میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۴ ق.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 610 بازدید

صعود موفقیت‌آمیز گروه «چکاد» به قله‌ای در گرجستان + تصاویر

صعود موفقیت‌آمیز گروه «چکاد» به قله‌ای در گرجستان + تصاویر

اعضای گروه کوهنوردی چکاد لارستان به قله ۵۰۴۷ متری «کازبک» در کشور گرجستان صعود کردند.

طبق گزارش یکی از اعضای همراه، صعود این گروه در دو نوبت انجام شده که شرح صعود نوبت اول را این‌گونه بیان نموده: «صبح روز جمعه ۱۲ خردادماه بعد از بيدارباش و صرف صبحانه سوار بر ماشين شديم و از روستاي كازبكي بطرف كليسا محل شروع پيمايش حركت كرديم. ساعت ۸:۲۰ آغاز پيمايش بود. راهنماي محلي فردی بنام Beka  كاملا مسلط بر مسير بود و تا حدودي اطلاعاتي از مسير به ما مي داد. بعد از حدود نيم ساعت عبور از مسير طولانی جنگل به اولين يخچال (گرگتي) رسیدیم؛ با عبور از اين يخچال در ساعت ۱۷:۳۰ يعني حدود ۹ ساعت كوهنوردي به جان‌پناه (ميتو) در ارتفاع ۳۷۰۰ متری رسیدیم. بعد از كمي استراحت و خوردن شام به استراحت پرداختيم.

روز دوم، شنبه ۱۳ خردادماه ساعت دو شب جهت صعود دوستان را از خواب بيدار كرديم و پس از آماده شدن و بستن تجهيزات فني مانند هارنس، كارابين، انفرادی، كرامپن و كلنگ در ساعت سه بامداد در هوايي سرد و يخبندان كه دمای هوا تقريبا منفي ٣٣ درجه بود، اقدام به صعود نموديم. از سمت چپ جان‌پناه مسير كاملا يخ زده بصورت تراورزی حركت كرديم. بعد از ۴۵ دقيقه برف كوبي به دومين يخچال رسيديم که معروف به يخچال پلاتو بود و قبل از اين يخچال همه دوستان همطناب شديم تا بتوانيم از خطرات احتمالي كه پيش بيني مي شد و بيش از چهاربار شاهد اين قظيه بوديم جلو گيري كنيم.

به دليل پوشش برف سنگين بر روي يخچال هاي پلاتو عمق اين يخچال ها اصلا مشخص و قابل ديد نبود به همين دليل چندين بار دوستان در عمق يخچال فرو رفتند ولي با تجربه اي كه داشتيم و آموزش هايي كه قبل از برنامه يادآوری كرده بوديم و البته توانايي بسيارعالي راهنماي برنامه هم کمک كرد تا بيش از اين دچار خطر و مشكل نشويم.

بعد از عبور از يخچال پلاتو، به شيبي با حدود ۷۵ درجه سختي كه مانند يک ديواره يخي بود بايد عبور مي كرديم و پس از حدود سه ساعت حركت كند و نفسگير توانستيم درساعت ۱۳:۳۰ دست در دست هم دهيم و يک بار ديگر بر بلنداي كشور گرجستان، بر قله كازبك با ارتفاع ۵۰۴۷ متر بایستیم و اين افتخار را براي كشورمان و لارستان به ارمغان بياوريم.»

لازم به ذکر است كازبك يا «قازبكي» نام كوهي است درشمال گرجستان كه در نزديكي مرز روسيه واقع شده است. درجه سختي قله اين كوه با درجه سختي قله هاي ديگر رشته كوههای هيماليا برابري مي كند و به نام اورست كوچک مشهور است. نام گرجي اين قله ميكنواری به معني كوه يخ مي باشد.

نفرات صعود كننده به قله «كازبک»: سيد مهدي ضياپور (سرپرست برنامه)، فرهاد علي نيا، رحمان فصاحت، مهدی احمدی لاری و بكا (Beka) به عنوان راهنما و مسئول فنی.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان