میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در22 آوریل 2015 ساعت 1:56 ق.ظ سرویس:یادداشت 4 دیدگاه 2,115 بازدید

شهر موش ها؛ حس خوب يك نوستالژي

به بهانه اكران فيلم «شهر موش ها۲» در لار

شهر موش ها؛ حس خوب يك نوستالژي

IMG_20150131_131902فاطمه محسن پور: مرضیه برومند بی شک جسورترین سینماگر زن ایران است؛ کسی که در ۳۰ سالگی یکی از ماندگارترین کودکانه های ایران را ساخت و پس از ۳۰ سال حالا ما را به گذشته بازگردانده و حال و هوای آن سال ها را زنده کرده است.

بهترین بشارتی که درمورد شهرموش ها۲ وجود دارد این است که توانست رکورد اخراجی های۲ را در جدول پرفروش ترین ها بشکند و اگر رکورد فیلم دیگری را می شکست اينقدر خوشحال نمی شديم!

نکته خوشحال کننده دیگر این است که برومند با اين فيلم دست به ساخت مدرسه موش ها۲ نزده است؛ چراکه مدرسه موش ها جایش فقط درتلویزیون است نه سینما و اگر آن را می ساخت معلوم نبود چه بلایی سر نوستالوژی مردم می آمد؛ چیزی که در ابتدای راهِ کلاه قرمزی هم احساس می شد. اما اینکه چرا برومند تصمیم گرفته نسخه اي جدید از شهرموش ها را بسازد می تواند سه دلیل داشته باشد: یا هوس گیشه کرده یا او هم دوست دارد سه گانه ای در چنته داشته باشد یا آنقدر فیلم اول را بد دیده و باخود گفته اگر نسخه جدیدی از آن نسازد فیلمش بعدها وجهه زیبایی نخواهد داشت چرا که خودِ برومند در مصاحبه ای اعتراف کرده شهر موش های اولش کمی در داستان ضعیف است و می توانست بهتر تمام شود.

postershahremooshha2از زبان منتقد برنامه هفت شنیدم چون فیلم اول مربوط به چند دهه گذشته است در پذیرش و استقبال آن شک داشته در صورتی که به عقیده نگارنده، کارگردان درصدی تردید نداشته است و مطمئن بوده فروش میلیاردی خواهد داشت وگرنه هیچوقت اقدام به ساخت آن نمی کرد چرا که شهر موش ها۲ از همه صنف مخاطب دارد؛ اول منتقدان و سینما دوستان که هر فیلمی را می بینند، دوم کودکان و نوجوانان که فیلم مال آنهاست و سوم بزرگترهایی که از جنبه نوستالوژیک فیلم به دیدن آن می روند. پس دیگر چه تردیدی می ماندکه فیلم فروش نکند؟ برومند حتما از گیشه مطمئن بوده است.

شروع فیلم یا همان تیتراژ ابتدایی، خیلی خوب است و فضایی سه بعدی را بدون استفاده از عینک برای مخاطب ایجاد می کند. کاراکترها به تیپ نزدیک اند و این از وجوه اپیدمیک سینمای کودک است. کُپُل مثل آن سال ها نقش پررنگ تری دارد و تصمیم هم نگرفته لاغر شود و اتفاقا رستورانی را تاسیس کرده و اینها دور از انتظار نبوده و خلاقیتی در پی نداشته است و جدا از این، فرزندش هم کپی برابر اصل اوست و برومند حتی برای بکر بودن شخصیت های جدیدش هیچ گونه زحمتی نکشیده است.

کور موش اما یک کاراکتر موثر است و نقطه متمایز نگاه سینمای ایران را با نگاه سینمای جهان به خوبی به ما نشان می دهد. زمانی که غرب از موش کور به مثابه یک شخصیت طنز استفاده می کند، سینمای ایران آنرا به گونه ای جدی به کار می برد و در عوض شخصیت زن داستان و آرایش مشمئزکننده او مورد تمسخر واقع شده در حالی که بسیار شبیه کاراکتر نامادری ماتیلدا در فیلم لئون حرفه ای است.

برومند روی موزیک به طور اغراق آمیزی تاکید کرده است. در ایران این مورد همچنان مثل یک عقده ملموس است و چون کارگردان ها دستشان در فیلم های سینمایی بسته است، هجوم تمایل خود را در فیلم های عروسکیشان تزریق می کنند. کم کم داشتم امیدوار می شدم بالاخره در صحنه اکشن یک فیلم ایرانی موسیقی متن عملیات غیر ممکن به کار نرفته است ولی با چیزی بدتر از آن مواجه شدم که همان الگو برداری از فیلم ماتریکس بود.

فیلم در کل خوب است اگر ضعف هایی هم داشته باشد ضعف های اجباری است و برگرفته از آن ضعف های ۳۰ سال پیش است چرا که تمِ داستان و برخی از کاراکتر ها برگرفته از آن است و اگر ضعف هایی روی شخصیت و تم داشته روی نسخه جدیدش هم تاثیر گذاشته است به عنوان مثال درمورد کاراکترهای مشکی و صورتی، مشکی بدترین نام ممکن و صورتی هم نام خوبی نیست و این ضعف برمی گردد به طبیعت موش های عروسکیِ برومند و درکل کلیشه ی سینمای کودک ایران! و اسمشو نبر یک نمونه ضعف دیگر است و جدا از داشتن ساختارِ خوب، ساختِ خوبی ندارد و به نقل دوستم که فیلم را باهم می دیدیم ضدحالی برکل اثر است.

شهرموش ها۲ را هرچند بار که فرزندانتان می خواهند به آنها نشان دهید اما مراقب باشید شیفته اش نشوند چرا که به زودی عروسک هایشان روانه بازار خواهند شد و جیبتان خالي مي شود!

*اين يادداشت پيش از اين در شماره هشت نشريه «بشارت نو» درج شده است.

 


4 نظر

 1. مجید ب گفت:

  0

  0

  نقد خوبی بود و نشان از اطلاعات گسترده شما.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  جای تاسف است که دوستان چنین متن های آموزنده ای را کمتر می خوانندو بیشتر به دنبال جرو بحث اند تا افزودن بر آگاهیشان

 3. راضی گفت:

  0

  0

  خوب بود و قبول دارم این ضعف رو در ساخت انیمیشن ایران داریم اما نسبت امکانات نسبتا خوبه و داره روز به روز پیشرفت می کنه

 4. a m گفت:

  0

  0

  چه جالب اسم خواهرمن فاطمه محسن پور هستش مال لار هم هستیم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان