میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در24 جولای 2014 ساعت 9:04 ق.ظ سرویس:آفتاب, برگزیده ها 11 دیدگاه 3,632 بازدید

شب تقدير از پير انجمن

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب لار:

شب تقدير از پير انجمن

۳۱ تيرماه ۹۳؛ اينجا فرهنگسراي مرتضوي است و ساعت از ۱۰ شب گذشته. وارد كه مي شوم تعداد كمي از اعضاي انجمن به اضافه محمد زارع؛ مشاور فرهنگي فرماندار و رئيس بنياد لارشناسي و آيدا هاشمي؛ سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و هانيه روانشيد؛ مسئول روابط عمومي اين اداره نيز حضور دارند. با اين حساب حتما امشب خبري است و احتمالا قرار است از يك يا چند نفر تقدير شود.

كم كم به تعداد حاضران اضافه مي شود به طوري كه تا ساعت ۱۰/۵ ديگر صندلي خالي پيدا نمي شود و چند نفر مجبورند دم در ورودي بنشينند. جلسه را مريم جدلي با حافظ خواني خود آغاز مي كند. خليل روئينا پس از آن ضمن خير مقدم به تمام حاضران گفت: غير از دوستاني كه تاكنون به اين انجمن آمده اند امشب فردي بين ماست كه من هميشه دوست داشتم ايشان را اينجا ببينم: ابراهيم ايزدي. ايزدي را اگر نمي شناسيد بايد بگويم او مدير بازنشسته دبيرستان شهيد نصيري لاري و عضو اسبق شوراي اسلامي شهر لار است. روئينا سپس از اسد گرامي خواست تا مطلب اين هفته خود را مطرح كند.

4

صفار زاده را بار اول محمد حقوقي مطرح كرد

گرامي عنوان بحث خود را بررسي اشعار «طاهره صفار زاده» بيان كرد و افزود: در سال هاي بين ۴۰ تا ۵۰ ما با يك شعر پيشرو و انقلابي مواجه بوديم كه بزرگان اين شعر امثال اخوان، شاملو، فروغ، شاهرودي، تهراني و… بودند و حتي اگر خودشان نبودند اين زبان آنها بود كه كاملا حيات داشت و زنده بود اما كم كم احساس مي شد اين زبان به ايستايي رسيده و بايد شاعري بيايد و آن را گسترش دهد.

اسد گرامي كه مي خواست بگويد امثال صفارزاده توانستند اين زبان را گسترش دهند و تغييري در آن ايجاد كنند در ادامه به چگونگي مطرح شدن او اشاره كرد و گفت: صفار زاده را اولين بار محمد حقوقي مطرح كرد. وي افزود: حقوقي ۸ شعر را به عنوان اشعار برتر دفتر ادبيات فارسي انتخاب كرده بود كه از نيما آغاز شده بود و شعر هشتم متعلق به طاهره صفارزاده بود.

«بورخس» و «اكتاويو پاز» نيز از صفارزاده تعريف كرده اند

گرامي در ادامه ضمن اشاره به برخي نظريات صفارزاده در شعر افزود: او نظريات خوبي در شعر داشت و برخي مفاهيم و تكنيك ها مثل شعر كانكريت، طنين و… را بررسي كرد. وي اضافه كرد: صفارزاده اما در شاعري كار خود را مي كرد و توانست برخي آيات قرآن و عرفان اسلامي را وارد شعر فارسي كند. گرامي گفت: صفارزاده در ۱۰ سال پاياني عمر خود به ترجمه قرآن پرداخت؛ ترجمه اي كه خيلي ها به آن به عنوان يك اثر ادبي و شعر نگاه مي كنند و حتي «اكتاويو پاز» و «بورخس» نيز از آن تعريف كرده اند.

1

وي ضمن بيان اين موضوع كه صفارزاده به خوبي با ادبيات غرب آشنا بود افزود: او البته بسيار كناره گير بود و تنهايي زيادي داشت. گرامي در ادامه يكي از اشعار صفارزاده از مجموعه «سد و بازوان» كه ترجمه شعري به زبان انگليسي از او بود را خواند و بررسي كرد.

صفارزاده به زيبايي از ادبيات به مذهب پناه آورد

پس از خوانش شعر صفار زاده، گرامي نظر خود را نيز درباره اين شاعر بيان كرد و گفت: من ابتدا بدون تعارف بگويم نمي توانستم با اشعار او كنار بيايم اما وقتي بيشتر از او خواندم نظرم كاملا عوض شد. او افزود: صفار زاده به زيبايي از ادبيات به مذهب پناه مي آورد و آنجاست كه رها مي شود و اشعار زيبايي مي گويد.

گرامي در پايان براي نمونه به برخي مفاهيم مثل: امام حسين (ع)، انتظار، شهادت و روشنفكران اشاره كرد و براي هريك نمونه اي از اشعار صفارزاده را قرائت كرد. او همچنين گفت: در اين موضوع بهتر است در هفته هاي آينده راجع به اشعار سيد حسن حسيني و قيصر امين پور نيز صحبت كنيم.

صفارزاده محصول فضاي خاص دهه ۳۰ و ۴۰ ايران بود

پايان توضيحات گرامي با تشويق گرم حاضران مواجه شد و پس از آن فرزاد قناعت پور در تكميل سخنان گرامي گفت: من احساس مي كنم يك نوع بده بستان بين شاعران دهه ۳۰ و ۴۰ هست براي نمونه رضا سيد حسيني قبل از صفار زاده شعر كانكريت را معرفي مي كند و پس از او نيز اسماعيل شاهرودي و ديگران لذا صفارزاده محصول آن فضا بود و متاثر از شاعران و نظريه پردازان آن زمان.

7

گرامي پاسخ داد: صفارزاده وارد اين موضوعات شده اما اصل كار او زبان است و اين زبان شعر اوست كه وي را متمايز مي كند.

عذرخواهي شاعر بابت بيان مستقيم گويانه در شعر!

در ادامه جلسه خليل روئينا بحث را عوض كرد و از محمد زارع خواست متناسب با ايامي كه مردم بي دفاع غزه مورد تهاجم ارتش اسرائيل قرار گرفته اند شعري بخواند. زارع نيز ضمن بيان اين موضوع كه مي دانم در اين انجمن، غالب افراد با مستقيم گويي در شعر مخالفند اما با عذرخواهي از آنها، شعر خود را قرائت كرد!

تقدير از پير انجمن

پس از شعرخواني زارع كه با تشويق و استقبال حاضران مواجه شد، خليل روئينا از معماي اين جلسه گره گشايي كرد و گفت در اين بخش از حاج آقا زارع و خانم هاشمي و آقاي محسن زارع دعوت مي كنم تا تقدير خود از شاعر پير انجمن يعني جعفر روئينا را انجام دهند. پس از آن نيز محمد زارع از طرف بنياد لارشناسي، هاشمي از طرف اداره ارشاد و محسن زارع از طرف فرهنگسراي مرتضوي هدايا و لوح تقديري را به روئيناي پدر تقديم كردند.

8

حميد منشي در همين حين از جعفر روئينا تعريف كرد و تحمل پذيري و مداراي او نسبت به جوانان انجمن را ستود و امثال جعفر روئينا را گرمي بخش انجمن توصيف كرد. منشي البته از او تقاضا كرد تا اگر مي تواند كيفيت اشعارش را بهتر كند!

جعفر روئينا نيز كه ظاهرا حسابي به وجد آمده بود در سخنان كوتاهي گفت: من واقعا نمي توانم در اين جمع نباشم و همين الان در جلسه «بله برون» يكي از آشنايان بودم اما طاقت نياوردم و خود را به انجمن رساندم.

در شعر آزاد بجاي مفاهيم حي و حاضر به دنبال «كد»ها بگرديد

پس از مراسم كوتاه تقدير، خليل روئينا از دو مهمان جواني كه بار اول به انجمن آمده بودند خواست خود را معرفي كنند. آنها نيز خود را عبدالحسين قاسمي و سعيد باقريه معرفي كردند و در ادامه قاسمي كه به نظر مي رسد اعتماد به نفس خوبي دارد، شعري از فاضل نظري خواند.

2

سپس نوبت به حسين طاهري رسيد تا شعر خود را بخواند. او اين هفته يك كار آزاد خواند و طبق معمول مورد توجه جمع قرار گرفت اما در اين بين علي عطايي ِ نوجوان، اذعان كرد كه چيزي از شعر نفهميده و از شاعر خواست اگر امكان دارد منظور خود را بيان كند. طاهري نيز جواب داد: در شعر آزاد بجاي مفاهيم حي و حاضر به دنبال «كد»ها بگرديد تا بتوانيد مثل قطعات پازل با كليت شعر ارتباط برقرار كنيد. وي افزود: من نبايد شعر خود را براي شما تفسير كنم و اين خود شما و مخاطب است كه بايد اين كدها و روابط را دريابد. گرامي گفت: اصلا شعرهاي اينچنيني را معني نمي كنند و مهم آن حسي است كه مخاطب از شعر دريافت مي كند و به مراتب مهم تر از كسب معني شعر است.

در ادامه جلسه فرزاد قناعت پور به مناسبت سالگرد تولد سيمين بهبهاني ضمن بيان توضيحاتي كوتاه درباره شاعر، دو شعر از شعرهاي معروف و آشناي سيمين را به زيبايي قرائت كرد كه مورد تشويق حاضران قرار گرفت.

سپس منيره جهان بين شعري از ايوب محمودي را قرائت كرد و پس از آن بيشتر از خود شعر درباره ايوب محمدي صحبت شد! در ادامه اكبر زائري شعر خود را خواند و منشي گفت: به نظر مي رسد بر خلاف روزهاي اول آقاي زائري اينك خيلي راحت و روان شعر مي گويد و اين پيشرفت را بايد به ايشان تبريك گفت.

6

تمام آدم هاي دنيا عينكي هستند!

سپس علي عطايي شعري در مدح امام زمان (عج) خواند و تقريبا همگي او را حسابي تشويق كردند. قناعت پور گفت: آقاي عطايي هفته گذشته نيز بسته تشويقي ما را دريافت كردند و اين هفته ديگر لازم نيست زياد تشويقشان كنيم. طاهري به قالب شعر او اشاره كرد و گفت: شعر شما قالب نيمايي داشت كه البته از رديف هم استفاده كرده ايد. عطايي سپس درباره محتواي شعر خود كمي توضيح داد و گفت: من عقيده دارم تمام آدم هاي دنيا عينكي هستند و با اين عينك دنياي خود را مي بينند و من نيز با عينك ائمه و اهل بيت (ع) به دنيا مي نگرم. طاهري جواب داد: البته ما درباره محتواي كار شما صحبت نكرديم و بحثمان روي چگونگي شعر سرودن است. شما در مرحله اي هستيد كه بايد زبان و تخيل تان را تقويت كنيد و پس از آن به سراغ موضوع برويد. او اضافه كرد: با اين حال من به شما و شعر شما خيلي اميدوارم به اين شرط كه بيشتر مطالعه كنيد.

در ادامه جلسه خانم ناموران شعري از رويا باقري خواند و سپس سينا رياحي دو شعر خود را قرائت كرد. منشي گفت: شعر اولتان خيلي ذهني و انتزاعي بود اما كار دومتان را بيشتر پسنديدم. طاهري گفت: كارهاي شما استخوان بندي لازم براي تبديل شدن به شعر را داشتند. شما تناسب ها را مي شناسيد و مي خواهيد با آنها مفهوم سازي كنيد و اين خيلي ارزشمند است.

5

سپس خليل روئينا چند رباعي از خود و يك غزل از غلامرضا طريقي خواند. سيد علي هاشميان از روئينا خواست رباعي هاي اول و آخر خود را مجددا بخواند و به اين شكل مي خواست تفاوت زياد آنها را آشكار كند.

نوشته هاي شما نه گزارش كه «متلك نامه نويسي» است!

در ادامه جلسه فاطمه محسن پور شعرش را خواند و البته همچون هميشه حسابي خودزني كرد! منشي گفت: شعر خوب الزاما با محتوا و موضوع عجيب و غريب محقق نمي شود. شما اگر محتوايتان تكراري باشد اما خوب آن را پرداخت كنيد كارتان ارزشمند است اما اگر موضوع را غريب و متمايز انتخاب كنيد اما از پس ارائه و پرداختش برنياييد كار خاصي نكرده ايد. سپس سيد علي هاشميان درباره برخي عوارض شعر اعتراض سخن گفت و نمي دانم چه شد كه گزارش نويس سايت آفتاب را هم اندكي نواخت و محصول كار او را نه گزارش كه «متلك نامه نويسي» توصيف كرد!

پايان بخش جلسه نيز شعرخواني عبدالرضا مفتوحي بود. شعري كه هفته پيش هم خوانده بود اما به همان اندازه مجددا مورد تشويق قرار گرفت.

3


11 نظر

 1. جمعي از علاقه مندان گفت:

  0

  0

  با تشكر از همه ي دوستان! لطفا از اشعار دكتر طاهري هم در ادامه گزارش تان بياوريد. سپاس!

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  خب میبینم که تو جلسه این آقای قناعت پور محتاطانه برخورد کردن و زیاد صحبت نکردن و زیادم نقد های اونجوری نکردن !!!!
  کاش هیشه همینطور بود.
  منشی با تو هم هستما ..
  🙂

 3. angry گفت:

  0

  0

  دو تا خانم جدید هم اومده بودن . چرا اونا رو معرفی نکردین ؟؟ فقط بلدین آقایون جدید رو معرفی کنید ؟؟
  خوب از یه گزارش نویسِ مرد دور از این هم انتظاری نیست.
  ————–
  حميد منشي: حق با شماست. از شما و آن دو خانم محترمي كه حضور داشتند و البته خود را معرفي نكردند عذرخواهي مي كنم.

  • angry گفت:

   0

   0

   خوب خودتون ازشون نپرسیدین … اگه میپرسیدین خودشونو معرفی میکردن.
   ————
   حميد منشي: باز هم حق با شماست. قصور ما را ببخشيد. حتما در هفته هاي بعد جبران مي كنيم.

 4. جوون گفت:

  0

  0

  از جوونای انجمن هم تقدیر کنین لطفا .. نمونش خودم !!!

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب اقای قناعت پور و منشی هر یک توانایی هایی دارند که با توجه به سنشان می توانند ذخیره هایی برای فرهنگ و هنر شهرستان باشند اگر هم نقدی می کنند در جهت اگاهی دادن است . در این دنیای پر مشغله کسانی که دغدغه های این چنینی دارند اگر کم نباشند زیاد هم نیستند.

 6. محمد رزاقیان گفت:

  0

  0

  سلام رفقا ومرد زحمتکش جمع مهتاب نشینان حمید اقای منشی واقا فرزاد گل
  بی ادعا و بی هندوانه وخربزه وطالبی بسیار شیرین لاری عرض میکنم که در فضای فرهنگی شهرمان هر سو را بنگری قطع به یقین در مجالس وزین فرهنگی و هنری همیشه یکی از دو بزرگوارانی را میبینی که بی منت وادعا وبی غرور مشغول به انجام رسالت سنگین خود هستند ….
  اینان ذخایری هستند که تلاش وزحماتشان را باید ارج نهاد واستعداد شگرف وخدادادی در وجودشان به ودیعه گذاشته شده که باید خدای را به چنین نعماتی شاکر بود…
  برقرار وسالم باشید….

 7. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  سلام
  جناب منشي به خاطر گزارش زيباتون تشكر مي كنم آرزو مي كنم هميشه سالم باشيد .
  درجواب ناشناس بايد به سهم خود عرض كنم حضور فرزاد عزيز در انجمن به عنوان يك وزنه مهم بر هيچ كس پوشيده نيست الا عده ي قليلي كه حتي حاضر نيستند در كامنت ها خود را معرفي كنند . فرزاد عزيز هم مي داند كه به دو قشر بي محل باشد كه نه حرف بنده است كه روايت شده از حسود و فضول دوري كنيد. انجمن شعر آفتاب اگر پيشرفتي در خود مي بيند به خاطر وجود دوستاني چون فرزاد قناعت پور و حسين طاهري و حميد منشي و اسدا..گرامي و خليل رويينا و .. است و البته دوستاني كه الان حضور ذهن ندارم اين دوستان هريك نقش به سزايي در پيشرفت انجمن داشته اند و دارند .اگر پيشرفتي در طول اين ۱۲ سال در شعرهاي خود داشته ام مديون دوستان منتقد انجمن هستم. دوستان انجمن شعر آفتاب خسته نباشيد.

  • علاقه مند گفت:

   0

   0

   و البته حضور آفتابي جناب مفتوحي بزرگوار. دوستان آفتابي! گرم و تابان بمانيد!

 8. نمیدونم چه اسمی بذارم گفت:

  0

  0

  سلام . جلسه ی این هفته ساعت چنده ؟ ۹ یا ۱۰ ؟ اصلا برگزار میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:P

  • نمیدونم چ ......... گفت:

   0

   0

   سلام سوالم کاملا جدی بودا .. قبل ماه رمضون ساعت ۹ برگزار میشد تو ماه رمضون شد ساعت ۱۰ الان دقیقا ساعت شروع جلسه چنده ؟؟؟اصلا چون فردا عیده امکانش هست جلسه برگزار نشه؟؟
   —————-
   مديريت: جلسه انجمن اين هفته نيز ساعت ۹ شب در فرهنگسراي مرتضوي برگزار مي شود.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان