میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در10 فوریه 2017 ساعت 3:21 ب.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 822 بازدید

شکیبایی دیپلماتیک یا خشم متقابل…؟! (بخش نخست)

baloochi11111-1-2شکیبایی دیپلماتیک یا خشم متقابل…؟!

افکار عمومی جهان در شوک سخنان نسنجیده و غیر حرفه ای رئیس جمهور آمریکا

کرامت الله بلوچی: در حالی که اکثریت مردم جهان و به ویژه شهروندان آمریکا در انتظار به قدرت رسیدن «هیلاری کلینتون» سیاستمدار کارکشته دموکرات به عنوان اولین رئیس جمهوری زن در آمریکا بودند، در عین ناباوری و در پی تعجب همگان (و به مدد آرای کالج الکترال!) «ترامپِ» جمهوری خواه بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا تکیه زد.

مردی که به خاطر اظهارات ضد و نقیض در رقابت های انتخاباتی به اندازه کافی خود را رسانه‌ای و خبرساز نموده بود!!؛ این بار به عنوان رئیس جمهور حرف‌هایی به زبان آورد که هضم آن برای افکار عمومی و تحلیل گران سیاسی جهان ثقیل و دور از ذهن است!

او بیش از ۲ برابر زمان حضور در کاخ سفید تصمیمات غیر معمول و بیان نظرات غیر مقبول اتخاذ نموده؛ از دیوارکشی مکزیک گرفته تا پرداختن به اقتصاد چین، از درگیری لفظی با نخست وزیر استرالیا تا تحریم هفت کشور مسلمان و نهایتاً پرداختن به جمهوری اسلامی ایران، که بسیاری این بیان و تصمیمات را حاصل کم اطلاعی رئیس جمهور جدید از مناسبات جهان و حتی کشور خود می‌دانند!! زیرا برای کشوری که ساختاری مبتنی بر اصول دموکراتیک داشته و از چند فرهنگی، تنوع شهروندی و تأثیر مهاجرین در شکل گیری  اولیه خود برخوردار است، این مواضع به نوعی کم اطلاعی یا بی‌توجهی محسوب می شود. هرچند دستگاه قضایی آمریکا با ایستادگی در برابر این اقدام مستبدانه در ابتدای راه به قدر کافی به وی و تصمیماتش خدشه وارد نموده و او را به چالش اساسی کشید.

علاوه بر آن جهان و افکار عمومی نیز خوشبختانه در برابر این اشتباهات ترامپ دست به واکنش زده است. اما در این میان دومینوی فشار بر ایران است که توسط گروهی تندرو وافراطی درآمریکا هدایت و حمایت می شود که بی ارتباط با قدرت تأثیرگذار کشورمان به خصوص در معادلات منطقه ای (و تلاش در جهت رفع ايران هراسي و نقش فعال در معادلات بين المللي) نمی باشد و البته برای کشاندن پای ایران به مخاصمات خودخواسته و خودساخته‌ی آنان و تشکیل ائتلافی بین المللی علیه ایران!.

فشارهایی که در ۳۸ سال گذشته تاکنون با تفاوت‌هایی در تاکتیک همواره علیه ایران وجود داشته است؛ فشارهایی که با «برجام» و مسیر ایجاد شده توسط آن تا حدودی برطرف و فضایی رو به جهان جهت رفع مشکلات با آمریکا ايجاد شده بود، اما به یک‌باره توسط ترامپ جنگ طلب و البته خودخواه! مسدود و متأسفانه به نقطه صفر (آغازین) خود- یعنی همان اختلافات ایران و آمریکا- بازگشت و به صدراخبار جهان مبدل شد. نقطه ای که بیشترین خوشحالی از آن را در چند روز گذشته رژیم صهیونیستی در ظاهر و مزدوران منطقه ای درظاهر و خفا از خود نشان داده و برای فشردن دست ترامپ در حال مصاحبه و حرکت هستند تا با کشاندن پای ایران به موضوعی که پایانش مشخص نیست!، این برگه سیاه حقوق بشری آمریکا و ترامپ (كه مورد انتقاد افكار عمومي جهان قرار گرفته است) را در دنیا به نام ایران سند بزنند!!.

اما غافل از آنکه بازگشت به  نقطه اول و شروع دشمنی های جدید، امنیت ملی ما را در داخل بهتر خواهد نمود، زیرا تجربه تاریخی ثابت نموده است هرگاه دشمن یا دشمنانی در پی اعمال زور باشند این ملت زودتر و بهتر از قبل وحدت ملی و انسجام خود را حفظ نموده و اختلافات جناحی داخلی را فراموشی خواهند نمود.

ادامه دارد…


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان