میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در21 فوریه 2017 ساعت 1:14 ق.ظ سرویس:مطلب شما یک دیدگاه 1,011 بازدید

شکیبایی دیپلماتیک یا خشم متقابل…؟ (بخش دوم)

baloochi11111-1-2دومین بخش یادداشت

شکیبایی دیپلماتیک یا خشم متقابل…؟

کرامت الله بلوچی: در بخش قبل تاکید شد که هرگاه تهدیدی خارجی علیه کشورمان اعمال گردیده معمولاً وحدت ملی و انسجام داخلی بیشتر و در نتیجه امنیت ملی مان بهتر از قبل شده است که مصداق عینی این مهم را اتفاقا در۲۲ بهمن امسال به وضوح شاهد بودیم که تهدیدات جدید حضور بیشتر مردم را در صحنه به دنبال داشت.

اما تصمیمات و گفته های غیر معمول و غیر مقبول رئیس جمهور آمریکا که ابتدا با هدف جنگ روانی، هیاهوی تبلیغاتی وسیع و ایجاد جو رسانه ای شدید علیه جمهوری اسلامی ایران انجام شده!…

در نگاه اول نشانگر عدم شناخت وی از مفاهیم بین المللی و مناسبات جهانی و همچنین ضوابط و مقررات حاکم بر دنیا و روابط بین الملل است که از ابعاد مختلف قابل بررسی، تحلیل و ارزیابی است؛ (چه در برخورد با سایر کشورها، چه در رابطه با قوانین داخلی ایالات متحده! و به طور خاص چه در رابطه با جمهوری اسلامی ایران) که اجمالادر نگاه کلی عبارتند از:

۱) عدم اطلاع یا کم اطلاعی رییس جمهورجدید!

۲) عدم بینش سیاسی

۳) نداشتن حداقل تجربه  سیاسی (تحریک پذیری)

۴) عدم ثبات رأی (تزلزل شخصیتی).

زیرا چنانچه نامبرده تنها تاریخ ۳۰۰ ساله کشور خود را تا حدی مطالعه نماید، خواهد دانست «اتازونی» که بعدها آمریکا و نهایتاً ایالات متحده آمریکا نامیده شد!! براساس عزیمت مهاجرین (عمدتا اروپایی و افریقایی) و بکارگیری ثروت و نیروی کار آنها شکل گرفته و مستند به تاریخ موجود بومیان آن کمترین تأثیر در پیشرفت های آن کشورداشته اند!…

تاکنون نیز این روند و فرآیند ادامه داشته و هم اکنون نیز بسیاری از سازمانهای مهم، کارخانجات، صنایع و…. در آمریکا به دست اتباع دیگر کشورهای جهان اداره می شود که ایرانیان نیز در این مقوله نقش عمده ای دارا هستند! مضافا اینکه بر همین اساس نظام حاکمیتی این کشور مبتنی بر دموکراسی طراحی و شکل گرفته است.

0f82df82-2cc9-42ab-b54d-960a825fd1b4

در خصوص عدم بینش سیاسی نیز تعلیق دستور وی (مبنی بر تحریم ۷ کشور مسلمان توسط قاضی فدرال واشنگتن) که متعاقب آن مورد تأیید قضات استیناف سانفرانسیسکو هم قرار گرفت، بر افتضاحات ترامپ افزود!

تحریک پذیری وی نیز بر همگان واضح و مبرهن است! که تاکنون افراد و شخصیت های متعددی در تحریک وی نقش داشته اند! و مازاد بر موارد فوق تفاوت فاحش در صحبت‌ها و خط مشی انتخاباتی او و تغییر موضع شدید بعد از انتخابات و ورود به کاخ سفید نیز تزلزل شخصیتی و نداشتن ثبات رأی نامبرده را به خوبی نشان می‌دهد!!

هیچ مدیری تا قبل از مطالعه و بررسی های لازم و تمهید مقدمات کافی و همچنین در نظر گرفتن ضوابط حاکم بر روابط بین الملل و مضافاً پیش از ایجاد ائتلاف لازم در داخل و خارج، جهت رسمیت بخشیدن به تصمیمات خود چنین اقداماتی را اساسا نه مطرح و نه پیرامون آنها اقدام و امضا می نماید.

به هرحال تصمیمات شتابزده و غیرمنطقی دونالد ترامپ که در همین مدت کوتاه شخصیت کاری و مدیریتی وی به اندازه کافی زیر سؤال رفته و به سرمایه سیاسی اش برای تصمیمات بعدی در مقام ریاست جمهوری آمریکا لطمه جدی زده و بر آن خدشه اساسی وارد نموده است، از زوایای مختلف دیگری قابل تحلیل و بررسی می باشد که به علت اختصار از ذکرهمه آنها خودداری می‌کنم.

اما به طور اخص در رابطه با کشورمان ایران که ترامپ و تیم همراهش از انواع گزینه های روی میز برای برخورد با آن حرف می‌زنند بایستی گفته شود که او در این خصوص نیز متاسفانه از کمترین سطح اطلاعاتی برخوردارمی باشد! زیرا رفتارش در این مدت کوتاه (بخصوص قراردادن نام ایران در کنار ۶ کشور دیگر!) نشان دهنده این است  که نامبرده نه از قدمت تاریخی ایران و سابقه تمدنی این کشور اطلاع چندانی دارد و نه اینکه تاریخ  ۳۸ ساله ایران را دقیقاً مورد مطالعه قرار داده است که تقریبا در طول این مدت مخاصمه دولت متبوع وی با ایران کماکان ادامه داشته و تنها با تغییر تاکتیک در سی و هشت سال گذشته انواع تحریم‌ها و تهدیدها را علیه این ملک و ملت اعمال نموده اند.

از «کارتر» آزادیخواه (حقوق بشری) تا «ریگان» جنگ طلب و متعاقب آن پدر و پسر «بوش» جمهوری‌خواه تا «کلینتون» و «اوباما» صلح طلب!! (دموکرات) که البته هیچگاه با فشارها قادر به تسلیم این ملت نشدند؛ هرچند بدون اغراق فشارهایی بر این ملت روا داشته و بسیاری را به طور مستقیم در جنگ (با عراق) و بسیاری را نیز بوسیله تحریم هایشان بطورغیر مستقیم به دامان مرگ فرستادند!.

اما نکته با اهمیت اینکه این ملت همه را پذیرفته! لیکن ذره ای باج به این زیاده‌ خواهی‌ها ندادند. به همین علت لازم است رییس جمهورجدید اطلاعات بیشتری راجع به وضعیت خاورمیانه و خصوصا کشورمان ایران  بدست آورد. زیرا در بُعد نظامی نیز که مهمترین گزینه روی میز وی و همفکران ومتحدانش برای فشار بیشتر بر ایران می باشد نیز بایستی مطلع گردد!

هماوردی (رقابت) و پنجه انداختن در پنجه کشوری که به زعم خود و تیم همراهش هم اکنون حداقل در میان چهار کشور منطقه دست بالای نظامی داشته و در منطقه ای فوق استراتزیک قرار دارد، (و به عنوان مثال در سوریه که بالغ بر ۵۰ کشور مستقیم و غیرمستقیم به مدت ۵ سال با صرف میلیاردها دلارهای نفتی بادآورده در پی تغییر رژیم آن بودند صرفاً به خاطر حضور ایران! هیچ کاری از پیش نبرده و سرافکنده تر از قبل به میزهای مذاکره تحت مدیریت ایران بازگشته و می‌گردند. یا در عراق کاری بسیار جاهلانه، عبث و بیهوده بوده و آتش نابخردانه ای را که او روشن نموده و مدام ایران را از آن می‌ترساند، قبل از اینکه دامن کشورمان را بگیرد مطمئناً بیشتر از هر کشوری نامبرده، متحدان و مزدوران منطقه‌ای اش در آن خواهند سوخت!!

مطلب مرتبط: بخش نخست یادداشت «شکیبایی دیپلماتیک یا خشم متقابل»


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    جالب بود

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان