میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در3 سپتامبر 2020 ساعت 10:36 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 12 دیدگاه 593 بازدید

ضرورت تغییر رویکرد نماینده در تحولات مدیریتی منطقه

ضرورت تغییر رویکرد نماینده در تحولات مدیریتی منطقه

دکتر صدرا جعفرپور*: «توسعه بدون مشارکت ممکن نیست» جمله ای کوتاه که سال ها کارشناسان و متخصصان توسعه، چه از دید علمی و چه عملی،  به روی آن تاکید دارند. شاید این جمله بیشتر برای جوامع توسعه‌یافته مصداق داشته باشد تا جوامع در حال توسعه، اما کارشناسان مختلف بر این نکته که بدون مشارکت و حمایت اجتماعی، توسعه یافتگی مسیر بسیار پر پیچ و خم تر از آنچه هست را پیش رو خواهد داشت، اتفاق نظر دارند. از همین رو ضروری است تا مشارکت اجتماعی درخدمت توسعه بسیج شود. این افزایش مشارکت بدون در نظر گرفتن منافع مشترک جامعه هدف و به حداقل رساندن تعارضات، ضروری است.

دو ماه از آغاز دوران نمایندگی نماینده محترم منطقه، در مجلس شورای اسلامی می گذرد. طبیعی است که این مدت زمان اندک به رصد اوضاع و شرایط منطقه از طریق مشارکت فعال روسای دفتر در همه شهرستان‌های حوزه انتخابیه گذشته باشد، که امری بسیار لازم و ضروری است. شناختی که امیدها را به کارآمدی نقش نماینده محترم منطقه را در هدایت مناسبات در مسیر توسعه و استفاده از ظرفیت های منطقه در استفاده حداکثری از منابع مادی و انسانی افزایش می دهد. موضوعی که سال ها تنها به عنوان شعار کلیدی کمپین نمایندگان پیشین شنیده می شد، اما واقع‌بینی راهی جز اعتراف به شکست در این بخش کلیدی باقی نمی گذارد.

در میان اخبار منطقه در دو ماه اخیر، آنچه به شدت باعث نگرانی شده، تحولات مدیریتی دو ماه اخیر شهرستان است. نمونه اخیر و عینی آن، جوانی خوش ذوق و لایق که به علت مشکلات اداری، در شرف ترک سمت سرپرستی اداره فرهنگ و ارشاد لارستان است. موضوعی که به هیچ عنوان کمکی در جذب مشارکت مردم و نخبگان منطقه و همراهی همدلانه در مسیر توسعه تک تک شهرها و روستاهای حوزه انتخابیه، بدون توجه به رقابت های دورن منطقه جلب نخواهد کرد.

حمایت از نیروهای بومی نه تنها به صرف موقعیت جغرافیایی محل تولد، برآمده از تجربه‌ چند دهه اخیر است که انتخاب مدیران بومی با همراهی صلاحیت های مدیریتی، دستاوردهای بسیار بیشتری را برای منطقه در مقایسه با مدیران غیربومی به همراه داشته است. این تغییرات سریع و سیاست عدم دخالت در حمایت از مدیران لایق و بومی منطقه، دور از انتظار و از آن مهمتر برخلاف برنامه‌های انتخاباتی اعلام شده نماینده در دوران رقابت های انتخاباتی است.

در این بین به نظر می‌رسد تغییر سیاست نماینده از عدم دخالت در انتصابات در حوزه انتخابیه، به سیاست حمایت از مدیران لایق بومی و جلوگیری از ایجاد هرگونه شبهه در انتصابات اخیر امری ضروری است. امید است با در پیش گرفتن این رویه سازنده، ضمن کمک به پرورش نیروهای خدوم و دلسوز در کادر مدیریت شهرستان، حمایت اجتماعی مردم در مناطق مختلف در نیل به اهداف توسعه ای چهار شهرستان لارستان، خنج، گراش و اوز محقق شود.

*فعال اجتماعی و دکترای مدیریت ساخت


12 نظر

 1. تحریر رقبه گفت:

  0

  0

  با سلام

  ضمن تایید اصل مطابه گری و قلم زدن برای خواسته های به حق خود، باید به عرض برسانیم که :
  به نظر می رسد این گونه نوشته ها با هدف خاصی نوشته شده باشد و ریشه در تاریک خانه های شکست خوردگان انتخابات را دارد.
  آموزش و پرورش با توجه به نیاز مبرم به نیروهای خود ، حق دارد با تمدید ماموریت نیروهایش به ادارات دیگر موافقت نکند. ضمنا رییس ارشاد لار می تواتد در این راستا کمک شایسته ای کند و آن موافقت ایشان با انتقال دائم خود از آموزش و پرورش به ارشاد است.( شنیده ها حاکی از عدم تمایل ایشان است)
  احساس می شود آنان که در انتخابات از مردم متطقه پاسخ مناسب را دریافت نکردند قصد دارند از نماینده مردم با طرح مسایل غیر مرتبط ، انتقام بگیرند. بر هیچ عاقلی پوشیده نیست که نماینده ذاتا دخلی در تعیین مسئولین و حفظ و بقای آنان را ندارد بلکه این فرماندار است که در اینگونه امور نقش اول را دارد.
  به نظر می رسد جناب آقای حسین زاده باید کمربند خود را محکم تر ببندد چراکه از شواهد و قرائن پیدا است بهانه جویان در تضعیف او از هیچ دغل و دسیسه ای فروگذار نخواهند کرد؛ در این مدت کوتاه، فعالیت های تیم یکی از شکست خوردگان انتخابات در شهرستانها افزایش یافته به حدی که یکی از فرمانداران منطقه مجبور به انتشار اعلامیه میشوند!!
  گرچه بقای بر مسند به کام دنیاداران خوش آمده است و اسب هوس را در میدان سیاست می تازند اما عقل اقتضا می کند که به شکست خود واقف باشند و بیش از این به تضعیف لارستان بزرگ همت نکنند.
  ایجاد شانتاژ بر سر یک مساله خیلی عادی( ضرورت رجوع مامور به اداره متبوع خود) حکایتگر استراتژی بدخواهانی است که در توهم خویش، برای نماینده جوان و انقلابی، دردسر ایجاد می کنند!!
  سوراخ دعا برای حل مشکل مطرح شده در زمین
  ۱_ موافقت رییس ارشاد با انتقال دائم خود
  ۲_ پیشنهاد و پیگیری معاون استانداد و فرماندار ویژه لارستان
  ۳ موافقت وزیر آموزش و پروش
  یافت میشود؛ البته نماینده هم پیگیری ویژه خود را کرده و خواهد داشت .

  لازم است مسئول دفتر در لارستان به اینگونه نوشته ها پاسخ درخور را بدهد

  البته مردم آگاه ۴شهرستان، هوشیارتر از آنند که فریب ظاهرگرایانه برخی را بخورند و پبنه پیشانی را دال بر صداقت در دوستی و خیرخواهی خللایق بپندارند.

  والسلام

 2. از گراش دانشجو گفت:

  2

  0

  بنده خدا نویسنده متن مساله را خیلی بزرگ کرده تغییر رویکرد در تحولات مدیریتی منطقه حالا منظورش جابجایی بک سرپرست برای ارشاد لار است اخه این میشود تحولات مدیریتی منطقه ایشان باید دانند منطقه وحوزه انتخابیه دارای ۴ شهرستان مستقل است ودر همین ذمینه هم دارای ۴ اداره ارشاد جداگانه ومستقل است ورفتن بکفرد به مدیریت منطقه لطمه ای نزده

 3. دلسوز گفت:

  0

  0

  واقعا چه شده که برای موضوع کوچکی که ربطی به نماینده ندارد فشار بر او میاورند نمای شکست خورده انتخابات بدنبال چیست؟؟؟چرا میخواهد حسین زاده را به زمین بزند؟؟؟خودش بهتر میداند که مردم به او اعتماد ندارند کاش بجای تخریب همکاری مینمود تا منطقه بتواند با سرعت به سوی پیشرفت رود از مسول دفتر نماینده میخواهیم که در مقابل تخریب آنها کوتاه نیامده و بیانیه دهد تا مردم را گمراه نسازند

 4. احمد گفت:

  0

  0

  این حرفها هیچ فایده ای ندارد . لارستان یتیم و بی کس شد . چه انتظاری از یک ادم بی تجربه دارید

 5. ناشناس گفت:

  1

  0

  عدم دخالت نماینده کاملا صحیح و درست می‌باشد، ولی حمایت تا حدودی قابل قبول است
  اینکه یه نماینده دارد کار صحیحی انجام می‌دهد نباید با اظهار نظر های بدون اطلاع از نسخ صریح قانون خللی به کار ایشان وارد کرد

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  به هر حال مردم مقایسه می کنند . در زمانی که نماینده پیشین جهت حفظ بسیاری از نیروهای لاری و تلاش برای گماشتن نیروی بومی را در دستور کار خود داشت و در برخی موارد هم ورود کرده و به حمایت از منطقه می پرداخت تعجب می کنند که نیروی بومی و مورد رضایت جامعه هنری به این سادگی از صحنه حذف می شود. جا دارد نماینده محترم و جوان از تجربیات گذشته بهره برداری نماید در غیر این صورت وقتی در سطح استان دیده شود که نماینده فلان شهرستان عکس العملی در برابر نیروهای خودی ندارد ۴ سال بعد جمعی از نیروهای بی ارتباط و ناشناخته در سطح ادارات دیده می شوند .

 7. همشهری گفت:

  0

  0

  باید به احمد گفت که لارستان خیلی وقت پیش یتیم و بی کس شده بعد از حسنی گفتن جعفرپور بیاید وحدت در منطقه انجام شود ولی از هم موقع بود که لارستان بی کس شد افرادی که وابسته شدند و منافع شخصی خود را به پیش بردند و هشت سال منطقه را نابود ساختند ونه از وحدت خبری شد و نه توسعه فقط در حرف ماند

 8. امیر گفت:

  0

  0

  اصلا کار خوبی نیست که نماینده در عزل و نصبها دخالت کند جعفرپور بیشتر وقتش را برای عزل و نصبها صرف کرد کار نماینده باید نظارت بر اجرای قوانین و تلاش برای گرفتن بودجه جهت توسعه منطقه باشد نه دنبال عزل و نصب رییس یک اداره انتخاب رییس اداره با فرماندار شهرستان است نه نماینده از اقای حسین زاده تقاضا داریم که وقت باارزششان که مربوط به موکلینشان در حوزه انتخابی است را صرف عزل و نصب یک مسول اداره نکنند و راه اشتباهی که جعفرپور رفت را نرود و به دنبال گرفتن امتیاز و توسعه حوزه انتخاباتی باشد

 9. معنی نیروی بومی گفت:

  0

  0

  بومی از نظر گروهی از لاریها فقط نیروی لاری است درحالیکه حوزه انتخابیه شامل ۴ شهرستان مستقل است ومعنی نیروی بومی برای شخص مماینده مجلس فرق میکند وشامل کلیه مردم ۴ شهرستان گراش لار اوز وخنج است

 10. ابراهیم گفت:

  1

  0

  ای کاش در زمان نمایندگی جعفرپور هم اینچنین مطالبی می نوشتید

 11. وظیفه نماینده مجلس گفت:

  0

  0

  عزل ونصب روسای ادارات وطیفه نماینده مجلس نیست نباید نماینده جدید دچار اشتباه جعفر پور بشود ودرین کارها دخالت نمایند این کارها مربوط به فرمانداری لار است نماینده باید برای ۴ شهرستان طرح وبرنامه داشته باشد وبودجه واعتبار بگیرد

 12. دلسوز گفت:

  0

  0

  در زمان جعفرپور چه نیروهایی که سوخت نشدند!! کجا بودید ان موقع
  رفتن آقای حجتی مطمئن باشید اگر می شد کاری کرد حسین زاده انجام می داد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان