میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۳:۵۸ ب.ظ سرویس:عناوین اصلی 3 دیدگاه 301 بازدید

شکل گیری و فعالیت­های انجمن نجوم لارستان؛ در گفت وگو با دبیر مؤسسه بیکران هستی و دبیر جشنواره

به بهانه نخستین جشنواره ملی جوان، کارآفرینی و گردشگری لارستان

شکل گیری و فعالیت­های انجمن نجوم لارستان؛ در گفت وگو با دبیر مؤسسه بیکران هستی و دبیر جشنواره

مجید حجتی: «مهندس محسن منتظری» نویسنده و پژوهشگر در حوزۀ اخترفیزیک و کیهان­شناسی است. هر چند رشته تحصیلی او نفت(مخازن) است و در همین زمینه و در پالایشگاه به کار مشغول می باشد، اما تألیف کتاب خواندنیِ «فراسوی کیهان»، نشان از آن دارد که علاقمندی ویژه­اش نه حفر لایه­های زیرینِ زمین و کشف مخازن هیدروکربوری، که رصد طبقات آسمان و معرفت به احوال ستارگان است.

او در سطح استان فارس اقدامات ارزنده­ای را به انجام رسانیده که از جمله می­توان به راه اندازی انجمنهای نجوم در لار، مرودشت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه آزاد شیراز و کسوت مدیریت پژوهشی رصدخانۀ قطب الدین شیراز اشاره نمود.

او و برادرش «مهندس مجتبی منتظری» از سال ۸۳، در راستای خدمت به همشهریان خود راهی درست، کم حاشیه و بی­شتاب را آغاز کرده­اند و به یاری ظرفیت­ها، شخصیتها و نهادهای مختلف منطقه لارستان، اکنون به گام افتتاح بخش نخست رصدخانه بزرگ لارستان رسیده­اند. امیدواریم این راه را پایانی نباشد.

«در زیر، توضیحات مهندس منتظری دربارۀ شکل گیری انجمن نجوم و فعالیت­های آن در لارستان را مطالعه بفرمایید.»

***

«شکل گیری انجمن نجوم در سال ۱۳۸۳»

در ابتدا جمعی از انجمن های نجوم دانش آموزی مدارس نخبه لار، در سال ۱۳۸۳ به مرکزیت کانون های دانش آموزی لار، تشکیل انجمن نجوم لارستان را اعلام کردیم.

این انجمن با تدبیر «جناب دکتر حیدر قادری» و با مدیریت بنده و برادرم، مجتبی منتظری با مرکزیت ساخت رصدخانه و پژوهش سرای حرفه‌ای در شهر لار به کار خود ادامه داد.

«ثبت منطقه ای از مریخ به نام شهر لار»

در سال ۱۳۸۳ با دعوت از مهندس دالکی پدر علم نجوم آماتوری ایران، پس از ارائه اسنادی معتبر از ناسا مبنی بر نامگذاری شهر لار در یکی از مناطق سطح مریخ به دلیل وجود تعدد منجمان خبره در گذشته (همچون ملازین الدین لاری موسوم به زینا علیا، مولانا منجم مظهر الدین قاری لاری و منجم شریف الدین و منجم قطب الدین عبدالحی لاری)، محل احداث رصدخانه را تعیین نمودند. پس از مدت کوتاهی با تلاشهای حاج محمدرضا نراقی و مشارکت خیر نیک اندیش زنده یاد حاج محمد جعفریان لاری و خانواده محترم ایشان اعتبار فاز اول احداث رصدخانه تامین گردید تا در سال ۱۳۸۴ کلنگ‌زنی رصدخانه بزرگ لارستان در تپه سه هکتاری واقع در حاشیه ضلع غربی شهر لار با حضور مهندس دالکی انجام شود.

«گنبد لار، بزرگترین و پیشرفته ترین گنبد رصدخانه ای کشور»

در سال ۱۳۸۶ با ساخت و نصب گنبد با قطر ۵.۲ متری توسط دکتر دورعلی(مدیر گروه هوافضای دانشگاه صنعتی شریف) این مجموعه به عنوان بزرگترین و پیشرفته ترین گنبد رصدخانه ای کشور در محل تپه رصدخانه مستقر گردید. همزمان عملیات تسطیح، جاده سازی به طول ۲ کیلومتر با ارتفاع ۱۰۰ متر تا بالای تپه ، برق رسانی، ساخت ساختمان مدیریت، استقرار نگهبان و حصارکشی نیز انجام شد.

با طی شدن این فرآیندها و فراهم نمودن مقدمات پروژه، هیأت امنا تصمیم به خرید تلسکوپ آماتوری حرفه ای گرفت اما خرید تلسکوپ در آن ایام به علت افزایش ناگهانی نرخ دلار محقق نگردید؛ و تلاش ها برای تامین بودجه خرید تلسکوپ اصلی نیز بی نتیجه ماند.

«نگارش کتاب فراسوی کیهان»

در نتیجه یِ همه این اقدامات و تلاش ها، فعالیت های علمی  مجموعه فراتر از محدوده علم نجوم و علوم طبیعی گسترش یافت. در سال ۹۴ با توجه به سوابق مدیران مجموعه در صنعت، نرم افزار و علوم پایه، حاصل تلاش های صورت گرفته  انتشار کتابی با عنوان «فراسوی کیهان» صورت پذیرفت که حاصل تحقیقات و پژوهش های مستمر در حوزه علوم پایه بوده و با نگارش بنده انجام شد.

«دیگر اقدامات»

پس از آن نقشه مسطح و اطلس مصور آسمان شب با همکاری مدیر عامل هیات امنای رصدخانه لارستان (مجتبی منتظری) برای نخستین بار در کشور  طراحی و به جامعه نجوم کشور عرضه شد.

ساخت و ثبت اختراع آب شیرین کن خورشیدی با روش متمرکز کننده، گردآوری دایرة المعارف جامع علوم مهندسی و پالایشگاهی و برگزاری دوره اشتغال برای صنعت توسط دبیر موسسه (محسن منتظری) طراحی، پایه گذاری و اجرا شد و بسیاری دیگر از فعالیت ها که مجال بحث نیست.

این عملکرد از مهمترین فعالیت هایی بوده که بر اساس اهداف اصلی اساسنامه مصوب موسسه انجام شده است تا بدین وسیله اهداف مهم موسسه را پس از ۱۰ سال ثبت رسمی، جامه عمل بپوشاند.

«رسمیت یافتن انجمن نجوم لارستان با ثبت مؤسسۀ بیکران هستی»

در ابتدای سال ۱۳۸۸ ، موسسه بیکران هستی با تلاش بی وقفه در شیراز به ثبت رسید و انجمن نجوم صاحب شناسنامه رسمی گردید. موسسه مردم نهاد بیکران هستی زیر نظر وزارت ورزش و جوانان، تاکنون فعالیتهای آموزشی، پژوهشی و فنی مهندسی گسترده ای در سطح استان فارس و به ویژه شهرهای شیراز و مرودشت با محوریت لارستان و مدیریت بنده به عنوان دبیر موسسه به انجام رسانده است.

در لارستان نیز برادر بنده به عنوان مسئول انجمن نجوم و نماینده موسسه ، امور اجرایی و نرم افزاری ِانجمن و رصدخانه را  به صورت جدی در تعامل با شهرداری لار پیگیری نمودند.

در سال ۱۳۹۳ با تشکیل مجدد هیأت امنا طی مصوبه ای در یک جلسه در دفتر نماینده مردم لارستان در مجلس شورای اسلامی این موسسه به صورت رسمی در فرمانداری ویژه لارستان و وزارت کشور به نام موسسه مردم نهاد پژوهشگران بیکران هستی با مدیرعاملی مهندس مجتبی منتظری و ریاست هیئت مدیره جناب مهندس قنبرنژاد (شهردار لار) به عنوان ِ مجموعه به ثبت رسید. شایان ِذکر است موسسه بیکران هستی هم اکنون یکی از چهار موسسه ثبت شده ایران در انجمن جهانی نجوم است که با مرکزیت رصدخانه لارستان به ثبت رسیده است.

«خرید تلسکوپ ۱۴ اینچ آماتوری»

همچنین مطابق مصوبه شورای اسلامی شهر لار برای تامین بودجه خرید تلسکوپ اصلی، در فاز نخست تلسکوپ ۱۴ اینچ آماتوری رصدخانه خریداری و نصب شد تا در ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۷ پس از پانزده سال تلاش بی وقفه و در اوج وضعیت تحریم، نخستین بهره برداری از مجموعه صورت پذیرد.

«پلانتاریوم و نگاه به مناطق محروم»

همچنین به یاری خداوند از سال پیش رو، موسسه بیکران هستی، خدمات آموزشی چند بعدی خود را در حوزه ی پلانتاریوم یا همان آسمان نمای قابل حمل پیشرفته، در دورترین مناطق محروم در جنوب کشور عرضه می کند. امید بسیاری وجود دارد تا با اجرای این برنامه هدف مهم  عدالت آموزشی را نیز پیگیری و محقق نماییم.

«همت جمعی»

موسسه بیکران هستی کمال تشکر و سپاس خود را به شهردار محترم و تمام کادر اجرایی شهرداری، اعضای محترم شورای اسلامی شهر لار، و هیات امنای ساخت رصدخانه بزرگ لارستان (موسسه پژوهشگران بیکران هستی) و خانواده محترم خیر گرانقدر مرحوم حاج محمد جعفریان لاری ابراز می دارد. امید است منشأ خیرات و برکات بیشتر برای شهرستان و منطقه قرار گیرد.

امید است در فاز دوم پس از خرید تلسکوپ اصلی رصدخانه که بزرگترین تلسکوپ ایران خواهد بود و نیز هوشمند سازی مجموعه برای نخستین بار در کشور، به زودی با رصدخانه های دیگر جهان مرتبط گردیم و به جامعه جهانی نجوم ملحق شویم.

«آینده ای روشن»

پانزده سال تلاش اعضای موسسه بیکران هستی با پشتیبانی و همت مدیران و مسئولین شهرداری و شورای شهر تا بدین جا ثمربخش بوده است و قطعاً در آینده با کمک سایر نهادهای شهرستان این سیر صعودی چشمگیرتر خواهد بود.


3 نظر

 1. ناشناس گفت:

  1

  0

  ضمن تشکر از برادران مهندس منتظری امید داریم مسولین پشتوانه محکمی برای این امر مهم باشند

 2. فتحی گفت:

  1

  0

  از همت . تلاش شما ها تشکر میکنیم یقینا ایجاد چنین مرکز علمی و جذاب میتواند کمک شایان به تقکر در عالم خلقت در بین نسل جوان امروزین ما باشد ان شا الله شرایطی فرا هم شود که جوانان شهرستان خنج هم بتوانند از این مرکز علمی استفاده کنند

 3. عضو انجمن نجوم گفت:

  1

  0

  تشکر از شهردای و شورای شهر لار به خاطر حمایت از جوانان

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان