میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 فوریه 2019 ساعت 4:15 ق.ظ سرویس:مطلب شما یک دیدگاه 298 بازدید

صف های «خرید» مردم کی و چگونه تمام می شود؟

صف های «خرید» مردم کی و چگونه تمام می شود؟

صف های طویل خرید گوشت و مرغ و خودرو نشان دهنده بعد منفی فرهنگ ما است یا نشانگر رفتار اقتصادی است؟

امیرحسین یگانه*: روزی نیست که بسیاری از ما ها اخبار مربوط به نرخ ارز را دنبال نکنیم. تمامی صنایع و بازار های کالا و خدمات و بازار پول در اقتصاد به صورت زنجیر وار به هم متصل هستند. در اقتصاد تعادل جایی است که به طور همزمان در بازار های کالا و خدمات ، بازار پول و بخش خارجی تعادل وجود داشته باشد.

وقتی نرخ ارز تغییر کند، بر روی همه بخش های اقتصاد تاثیر می گذارد. ارز آن قدر مهم است که برخی از اقتصاددانان بر این باورند که اگر روزی بخواهی اقتصاد یک کشور را نابود کنی فقط نرخ ارز را در آن کشور بالا ببر و ارزش پول داخلی اش را کاهش بده.

بعضی ها می پرسند چرا باید با افزایش نرخ ارز همه چیز گران شود؟ گرانی دلار چه ربطی به قیمت مرغ دارد؟ چه ربطی به قیمت شیر و پنیر دارد؟ واقعیت این است که  غذای دام و طیور و واکسن آن ها وارداتی است و با دلار رابطه دارد. دیگر بخش های اقتصاد نیز از صنعت خودرو سازی گرفته تا حمل و نقل با ارز رابطه دارد. نکته قابل توجه این است که اگر نرخ ارز افزایش یابد قیمت بسیاری از کالا ها افزایش می یابد اما این افزایش قیمت در تمامی صنایع با سرعت برابر تعدیل نمی شود. مثلا پس از افزایش نرخ ارز، انتظاری که از سرعت افزایش قیمت سیب داریم با انتظاری که از افزایش قیمت خودرو داریم متفاوت است. هنگامی که نرخ ارز افزایش یابد صادرات افزایش می یابد.

فرض کنید شما یک تولیدی بستنی دارید و پنجاه درصد تولید خود را در کشور با قیمت هر بستنی ۴۰۰۰ تومان توزیع می کنید و پنجاه درصد تولید خود را به خارج صادر می کنید و قیمت هر بستنی یک دلار می باشد. (با فرض این که هر دلار ۴۰۰۰ تومان است)

حال اتفاقی رخ داده است و قیمت دلار به ۱۴۰۰۰ تومان رسیده است اما قیمت بستنی شما در داخل هنوز همان ۴۰۰۰ تومان است.

اگر شما مدیر هوشمندی باشید علاقه اتان به صادرات افزایش می یابد زیرا اکنون از فروش بستنی در داخل ۴۰۰۰ تومان بدست می آورید اما از صادرات هر بستنی که همان یک دلار است ۱۴۰۰۰ تومان بدست می آورید. پس تمایلتان به توزیع بستنی در کشور کمرنگ شده و علاقه مند صادرات بیشتر می شوید. دولت می داند اگر توزیع اجناس در کشور کاهش چشمگیری یابد زندگی اجتماعی مردم به شدت مختل می شود پس حاضر است حمایت هایش را از تولید کننده افزایش دهد ولی تولید کننده همچنان محصولاتش را در کشور توزیع کند. خب مشخص است که تولید کننده می گوید بستنی های من یک دلار بوده است و هنوزم قیمت آن یک دلار است اما قیمت دلار از ۴۰۰۰ تومان به ۱۴۰۰۰ تومان رسیده است. اگر مردم کشور بستنی های من را ۱۴۰۰۰ تومان بخرند من حاضر هستم کالاهایم را مانند قبل در کشور توزیع کنم. در اغلب مواقع این حرف با موافقت دولت روبرو می شود.

بی شک قیمت بستنی ۴۰۰۰ تومانی ناگهان به ۱۴۰۰۰ تومان نمی رسد و کم کم سیر صعودی خود را از ۴۰۰۰ تومان آغاز می کند و به ۱۴۰۰۰ تومان می رسد. مردم وقتی به فروشگاه بروند و ببینند قیمت بستنی ۴۰۰۰ تومانی به ۵۰۰۰ تومان رسیده است و سری بعدی که به فروشگاه بروند ببینند قیمت آن  ۶۰۰۰ تومان شده است و سری بعدی ۷۰۰۰ تومان، آن ها متوجه افزایش مداوم قیمت ها می شوند و از آن جا که می دانند فردا قیمت بستنی گران تر می شود مقدار بیشتری از آن می خرند تا بعدا گران تر نخرند.

این مثال بسیار ساده بود. حال فرض کنید کالاهای اقتصادی مورد بررسی ما کالاهای ضروری و حیاتی باشد. مثل دارو و گندم و گوشت و… خب معلوم است وقتی مردم این افزایش مداوم قیمت ها را حس کنند، امروز تقاضایشان را افزایش می دهند چون می دانند فردا گران تر باید آن را تهییه کنند.

گاهی اوقات در فضای مجازی کمپین هایی تشکیل می شود مبنی بر نخریدن اجناس و کالاها تا قیمت آن کم شود. غالبا هم مثال کارشناسان فرهنگ کشور های توسعه یافته کوچک مثل آلمان است. اما این قضیه با آن قضیه بسیار متفاوت است. در آلمان همه عوامل ثابت بوده است و فقط یک کارخانه قیمت محصولش را افزایش داده است و مردم نمی خرند تا ارزان شود اما امروزه مشکل ما مشکل افزایش قیمت ارز است و قیمت ارز در همه چرخه اقتصاد تاثیر می گذارد.

مردم ما به شدت عقلایی رفتار می کنند و آن ها برای کم شدن ضررشان می دانند اگر امروز نخرند، باید فردا با بهای بیشتری بخرند. امروزه علت اصلی صف های طویل مرغ و گوشت و خودرو و مسکن همین است.

خب چاره چیست؟ ارز از مهمترین مباحث اقتصاد است و برای افزایش ارزش پول ملی باید با جهان دارای تعامل اقتصادی باشیم و از اقتصاد باز و ورود و عرضه ارز حمایت کنیم.

*دانشجوی اقتصاد دانشگاه خلیج فارس بوشهر

از این نویسنده بخوانید:

ریشه فرارهای مالیاتی در کشور چیست؟

با دو واژه کاربردی «دامپینگ» و «آربیتراژ» در اقتصاد آشنا شوید


1 نظر

  1. عصر بیداری گفت:

    0

    0

    سلام صحبت های شما درست است اما وقتی همه جانبه نگاه کنیم این صحبت درست به نظر نمی رسد ما بیشتر از اینکه مشکل ارز داشته باشیم مشکل مدیریت و نظارت داریم خیلی وقت ها قیمت اجناس از خارج مرزها هم گرانتر است ؟ مثلا خودرو .خیلی وقت ها میزان گران شدن یک جنس با دلار می شود ۱۰ درصد آن کالا اما کالا ۴۰۰ درصد گران می شود یعنی ۴ برابر.!!! مشکلات از عدم شفافیت گردش مالی نقدی و غیر نقد نشات می گیرد. این نکته تمام قسمت های جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و شایسته سالاری فقط در حد شعار باقی می ماند .آنچه میدان دار است رشوه-پارتی -پول های کثیف در انتخابات و … است و جالب این است که هیچ کس جز خودمان نمی تواند شرایط را درست کند حتی اگر قیمت ارز ۱۰ تومان شود.بخش از جامعه به پولهای یک شبه عادت کرده و در صورت در خطر بودن منافعش دست به هر کاری می زند شفافیت مالی واقعی و کرسی های آزاد اندیشی باید مطالبه عمومی شود بقیه مشکلات در کمترین زمان حل خواهد شد ایران بزرگ است.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان