میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۰ ق.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 1,696 بازدید

صعود به ارتفاعات روستای فراموش شده «دنگز» + تصاویر

صعود به ارتفاعات روستای فراموش شده‌ی «دنگز» + تصاویر

روابط عمومی گروه کوهنوردی شهید چمران: در نخستین جمعه از بهمن ماه، اعضای گروه کوهنوردی شهید دکتر مصطفی چمران لارستان همانند هر صبح جمعه بعد از تجمع در میدان قبله شهرجدید لار ، برنامه کوهپیمایی هفتگی خود را آغاز کردند. صعود این هفته به ارتفاعات روستای «دنگز» بخش مرکزی لارستان بود. کوهنوردان این گروه حرکت خود را ساعت ۵:۴۵ دقیقه از میدان قبله شهر جدید لار به سمت روستای دنگز آغاز کردند. این روستا در سی و پنج کیلومتری شمال غربی مرکز شهرستان و در مسیر جاده لار به جهرم قرار دارد.

همنوردان بعد از رسیدن به روستای دنگز به پای قله مورد نظر رفته و صعود خود را از ساعت ۷:۱۰ آغاز نمودند. قله مورد نظر در کوهی به نام «نینا» واقع بود و اعضا بعد از یک ساعت و ۲۰ دقیقه به قله و دشت مورد نظر به نام «پشته فَل» رسیدند. سپس به صرف صبحانه و استراحت و گرفتن عکس های یادگاری پرداختند و در ساعت ۹:۳۰ به سمت روستا بازگشتند که ساعت ۱۱:۰۰ صبح به پای کوه رسیدند و بعد از رسیدن به دامنه کوه و بازگشت به روستای دنگز به زیارت امامزاده میر مرتضی (علیه السلام) که در مرز این روستا قرار داشت رفتند. سپس از آثار باستانی روستای دنگز شامل حمام، سنگ آسیاب بزرگ و استخری قدیمی دیدن کردند. کوهنوردان همزمان با اذان ظهر در یکی از مساجد روستا (مسجد امام حسین علیه السلام) به اقامه نماز پرداختند؛ سپس به شهر بازگشتند. البته از آثار باستانی  دیگری هم که در روستای دنگز بود مثل دولاب و قلعه دنگز موفق به بازدید از آن نشدند.

لازم به ذکر است اعضای گروه شهید چمران برای شادابی و نشاط خود و جامعه هر عصر پنج شنبه از ساعت ۱۵:۳۰ برنامه دوچرخه سواری و هر صبح جمعه از ساعت ۶:۱۵ برنامه کوهپیمایی برگزار می کنند. شرکت همه برادران در این برنامه مفرح و بانشاط آزاد است. گزارش این برنامه کوهپیمایی هر صبح جمعه از رادیو ورزش (موج FM) برنامه صدای کوهستان بین ساعات ۶ تا ۸ صبح پخش می شود. صعود هفته آینده به ارتفاعات پارک شهر لار خواهد بود.

  از روستای قدیمی «دنگز» چه می‌دانید؟

روستای دنگز یکی از روستاهای بخش مرکزی لارستان است که از شمال به روستاهای «بریز» و «شرفویه»، از جنوب با شهر اوز، از شرق با روستای «کورده» مرکزی، و از غرب با روستای «کهنه» اوز هم‌مرز است. این روستا زمانی بیش از ۱۸۰۰ نفر جمعیت داشته اما به دلیل مشکلات مختلف و کمبودها، بسیاری از اهالی، روستا را ترک کرده و به شهرها و استان‌های همجوار مهاجرت کرده‌اند؛ این باعث شده جمعیت کنونی دنگز به حدود ۲۰۰ نفر برسد!

در این روستای قدیمی امامزاده جلیل القدری به نام میر مرتضی (ع) آرمیده که از نوادگان امام محمد تقی جواد الائمه (ع) است. می توان گفت قدمت روستا به پیش از اسلام باز می گردد. قنات ها، استخرها و سنگ های بزرگ آسیا، نشان از رونق کشاورزی در گذشته های دور این روستا دارد. مردم دنگز از دیرباز به ایمان، صداقت، تلاش و کار خستگی ناپذیر مشهور بوده اند و اکنون هم با توجه به وجود زمینه های مختلف از جمله معادن شن و ماسه و نمک و زمین های کشاورزی مستعد، می تواند با همت و همیاری مسئولان، به رونق گذشته خود بازگردد.

حمام قدیمی (که متأسفانه متروکه و مخروبه شده)، دولاب، قلعه و دریاچه فصلی از دیگر اماکن تاریخی و گردشگری روستای دنگز است.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان