میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در21 نوامبر 2014 ساعت 3:28 ب.ظ سرویس:فرهنگ و هنر 12 دیدگاه 2,945 بازدید

شب بي حاشيه و بي تشريفات نمايش لار+ گزارش تصويري

پير و جوان تئاتر لار زير يك سقف

شب بي حاشيه و بي تشريفات نمايش لار+ گزارش تصويري

همه چيز براي برگزاري يك جلسه متفاوت و صميمانه براي اهالي تئاتر لارستان مهياست. هنرمنداني كه به نظر مي رسد اين روزها بيشتر از «متن» درگير «حاشيه» هاي هنر خود هستند. موضوعي كه البته در بيانِ همه بايد از آن خارج شد اما در عمل اراده اي براي آن ديده نمي شود.

ديشب ۲۹ آبان، اما تعداد زيادي از اين هنرمندان با حضور خود در تالار فردوسي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي لارستان نشان دادند در پي فصل جديدي از ارتباط خود با هنر تئاتر و ديگر هنرمندان اين عرصه هستند. «هم انديشي هنرمندان تئاتر لارستان» عنوان اين برنامه بود. برنامه اي بي تشريفات و تبليغات با كلي تعارف و خنده! تركيبي از موسفيدان تئاتر لارستان كه باهم در رديف اول سالن حضور داشتند و جوان ترها كه به صورت پراكنده ديگر صندلي ها را انتخاب كرده بودند!

9

 

تئاتر لارستان پشتوانه دارد

وارد محوطه اداره ارشاد كه مي شوي نام تقريبا تمام هنرمندان تئاتري لارستان روي كاشي هاي كف نوشته شده و هركه مي آيد به دنبال نام خود مي گردد. بگوبخندهاي پيش برنامه در محوطه و سالن فردوسي با اجراي «عليرضا عندليب» موقتا تمام مي شود. او ابتدا از بانيان اين نشست تقدير كرد و اينگونه همنشيني ها را براي تداوم صميميت و جلوگيري از اختلافات و حواشي ضروري دانست. وي افزود: هنر تئاتر در اين شهرستان پشتوانه دارد و سند زنده ما همين پيشكسوتان عزيزي هستند كه تعداد زيادي از آنها در اين جلسه نيز حضور دارند.

توصيه موسفيدان تئاتر لار به همدلي بيشتر هنرمندان

عندليب سپس از چند نفر از موسفيدان تئاتري حاضر در جلسه خواست روي صحنه بيايند و هريك چند دقيقه هرچه مي خواهند بگويند و به ترتيب «زرگري»، «جمالي» و «كميلي» پشت تريبون يا همان ميز برنامه آمدند. كليدواژه تمام اين هنرمندانِ باسابقه، «همدلي» بين هنرمندان تئاتري بود و البته تاكيد بر تمرين، كار و مطالعه زياد. آنها همچنين هريك خاطراتي نيز از زمان بازيگري خود بيان كردند تا هم خود دچار حس نوستالژيك خوشايندي شوند هم به جوانتر بگويند حالا حالاها بايد خاك صحنه بخورند.

6

ارشادي از برنامه هاي گذشته و آينده خود گفت

در ادامه جلسه مجريِ نشست از مسئول انجمن نمايش لارستان خواست چند دقيقه اي به بيان گزارش عملكرد دور جديد اين انجمن بپردازد. قبل از سخنان ارشادي البته عندليب كلي از او تعريف كرد و نقطه قوت او را «زن» بودنش دانست و دقت و ظرافت در كارهايش را ستود. او همچنين از همه خواست براي انجام برنامه هاي بيشتر و بهتر ارشادي و خصوصا جشنواره منطقه اي نمايشنامه خواني از او حمايت كنند. رقيه ارشادي نيز در سخنان خود از حضور هنرمندان و خصوصا پيشكسوتان تئاتر لار قدرداني كرد و در ادامه مهمترين فعاليت هاي شش ماهه انجمن را بيان كرد. تغيير دادن هيئت بازخوان و بازبين نمايش، اخذ مجوز برگزاري جشنواره منطقه اي نمايشنامه خواني با حضور هنرمندان سه استان فارس، هرمزگان و بوشهر مهمترين برنامه هاي اعلام شده توسط او بود. وي همچنين به برنامه هاي آتي خود اشاره كرد و گفت: معرفي كتاب و برگزاري آزمون از هنرآموزان تئاتر، دعوت از چند گروه حرفه اي تئاتر كشور براي اجرا در لارستان و برگزاري تور تئاتر و سفر هنرمندان براي ديدن تئاتر به ديگر شهرها از جمله برنامه هاي آتي انجمن نمايش لارستان است.

بايدها و نبايدهاي جشنواره نمايشنامه خواني

سپس نوبت به «محسن بشيري» رسيد تا حدود ۱۰ دقيقه يك اجراي بداهه داشته باشد. او كه اين روزها كارهاي متفاوتي انجام مي دهد در اين اجرا نيز سعي كرد متمايزنمايي كند. وي در موخره نمايش بداهه خود از حاضران خواست قبل از هرچيز مطالعه كنند و تئاتر ببينند. پس از او عندليب نكاتي را درباره جشنواره نمايشنامه خواني مطرح كرد و ضمن درخواست از همه براي مشاركت و همكاري در برگزاري آبرومندانه و باكيفيت آن به برخي تكنيك هاي نمايشنامه خواني اشاره كرد. تمركز بر بيان و تحليل متن، قرائت درست واژگان، تماشاي مخاطب بجاي نگاه به نقش خوانان ديگر، قرار گرفتن شخصيت هاي اصلي در مركز صحنه و انتخاب نمايشنامه هايي كه توضيحات صحنه كمتري دارند مهمترين توصيه هاي عندليب به گروه هاي شركت كننده در جشنواره بود.

اسد گرامي از اهميت تحليل متن گفت

بخش بعدي برنامه سخنراني «اسد گرامي» بود. مجري برنامه او را چنين توصيف كرد: عزيزي اهل مطالعه و باسواد و بااخلاق و از تئاتري هاي ساليان دور لار كه خوشحاليم پس از مدتها ايشان را در جمع خود مي بينيم. گرامي سخنان خود را با ياد شهيد جعفر زرگري و شهيد ناظم عسكري زاده آغاز كرد و گفت: «نمي توانم جايي باشم و از «جعفر» نامي نبرم. زمان او كمتر كسي فكر مي كرد در لار مي شود كار تئاتر كرد و حيف كه هيچ كداممان به آرشيو كردن آثار بزرگانمان عادت نداريم.»

12

گرامي سپس درباره موضوع سخنراني خود كه تحليل متن بود گفت: اولين كاري كه جعفر مي كرد تحليل دقيق نمايشنامه و استخراج ريشه هاي فلسفي، تاريخي، جامعه شناسي و روانشناسي آن بود و اين موضوع بسيار مهمي است.

وي در ادامه چند بند از شعر «دشنه در ديس» شاملو را به عنوان نمونه اي كه قابليت اجرا دارد خوانش و تحليل كرد.

پاياني پر از تقدير و تشكر

عندليب سپس با دعوت از خانم ها هاشمي و ارشادي براي پاسخگويي پرسش هاي حاضران بخش پاياني اين برنامه را كليد زد. او قبل از اجراي اين بخش زحمات آيدا هاشمي به عنوان سرپرست اداره ارشاد را ستود و ايجاد صميميت و آرامش در بين هنرمندان را ماحصل تلاش او عنوان كرد. خانم ها ديكن و روانشيد نيز نفرات ديگري بودند كه مجري نشست از تلاش هاي آنها قدرداني كرد. وي همچنين اضافه شدن دو نفر از هنرمندان در مجموعه اداره ارشاد را باعث تغيير فضاي اين اداره و اميدواري هنرمندان به آينده دانست. در ادامه نيز فاطمه محسن پور، جمشيد طاهريان، محسن بشيري، حميد منشي و عبدالرضا ميرزانيا نظرات خود را براي بهبود كمي و كيفي تئاتر لارستان و نحوه اجراي مناسب تر جشنواره نمايشنامه خواني مطرح كردند.

جلسه را عليرضا عندليب طبق زمانبدي راس ساعت ۸/۵ شب تمام كرد تا پس از مدتها شبي حداقل به ظاهر صميمانه و به حتم خاطره انگيز ايجاد شود.

8 7 10 5 4 2 3 1 11


12 نظر

 1. تئاتري لاري گفت:

  0

  0

  اميدواريم اين جلسه شروع همكاري و صميميت گروه هاي تئاتر لار باشد. گزارش خوبي بود و براي ما كه در لار نبوديم بسيار مفيد و خواندني بود.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  چند نفری پایان جلسه پرسیدند فیلم و کتاب هایی که نمونه دادم چه محملی داشتند؟ کرگدن اثر-اوژن یونسکو و مسخ – فرانتس کافکا و گاو -غلامحسین ساعدی نمونه ای از رمان هایی که از الیناسیون یا از خود بیگانکی انسان این قرن و نمایش هزار و یک شب اسطوره و مراسم ایینی و فیلم باشگاه مشت زنی دوگانگی شخصیت انسان و همه ی نمونه ها برای تاکید بر تحلیل متن بودند . و خدای ناکرده قصد نداشتم بگویم خیلی متون مختلف را می شناسم اگه ازحرف هایم چنین چیزی در آمده , بهره من از جلسه فقط شرمندگی بوده است. اسداله گرامی

 3. محمد اسماعیل بلندگرامی گفت:

  0

  0

  با سلام خدمت جناب آقای گرامی. حتم دارم این چنین برداشتی از صحبتهای جنابعالی نشده و اگر هم شده به غلط بوده. حضور دوستان با تجربه ای چون شما در کنار بچه های تاتر باعث نزدیکتر شدن هنرمندان این عرصه به درونمایه های متنهای اجرائی شده و جای خالی اینگونه تحلیلها در تاتر شهرستان کاملا محسوس میباشد. باز هم تشکر بابت حضور شما.

 4. مجید ب گفت:

  0

  0

  نمی دانم همچون من چند نفر هستند که به رغم علاقه به حضور در چنین محافلی، از قبل اطلاعی از قرار برگزاری آن حاصل نکردند

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  Kash doros mese hamishe sms midadan

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  همچین تعداد زیادی هم نیستن

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  باز هم جلسات تعریف و تمجید از همدیگر به جای پرداختن به اصل موضوع
  بهتر است به جای اینهمه تعارف تکه پاره کردن و جلوی پای خود بلند شدنها،به مشکلات و رفع نواقص در تیاتر لار پرداخت
  ضمنا این برنامه ها نباید اینقدر با تشریفات باشد و بین اجرا کننده ها و دیگران اینقدر فاصله باشد که این خود باعث نگاه از بالای عده ای می شود و توهم خود بزرگ بینی به آنها دست میدهد
  اینگونه جلسات سودی به حال تیاتر لار نخواهد داشت،بهتر است هر چه سریعتر به فکر جلسات کاربردی آن هم به صورت هفتگی در لار بود ،بس کنید این ادا اصول ها را

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  نشست کاملا دیده می شود اما هم اندیشی نه
  واقعا که باید به حال تیاتر لار تاسف خورد
  فقط یک عده ی معدود بالا مینشینند و به بقیه فخر می فروشند
  حال چه چیزی نصیبشان میشود ،خدا داند وبس

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  کسانی که از گذشته تا به امروز در عرصه ی تیاتر بوده اند تعدادشان اینقدر نیست،اینقدر این عده ی اندک را بزرگنمایی نکنید

  • منصف گفت:

   0

   0

   این سه نظر به فاصله چند دقیقه در یک تاریخ ارسال شده است.به نظر میرسد کار یک نفر باشد. شکر خدا این گونه افراد که از بافتنی ها فقط منفی بافی بلدند همیشه تعدادشان کم است. تعدادشان اندک ولی ادعا و ایراد گیریشان زیاد است. احتمالا اگر از خودشان روی صحنه دعوت شود این ایراد ها تمام می شود.

 10. منصف گفت:

  0

  0

  بعد از مدت ها یک جلسه در خور و شایسته برپا شد از مسولین محترم سپاس . امیدوارم این جلسات به همین شکل ارزشمند همیشه ادامه پیدا کند.

 11. h گفت:

  0

  0

  نمیدانم چرا بعضی از مسئولین در عکس ها انقدر اخم میکنند، بدنبود اگر پند های بزرگان و پیشکسوتان تاتر را هم ضبط میکردید.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان