میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در29 می 2020 ساعت 11:44 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی 12 دیدگاه 500 بازدید

شهید «امامی» محبوب روستائیان بود و همه او را «حاج مسعود» صدا می کردند/ او یک انقلابیِ واقعی بود/ درد انتخابات سال ۷۴ بهتر است در سینه بماند!

«مسعود» مردم لارستان(۳)

گفت و گو با «علی اکبر نجیب زاده» درباره شهید امامی:

شهید «امامی» محبوب روستائیان بود و همه او را «حاج مسعود» صدا می کردند/ او یک انقلابیِ واقعی بود/ درد انتخابات سال ۷۴ بهتر است در سینه بماند!

زینب دلام/ آفتاب لارستان: در ادامه سلسله گزارش های مربوط به سالروز شهادت مسعود امامی، به سراغ «علی اکبر نجیب زاده»، فرماندار سابق لارستان که از دوستان و همراهان شهید امامی در دوران فرمانداری ایشان در لارستان بوده و با معرفی شهید امامی به عنوان «سرپرست بخشداری بیرم و بخشدار مرکزی لارستان» منصوب شده بود رفته ایم.

زمانی که شهید امامی مسئولیت جهاد سازندگی لارستان را بر عهده داشتند، من دانش آموز بودم البته به چند اردوی جهاد برای حفر کانال لوله کشی می رفتم

نجیب زاده در گفت و گوی اختصاصی با «آفتاب لارستان»، در مورد نحوه آشنایی اش با شهید امامی اظهار کرد: شهید امامی را از اوایل انقلاب به صورت دور تا دور می شناختم اما با هم رفیق نبودیم و در زمانی که ایشان مسئولیت جهاد سازندگی لارستان را بر عهده داشتند، من دانش آموز بودم البته به چند اردوی جهاد برای حفر کانال لوله کشی می رفتم.

پس از اینکه شهید امامی فرماندار لارستان شدند، ارتباط مان بسیار نزدیک و صمیمی شد که این ارتباط تا زمان شهادت ایشان نیز ادامه داشت و قطع نشد

وی با اشاره به اینکه صمیمیت شان از دوران فرمانداری شهید امامی شروع شد و بعد از آن تقریبا امین و محرم یکدیگر شدند افزود: قبل از اینکه شهید امامی فرماندار لارستان شوند، من در فرمانداری کار می کردم اما پس از اینکه ایشان فرماندار شدند، ارتباط مان بسیار نزدیک و صمیمی شد که این ارتباط تا زمان شهادت ایشان نیز ادامه داشت و قطع نشد.

شهید امامی، مردم دار، خوش اخلاق و بسیار کاری بودند

فرماندار سابق لارستان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر بخواهید شهید امامی را در چند جمله توصیف کنید چه می گویید گفت: ایشان، مردم دار، خوش اخلاق و بسیار کاری بودند و در کارشان بسیار پشتکار داشتند.

علی اکبر نجیب زاده افزود: من با افراد مختلفی کار کرده ام، نمی گویم ایشان بی نظیر بودند اما در کار، پشتکار، مردم داری و اخلاق کم نظیر بودند به گونه ای که روزی ۱۴یا ۱۵ساعت وقت می گذاشتند و کار می کردند و کمتر احساس خستگی می کردند.

اداره کردن فرمانداری آن زمان که لارستان وسیع و پرجمعیت بود، کار سختی بود اما ایشان به خوبی از عهده این کار برمی آمدند

وی در مورد کارهایی که شهید امامی در دوران فرمانداری شان انجام داده اند اظهار کرد: آن موقع، مطبوعات و فضای مجازی به این صورت نبود که اقدامات ایشان ضبط و ثبت شود اما باید گفت که اداره کردن فرمانداری آن زمان که لارستان وسیع و پرجمعیت بود، رسیدگی به شهرستانی با آن وسعت زیاد، کار سختی بود و ایشان به خوبی از عهده این کار برمی آمدند، به تمام روستاها سرکشی می کردند، بسیاری از روستاها ایشان را به اسم می شناختند چون قبلا ایشان در جهاد کار کرده بودند و روستاها را به خوبی می شناختند و به آنجا سرکشی می کردند.

شهید امامی یکی از فرمانداران موفق بعد از انقلاب بود

فرماندار سابق لارستان خاطرنشان کرد: شهید امامی چه در زمانی که در جهاد سازندگی بودند و چه در زمان فرمانداری، کارهای بزرگی در بخش آب و راه روستایی و عمران و آبادی روستاها انجام دادند؛ در خود شهر و سایر بخش ها نیز، بسیار موثر و کاری بودند و باید گفت که شهید امامی یکی از فرمانداران موفق بعد از انقلاب بودند.

شهید امامی به عمران و آبادی روستاها علاقه مند بودند و در مقابل، روستایی ها نیز بسیار ایشان را دوست داشتند

نجیب زاده در پاسخ به این سوال که چرا شهید امامی توجه ویژه ای به روستایی ها داشتند گفت: شروع کار شهید امامی با جهاد سازندگی بود و عمده اقدامات جهاد نیز در روستاها بود؛ همین عامل باعث شد که شناخت زیادی روی روستاها داشته باشند و به عمران و آبادی روستاها علاقه مند بودند و در مقابل، روستایی ها نیز بسیار ایشان را دوست داشتند.

روستایی ها با اسم «حاجی مسعود» صدایش می زدند

وی افزود: یادم است زمانی که حتی به دورترین روستاها هم می رفتیم، ایشان را می شناختند و با اسم «حاجی مسعود» صدایش می زدند.

فرماندار سابق لارستان تصریح کرد: شهید امامی بسیار خودمانی و مردم دار بودند و علاقه ویژه ای به روستایی ها داشتند و این سیره و روش را حتی بعدها که وارد پست های دیگری شدند نیز ادامه دادند.

زمانی که در تشییع پیکر شهید امامی در قزوین شرکت کردم، دیدم که مردم چقدر نسبت به ایشان مهر و محبت دارند

علی اکبر نجیب زاده اظهار کرد: زمانی که در تشییع پیکر شهید امامی در قزوین شرکت کردم، دیدم که مردم چقدر نسبت به ایشان مهر و محبت دارند، شهر تقریبا تعطیل شده بود و جمعیت انبوهی در تشییع جنازه ایشان حضور داشتند.

وی افزود: در تشییع جنازه شهید امامی، همه ناراحت بودند و این نشان می داد که ایشان چقدر کار کرده اند و در دل مردم جا دارند؛ معمولا مردم برای مسئولان آن هم یک مسئول غیر بومی کمتر این کار را می کنند اما مردم در قزوین برای ایشان سنگ تمام گذاشتند.

شهید امامی اهل سعادت بودند چون در چهار شهر تشییع شدند و چند بار بر پیکر ایشان نماز خوانده شد

فرماندار سابق لارستان خاطرنشان کرد: شهید امامی اهل سعادت بودند چون در چهار شهر (قزوین، تهران، لار و شیراز) تشییع شدند و چند بار بر پیکر ایشان نماز خوانده شد؛ همه این ها نشان می دهد که ایشان اهل سعادت و خدمتگزار مردم بودند و خدا هم به ایشان پاداش شهادت عنایت کرد.

اینکه چرا در شهر لار به شهید امامی رای ندادند را بهتر است باز نکنیم و این درد در سینه بماند

نجیب زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا شهید امامی در انتخابات اسفندماه سال ۷۴ مجلس شورای اسلامی در لار رای نیاوردند گفت: من آن زمان بخشدار مرکزی لارستان و همزمان سرپرست بخشداری خنج بودم بنابراین کاملا در جریان انتخابات آن دوره هستم.

وی افزود: اینکه چرا در شهر لار به شهید امامی رای ندادند را بهتر است باز نکنیم و این درد در سینه بماند.

مرحوم آقای آیت اللهی به حاجی مسعود زنگ زدند و ایشان را برای نام نویسی در انتخابات دعوت کردند

فرماندار سابق لارستان اظهار کرد: تعدادی از دوستان و از جمله من با توجه به توانایی های ایشان خیلی اصرار داشتیم ایشان کاندید شوند و این موضوع را هم برای اولین بار به شما می گویم، حتی خیلی از دوستان نزدیکم نیز نمی دانند، در آن زمان بنده بخشدار مرکزی لارستان بودم و به لحاظ قانونی محدودیت هایی داشتم و از طرفی خیلی دلم می خواست که آقای امامی کاندید شود، دوستان زیادی هم به آقای امامی زنگ می زدند که کاندید شوند ولی احساس می کردم که آقای امامی مردد است؛ با خودم فکر کردم اگر یک بزرگتر مثل حضرت آقا به ایشان زنگ بزند مصمم تر می شود لذا یک روز عصر به منزل آقا رفتم و در جلسه ای خصوصی در اندرونی منزل با ایشان در خصوص انتخابات صحبت کردم و از آقا خواهش کردم که اگر امکان دارد به آقای امامی زنگ بزند و از ایشان بخواهد که کاندید لارستان شود؛ از آنجایی که حضرت آقا معمولا در اینگونه مسائل دخالت نمی کردند ولی بخاطر علاقه زیادی که به آقای امامی داشتند همان موقع به ایشان زنگ زدند و از او خواستند که کاندید شود.

علی اکبر نجیب زاده افزود: این مطلب، بین من، آقای آیت اللهی و شهید امامی بود و هیچ کس از این موضوع خبر نداشت، البته بعدها خود آقای امامی چند جا گفته بودند که آقای آیت اللهی به من زنگ زدند و از من دعوت کردند.

بعضی ها فکر می کنند که اگر کسی مردم دار و خوش اخلاق باشد با مذهبی بودن و تدین منافات دارد، در صورتی که اینگونه نیست؛ یعنی یک انسان هم می تواند متدین باشد، هم کار کند و هم خوش اخلاق و مردم دار باشد

وی در پاسخ به این سوال که ویژگی های شهید امامی به عنوان یک انقلابی واقعی چه بود گفت: در این زمینه می توانید با کسانی که شناخت بیشتری نسبت به ایشان دارند مصاحبه کنید چون شناخت من از ایشان به دوره فرمانداری شهید امامی برمی گردد اما بارزه اصلی شخصیت ایشان در کنار کار و پشتکار، خوش اخلاقی و مردم داری شان بود.

فرماندار سابق لارستان خاطرنشان کرد: بعضی ها فکر می کنند که اگر کسی مردم دار و خوش اخلاق باشد با مذهبی بودن و تدین منافات دارد در صورتی که اینگونه نیست یعنی یک انسان هم می تواند متدین باشد، هم کار کند و هم خوش اخلاق و مردم دار باشد.

نجیب زاده افزود: این موضوع، در برخی از افراد به صورت تک بعدی است یعنی بعضی ها خیلی پشتکار دارند و کار می کنند اما ممکن است جنبه تدین شان کمتر باشد، یکی متدین است اما پشتکاری ندارد و کاری نمی کند یا بر عکس، خوش اخلاق و مردم دار است اما کارایی و تدین ندارد.

شهید امامی یک انقلابی به تمام معنا بود

وی تصریح کرد: شهید امامی همه ی این ویژگی ها را با هم داشت و یک انقلابی به تمام معنا بود؛ هم پشتکار داشت، هم خوش اخلاق و مردم دار و هم متدین بود.

فرماندار سابق لارستان خاطرنشان کرد: من این موضوع را نمی دانم و خودم هم نپرسیدم اما از دوستانم شنیدم که شهید امامی معمولا هفته ای دو روز، روزهای دوشنبه و پنج شنبه را روزه می گرفتند و از صبح که به فرمانداری می آمدند تا دیروقت در فرمانداری می ماند.

عزت و ذلت دست خداست…

علی اکبر نجیب زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا با وجود رای نیاوردن شهید امامی در انتخابات مجلس، ایشان به سِمَت های بالای استانی و کشوری رسیدند گفت: عزت و ذلت دست خداست، همه این ها از لطف و عنایت خداوند و سپس پشتکار و تلاش خودشان بود.

زمانی که در خنج، سیل آمد ایشان خیلی زود خودشان را به آنجا رساندند

وی تصریح کرد: زمانی که ایشان فرماندار لارستان بودند، در خنج سیل آمد و ایشان خیلی زود خودشان را به آنجا رساندند؛ نیمه های شب بخشدار خنج به آقای امامی زنگ می زند که در خنج سیل آمده ایشان همان موقع با مقامات استانی و مسئولان شهرستانی تماس می گیرند و پس از هماهنگی لازم عازم خنج می شوند و خنجی ها خیلی از ایشان بابت حضور به موقع تشکر می کردند.

فرماندار سابق لارستان افزود: در همان روز اولی که در خنج سیل آمده بود، شهید امامی دستور دادند که از لار غذای گرم بیاورند و در بین دست اندرکاران و نیروهای مردمی و هلال احمر که به سیل زدگان خدمت می کردند توزیع نمایند.

این خیلی مهم است که مدیر خودش در صحنه باشد

نجیب زاده با تاکید بر اینکه ایشان پشتکار زیادی داشتند گفت: در زمان شهادت شان در قزوین نیز ایشان سریع خودشان را به مناطق زلزله زده می رساندند و این خیلی مهم است که مدیر خودش در صحنه باشد.

آقای موسوی گرمارودی، شاعر معروف اهل استان قزوین گفت: «در بازدید از یکی از روستاها، با شهید امامی بودم و علی رغم اینکه من بومی بودم اما آقای امامی را بیشتر می شناختند»

وی خاطرنشان کرد: آقای «موسوی گرمارودی» از شاعران معروف کشورمان که اهل قزوین است پس از شهادت شهید امامی، شعری درباره ایشان سرودند و در یک جلسه تعریف کردند: «در بازدید از یکی از روستاها، با شهید امامی بودم و علی رغم اینکه من بومی بودم اما آقای امامی را بیشتر می شناختند.» که این موضوع نشان می دهد شهید امامی بسیار مردم دار بودند و به بخش ها و روستاهای مختلف سرکشی می کردند.

شهید امامی نصف شب ها بیرون می آمد و به کارگران شهرداری مسقطی می داد

فرماندار سابق لارستان تصریح کرد: زمانی که شهید امامی، معاون شهرداري شيراز بودند، نصف شب ها بیرون می آمدند، مسقطی هایی را که از لار آورده بود تکه تکه می کردند و به کارگران شهرداری می دادند؛ کمتر مدیری این کارها را می کند اما ایشان این کارها را انجام می دادند.

برای شناساندن شهید امامی به نسل جوان، کار خاصی صورت نگرفته است

علی اکبر نجیب زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا شهید امامی در لار مهجور واقع شده و کمتر شناخته شده است گفت: شاید بخشی از آن، به کوتاهی های دوستان ایشان و از جمله من برمی گردد؛ البته چندسالی که فرماندار لارستان بودم سعی می کردم در سالگرد شهادت شهید امامی، حداقل بنری از ایشان بزنم و یک بار هم با حضور برادر ایشان جلسه ای برگزار کردیم؛ اما در کل، کار خاصی نکردیم و باید بیشتر کار می شد.

اگر بشود از هر کسی که خدمتی کرده، تجلیل شود تا الگویی برای سایر مدیران و مسئولان باشد اقدام خوب و موثری است

وی خاطرنشان کرد: اگر بشود از هر کسی که خدمتی کرده تجلیل شود تا الگویی برای سایر مدیران و مسئولان باشد اقدام خوب و موثری است.

آخرین دیدار با حاجی…

فرماندار سابق لارستان درباره آخرین باری که شهید امامی را دیده بود اظهار کرد: زمانی که شهید امامی، معاون استاندار فارس بودند مرتب همدیگر را می دیدیم و زمانی هم که من در فسا بودم  یک بار هم با خانواده به منزل ما در فسا آمدند.

نجیب زاده افزود: یکی از آخرین دیدارهایمان برمی گردد به زمانی که من و ایشان در دفترشان منتظر خبر تلویزیون بودیم که خبر استاندار شدن ایشان را اعلام نمایند که البته همان روز اعلام نشد.

مطلب مرتبط:

«مسعود» مردم لارستان(۱)/ مدیری خط امامی، ملی و مردمی

زندگی ساده من با شهید امامی در لار با مهریه پنج سکه بهار آزادی آغاز شد/ دوست ندارم از انتخابات تلخ سال ۷۴ لارستان بگویم/ «مسعود» انسانی از جنس ما نبود!

براي «مسعود» خط «امامي» لارستان

مرام «مسعود» مردم لارستان


12 نظر

 1. داود گفت:

  1

  0

  روحشون شاد و یادشون گرامی باد.
  درود بر آقای نجیب زاده

 2. .. گفت:

  3

  0

  شاید ایت اللهی سال ۷۴ نتونست مرحوم نخبه رو کنار بزنه، ولی سال ۷۸ تونست و […] زد به توسعه لارستان!!

 3. ناشناس گفت:

  2

  0

  همین که امثال شما طرفدار حاج مسعود بودید نشون میده علیرغم اینکه انسان شریفی بوده ولی طرز فکر و مسیر سیاسیش کاملا غلط بوده

 4. ناشناس گفت:

  0

  3

  معلومه خیلی زورتون اومده. شهید امامی و راهش ادامه خواهد داشت چه بپسندین چه نپسندین

 5. بی نام گفت:

  2

  1

  سلام جناب نجیب زاده
  انقدر در مورد مردمداری شهید امامی گفتید کاش کمی از این مردمداری را از این شهید عزیز یاد گرفته بودید .
  عکس العمل شهید امامی در مورد سیل خنج را با عکس العمل خودتان در مورد بارندگی و آبگرفتگی معابر لار مقایسه کنید . خاطرتان هست به شهردار لار چه گفتید ؟ شهرداری و شهر خودت هست خودت برو شهرت را جمع کن.

 6. لاری الاصل گفت:

  2

  1

  سلام و درود خدا بر جناب نجیب زاده مرد پاکدست، مومن و پر تلاش و خدوم لارستان بزرگ…
  ممنون از مصاحبه شما…عالی بود…خدا خیرتان دهد…خدا رحمت کند حاج مسعود امامی عزیز…روحش شاد انشاءالله 🙏
  یه خواهشی از برخی مردم عزیز دارم که اینقد بی انصاف نباشید، آخه در مورد سیل شهر لار زمان جناب نجیب زاده، من بعنوان یک شهروند لاری، خدا را گواهی می گیرم که آنزمان آقای نجیب زاده در شهر و در کنار مردم بخصوص مکان های آبگیر بود و خودم با چشم خودم دیدم که چقد زحمت کشیدند و پیگیر مشکلات مردم بود که اوون زمان فکرکنم سایت وزین آفتاب ام خبرش رو کار کرد.
  عذرخواهی از اطاله کلام

 7. امیرحسین گفت:

  2

  1

  جناب نجیب زاده
  شما در این مصاحبه به دخالت در انتخابات اعتراف کرده اید. در دور قبل چطور؟ قول می‌دهید بیست سال بعد درباره انتخابات مجلس دهم هم اعتراف کنید؟

 8. مطلع گفت:

  1

  1

  اگر به این نکته از مصاحبه جناب نجیب زاده دقت بفرمایید متوجه می شوید مرحوم آیت الله آیت اللهی صرفا طی یک تماس از شهید امامی خواسته اند در انتخابات شرکت کنند و این با ورود تمام قد و تمام عیار ایشان به انتخابات به نفع یک نامزد متفاوت است. کاری که دیگران در آن انتخابات انجان دادند لذا بهتر است در قضاوت هایمان انصاف را رعایت کنیم. جناب نجیب زاده هم تاکید کرده اند که حتی از این تماس کوچک هم غیر ما سه نفر کسی مطلع نبود

 9. حسن گفت:

  2

  2

  آقای نجیب زاده زمانی که فرماندار لارستان بودند، واقعا شجاع بودن و از حقوق شهرستان دفاع می کرد…

 10. دلسوز گفت:

  2

  3

  آقای علی اکبر نجیب زاده مرد عمل بود و پر تلاش و دلسوز مثل حاج مسعود امامی رحمه الله علیه

 11. اوزی گفت:

  -1

  4

  اقای نجیب زاده مرد شریف پاکدامنی بود اما ما اوزیها معتقد بودیم که در زمان مسولیت ایشان اوز شهرستان نخواهد شد چون لاریها به هیچ وجه در مورد ارتقای بخشها کوتاه نخواهند امد وعلیرغم فعالیتهای زیاد مردم اوز همینطور هم شد ودر رمان ایشان هیچ اقدامی صورت نگرفت وتنها با زبان خوش اوزیها را سر گرم کار خیر وخیرات میکردند

 12. حسن گفت:

  2

  2

  احسنت به حاج اکبر عزیز و خدوم…
  روح حاج مسعود عزیز شاد انشاالله

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان