میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در22 می 2014 ساعت 3:45 ق.ظ سرویس:آفتاب, برگزیده ها 7 دیدگاه 4,522 بازدید

شب شاعرانه باغ نشاط؛ با «آواز» بي «نقد»!

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب لار:

شب شاعرانه باغ نشاط؛ با «آواز» بي «نقد»!

ساعت از ۹ شب سه شنبه ۳۰ ارديبهشت لار گذشته؛ هواي مطبوع بهاري، محوطه تميز و ساختمان نورپردازي شده و حوض پر آب باغ نشاط، خودنمايي قلعه اژدهاپيكر از آن دوردست ها به اضافه چاي داغ و حلواي سنتي لاري؛ همه اينها فراهم است و ميزبانان يعني كاركنان اداره ميراث فرهنگي منتظر مهمانان خود يعني اعضاي انجمن شعر آفتاب و تشكل لارستان بيدار. با اين مقدمه پيداست مكان اين هفته انجمن شعر آفتاب محوطه باغ نشاط لار است. پيش از اين البته يك بار ديگر اين انجمن در باغ نشاط تشكيل شده بود با اين تفاوت كه آن موقع جلسه در زير طاق عمرات اصلي برگزار شد. زمان آن جلسه ايام نوروز و بهانه اين جلسه به گفته ميزبانان ورود به هفته ميراث فرهنگي است.

7

آوازخواني مجري خودجوش!

ساعت از ۹/۵ شب مي گذرد و تقريبا نفرات اصلي انجمن و تشكل، حاضرند و اكثر صندلي هاي چيده شده پر است. فضل الله اخضري در اين لحظه بصورت كاملا خودجوش اجراي جلسه را بر عهده مي گيرد و پس از تبريك به سيما علويه، مسئول ميراث فرهنگي لارستان به دليل تشرف به مكه، مطابق معمول يك دهان آواز يا به قول خودش چاووشي رفت.

سپس مريم جدلي شعرخواني اين شب را با شعري از حافظ شيرازي آغاز كرد. در ادامه خليل روئينا پشت ميكروفن رفت اما نه براي شعرخواني كه براي گفتن خير مقدم به حاضران و تشكر از بانيان جلسه. روئينا سخنانش را به فارسي شروع كرد اما به يك باره گفت جلسه خودماني است و اجازه دهيد لاري حرف بزنم. اين جمله او گويي به مذاق حاضران خوش آمد و او را حسابي تشويق كردند. روئينا سپس از اسد گرامي دعوت كرد تا مطابق چند جلسه قبل، دقايقي را سخن بگويد.

لار قديم، شهري بوده ميان باغ هاي زياد

گرامي البته برخلاف جلسات قبل كه به خوانش شعر يا توضيح سبك كاري شاعران مي پرداخت اين بار از گذشته هاي لار گفت و اينكه لار در قديم ها شهري بوده ميان باغ هاي زياد. او به باغ هاي قديمي و از بين رفته اطراف همين باغ نشاط اشاره كرد و به تعريف سيستم آبياري اين باغ ها به روش هاي كاملا فني و به قول خوش استادانه پرداخت. گرامي با اين مقدمه متني كه از قبل تهيه كرده بود را قرائت كرد.

3

شعرخواني سريع و بدون نقد شاعران

جلسه در ادامه به شعرخواني سريع شاعران اختصاص يافت؛ چرا سريع؟! به اين دليل كه هيچ كس نمي خواست يا نمي توانست به نقد اشعار بپردازد و اين موضوع يعني صرفه جويي بيش از ۷۰ درصد زمان! به اين ترتيب بود كه روئينا (جعفر)، دهقاني، ناموران، بيغرض، مفتوحي، زائري (اكبر)، اخضري (صادق)، افسردير و سلماني در كمتر از نيم ساعت شعرخواني كردند.

12

پس از آن مجددا حاضران به آوازخواني اخضري گوش دادند تا نوبت به شعر خواني خليل روئينا رسيد. پس از او خليل ژاله فرصت يافت تا آوازي بخواند. سيما علويه نيز بالاخره پشت ميكروفن آمد و ضمن خيرمقدم گويي به مهمانان، هفته ميراث فرهنگي را به آنان تبريك گفت.

تعدد ارجاع به «گذشته» نشانه بحران «اكنون» است!

پايان بخش برنامه سخن كوتاه حميد منشي بود كه به اصرار خليل روئينا پشت ميكروفن آمد. او نيز چند جمله فارسي گفت و به يك باره تغيير زبان داد و علتش را چشم غره هاي صمد كامجو عنوان كرد. او از نقش فرامحفلي انجمن شعر آفتاب گفت و اينكه توانسته در حد مناسبي با ديگر فعالان فرهنگي و اجتماعي لارستان تعامل برقرار كند. منشي همچنين با اشاره به هفته ميراث فرهنگي از مطالبات انباشته شده عمومي براي سر و سامان دادن به ميراث تاريخي اين شهرستان گفت و سخن خود را با دو كنايه غير مستقيم و مستقيم به پايان رساند. اول اينكه او تعدد ارجاع به گذشته و تفاخر به گذشته باشكوه توسط يك ملت را نشانه بحران زدگي وضعيت موجود آن ملت دانست! و دوم اينكه اصرار كنندگان به او براي تكلم به زبان لاري را به شوخي يك عده آدم واپسگرا توصيف كرد!

جلسه اين هفته با پذيرايي شامي ساده و گرفتن عكس هاي يادگاري در ساعت ۱۱ شب به پايان رسيد.

13 11 9 10 6 5 8 2 4 1


7 نظر

 1. محمد گفت:

  0

  0

  به به. هفته بعد هم همينجا انجمن را برگزار كنيد تا ما هم بياييم.

 2. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  با تشكراز دوستان عزيزم در ميراث فرهنگي لارستان كه ميزبان اين برنامه بودند. هفته ي ميراث فرهنگي بر دوستداران ميراث به ويژه كاركنان محترم ميراث فرهنگي مبارك باد.
  دوست عزيزم حميد جان ممنون از گزارش زيباتون

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  محوطه باغ رو مدیریت محترم میراث تمیز کرده بودن؟ حوض رو چی؟ شنیدیم کلید قفل اونجا رو گم کرده بودن! راسته؟

 4. حاجی گفت:

  0

  0

  اینقدر حلوا میخورید قندتون بالا نره یه وقت

 5. سید گفت:

  0

  0

  اواز خوانی اقای ژاله رابسیار دوست دارم با احساس میخواند

 6. محبوبه گفت:

  0

  0

  حافظ خوانی جدلی معرکه هست

 7. جثه کوچک وجود بزرگ گفت:

  1

  0

  کجا پیدات بکنم بگو نشونیتو میخوام

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان