میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 می 2015 ساعت 4:02 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, فرهنگ و هنر یک دیدگاه 1,529 بازدید

ششمين كتاب شعر «راشد انصاري» منتشر شد

1234ششمين كتاب شعر «راشد انصاري» منتشر شد

«لبخند موزون» عنوان تازه ترين كتاب شعر راشد انصاري شاعر طنزپرداز و روزنامه نگار اهل ديدبان لارستان است كه همزمان با نمايشگاه بين المللي كتاب تهران توسط نشر همسايه منتشر شده است.

«لبخند موزون» ششمين كتاب شعر اين شاعر است و پنج مجموعه قبلي وي كتاب هاي «دغدغه هاي بي خيالي»، «اين مرد مشكوك»، «لطفا ميخ نشويد»، «پشت پرده» و «طنزينه=طنز اينه»  بودند.

راشد انصاري در گفت و گو با خبرگزاري مهر و درباره چاپ كتاب آخر خود گفته است: این مجموعه شامل اشعار کلاسیک در قالب، غزل، قصیده، مثنوی، قطعه، رباعی و دوبیتی است. اشعار این کتاب با مضمون اجتماعی و سیاسی است.

وی افزود: کتاب لبخند موزون توسط نشر همسایه با همکاری نشر سه تیغ منتشر شد و در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران [رونمایی شده است]. تعدادی از اشعار منتشره در این کتاب در جشنواره های طنز و جشنواره مطبوعاتی کشوری مقام های اول تا سوم را کسب کرده اند.

این شاعر طنزپرداز کشور در مورد فرایند انتشار این کتاب اظهارداشت: برای انتشار کتاب لبخند موزون بیش از چهار سال از طریق حوزه هنری استان هرمزگان و تهران پیگیری کردم، دلیلی که مطرح می کردند گم شدن اثر بود و حتی علیرغم اینکه مجددا اثر را تقدیم حوزه هنری کردم خبری از انتشار و جواب مسئولان نشد.

وی با ابراز گلایه از مسئولان فرهنگی استان هرمزگان در حمایت از مولفان و قلم بدستان شاعر، طنزنویس عنوان کرد: بدلیل عدم همکاری مسئولان حوزه فرهنگ استان با هزینه شخصی و با همکاری ناشر بخش خصوصی اقدام به چاپ این اثر کردم.

انصاری تصريح کرد: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان قول خرید نیمی از کتابهای لبخند موزون را داده است ولی احتمالا بدلیل عدم بودجه کافی تا کنون اقدامی نکرده است.

وی افزود: یکی از مشکلات قلم بدستان استان و طنزپردازان شهرستانی این است که مانند نویسندگان تهرانی نیستند، زیرا ناشر پس از انتشار کتاب آن را در سطح کشوری توزیع می کند در حالی که هنرمندان شهرستانی تنها توانایی توزیع آن در سطح استان را دارند و انتشاراتی ها اقدامی برای توزیع در سطح گسترده نمی کنند.

بخشی از شعر «پایتخت اقتصاد» را از کتاب «لبخند موزون» و به نقل از سايت دفتر طنز حوزه هنري می خوانیم:

ﺟﺎﯼ ﺟﺎﯼ ﺧﺎﮎ ﻫﺮﻣﺰﮔﺎﻥ ﻫﻤﻪ ﺳﯿﻢ ﻭ ﺯﺭ ﺍﺳﺖ 
ﺑﻨﺪﺭ ِ ﻣﺎ ﭘﺎﯾﺘﺨﺖِ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ِ ﮐﺸﻮﺭ ﺍﺳﺖ
(ﺳﻬﻢ ﻣﻦ ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺍﺯ ﺯﺭ ﺟﺰ ﺿﺮﺭ ﭼﯿﺰﯼ ﻧﺒﻮﺩ 
ﺛﺮﻭﺕ ﺷﺎﻋﺮ ﻓﻘﻂ ﺧﻮﺩﮐﺎﺭ ﻭ ﺫﻭﻕ ﻭ ﺩﻓﺘﺮ ﺍﺳﺖ)!
ﮔﻤﺮﮐﺎﺗﺶ ﭼﻮﻥ ﻧﮕﯿﻨﯽ ﻣﯽ ﺩﺭﺧﺸﻨﺪ ﺍﺯ ﻗﺪﯾﻢ 
ﺳﻮﺩ ِ ﺩﺭﯾﺎ ﺗﺎﺯﮔﯽ ﺩﺭ ﺣﺪ ﻟﯿﮓ ﺑﺮﺗﺮ ﺍﺳﺖ!
ﮔﯿﻠﮏ ﻭ ﮐٌﺮﺩ ﻭ ﺑﻠﻮﭺ ﻭ ﻻ‌ﺭﯼ ﻭ ﺗﺮﮎ ﻭ ﻋﺮﺏ 
ﺁﺏ ﺑﻨﺪﺭ ﻧﺎﻥ ﻭ ﺧﺎﮎ ِ ﺁﻥ ﻣﻬﺎﺟﺮ ﭘﺮﻭﺭ ﺍﺳﺖ 
ﭘﻮﻝ ﻭ ﻣﻮﻝ ﻭ ﺟﺎﻩ ﻭ ﻣﺎﻩ ﻭ ﺣﺎﻝ ﻭ ﻣﺎﻝ ﻭ ﺗﺨﺖ ﻭ ﺑﺨﺖ 
ﺍﺯ ﺍﺯﻝ ﻣﺎﻝ ِ ﮐﺴﯽ ﺑﻮﺩﻩ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻣﺎ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ 
ﺩﺭ ﻣﯿﺎﻥ ِ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ﻫﺎﯼ ﭘﯽ ﺩﺭ ﭘﯽ ﻫﻨﻮﺯ، 
ﺑﻮﺳﺘﺎﻥ ِ ﻃﻨﺰ ِ «ﺧﺎﻟﻮ» ﻣﯿﻮﻩ ﻫﺎﯾﺶ ﻧﻮﺑﺮ ﺍﺳﺖ 

 

 


1 نظر

  1. عبدالرضامفتوحي گفت:

    0

    0

    درود بر شما راشد جان

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان