میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در5 ژوئن 2014 ساعت 5:18 ب.ظ سرویس:آفتاب, برگزیده ها 20 دیدگاه 4,846 بازدید

شب خط و نشان كشيدن «پدرام» براي منتقدان!

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب لار

شب خط و نشان كشيدن «پدرام» براي منتقدان!

ساعت از ۹ شب سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۳ گذشته و جلسه انجمن شعر آفتاب لار با حضور ۲۵ نفر رسميت مي يابد. خليل روئينا با خواندن شعري به مناسبت سالگرد رحلت امام خميني (ره) جلسه را آغاز مي كند. او در ادامه از بحث جلسه گذشته انجمن گفت و سپس از حميد منشي خواست اندكي درباره «نشست شعر و موسيقي آفتاب» كه قرار است در آينده برگزار شود توضيح دهد.

8

منشي نيز هدف از برگزاري اين نشست را ارتباط بيشتر شاعران و موزيسين هاي لارستان و زمان احتمالي برگزاري آن را عيد فطر امسال اعلام كرد. وي مهمترين بخش هاي اين نشست را اجراي قطعات موسيقي، شعرخواني شاعران و چند سخنراني تخصصي عنوان كرد و در ادامه از حاضران خواست در اين باره اظهار نظر كنند. منيره جهان بين پيشنهاد كرد برنامه از حالت رسمي و تكراري خارج شود و موسيقي و دكلمه اشعار به درخواست تماشاچيان و في البداهه اجرا شوند.

سيد علي هاشميان در ادامه با درخواست جمع به اظهار نظر پرداخت و گفت: نفس برگزاري اين نشست بسيار خوب و بجا است اما بايد اول اجرا و دوم مديريت آن شايسته باشد. وي افزود: قصه، فقط قصه شعر و موسيقي نيست و بايد تاكيد ما بر «معرفت» اين جريان باشد. هاشميان در تكميل اين نظر خود پيشنهاد كرد از افرادي دعوت شود كه موسيقي و شعر را به درستي و بسيار عميق بشناسند. هرچند خود تاكيد كرد در اين زمينه شهرستان فقير است و بايد از استان و حتي كشور سراغ افراد را گرفت.

من عاميانه شعر مي گويم و هيچ حرف ديگري هم در ذهن من فرو نمي رود!

با اتمام اين بحث جلسه به روال معمول خود بازگشت و دبير انجمن از منصور پدرام خواست تا شعرخواني كند. او نيز يك شعر لاري و يك شعر فارسي خواند. فرزاد قناعت پور كه آمد درباره شعر او حرف بزند احتمالا خود نمي دانست چه حاشيه اي با گفتن واژه «ساده» در توصيف اشعار پدرام ايجاد خواهد كرد! البته تاكيد قناعت پور بر سادگي اشعار پدرام به گفته خودش بيان نقطه قوت شعر او بود اما پدرام بي توجه به اين توضيحات حرف خود را با عصبانيت مي زد! اينكه: من افتخار مي كنم ساده شعر مي گويم و اصلا چه كسي گفته بايد غامض و پيچيده شعر گفت؟! اما اوج اظهارات پدرام آنجا بود كه گفت: من عاميانه شعر مي گويم و هيچ حرف ديگري هم در ذهن من فرو نمي رود!

مفتوحي اين وسط با گفتن جمله «پس بهتر است هيچ كس درباره شعر شما حرف نزد» باعث شد تُنِ صداي پدرام بالاتر رود و بگويد: هركسي نقد مي كند بايد بتواند شعر هم بگويد و نمي شود كه هي درمورد شعر ديگران حرف زد بدون اينكه خودمان بتوانيم شعري بگوييم.

4

پدرام سپس از رويكرد و تمايل خاص منتقدان جلسه به امثال فروغ و شاملو و رويايي انتقاد كرد و گفت چرا در اين انجمن به حافظ و مولوي و خيام بي توجهي مي شود و كسي از آنها نمي گويد؟!

اسد گرامي احتمالا براي دلجويي از او و جمع كردن بحث گفت: بسيار خُب پس هفته بعد من سعي مي كنم يكي از اشعار حافظ يا مولوي را بررسي فرماليستي كنم و در ادامه از خود پدرام خواست يكي ديگر از اشعار خود را بخواند. پيشنهادي كه كارگر افتاد و بطور موقت توانست منجر به آتش بس شود.

نقدهايتان باعث ضايع شدن شعر نشود

سپس افسردير پسر شعري خواند و پدرش نيز به معرفي بخش هاي مختلف ديوان سعدي شيرازي پرداخت. سپس جعفر روئينا دو شعر خواند و در ادامه در حالي كه تصور مي شد جلسه روال آرام و عادي خود را از سر گرفته نمي دانم جعفر روئينا چه گفت كه مجددا پدرام مجبور شد از مواضع قبلي خود دفاع كند و البته پس از چند دقيقه صحبت جمله خود را اينگونه تمام كرد: من خاك پاي همه تان هستم فقط مي گويم نقدهايتان ضايع كردن شعر نباشد، همين!

در ادامه جلسه، جهان بين شعر معروف نجمه زارع را اين بار كاملا عادي! قرائت كرد و پس از او ناموران نيز غزلي از محمدحسين بهراميان خواند. دهقاني نفر بعد بود كه شعري از خود خواند و قناعت پور درباره آن گفت:‌ احساس مي كنم آقاي دهقاني در حوزه كار خود يعني شعر نوقدمايي و نوكلاسيك شسته رفته كار مي كند و اگر سير درست مطالعه را پيگيري كند پيشرفت بيشتري مي كند. او همچنين اشعار دهقاني را موازنه مناسب احساسات و منطق توصيف كرد.

دوبيتي امروز در انحصار بوشهري هاست

در ادامه صادق اخضري سه رباعي و يك شعر سپيد خواند كه همه آنها مورد توجه جمع واقع شدند. منشي در مورد شعر سپيد اخضري گفت: انديشه ورزي و پشتوانه ذهني و فكري اين شعر بسيار قوي است اما به نظر مي رسد شاعر همچنان دل در گرو برخي آرايه ها و عناصر زيباشناختي كلاسيك مثل واج آرايي و امثالهم دارد.

5

سپس محمد رزاقيان چند دوبيتي از حسين ميدري خواند و وقتي صحبت از زادگاه ميدري شد خليل روئينا گفت: دوبيتي در انحصار بوشهري هاست و احتمالا او نيز بايد بوشهري باشد. پس از رزاقيان نوبت به امين كريمي رسيد تا با اصرار جمع، شعر كوتاه هفته پيش خود را بخواند. شعري كه اسد گرامي آن را به «هايكو» نزديك دانست. منشي البته در توضيح بيشتر هايكو گفت: بنا به تعريفي هايكو برشي عريان از طبيعت است و معمولا در آن صنايع لفظي و معنوي كمتر مورد استفاده قرار مي گيرد. وي افزود: هايكو البته ريشه در ذن و عرفان جنوب شرق آسيايي دارد و با مضمون پردازي هاي مرسوم شعر فارسي تمايز دارد.

در ادامه جلسه صمد قناتي، اكبر زائري و خليل روئينا اشعار خود را خواندند تا نوبت به فرزاد قناعت پور رسيد تا پس از مدتها شعري از خود بخواند و احتمالا اثبات كند كه منتقدان هم مي توانند شعر بگويند!

كم كم زمان انجمن داشت به پايان مي رسيد كه نوبت به اسد گرامي رسيد تا بحث اين جلسه خود را مطرح كند. اما او به همين دليل سپري شدن زمان انجمن از بيان بحث خود صرف نظر كرد و به گفتن چند جمله در مورد تلاش شاملو براي معرفي قلل شعر فارسي به نسل جوان بسنده كرد. او گفت: يكي از كارهاي ارزشمند شاملو دكلمه اشعار خيام و مولوي و… بود.

 6 7 2 3 1


20 نظر

 1. تذكر گفت:

  0

  0

  هركسي كه قصد دارد نظم انجمن شعر آفتاب را به هر دليلي به هم بزند همين بهتر كه يا درجلسه نباشد و يا منتقدان وقت گرانبهايشان را صرف نقد اشعارش نكنند.اگر كسي معتقد است شعرش بي عيب و نقص است لزومي ندارد كه آن را بخواند و وقت دوستان و منتقدين را بگيرد.كاش آنقدر ظرفيتشان بالا بود كه اگر صحبتي درباره ي اشعارشان مي شد هر چند نابجا ساكت مي نشستند و مي شنيدند ولو اينكه به آن عمل نمي كردند.امروز روز هارت و هورت نيست فقط اثر يك شاعر يا هنرمند است كه مشخص مي كند طرف چه كاره است.تاكيد ميكنم زمان آنهايي كه نمي توانند اينگونه باشند همين بهتر كه وقت انجمن را نگيرند. آنهايي كه چشم ديدن شاعران جوان و انجمن آفتاب را ندارند همان بهتر كه در محافل خصوصي خود به ..به به وچه چه بپردازند تا درجا بزنند.

 2. افسوس گفت:

  0

  0

  چقدر اونشب آقاي پدرام با اين سن و سالشون […]. معلوم نبود دلشون از كجا پر بود. در كل براي خودم متاسفم كه اونشب اين برخورد رو از ايشون ديدم.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقاي پدرام شما تازه عمل قلب كرده ايد. چرا اينقدر حرص مي خوريد؟! ما نگران شما هستيم. از منتقدان انجمن هم درخواست مي كنيم او را زياد اذيت نكنند.

 4. خاک پای همه گفت:

  0

  0

  قناعت پور عزیز مثل اینکه باز گرد و خاک به پا کرده! این یعنی اینکه جریان نقدی که این چندسال می بینیم مثل گذشته بی خاصیت نیست و واکنش برانگیز شده لااقل در این جمع کوچک.مایه ی امیدواری است.خسته نباشید.

 5. لاری گفت:

  0

  0

  در انجمنهای شعر و ادب باید ادبیاتی به کار برده شود که در شآن ومنزلت این انجمنها باشد

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقای پدرام خیلی وقته شعر لاری و فارسی میگه بارها همین نقدها هر هفته تقریبا مثل هم به او گفته اند کمی هم به او حق بدهین شعر ساده ما هم نقد خیلی تند شده که حق نبوده نقد باید راه درست را نشان بدهد نه اینکه خط بزنید

 7. ریش سفید گفت:

  0

  0

  البته این منتقدای ما هم یه جوری هستنا. منظورم اینکه خیلی به خودشون اطمینان دارن .وقتی حرف میزنن انگار فقط خودشون هستن و بس.نمونش این آقای قناعت پور.

  • آفتابی گفت:

   0

   0

   نمی دانم چند وقت است که به انجمن آفتاب می آیید اما با شناختی که در این چند سال از ایشان داشته ایم حرف شما مصداق کامل بی انصافی است.

 8. مایع ظرف شویی گفت:

  0

  0

  به نظر من کار آقای پدرام اگر خوب نبوده بد هم نبوده . چون واقعا بعضی مواقع این به ظاهر منتقدا یه حرفایی میزنن که بعد خودشون هم پشیمون میشن و پی میبرن که اشتباه گفتن .

 9. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  با تمام احترامي كه براي آقاي پدرام قائل بوده ام و هستم بايد عرض كنم انجمن جاي صحبت هاي بيهوده و بي ارزش نيست. جناب پدرام عزيز شما اگر دوست نداريد اشعارتان نقد شود يا همين دوستان منتقد را قبول نداريد مي توانيد قبل از شعر خواني اعلام بفرماييد.قرار نيست براي بقيه ي اعضا تصميم بگيريم. واقعا سه شنبه حق دوستان اين نبود كه با […] زحمات منتقدين را به هدر بدهيد. بنده در جايگاهي نيستم كه خدايي ناكرده نصيحت كنم اما به سهم خودم اجازه نمي دهم به دوستان عزيزم در انجمن جسارت شود هركساين انجمن را به حاشيه بكشاند حتم دارم دودش به چشم خودش برود.اين كامنت را در سلامت كامل ارسال ميكنم و […]

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   منظور از سلامت کامل چی بود؟ بعدش اینکه غیر سالم چگونه است؟ 😉

 10. لاری گفت:

  0

  0

  بعضی ها هر چی زور می زنن شاعر نمی شن عقده هاشونو سردیگران خالی می کنند انهایی که الان در انجمن نیستند بازنده ی ی واقعی هستند چرا که اگر غرورشان را زیر پا می گذاشتند و به ضعیف بودنشان توجه می کردند الان حرفی برای گفتن در شعر داشتند و توهین به دیوار کوتاه منتقدین نمی کردند.
  حسادت بد دردی است افرادی که هیچ کمکی به شعر وادبیات لار نکرده اند و هر جا می روند خودشان را شاعر و یا دوستدار فرهنگ و ادبیات معرفی میکنند قصد تخریب افرادی دارند که بی هیچ جشم داشتی به رشد خود وکمک به شعر منطقه تلاش می کنند این انجمن ها ابتدا صمیمیت و یکدلی می خواهند و در پایان هم خروچی های مفید می خواهند .اینجا لار است شهر غریب پرستان . بابا یک انجمن تو لار است یکی به دادش برسد.

 11. تارونه گفت:

  0

  0

  اوه اوه آقای منتقد و شاعر در کنار هم نشسته بودن//

 12. تارونه گفت:

  0

  0

  یعنی من عاشق تیترزدناتم! ^_^

 13. رزاقیان گفت:

  0

  0

  جناب منشی;دوست نازنین وعزیزم…
  من هم سعادت داشتم ودر ان شب بیاد ماندنی در جلسه بودم نظرات دوستان که هر کدام نشان از دیدگاهشان میباشد را در سایت دیدم اما میخواهم بدور از هر چه زنده باد ومرده باد انچه را که تکلیف خود میدانم بیان کنم واگر نظری باشد از دفعات بعد بگویم…انشا….
  میدانم مشغله های کاری وفکری بسیار دارید اما در این بین با همه روزمرگیها با راه اندازی این سایت زیبا وشکیل باعث وبانی شده اید تا در محیطی حقیقتا سالم افکار دوستان وفرهیختگان شهرم در پس ایند گفتمان وتعامل تکامل ورشد یابد واز این حیث از مسیر ارسال نظر افکار ودستان بی ادعا ومنتتان را به نشان احترام میبوسم…
  در پایان تمنا دارم این نظر را در سایت ثبت نمایید وتواضع خود را دلیلی بر عدم اجابت خواسته حقیر ندانید…
  عضو کمترین انجمن;رزاقیان

 14. لارستان بزرگ گفت:

  0

  0

  با سلام
  نکته ای که باعث جلب توجه شده این است که چرا اظهار نظرات در خصوص جلسات قبل با ذکر اسم بود اما در این مورد بجز اقای مفتوحی بقیه با اسامی مستعار؟؟؟؟

  لازم بذکر اینجانب از افراد گروه و جلسات نبوده و فقط بر حسب علاقه اخبار لارستان را پیگیر هستم

 15. دهقان افتابی گفت:

  0

  0

  جمع صمیمی ودوست داشتنی انجمن افتاب پابرجا وفعال خواهد ماند والبته ازین دست موارد بازهم پیش خواهد امد وخواهدگذشت بعضیها اتش ببارمعرکه نشوند
  من ازفرزادعزیز جناب منشی و اقای رویینا ومفتوحی بابت برپانگه داشتن انجمن تشکروقدردانی میکنم
  پاینده باشندخدمتگزاران فرهنگ وادب ایران زمین

 16. خوشه چرخ گفت:

  0

  0

  با سلام و عرض ادب خدمت تمام دوستان انجمن آفتاب
  کاش سعادت حضور در این جلسه را داشتم تا قاب خاطره اش را بر دیوار ذهنم اضافه می کردم.
  به نظر من انجمن آفتاب با همین بحث ها زیباتر ودلنشین تر وحتی مجذوب تر برای دیگران خارج از گود می شود.
  البته این بحث ها صد در صد بدون کدورت پایان می پذیرد. و بدون هیچ شکی روزهای اینده باز هم در کنار هم خواهیم ماند.
  ارادت مند شاعران دیرین این مرز وبوم و اساتید جوان همین دیار هستم.

 17. رحیم گفت:

  0

  0

  با توجه به مطلب به نظر میرسه همه باید با سعه صدر بیشتر در جلسه شرکت کنن یا دوستان نظر بدن چه در سایت و چه در انجمن ولی لطفن یه جوری جا بندازین که این جمله ی جنای پدرام هم درست نیست که هر کی نقد میکنه باید بتونه شعر بگه شهر اگه واقعا شعر باشه خودبخود و بدون زور زدن گفته میشه وگرنه نظم هست و نه شعر. اگه مثل منی دوسه روز زور بزنم و چندتا کاغذ سیاه کنم و هی خط خطی کنم تا چندتا کلمه و قافیه پیداکنم دیگه شعر نیست. لطفا جذابیت و دوستانه بودن جلسات رو حفظ کنید
  به عنوان پیشنهاد نمیشه جلسات به دوقسمت اشار لاری و فارسی تقسیم بشه تا هر کی در هرکدوم که دوس داره فعالیت کنه و شعرش رو بخونه؟
  اینجوری فکر کنم انتظارات هم معقولانه تر بشه.

 18. گلپونه گفت:

  0

  0

  من مدتهاست که شاهد این دو دستگی در انجمن آفتاب هستم و دیگه زیاد تمایل ندارم
  در انجمن شرکت کنم.
  شکافی که بین نسل جوان و نسل قدیم است باعث بسی تاسف میباشد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان