحصیل دختران خود ترغیب شوند.

پایان بخش این نشست نیز شعرخوانی تعداد دیگری از شعرا از جمله اخضری، عباسی و خانم جدلی و البته آوازخوانی گرم خلیل ژاله بود. به این ترتیب نشست ادبی ویژه این انجمن همچون منش آیت الله آیت اللهی، ساده و بی تشریفات اما پرمعنی و محتوا به پایان رسید.


3 نظر

 1. زن لاری گفت:

  0

  0

  همین وسیع بودن دید حضرت آقا مخصوصا در حوزه بانوان بود که باعث شد تا برای همیشه در ذهن مردم باقی بماند. فکر کنید و مقایسه کنید نظر ایشان در همان زمان با نظر بعضی دیگر از روحانیون همان موقع در مورد زن و تحصیلاتش

 2. جهت انتشار علیرضا گفت:

  1

  0

  نوشتاری در خصوص کمبود شادی و نشاط در شهرستان
  چاره اندیشی برای نشاط لارستانیها/ لزوم خلق شادی در این تنگنای اقتصادی
  نشاط شهروندی عنصری گمشده در مدیریت شهری است و برنامه ریزی شهری به دنبال این عنصر گمشده در فضاهای عمومی شهر است.
  بنابراین وجود شهروندانی افسرده، بی رمق و با عدم احساس شادابی و سرزندگی، بزرگترین معضل شهرها به شمار می آید.
  از دیدگاه برنامه ریزی شهری ایجاد چشم اندازهای زیبا در فضاهای عمومی شهر از جمله زیباسازی خیابان ها، دیوارها، نصب بنرهای آموزشی و فرهنگی، حفظ و گسترش فضای سبز شهر، دیوارنویسی و نقاشی دیوارها و سنگ فرش کردن معابر و… نیز نقش بسزایی در سلامت روحی روانی و نشاط عمومی شهروندان دارد که در این حین لارستان از حیث منظر شهری و زیبا سازی خیابان ها به اذعان بسیاری از شهروندان و متخصصان آنچنان که بایسته و شایسته می باشد به این مهم دست نیافته است.

  اما مهمتر از آن چندی است تورم، گرانی و مشکلات اقتصادی و اجتماعی راه نفس و گلوی مردم را گرفته و فضای شادی و سرور مردم را تنگ و تاریک کرده است.
  مردم امروز ما در بین همه این وقایع، گرانی سکه، طلا، دلار و ارز، نابسامانی وضعیت اقتصادی و تورم و رکود به دنبال ذره ای خوشی و شادی می گردند تا شاید بخشی از مشکلات روز را فراموش کنند.
  استقبال گسترده مردم شهرستان لارستان از فضای سبز و پارک های شهرستان شاهد همین مدعاست، به گونه ای که فقیر و غنی، بیکار و شاغل، زن و مرد، پیر و جوان با حضور در فضای پارک هاو میادین شهرستان از گرمای تابستان و چهاردیواری منزل فرار می کنند و خود را به دامان طبیعت می رسانند.
  آداب و رسوم غنی منطقه ی لارستان بخصوص موسیقی های سنتی و انواع بازی های بومی محلی قدیمی از جمله عواملی است كه مسئولین می توانند با استفاده از این ظرفیت شادی و نشاط را در جامعه تزریق كند.

  چیزی که این روزها در شهرستان به عنوان یک حلقه گمشده مهم از آن یاد می شود این است که برای داشتن جامعه ای سالم و به دور از معضلات اجتماعی باید اهتمام ویژه ای به برگزاری فعالیت های فرهنگی و هنری نشاط بخش داشته باشیم و روح تازه ای به جامعه خود ببخشیم از این رو انتظار داریم مسوولان شهری بیش از گذشته در راستای برگزاری جشن ها و مسابقات محلی در این مسیر حساس قدم بردارند.

 3. زین الدین گفت:

  0

  0

  هرکه گردد پاک طینت محرم دلها شود.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان