میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در2 ژانویه 2017 ساعت 12:19 ب.ظ سرویس:یادداشت 8 دیدگاه 1,766 بازدید

صلابت روحانی

Nabaee-Nima1یادداشتی در تحلیل سخنان یکشنبه شب رئیس جمهور در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی

صلابت روحانی

نیما نبئی/تحلیل‌گر و فعال سیاسی اصلاح طلب: رئیس جمهور در گفت‌وگوی شامگاه دوازدهم دی‌ماه ۹۵ دیگر بار به اعتدال سخن گفت و میانه‌روی خود را به رخ منتقدان کشید.

دکتر روحانی در بخش اقتصاد کوشید تا با طرح واقعیات آماری، هم از رشدهای تحقق یافته بگوید و هم از آنها که نیازمند تلاش‌اند!

او طی سخنان خود هرگز به انکار مغایرت‌های آماری میان بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نپرداخت و حتی از سایر بخش‌های دارای رشد نیز به اغراق سخن نگفت. رئیس جمهور ضمن مقایسه‌ی نرخ رشد اقتصادی ۹ ماه‌ی نخست سال جاری با یافته‌های علمیِ مراکز بین المللی تولید آمار، تلاش کرد تا از تأثیر سیاه‌نمایی منتقدان دولت بکاهد.

از سوی دیگر طی هفته‌های اخیر که ضرباهنگ انتقادات بی‌امان منتقدان به عملکرد سیاسی و اقتصادی دولت رو به فزونی بود، این گفت‌وگو به ایجاد یک مجال کلیدی و حساس منجر شد تا از آن سو دولت قدری به بازیابی وجهه‌ی خود پرداخته و از میان هجمه‌های اخیر سر برون آورَد. همچنین پرسش‌های سرشار از چالشِ مجریان برنامه هرگز با پاسخ‌های یکسویه و پرطمطراق رئیس جمهور مواجه نشد و «عقلانیت» و «اعتدال» را می‌شد در کلام او احساس کرد و دریافت.

به زعم من پاسخ صریح دکتر روحانی پیرامون مقوله‌ی نوسانات بازار ارز موجب آرامش مضاعفی طی روزهای آتی در این بخش خواهد شد. همچنین پس از تاخت و تازهای متحیرانه‌ی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و پس از آن رسانه‌های همسو با ایشان، پیرامون «برجام» و مشخصا مرد دیپلماسی کشور، رئیس جمهور ضمن تأکید مجدد بر دستاوردهای برجام به عنوان یک سند افتخار ملی، آب پاکی بر دستان طراحان ان سناریو ریخت.

به هر ترتیب گشایش‌های فراوان فنی، اقتصادی و سیاسی، نکات غیر قابل انکاری هستند که نادیده انگاشتن آنها در نقد برجام از یک سو و منفعل و ناکارآمد جلوه دادن دستگاه دیپلماسی کشور از سوی دیگر، عدول از شرط «انصاف» و به مثابه یک افترای بزرگ تاریخی خواهد بود.

148329564234294900

همچنین اشاره به تصویب قطعنامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت اسرائیل و نیز نقش فعال و پویای جمهوری اسلامی ایران در تحولات سیاسی منطقه‌ی خاورمیانه به عنوان یک کامیابی دیپلماتیک، گریز صحیح دیگری بود که دکتر روحانی ضمن تبیین آن، بر صحت دکترین سیاسی ایران تأکید کرد.

از سوی دیگر رئیس جمهور با زیرکی سعی کرد تا در تقابل با موضوعات اجتماعیِ مناقشه برانگیز، نظیر برگزاری کنسرت‌های موسیقی، قدری مدارا کند، اما در طرح موضوع «شبکه‌های اجتماعی» با صلابت سخن گفت و آن را حق مسلم ملت دانست. او همچنین ضمن پرداختن هوشمندانه به چالش «حقوق‌های نجومی»، سایر دستگاه‌ها و نهادها را به تقویت این عزم ملی فراخواند.

به هر ترتیب می‌توان ضمن مثبت ارزیابی کردن این گفت‌وگو، آن را در راستای تنویر منصفانه‌ی اذهان عمومی برشمرد که از هرگونه کنایه و اغراق دور بود. هرچند شاید به تأمین نظر آرمان‌گرایانه‌ی برخی اصلاح طلبان منجر نشد!


8 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  بسیار عالی

 2. فرهنگی گفت:

  0

  0

  کسی منکر صحبت های با صلابت آقای روحانی با مردم و منتقدان خودمان نیست
  اما ای کاش این صلابت با مسئولین خارجی هم داشت نه اینکه مشکل آب و محیط زیست و اقتصاد و نان مردم رو به مذاکرات هسته ای پیوند داده شود و ملتمسانه تقاضای به نتیجه رسیدن برجام داشت و به سرعت تاسیسات هسته ای رو هم تعطیل کرد تا الان دوباره التماسشان کنیم تو رو خدا به تعهداتتان پایبند باشید!
  صلابت در برابر دشمنان عزت می آورد نه صلابت در برابر مردم منتقد

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   صلابت خوبه اما اگر منظورت اینه که احمدی نژاد در برابر خارجی ها صلابت داشت باید بگم اون اسمش صلابت نبود اسمش بی مسئولیتی در برابر حرف های خودش بود که الان آقای ترامپ دقیقا همین کار رو داره می کنه اما شما اول سیاست خارجی رو بسپرید به دست رئیس جمهور بعد بگید صلابت نداره

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  به نظرم در مقاله قبلی تان به این حرف هایتان پاسخ داده شد
  پس چرا دوباره…
  نکنه خدای نکرده….

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  دایره ی واژگانتان عالی است . امیدوارم از نشر امید در جامعه ، ناامید نشوید .

 5. علیرضا گفت:

  0

  0

  کاش آفتاب بلد بودی از خودت چیزی بنویسی

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود برآقای نبئی و دیگر همفکران اصلاح طلب او در لارستان که حداقل حاضرند مواضع و اعتقادات خود را شفاف بگویند و رسانه ای کنند. متاسفانه در لارستان و شاید کل کشور غالب مدیران دولت باقیمانده از دولت قبلند و نه تنها هیچ کوششی برای حمایت از دولت نیم کنند بلکه در سایه و حتی روشن این دولت را تضعیف می کنند. نمونه اش همن لار که به ندرت مسئولی را می بینیم که حاضر باشد از این دولت حمایت کند چرا چون آنقدر به میزهایشان علاقه مندند که می خواهد در تغییر دولتها جایشان حفظ شود.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان