میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در4 اکتبر 2019 ساعت 11:57 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 4 دیدگاه 640 بازدید

شهرستانی «اوز» شروع فصلی نو

شهرستانی «اوز» شروع فصلی نو

مصطفی ملتفت/ اوز امروز: به عنوان یک شهروند دهه ۷۰ی اوز، که از نوجوانی دغدغه ترقی اوز را داشتم، ارتقای اوز را اتفاقی مبارک و مهم و بارقه امیدی برای همشهریانم و به خصوص هم نسلانم و حتی دهه۸۰ی ها می دانم.

چند هفته آخر تابستان، تقریبا هر یکشنبه و چهارشنبه دست به گوشی بودیم تا شاید خبری از جلسه هیئت دولت از شهرستان شدن اوز برسد. تا اینکه دیروز دهم مهر ۹۸ بالاخره این خبر مردم اوز را شاد کرد.

در ابتدا به تمام مردم صبور بخش اوز و تمام نهادها و افرادی که بیش و کم برای تحقق این مهم کوشیدند تبریک عرض می کنم و سپاسگزارم به پاس زحمات و همدلی همه ی کسانی که در آن نقش داشته اند.

اما امروز یعنی فردای این اتفاق بزرگ برای مردم بخش اوز، که حال می توانیم مردم شهرستان اوز بخوانیم به عنوان شهروند و عضو کوچک و جوان اوز، لازم می دانم که نکاتی را در همین ابتدا بیان کنم:

اول و مهمتر از همه این که امیدوارم پس از فرونشینی این موج خوشحالی _که قطع به یقین بعد از این همه سال تلاش پی در پی حق مردم اوز است_ رفتارمان با بخش های نوپا شهرستان اوز همچون رفتار اسلاف خودمان هنگامی که بخش بودیم نباشد و توسعه متوازن را برای کل شهرستان خواهان باشیم؛ از آنجایی که مطالبه مستمر شهرستانی ناشی از یک مجموعه از نابرخورداری ها و احساس تبعیض بود، پس بهتر است که اوز از تجربه دیگران در منطقه عبرت بگیرد و با توزیع عادلانه منابع، مردم توابع شهرستان اوز را خرسند کند.

به نظر این حقیر شهرستان شدن اوز پایان کار نیست، بلکه اتفاقا آغاز و ابتدای راهی طولانی و سخت است، که پیمودن این راه، بدون یک همدلی منطقه ای و کمک گرفتن از پتانسیل بخش ها، شهرها و دهستان های تازه تاسیس شهرستانمان، تقریبا ناممکن است! و امیدوارم آن رفتار و نگاه بالا به پایینی که در طی سالیان به بخش اوز اعمال شد، به بخش ها و شهرهای دیگر شهرستان اوز تسری پیدا نکند.

پیشنهاد دوم، اینکه کارگروه های جدید و جدی تاسیس شود _چه از سوی شورا یا سمن ها- برای جمع آوری طرح ها، ایده ها و دغدغه های مردم و آسیب شناسی و برنامه ریزی آن ها توسط متخصصین، و ارجاء آنها به دستگاه های مربوطه صورت گیرد. و البته همانطور که مخاطبین فهیم این یادداشت می داند، توسعه اقتصادی، “جذب نیروهای بومی در ادارات تازه تاسیس آینده” و حتی ادارات فعلی، و اشتغال زایی از طرق مختلف برای “تعدیل مهاجرت” و در کنار آنها توسعه عمرانی، سیاسی،آموزشی و فرهنگی باید برای زیرساخت یک شهرستان پویا و نه منفعل، در دستورکار قرار گیرد و همه اینها متکی به استفاده تا آخرین ذره پتانسیل های این شهرستان خواهد بود و نه تک روی و بحث سر جایگاه و جدال بر سر قدرت و صندلی.

نکته سوم، در این مدت که همشهریانم برای ارتقاء اوز می کوشیدند تعداد قابل توجهی از گروه های خاص متاسفانه با نشان دادن عدم همدلی و سنگ اندازی هایی(بدون تعارف) اوقات خیلی از ما اوزی ها را تلخ کردند! این را می شود با رصدکردن کامنت ها در سایت های منطقه هم دید؛ البته نباید انصاف را به کناری گذاشت و آن بخش از عزیزان منطقه که برای رسیدن به این حق چندساله ما اوزی ها همدلی و روی خوش نشان دادند بی توجه بود! به هر روی این اختلاف نظرها ممکن است جاهای دیگر هم وجود داشته باشد و البته این به معنای این نیست که مردم فهیم شهرستان اوز حافظه تاریخی ضعیفی خواهند داشت!

پیشنهادم برای رفع این کدورت و دلجویی از اتفاقات ماه های اخیر، این است که حال که اوز شهرستان شده، عزیزان لاری هم برای تاسیس ادارات در اوز همکاری و همدلی های لازم را نشان دهند تا این همزیستی مثال زدنی منطقه به حالت قبل بازگردد، و این حسن نیت قطعا باعث توسعه و ترقی کل منطقه خواهد شد.

نکته چهارم؛ بین هم نسلانم در این چندسالی که بحث شهرستانی داغ است، تعدادی را دیدم که این مهم اصلا برایشان موضوعیتی نداشت. حدس نگارنده یادداشت این است که این مسئله دو دلیل عمده می تواند داشته باشد؛ یکم آگاهی اندک این نسل از مسائل سیاسی، و دوم که بنظر مهم تر می آید، ناامیدی و سرخوردگی هم نسلانم برای دیدن آینده ای بهتر در اوز است، که امیدوارم با کمک نسل های دهه شصتی که امروز نقش مهم و کلیدی در اوز ایفا می کنند و انتقال تجربه های دهه های قبل تر به ما دهه هفتادی و هشتادی ها، آن تصورهای انفعالی و سرکوب شده در بین ما برانداخته شود، و به صورت عملی با ایجاد امکانات شغلی، و تفریحی برای قشر جوان، و فراهم کردن امکان تاثیرگذاری و نقش یابی این نسل در عرصه های مختلف اجتماعی و بخش های مختلف شهرستان، عزت نفس جوان ها را رشد داده، طرحی نو در انداخته و بارقه امیدی به وجود آید.

به امید روزهای بهتر برای شهرستان اوز

*دانشجوی ارشد روانشناسی بالینی


4 نظر

 1. لاری گفت:

  0

  0

  آقای ملتفت باید ملتفت باشد که نباید تنها نیمه خالی لیوان را دید و نباید سطحی نگری کرد قبل از قضاوت ابتدا باید ریشه یابی نمود و پس از اثبات دیگران را مقصر دانست به امید روزی که اوز الگو ی
  پیشرفت در منطقه لارستان باش امین

 2. اوزی ساکن تهران گفت:

  1

  0

  اینجانب ذیل مطلب “بالاخره اوز شهرستان شد” که سایت آفتاب لارستان آنرا درج کرده بود کامنتی نوشتم. انعکاس مقاله آقای مصطفی ملتفت از سایت اوز امروز در سایت آفتاب لارستان موید صحت کامنت مزبور است. متن آن کامنت را مجددا در اینجا ذکر می کنم: “من همواره سایت وزین آفتاب لارستان را می بینم. مدیرانش فهیم و با فرهنگ و امروزی هستند و شرایط زمانی و مکانی را به خوبی می شناسند. دموکراسی بر این سایت حاکم است و تلاش این عزیزان در جهت حفظ همدلی و اتحاد دیرین مردم منطقه لارستان است. تندرست و پایدار باشید.”

 3. اوزی واقع بین گفت:

  2

  0

  سایت آفتاب لارستان همانگونه که تاکنون نشان داده است  برای همدلی و همبستگی مردم منطقه تاکنون ببطرفی کامل رعایت نموده و به نطر میرسد اعلب یا کلیه کامنتهایی که  فاقد توهین بوده  منتشر نموده و حتی موارد دارای موارد خلاف بوده بصورت‌نقطه چین منتشر نموده است امیدوارم‌سایتهای اوز نیز که در زمان‌انتشار نامه جععرپور به ریاست‌جمهوری برای به تاخیر انداختن اعلام مصوبه دولت برای ارتقای اوز نامه نگاری کرده بود و چهره واقعی خودش بعد از هشت سال عیان و آشکار کرد سکوت اختیار کرده بودند  و در لاک خودشان فرو رفته بودند سایت افتاب لارستان با جسارت تمام نظرات‌مردم اوز را منعکس نمود اما بعصی سایتها که اکنون که ارتقای اوز رسما اعلام شده است مشغول میوه چینی و نامه نگاری از طرف شورای شهر اوز و در تمجید از  آقای جعفر پور پرداخته اند که از نظر اکثریت مردم اوز مورد تائید نمیباشد

 4. فاطمه محسن پور گفت:

  1

  0

  خدمت آقای ملتفت قدردانی خود را از احترامی که ایشان به قلم قائلند ابراز میکنم . نخست اینکه شهرستان شدن اوز بساط خوشحالی اینجانب را بسیار فراهم کرده است و شادکام گشته ام. سپس اینکه بنده ایمان دارم شهرستان اوز استعداد پیشرفت در تمام زمینه هایی که بشر در آن گام نهاده است را دارد. امیدوارم این شهرستان بتواند به خصوص در زمینه ی دانشگاهی پیشرفت فراوانی داشته و با توجه به بضاعت مالی آنها استادان فراوانی از اقسا نقاط ایران گردآوری نمایند. از خداوند بسیار مهربان وبخشنده، پیشرفت هرچه بیشتر اوزرا خواهانم.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان