میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۴ ق.ظ سرویس:اجتماعی 3 دیدگاه 1,141 بازدید

شور و هیجان ساعات پایانی با حضور دو مهمان سیاسی/ از تبلیغات پر رنگ و لعاب شورا تا ارائه لیست حامیان دولت در لار

تا انتخابات (۴)

شور و هیجان ساعات پایانی با حضور دو مهمان سیاسی/ از تبلیغات پر رنگ و لعاب شورا تا ارائه لیست حامیان دولت در لار

آفتاب لارستان: در آخرین ساعات تبلیغات دو انتخابات پیش رو، شهر به اوج هیجان و شور سیاسی رسیده و جایی از شهر نیست که با کاغذ و بروشور فرش نشده باشد!

همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد با کنار رفتن محمدباقر قالیباف و اسحاق جهانگیری، انتخابات ریاست جمهوری بیش از پیش دوقطبی شده؛ هرچند میرسلیم و هاشمی طبا تا این لحظه کناره‌گیری نکرده اند.

از هیجان‌ها تا بداخلاقی‌ها

در این شرایط و با نزدیک شدن به ساعات پایانی تبلیغات رسمی و خیابانی، دو ستاد روحانی و رییسی در لارستان شدیدا بر فعالیت‌های خود افزودند. تا جایی که حتی ستاد انتخاباتی ابراهیم رییسی، با وجود مرزبندی‌های خاص بزرگانش نسبت به برخی مظاهر مدرنیته، از موسیقی‌های بعضاً تند و تهییج‌آور بهره جستند!. در این سوی میدان هم ستاد دکتر روحانی با حضور پررنگ‌تر در برخی مجامع مذهبی، فرهنگی و دانشگاهی، به تبیین علمی دستاوردهای دولت یازدهم پرداخت. البته در این میان نمی‌توان از حواشی ایجاد شده در دو سخنرانیِ نوه آیت الله آیت اللهی (ره) در شهر قدیم لار به راحتی عبور کرد. هرچند مجال تحلیل و کنکاش موضوع نیست اما به روشنی بداخلاقی بعضی افراد سازمان یافته و تحریک شده را مشاهده کردیم…

حضور منتقد هسته‌ایِ روحانی و رییس کمیته بانوان ستادش در دو سوی میدان

اما حضور دو مهمان کشوری در دو سوی کارزار انتخاباتی لارستان، روز پایانی تبلیغات را به اوج هیجان رساند. سفر انتخاباتیِ کاندیدای ناکام نواصولگرایان در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری و مسئول پرونده هسته‌ای در دولت احمدی‌نژاد، برای تبلیغات رییسی، در نوع خود جالب بود. جالب‌تر از این، استقبال رسمی امام جمعه لار و تمامی اعضای هیئت نظارت بر انتخابات شوراها (منصوبان نماینده) از سعید جلیلی بود که از کسی پنهان نماند!. این سخنران البته همان‌طور که می‌شد حدس زد، بیشتر حرف‌هایش را به نقد سیاست خارجی و اقدامات دولت روحانی در موضوع هسته‌ای اختصاص داد، اما در حوزه مسائل اقتصادی، با کلی‌گویی، حرف‌های نامزدهای مورد حمایتش را تکرار کرد.

از آن سو، همزمان دو مهمان برای شرکت در گردهمایی حامیان روحانی در لارستان حاضر شدند؛ خانم اشرف بروجردی مسئول کمیته بانوان ستاد کشوریِ دکتر روحانی مهمان اصلی بود که هر چند برای خیلی‌ها کمتر شناخته شده بود، اما توانست در برنامه چهارشنبه شب این ستاد (در تالار وحدت) تمام قد از دولت یازدهم و راه و اندیشه اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی دفاع کند.

دکتر سید منصور کشفی نماینده اصلاح‌طلب لارستان در مجلس ششم هم دیگر مهمان ستاد روحانی بود که او هم پس از چندین سال در چنین نشست رسمی سخن می‌گفت؛ این استاد دانشگاه هم به خوبی از دستاوردهای دولت روحانی دفاع کرد، هرچند که بیشتر بحث خود را در باب ویژگی‌های اصیل اصلاح‌طلبی ارائه داد. از خودِ همایش حامیان روحانی نیز تنها این را می‌توان گفت که تالار وحدت با همه گنجایش آن و بخشی از راهرو و حیاط ورودی‌اش مملو از جمعیت هواداران حسن روحانی بود.

 

 حضور پررنگ نسل جوان برای تغییر مدیریت شهری 

اما از انتخابات شوراهای اسلامی هم نمی‌توان به سادگی گذشت؛ چه اینکه تبلیغات این دوره- حداقل برای بعضی نامزدها- اگر نگوییم پررنگ‌تر و پرشورتر از تبلیغات ریاست جمهوری بود، اما پا به پای آن، بر شور و هیجان شهر افزود تا اینکه در آخرین ساعت روز گذشته به پایان رسید.

حضور نامزدها در مساجد و حسینیه‌ها برای سخن گفتن با مردم، به رویه غالب تبدیل شده بود و اکثریت ۵۹ نفر در لار و دیگر نامزدها در دیگر شهرهای منطقه، بین مردم رفته از برنامه‌های خود برای چهار ساله‌ی پنجم شوراهای شهر و روستا گفتند. البته از اکثر روستاها خبر می‌رسید که تبلیغات آنچنانی در کار نبوده و بعضا، کم بودن تعداد داوطلبان رقابت خاصی را رقم نزده بود.

اما آنچه انتخابات این دوره شوراهای اسلامی را، به‌ویژه در شهر لار، متمایز کرده حضور پرتعداد جوانان و نسل جدید در صحنه است که باید یک روز دیگر صبر کرد و دید که آیا مردم به این قشر، که اکثرا تبلیغات پر رنگ و لعابی هم داشتند، اعتماد می‌کنند یا خیر.

در فضاهای مجازی گروه‌ها و ائتلاف‌های گوناگونی شکل گرفت و مباحثات در این فضاها داغ بود. حتی در میان بحث‌ها موضوعاتی همچون ارتقای شهرستان و مسائل ملی و منطقه‌ای هم مطرح بود که بعضا ارتباطی به وظایف و اختیارات شورای شهر ندارد!. اما نکته مهم این بود که در فضای حقیقی و به شکل ملموس، تا ساعات آخر خبری از ائتلاف یا لیستی خاص برای این انتخابات نبود؛ تا اینکه عصر دیروز لیستی در فضاهای مجازی و برخی رسانه‌ها انتشار یافت که هفت نفر را به عنوان حامیان دولت در لار معرفی کرده بود…

نکته دیگر اینکه از سوی فرمانداری ویژه لارستان، لیست نهایی نامزدهای شوراهای اسلامی شهر و روستا و نیز اسامی و آدرس حوزه‌های رأی‌گیری در همه مناطق شهرستان اعلام شده است. بر این اساس ۱۴۵ حوزه در کل لارستان آرای مردم را در روز ۲۹ اردیبهشت دریافت می‌کنند.

به هرحال تبلیغات سه هفته‌ای ریاست جمهوری با همه محاسن، معایب و اثرات مثبت و منفی‌اش، و تبلیغات یک هفته‌ای شوراها به پایان رسید. باید اندکی صبر کرد تا نتیجه این دو انتخابات مهم و حساس مشخص شود. هرچند مهم‌تر از آن حضور پر شور و شعور مردم در صحنه است که می‌توان ضمن تقویت مردمسالاری، استقلال و امنیت ملی، آرایش سیاسی نیروها در چهار سال پیشِ رو را تعیین کند.


3 نظر

 1. لاری گفت:

  0

  0

  آفرین ها بر شما باد
  به امید موفقیتها

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  واقعا كه امام جمعه و هئيت نظارت با استقبال از سعيد جليلي بيطرفي خود را در اين انتخابات به منصه ظهور رساندند .

 3. علی گفت:

  0

  0

  امام جمعه که وقتی به لار آمدند ادعای فراجناحی بودن میکرد. چطور شد که به استقبال آقای جلیلی رفت؟

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان