میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در31 اکتبر 2014 ساعت 8:58 ق.ظ سرویس:آفتاب 7 دیدگاه 2,841 بازدید

شب محاكمه شاعران قشري گراي عاشورايي!

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب لار

شب محاكمه شاعران قشري گراي عاشورايي!

صداي مداحي و عزاداري خيابان هاي شهر به وضوح در حياط فرهنگسراي مرتضوي شنيده مي شود. امشب ۶ آبان است و سوم محرم. البته حال و هواي گالري فرهنگسرا در طول سال، همين است؛ عكسهاي سوگواره سال پيش همچنان بر ديوار آن مانده تا بعد از ماه ها و با فرارسيدن محرم دوباره خودنمايي كنند!

قبل از اينكه فرزاد قناعت پور جلسه را رسما آغاز كند تعدادي از حاضران جلسه از او مي خواهند ضرباهنگ جلسه را تندتر كند تا به مراسم عزاداري نيز برسند. قناعت پور شعري موسوم به عاشورايي از سيد حسن حسيني خواند تا همين ابتدا تكليف جلسه و موضوع بحث و شعرخواني آن مشخص شود.

7

در اشعار عاشورايي اينقدر از دست و سر و حنجره بريده نگوييد

سپس مطابق معمول مسعود شجاعي اخبار حوزه شعر در هفته گذشته را مرور كرد. در همين حين جرقه اولين بحث يعني تحريفات عاشورا زده شد و منيره جهان بين گفت: يكي از اساتيد تاريخ ما مي گفت بعيد مي دانم اين شرح جزئيات ماجراي عاشورا و نقل قول هايي كه معمولا گفته مي شود صحت داشته باشند و اينكه مورخ نمي تواند بدون سندِ متقن تاريخي چيزي را بپذيرد. اسد گرامي در ادامه، مطالعه دو جلد كتاب مرتضي مطهري با نام «حماسه حسيني» و كتاب جعفر شهيدي را براي اطلاع از اين تحريفات پيشنهاد كرد.

سپس جعفر روئينا شعر خود را خواند. نوبت كه به منصور پدرام رسيد گفت در فصل خشكسالي شاعري هستم و شعري نگفته ام اما از تمام عزيزان شاعري كه براي اين ايام شعر مي گويند درخواست مي كنم اينقدر به وجوه قشري عاشورا مثل دست و سر و حنجره بريده نپردازند و قدري هم به معارف عاشورا نزديك شوند.

6

حميد منشي گفت: چون مخاطب اكثر اين شاعران توده مردم هستند قبول كنيد كه با شعر امثال سيد حسن حسيني هم رابطه برقرار نمي كنند و مادامي كه تقاضا براي شنيدن اين شعرها وجود دارد همچنان به همين شكلي كه امثال من و شما نمي پسنديم توليد مي شوند! لذا اينكه توقع داشته باشيم همه شاعران اشعار خردگرايانه و عميق بگويند نه شدني است و نه لازم. احمد مبشري ادامه داد: براي مخاطبي كه در بقيه ايام سال هيچ تعلق فكري و عملي به اين معارف ندارد و طبق يك تقويم مي آيد و عزاداري مي كند و مي رود، همين شعرها كفايت مي كند.

شاعر نبايد تسليم مخاطب عام خود شود

محمد فياض پور اما موضع متفاوتي گرفت و گفت: اما قبول كنيم مسئوليت شاعر بيشتر از اين حرف هاست و نبايد تسليم مخاطب خود شود. شاعر بايد از عقلانيت و انسانيت موجود در عاشورا بگويد.

مبشري جواب او را با يك پرسش داد: آيا «شعر» ظرف اين حكايت است؟ و ادامه داد: براي تعميق اين بحث «نثر» خيلي بهتر است همچنين گونه هاي ديگر هنر مثل فيلم و سينما. وي ادامه داد: من بهترين سخنران دنيا هم باشم مخاطبم بعد يك ساعت خسته مي شود. مگر اينكه صرف شنيدن را صواب بدانيم! شعر و سخنراني بيشتر از اين ظرفيت ندارند.

5

گرامي اما به برداشت هاي متنوع و تاثيرات متفاوت عاشورا اشاره كرد و گفت: ديدگاه ها و نوع نگارش در اين زمينه هم خيلي متفاوت است مثلا شما در همين يك موضوع به ديدگاه هاي مرتضي مطهري در كتاب «حماسه حسيني»، سخنراني «شهادت» علي شريعتي و كتاب «شهيد جاويد» صالحي نجف آبادي دقت كنيد.

دكتر ناصر سلماني هم كه پس از مدتها به انجمن آمده بود وارد بحث شد و گفت: قبول كنيم كه مخاطب شعر عاشورايي و اصلا مراسم دهه محرم از همه طيف فكري و اجتماعي هستند و همگي به آن اعتقاد دارند. او در تكميل اين جمله خود خاطره اي تعريف كرد و گفت: چند شب پيش فردي به مطبم آمد كه بدجور حالش بد و دليلش هم زياده روي در مصرف مشروب بود؛ وقتي پرسيدم چرا اينقدر زياده روي كرده اي گفت: چون ماه محرم نزديك است و ديگر نمي توانم مصرف كنم!

نام فلاسفه در شعر، شعر را فلسفي نمي كند

در ادامه جلسه بلال كياني شعرخواني كرد و پس از يك استراحت ده دقيقه اي با صرف چاي و خرما، راحيل ناموران شعري از حامد ابراهيم پور خواند. سپس سينا رياحي پرسشي را طرح كرد و چند دقيقه اي از وقت جلسه به بحث گذشت. او پرسيد: استفاده از نام ها و عبارات خاص مثل آثار ادبي ديگران در شعر به كيفيت آن ضربه نمي زند و آيا شاعران بزرگ نيز اين كار را كرده اند؟

مبشري گفت: مثلا حسين پناهي براي اينكه شعر فلسفي بگويد اسم فيلسوفان را مي آورد كه به اعتقاد من كار را ضعيف مي كند. ارجاع به آدم ها شعر را فلسفي نمي كند اما برخي ارجاعات ديگر واقعا زيبا هستند و به اصطلاح در شعر مي نشينند.

1

منشي گفت: اگر اسامي خاص عينا در كاربرد قبلي خود ظاهر شوند به اعتقاد من شاعر كاري نكرده و آفرينشي انجام نداده است اما اگر عبارات و عناوين خاص در شعر كاركردي متفاوت و خلاقانه پيدا كنند نه تنها عيبي براي آن محسوب نمي شود كه اتفاقا آفرينش ادبي صورت گرفته است. مثل يكي از شعرهاي علي عبدالرضايي كه «حسنك» كتاب دبستان در روند شعر به «حسنك وزير» و اعدام او تبديل مي شود. او افزود: البته بايد بررسي شود اين عناوين خاص را در چه شعري داريم بررسي مي كنيم؛ مثلا اگر شعري، شعر زبان باشد كه اساسا بايد از هرگونه ارجاعات بيرون متني اجتناب كرد و در اين اشعار دال ها به سمت مدلول مي روند. فياض پور البته اينگونه شعرها را براي افزايش دايره واژگاني و ترغيب شدن مخاطب به مطالعه مفيد ارزيابي كرد و قناعت پور نيز به تقدم شناخت شاعر و مخاطب از شعر و شكل هاي دروني و بيروني آن اشاره كرد.

سپس ناظره بيغرض، سلماني، رياحي و صادق اخضري اشعار خود را خواندند. قبل از اتمام جلسه نيز دو مهمان كه خود را نكيسا و شمسايي معرفي كردند به حاضران اضافه شدند. مفتوحي نيز در پايان از تعطيل بودن انجمن در هفته آينده خبر داد. به اين ترتيب جلسه انجمن شعر آفتاب در اين هفته حداقل نيم ساعت زودتر از هفته هاي پيشين كار خود را تمام كرد.

4 3 2

 


7 نظر

 1. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  سلام حميد جان ممنون بابت كزارش زيباتون دست شما درد نكنه

 2. محسن پور گفت:

  0

  0

  حسین بیشتر از آب, تشنه ی لبیک بود ولی افسوس به جای افکارش زخم هایش را نشانمان دادند و بزرگترین درد او را بی آبی معرفی کردند!(دكتر شريعتي)
  ……..
  مصداق سخن آقای پدارم!

 3. 0

  0

  سلام
  گزارش مفیدی بود.

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  هنرمند نبايد تسليم مخاطب عام خود شود !!!
  من با اقاي فياض پور موافقم
  مخاطب عام از جوانه زدن و پيشرفت جلوگيري ميكنه
  پ.ن : در همين راستا توجه دوستان رو به تاتر كپي ولي عامه پسند جلب ميكنم.

 5. صدف گفت:

  0

  0

  ممنو ازشب شعرزيباتون من خودم هرشب ميام شب شعرسشنبه شبهاممنون

 6. صدف گفت:

  0

  0

  آقاي مفتوحي من همه ي شعرهاي لاري شما راگوش ميكنم

 7. صدف گفت:

  0

  0

  سلام لطفا شب شعرتون هروقت هست يك موضوعي تعيين كنيد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان