میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در27 مارس 2020 ساعت 8:52 ب.ظ سرویس:شهر و شهروند, عناوین اصلی یک دیدگاه 1,074 بازدید

شهر لار را طی ۳۰ شبانه روز با حداقل ۱۰هزار لیتر شوینده، گندزدایی کرده ایم/ تحفیف خدمات شهرداری تا پایان خردادماه برقرار است

معاون خدمات شهری شهرداری لار در گفت و گو با آفتاب لارستان:

شهر لار را طی ۳۰ شبانه روز با حداقل ۱۰هزار لیتر شوینده، گندزدایی کرده ایم/ تحفیف خدمات شهرداری تا پایان خردادماه برقرار است/ کارگاه های ساختمانی شهر را متوقف کرده ایم

آفتاب لارستان: این روزها در شهرداری لار چه می گذرد؟ با شیوع کرونا، هر یک از سازمان ها و ادارات دخیل در امر مدیریت شهری، وظیفه و یا وظایفی را بر عهده گرفته اند، یکی از سازمان هایی که نقشی پررنگ در مقابله با شیوع کرونا دارد، شهرداری است.

به این بهانه به سراغ مهندس «محمدامین منتظری»، معاون خدمات شهری و نماینده شهرداری لار در ستاد مبارزه با کرونا رفتیم تا بعضی از سوالات و دغدغه های شما شهروندان لاری و خوانندگان «آفتاب لارستان» را پاسخ بگوییم. البته لزوم رعایت نکات بهداشتی و پرهیز از مراجعه حضوری، ما را مجبور کرد تا با وی بصورت تلفنی و در دو نوبت، مصاحبه کنیم. آنچه در ادامه می آید حاصل این گفتگوهای غیرحضوری است.

***

با شیوع ویروس کرونا در سطح کشور و متعاقباً فوت یکی از همشهریان، موجی از ترس و وحشت مردم شهر لار را فرا گرفته است. پرسشی که اکثر مردم مطرح می کنند آن است که شهرداری لار چه اقداماتی برای مقابله با این ویروس انجام داده است؟

من ابتدا از شما برای انتقال دغدغه مردم به بدنه مدیریت شهری تشکر می کنم و همچنین تشکر می کنم از تمامی شهروندان عزیزی که با ماندن در خانه و نرفتن به مسافرت به نحوی در پیشگیری از شیوع این بیماری منحوس نقش داشته و دارند.

شهرداری لار مبارزه با کرونا را قبل از تشکیل ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا و از تاریخ ۱۰ اسفندماه ۹۸ آغاز کرد. این امر برای شهرداری دشواری هایی را به همراه داشت. چرا که این بیماری یک بحران ناشناخته بوده و فعلا راه درمان قطعی برای آن وجود ندارد و بهترین روش برای مقابله با آن پیشگیری از سرایت بیشتر و ضد عفونی و گندزدایی معابر شهری و اماکن پرتردد است که این مهم نیز همکاری و همیاری شهروندان را می طلبد.

شهرداری لار از یکسو می بایست در ساختمان شهرداری، مراجعات مردمی با کارکنان خود را ایمن نگاه دارد و از سوی دیگر می بایست فضاهای همگانی شهر از جمله خیابان ها و پارک ها و تمام مکان هایی که مورد مراجعه ی مکرر مردم است را ضد عفونی و گند زدایی کند. هر دو وظیفه بسیار خطیر است چرا که هم معابر عمومی و فضاهای شهری و هم ساختمان شهرداری در روزهای پایانی سال۹۸ و آغازین سال۹۹، بیشترین مراجعات مردمی را به خود می بینند.

در ابتدا یک دوره کوتاه آموزشی پیشگیری و کنترل بیماری کرونا ویروس ویژه کارکنان شهرداری لار برگزار و علاوه بر این مواد ضد عفونی کننده نیز بین کارمندان توزیع شد. در روزهای بعد و با جدی تر شدن مسئله، بنا به مصوبه دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا، شیوه کاری کارکنان شهرداری را به صورت دورکاری و نوبت کاری در آوردیم. با اینهمه تلاش کردیم فاصله اربابان رجوع با کارمندان در فضاهای بسته را کاهش دهیم و همچنین مهلت استفاده از تخفیفات عوارض را افزایش دادیم تا مراجعات مردمی به حداقل برسد.

اما درخصوص وظیفه دوم شهرداری، باید گفت دشواری های این کار یعنی ضد عفونی و گند زدایی نمودن کلیه فضاهای عمومی، خاصه در شهری همچون لار بسیار زیاد است که از ابتدای اجرای طرح تا کنون یعنی حدود ۳۰ شبانه روز بدون وقفه و مرتبا تکرار می شود و این امر تا پایان ریشه کن شدن این بیماری ادامه دارد. از شروع طرح تا کنون علاوه بر ماشین آلات و دستگاه های موجود، ۳ دستگاه ضد عفونی کننده ماشینی و ۱۰ دستگاه کوله ای خریداری شده است. مقدار مواد خالص ضد عفونی کننده که از شروع این عملیات، خریداری و استفاده شده بالغ بر ۱۰ هزار لیتر است.

از عمده ترین کارهایی که در امر ضدعفونی شهر انجام شده طراحی و ساخت خودرو تمام اتوماتیک ضد عفونی کننده توسط آتش نشانان لارستانی است.

این مهم را یادآور می شوم که عملیات ضد عفونی و گندزدایی توسط نیروهای خدوم و پرتلاش زیر مجموعه معاونت خدمات شهری و مدیریت بحران شهرداری شامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی و واحد امور شهر در حال اجراست.

می شود توضیح بدهید که تفاوت لار با دیگر شهرها چیست؟ و چرا انجام این کار در لار دشوار تر است؟

بگذارید این سوال را از دوجنبه پاسخ بدهیم، لار از یکسو گسترش افقی و رشد فیزیکی بسیاری را تجربه کرده است. ما عملا و در یک نگاه کلی، می باید دو شهر را یعنی شهر جدید و قدیم با فاصله ای مشخص خدمات رسانی کنیم، شهرک های ساخته شده پیرامون این دو بخش قدیمی و جدید لار را نیز، به این مبحث اضافه کنید.

از دیگر سو، توقع تاریخی از لار، به عنوان مرکز منطقه، ایجاب می کرد که این شهرداری به کمک مناطق و روستاهای اطراف نیز بشتابد، لذا ما علاوه بر گندزدایی و ضدعفونی معابر، بوستان ها، فضای بیرونی و داخلی ادارات، پایانه های مسافربری، اماکن نظامی و انتظامی و… معابر عمومی مناطق و روستاهای مجاور شهر لار را نیز ضدعفونی کردیم. برای پرهیز از طولانی شدن گفتگو، شما و خوانندگان را به لیست اقدامات شورا و شهرداری، که پیشتر در خبرگزاری های محلی به انتشار رسیده است ارجاع می دهم.

شهرداری هایی که شهرشان جمعیتی مشابه داشته و استعداد نیروهایشان مشابه با شهرداری لار است، کمتر با چنین دشواری هایی روبرو هستند و این امر، کار همکاران ما را در شهرداری دشوارتر می کند.

ضدعفونی معابر و محله ها در چه بازه های زمانی صورت می گیرد؟ اعتبار این کار از چه محلی تأمین می شود؟

همانطور که قبلا هم گفتم این امر با اطلاع از شیوع بیماری کرونا ویروس و قبل از تشکیل ستاد مبارزه با کرونا شروع شد. این کار تاکنون حدود ۳۰ شبانه روز بدون وقفه و مرتبا تکرار می شود و تا پایان ریشه کن شدن این بیماری ادامه دارد. هزینه این کار به طور کامل از محل اعتبارت شهرداری لار تامین می شود.

با توجه به استفاده مردم از ماسک و دستکش یک بار مصرف، صحنه های دور انداختن آنها در معابر دیده می شود. امری که موجب ابتلای شهروندان و به ویژه مأمورینی می شود که به واسطه شغل خدماتی ناگریز به حضور در خیابان ها هستند. چه امکاناتی در اختیار مأمورین زحمتکش شهرداری که زحمت نظافت معابر را بر عهده دارند قرار گرفته است؟

ما مامورین خود را به ماسک و دستکش تجهیز کرده ایم و از مشاهده مکرر این اتفاقات و رها کردن ماسک و دستکش در فضاهای همگانی و گزارش همکارانمان در این خصوص متاسفیم. در اینجا به شهروندان اطمینان می دهم که مأمورین ما تمام تلاش خود را برای جمع آوری این زباله های عفونی از سطح شهر به نحو احسن انجام  می دهند، ما از شهروندان فهیم لار تقاضا می کنیم شهر را خانه دوم خود بدانند و این گونه پسماندها را در معابر عمومی رها نکنند تا سلامتی خود و عزیزانشان حفظ گردد.

چه تدابیر خاصی برای مراکز بزرگ مانند مرکز میوه و تره بار که تأمین کننده نیازهای روزمره بوده و پر رفت و آمد محسوب می شوند اندیشیده شده است؟

چنانکه گفته شد شهرداری لار، ضمن ضد عفونی کردن منظم این فضاها، اقلام بهداشتی را در اختیار کسبه قرار داده است. امیدواریم با همکاری دیگر مسئولین بتوانیم شرایط خرید و توزیع غیرحضوری را برای تمامی اقلام ضروری فراهم کنیم.

با توجه به اینکه بسیاری از مردم برای پیگیری امور خود از جمله دریافت پروانه های ساختمانی، دریافت پایان کار، تغییر کاربری، اعتراض به آرای کمیسیون های شهرداری ناگزیر از مراجعه به شهرداری هستند، چه تمهیدی اندیشیده شده تا ضمن انجام پذیرفتن کار مردم، تماس ها و مراجعه حضوری به حداقل برسد؟ می دانیم که شهرداری در روزهای آخر سال، به دلیل تخفیف های مناسبتی، مورد مراجعه بیشتر مردم است.

چنانکه به درستی اشاره کردید، تخفیف های اعمال شده به مناسبت پیروزی انقلاب و عید نوروز، یکی از عوامل اصلی مراجعه بیشتر مردم به شهرداری و اخذ پروانه ساختمانی است. چرا که همه مردم دوست دارند از تخفیف ها بهره ببرند. با این همه، امسال، با کمک شورای اسلامی و شهردار محترم، تخفیف ها را تا پایان خردادماه ۱۳۹۹تمدید کردیم و به این ترتیب یکی از عمده دلایل افزایش حضور در این اداره را کاهش دادیم. این یکی دیگر از چالش های فراروی شهرداری است که می بایست در این ایام، خدمت رسانی به شهروندان را ادامه دهد، با اینهمه، تمامی تلاش ما بر آن است که از شیوع بیشتر این ویروس جلوگیری به عمل آید و سلامت شهروندان بر همه چیز اولویت دارد.

با توجه به ممنوعیت ورود مسافران نوروزی به شهر، دیده شده است که مسافران به جای پارک حاشیه ای و پارک شهر مبادرت به برپایی چادر در پارک جنگلی نموده اند. آیا شهرداری مبادرت به برخورد نموده و امکان گزارش تخلفات این چنینی وجود دارد؟

پس از دریافت این گزارش، ورودی پارک جنگلی و میدان امام خمینی(ره) بسته شد، نشستن و چادر زدن در بوستانها و پارک ها به کمک ماموران شهرداری ممنوع و اطلاع رسانی شد. ما مرتباً بوستان ها و پارک های عمومی را به کمک مأمورینمان رصد می کنیم تا درصورت مشاهده تخلف و برپایی چادر، برخورد لازم را صورت دهیم. در اینجا لازم است مجددا از شهروندان خواهش کنم که تا حد امکان در منزل بمانند.

در شرایط بحران کنونی در صورتی که شهرداری جهت دریافت پیشنهادات مردم و اجرای آنها در مواردی که در حیطه وظایف آن قرار دارد و یا انتقال آن به سایر مراجع مسئول، راه ارتباطی مخصوصی دارد، آن را به شهروندان اعلام فرمایید.

معاونت خدمات شهری شهرداری لار، دست یاری به سوی شهروندان دراز نموده و ضمن خواهش از کلیه شهروندان، برای رعایت مسائل بهداشتی، تقاضا دارد، در صورت مشاهده تخلف، از جمله برپایی چادر در معابر عمومی با این معاونت (شماره۰۹۱۷۷۸۱۴۴۰۳-۵۲۳۳۹۴۹۰۵۲۳۳۹۴۹۲) تماس بگیرند.

در پایان، اگر حرفی با شهروندان و مخاطبان سایت آفتاب دارید، بفرمایید.

با پیشنهاد شهرداری و شورای اسلامی شهر لار در ستاد مبارزه با کرونا، فعالیت کارگاه های ساختمانی سطح شهر متوقف شده است. چراکه عدم امکان و یا شاید دشواریِ رعایت نکات بهداشتی در شرایط کارگاهی ممکن است شیوع این بیماری را در میان فعالان این صنعت و به ویژه اتباع خارجی تسریع کند. این امر البته مستلزم همکاری دیگر نهادها و همچنین مهندسین و کارفرمایان عزیز است.

در آخر از تلاش های کلیه مسئولین و ماموران اجرائی ادارات و بویژه ستاد پیگشیری و مبارزه با کرونا تشکر می کنم. از شما و خبرگزاری آفتاب نیز بابت اطلاع رسانی به شهروندان و ترتیب این مصاحبه طولانی سپاسگزارم.

موارد زیادی از تلاش های همکارانم در این شهرداری گفته شد، با اینهمه باید پذیرفت که شهرداری نیز مانند دیگر نهادهای اجرائی سطح کشور، تجربه کافی را در مقابله با این بحران نو ظهور نداشته و در طول این دوره، پخته تر و آزموده تر خواهد شد.

شهرداری لار مفتخر است که با روایت صادقانه خود از تجربه مواجهه با این بحران از روزهای نخست و ثبت تصمیمات اتخاذ شده و انطباق آن با تاریخ، از زمان خبر انتشار ویروس، در قالب گزارش «مستند نگاری مدیریت بحران در مواجهه با COVID-19»، زمینه را برای مقابله بحران های آتی احتمالی، هموار می کند و از همین جا، از دیگر مسئولین شهرستان نیز خواهش دارم که تجربه خود در  مقابله با این بحران را ثبت و ضبط کنند تا مدیران بعد از خود را هم نسبت به تجربیات خود آگاه کنند.


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    1

    0

    واقعا جای تشکر و قدردانی داره این همت نیروهای شهرداری.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان