میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در9 می 2015 ساعت 11:57 ب.ظ سرویس:یادداشت 8 دیدگاه 3,169 بازدید

صداقت با مردم رمز دلدادگی

يادنامه آقاي لارستان(۱)

صداقت با مردم رمز دلدادگی

آفتاب لارستان: مطلب پيش رو توسط سردار سيدعلي صنيع خاني درباره مرحوم آيت الله سيدعبدالعلي آيت اللهي براي سايت آفتاب ارسال شده است. سردار صنيع خاني داماد مرحوم آيت الله سيدمجتبي موسوي لاري و از سرداران دوران دفاع مقدس و از پاسداران قديمي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است. وي اينك با رسيدن به دوران بازنشستگي مشاوره يكي از كمسيون هاي شوراي عالي امنيت ملي را بر عهده دارد.

*** 

95_IeeMG_2420سيدعلي صنيع خاني: در آستانه سومین سال رحلت عالمی وارسته با ویژگی هایی ارزشمند و فراوان، که هریک از آنها به تنهایی افرادی را مشهور و برجسته می نماید، قرارداریم. عالمی که علم و فقاهت، مرجعیت، حوزه درس و تعداد طلابش با همه ارج و اهمیتی که دارد او را برجسته نساخت که همه این ها دربرابر ویژگی مردم داری و پناه بی پناهان بودن و مشکل گشایی و به خصوص صداقتش با مردم، ناچیز به نظر می آید.

یکسانی برخوردش با اغنیا و فقرا، دولتمردان و توده های مردم در دیدار روزانه یادآور همنشینی اجداد طاهرینش با اصحابشان بود و این کار تا آخرین ماه های حیات پربرکتش ادامه داشت.

همه روزه در جمع دیدارکنندگان برادرانی از اهل سنت که از روستاها و شهرستانهای لارستان بزرگ برای زیارت و یا رفع مشکلات اداری و حل اختلافاتشان مشاهده می شد که البته اکثر ملاقات کنندگان جز زیارت آقا و شنیدن مطالبی از ایشان و گاهی بیان حکایت هایی از گذشته ها و گاهي شنیدن سروده های آن بزرگ هدفی نداشتند و البته ایشان جویای وضع آب و زراعت روستایشان شده و سراغ برخی از افراد را نیز می گرفتند.

DSC_0005

روابط مستمر و نحوه برخورد و صداقتش با مردم درطول سالهای متمادی درشرایط مختلف آن بزرگ را در جایگاه رهبری قرار داده بود. همانگونه که در دوران دفاع مقدس فرماندهان ما جایگاه فرماندهی شان را تبدیل به رهبری نموده بودند. این امر یکی از رموز پیروزی ما در دفاع مقدس گردید و غیر از این در هر جامعه ای گذشته از دین و مسلک و اعتقاداتشان اگر صداقت بین حاکمان و مردم و امام و امت حاکمیت یابد قطعاً زمینه بهره مندی از همه استعدادها و توانمندی ها فراهم و نتیجه آن ارتقاي سطح رفاه جامعه و نهایتاً رشد معنویت در جوامع دینی شده و مشمول الطاف الهی خواهند گردید.

فضیلتی که به خصوص در این دهه در جامعه ما بسیار کمرنگ شده و نفاق جایگزین آن گردیده! یکدلی و همزبانی دولت و ملت و به عبارت دیگر حاکمیت یافتن صداقت بین حاکمان و مردم شاید نسخه شفابخش جامعه ما باشد. ناگفته نماند تحقق شعار همدلی و همزبانی حاکمان و مردم، امام و امت و رؤسا و مرئوسین از آن شعارهای غیرقابل دسترسی نیست و ملت ما شاهد تحقق آن و برخوردار از نعمات آن در دهه اول انقلاب و به خصوص در دوران دفاع مقدس بوده و ملت ما شاهد همدلی و همزبانی امام و امت، دولتمردان و مردم، فرماندهان و رزمندگان بوده است.

در منطقه لارستان بزرگ حضرت آیت الله آقای حاج سیدعبدالعلی آیت اللهی رحمه الله علیه به حق یکی از مصادیق بارز این مهم بودند. ایشان توانسته بودند صداقتشان را با مردم به اثبات برسانند، اگر از اتحاد بین شیعه و سنی مطلبی می فرمودند واقعاً معتقد و پایبند به آن بودند و مردم هم پی برده بودند که این یک شعار تنها نیست.

نتیجه آن صداقت چیزی جز اطاعت و ارادت نبود و رحلتش واقعا ثلمه ای بود غیر قابل جبران و احساس عجیبی در مردم که گویا پدری را از دست داده اند.

در سفری که به شهرستان خنج داشتم از چند نفر از برادران اهل سنت و به خصوص از امام جمعه محترم آن شهرستان شنیدم که فرمودند: «ما با رحلت آقا یتیم شدیم.»

درباره آن بزرگوار و ویژگی هایش مطالب فروانی را می توان گفت و نوشت ولی به همین مقدار اکتفا می گردد. در پایان باید قدردان مردم باشیم که با بزرگداشت آن عزیز و بزرگ از دست رفته یاد و خاطراتش را فراموش نکرده و برای انتقال به نسل های آینده هرساله مراسم بزرگداشت آن راحل عظیم الشأن را برگزار خواهند نمود. انشاءالله

یادش گرامی باد

سید علی صنیع خاني/ ۲۰ ارديبهشت ۹۴


8 نظر

 1. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  شادي روح بلند آقاي آيت الهي صلوات

 2. اوزی گفت:

  0

  0

  خدا رحمتش کند که در خانه اش به روی همه باز بود وحرف وعملش یکی بود ادمی شریف وانساندوست بود وسالها منطقه را ارام نگه داشته بود روحش شاد

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  خدایش رحمت کناد

 4. بهادر گفت:

  0

  0

  چند يادداشت و مصاحبه از شما را خوانده ام جناب سردار. احسنت به استقلال نظر شما. كاش همه […] مثل شما بودند و مي انديشيدند.

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  سردار عزيز مثل هميشه عالي بود خدا حفظت كنه

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود بر سردار صادق انقلاب سید علی صنیع خانی عزیز

 7. محمد گفت:

  0

  0

  درود به شرف سردار بزرگوار ودرود به قلم سردار
  خدا رحمت كند اقاي بزرگوارمان را

 8. مهدی گفت:

  0

  0

  بنام خدا.
  بنظر بنده بیت ایشان باید بیشتر در توسعه افکار و اندیشه های این دانشمند فرزانه و اسلام شناس بزرگ در جهت آشنایی بیشتر جامعه بخصوص جوامع اسلامی با اندیشه های ایشان تلاش کند.
  شاید ما وظیفه داریم چنین اسلام شناسانی از مذهب شیعه را بیشتر به دنیا معرفی کنیم تا جهانیان بدانند که اسلام و بخصوص مذهب شیعه چقدر انسان را به صلح و دوستی و زندگی معنوی همراه با آرامش دعوت میکند.
  ایشان مایه افتخار شیعیان بودند و هستند.
  امیدوارم ما از آثار علمی آن دانشمند بزرگ بیشتر بتوانیم استفاده کنیم.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان