میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در31 جولای 2019 ساعت 11:59 ب.ظ سرویس:عناوین اصلی 22 دیدگاه 648 بازدید

مراکز علمی کاربردی زیادی در کشور تعطیل یا واگذار شده اند/ تعلل کنیم امکانات این مرکز از دست می رود/ برای کارکنان و دانشجویان مرکز علمی کاربردی هیچ مشکلی ایجاد نمی شود

گفت و گو با دکتر «علی طاهری» مدیر دانشگاه دولتی لارستان:

مراکز علمی کاربردی زیادی در کشور تعطیل یا واگذار شده اند/ تعلل کنیم امکانات این مرکز از دست می رود/ برای کارکنان و دانشجویان مرکز علمی کاربردی هیچ مشکلی ایجاد نمی شود

آفتاب لارستان: «ادغام»، «انحلال» و «واگذاری» ساختمان و تجهیزات دانشگاه «علمی کاربردی» به «دانشگاه دولتی» … اینها عبارت های پراستفاده در فضای مجازی لارستان از روز گذشته تاکنون است. موضوع اما از این قرار است که طبق سیاست جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گویا قرار است کلیه مراکز علمی کاربردی منحل شوند یا به بخش خصوصی واگذار شوند.

اما آیا این تصمیم تنها برای لارستان یا لااقل از لارستان آغاز شده است؟ آیا می توان از این اتفاق ممانعت کرد؟ محاسن این اتفاق و دلایل تصمیم گیران در وزارت علوم چیست؟ و در نهایت بین واگذاری این مرکز به دانشگاه دولتی و واگذاری به بخش خصوصی چه تفاوتی وجود دارد؟

اینها پرسش هایی اند که از دکتر «علی طاهری» مدیر دانشگاه دولتی لارستان پرسیده ایم. متن این گفت و گو را در ادامه بخوانید:

***

جناب دکتر طاهری؛ اصل موضوع ادغام یا واگذاری مرکز علمی کاربردی لارستان در دانشگاه دولتی را تایید می کنید؟ و اگر این خبر صحت دارد دلیل چنین تصمیمی چیست؟

توسعه کمی بسیار زیاد و نامتناسب مجموعه آموزش عالی در سالهای اخیر موجب پراکنده شدن منابع و زیرساخت های مورد نیاز بین واحد های متعدد دانشگاهی شده و در نتیجه ضمن کاهش کیفیت آموزش و پژوهش و کاهش تعداد دانشجو منجر به فاصله گرفتن مراکز دانشگاهی از ماموریت های اصلی خود شده است.

طرح های کارشناسی متعددی از سوی مجموعه وزارت «عتف» به منظور استفاده بهینه از امکانات موجود در دانشگاه ها در جهت ماموریت های تعیین شده برای مراکز مختلف آموزش عالی در حال اجرا یا در مراحل کارشناسی است.

از جمله این طرح ها واگذاری و انحلال مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه های اجرایی بود و بر این اساس مراکز علمی کاربردی بسیاری در کل کشور تعطیل یا واگذار شدند که به عنوان مثال در این راستا جذب دانشجو در واحد علمی کاربردی هلال احمر در شهرستان لارستان مشابه کل کشور متوقف شد. برخی از واحدهای علمی کاربردی نیز به بخش خصوصی واگذار شده اند.

با توجه به اینکه دانشگاه های علمی کاربردی نیز مانند دانشگاه دولتی لار زیر مجموعه وزارت علوم هستند طبیعتاً اولویت واگذاری در درون وزارت و به دانشگاه دولتی لار بوده است تا ضمن تضمین کیفیت تحصیل دانشجویان در حال تحصیل، امکانات موجود شامل ساختمان و تجهیزات به نحو بهینه ای توسط دانشگاه دولتی استفاده شود و شهرستان لارستان همچنان از امکانات فراهم شده بهره مند شود. موضوعی که در صورت واگذاری دانشگاه علمی کاربردی به سایر دستگاه ها و بخش خصوصی ممکن نمی شد.

البته این ادغام علاوه به تداوم بهره مندی شهرستان از فضای کالبدی و سایر امکانات، موجب تقویت دانشگاه دولتی نیز خواهد شد که از این جهت نیز برای شهرستان نکته مثبتی است. وجود یک مجموعه با امکانات زیرساختی، نیروی انسانی و دانشجوی بیشتر نسبت به وجود دو دانشگاه با امکانات کمتر از دید سیاست های کلی توسعه آموزش عالی برای جذب امکانات به مراتب قابلیت چانه زنی بیشتری برای مدیران دانشگاه و مدیران شهرستان فراهم می آورد.

مسلماً در این خصوص هیچگونه پیگیری جهت تعطیلی مرکز علمی کاربردی لارستان از طریق دانشگاه دولتی و یا مسئولین شهرستان انجام نشده و تلاش های انجام شده این بوده است که در صورت تصمیم واگذاری، اولویت با دانشگاه دولتی باشد. همزمان با لارستان در چندین شهرستان دیگر در سطح کشور نیز موضوع مشابهی انجام شده و این موضوع محدود به لارستان نبوده است.

امکان حفظ مرکز علمی کاربردی لارستان واقعا وجود ندارد؟

بنده در این خصوص تصمیم گیر نبوده و نیستم و بدون شک حفظ و توسعه کمی و کیفی کلیه واحدهای دانشگاهی شهرستان بسیار مطلوب و ایده آل است. اما موضوع واگذاری مرکز علمی کاربردی لارستان از چندین سال پیش مطرح بوده و حتی در سال ۹۶ فراخوانی از سوی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان فارس جهت واگذاری مراکز علمی کاربردی لارستان و سه مرکز دیگر در استان داده شد که متقاضیان اعلام نیاز کنند و موضوعی نیست که به یکباره مطرح و تصویب شده باشد.

ظاهراً هنوز خیلی از شهرستان ها این موضوع را نپذیرفته اند. دلیل پیش قدم شدن در این امر برای لارستان چیست؟

همانطور که گفته شد همزمان با لارستان در مورد چندین مرکز دیگر در سطح کشور نیز تصمیم مشابهی گرفته شده و مراحل اجرایی آن در حال انجام است. قاعدتاً بحث پذیرش موضوع از سوی شهرستان ها مطرح نیست بلکه موضوع نگاه کلی تری است که بر اساس صرفه و صلاح مجموعه آموزش عالی به موضوع وجود داشته است.

بعد از کوچک سازی های انجام شده تعداد مراکز علمی کاربردی وابسته به دولت در شهرستان های استان فارس در حال حاضر ۴ یا ۵ مرکز است و سیاست به سمت استفاده بیشتر از امکانات غیر دولتی و کاهش بیشتر تصدی گری دولت در این حوزه است.

اینکه این مرکز به این شکل و به دانشگاه دولتی به عنوان یکی از نهادهای دولتی شهرستان واگذار شده است را شاید بتوان بهترین حالت ممکن از بین سناریوهای قابل انجام در این خصوص دانست و در صورتی که با حمایت برخی مسئولین شهرستان این واگذاری در حال حاضر انجام نمی شد ممکن بود سناریو های دیگری مانند فروش ساختمان ها و امکانات به سایر بخش ها و اشخاص اتفاق بیفتد که در آنها بهره مندی شهرستان از امکانات و فضای ایجاد شده در این مرکز نیز مقدور نباشد.

تکلیف دانشجویان و کارکنان دانشگاه علمی کاربردی لارستان چطور می شود؟

با توجه به توافقات انجام شده برای هیچکدام از دانشجویان در حال تحصیل هیچگونه مشکلی ایجاد نمی شود و همگی تا آخرین واحد درسی مطابق روال قبل به تحصیل خود ادامه می دهند.

همکاران محترم دانشگاه علمی کاربردی نیز پس از اخذ مجوزهای لازم توسط دانشگاه بکارگیری می شوند موضوعی که در صورت واگذاری مرکز به بخش خصوصی قابل انجام نبود.


22 نظر

 1. ناشناس گفت:

  2

  0

  واقعا داشتن یک دانشگاه دولتی بزرگ و آبرومند بهتر از دو دانشگاه کوچک و ناقص و کم امکانات است

 2. ناشناس گفت:

  2

  0

  به نظر من که سیاست وزارت علوم کاملا درست است

 3. شهروند گفت:

  -1

  2

  مگر اینهمه شهرستان ها چندین دانشگاه ندارند این کار اشتباه است و کسانی که موافق هستند باید پاسخگوی مردم باشند
  اگر راست می گویید این دانشگاه را حفظ نمایید و دانشگاه دولتی نیز تقویت کنید

 4. ناشناس گفت:

  0

  1

  این موضوع زمانی قابل قبول هست که همزمان در کل کشور اجرایی شود نه اینکه یک شهرستان اجرا کند یکی نه. تربیت معلم هم با همین حقه از چنگ لار درآوردند.به قول معروف مومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود

 5. لارستانی گفت:

  1

  2

  به نطرمن دستهای پشت برده،
  زر و زور وقدرت
  ،حسادت وبخل،
  بی تفاوتی ،سستی ورخوت بعضی از مسئولین شهرستان
  همه وهمه دراین موضوع دخیلند..

 6. ناشناس گفت:

  0

  2

  هر روز وهر ساعت خبرهای بد به گوشمان و چشمان می رسد
  نظر نماینده در این رابطه چیست؟

 7. لارستانی گفت:

  1

  0

  من خودم دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی بودم ، همان بهتر که درش بسته شود ، چون چه دانشجویی که زحمت بکشد و چه نکشد نمرات اساتید در حد کودکستان خواهد بود و بخاطر نبود دانشجو شما قطعا دروس را در این دانشگاه پاس خواهید کرد ، بار علمی صفر ، افرادی مثل م . ا و آ.گ و… از اساتید ما بودند که هیچ بار علمی نداشتند ، حیف عمرم که در این دانشگاه هدر رفت دریغ از یادگیری و دلسوزی

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  از آن زمان كه سياست ته ديل جار تكبير زد يكسره بر هر چه كه بود.
  عجب كه بوي گلي هست و رنگ نسترني
  مزاج دهر تبه شد در آن بلا حافظ/

 9. ناشناس گفت:

  1

  0

  اینکه تعطیل شود و به دانشگاه دولتی واگذار شود بسیار خوب منطقی است،دلیل مخالفت ها را متوجه نمی شوم.

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  اینکه دانشاههایی مثل علمی کاربردی و پیام نور فقط در حد اسم وجود داشته باشن و هیچ اثر علمی و اموزشی مهمی در شهر نداشته باشن تنها حفظ ظاهر است.
  دانشگاه دولتی ظرفیت توسعه و جذب اساتید و دانشجویان بهتری دارد، چرا کیفیت را فدای کمیت کنیم!

 11. ناشناس گفت:

  1

  0

  اگر مدیران شهرستان می توانستند برای هر دو دانشگاه امکانات توسعه جذب کنن چه بهتر که هر دو حفظ می شدند.
  در شرایط کنونی که احتمال واکذاری ان به یک شخصیت حقوقی خصوصی وجود دارد، چه بهتر که سرمایه شهرستان برای یک نهاد دولتی باقی بماند.

 12. لاری گفت:

  1

  0

  ضربه ای که دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه ازاد لار بر نخبه های این منطقه زده امریکا هم نمیتونه بزنه.
  شما ببینید اساتید این دانشگاه ها سطح علمیشون چیه. بعد خیلی از مسئولین و کارمندای شهر لار ازهمین دانشگاها مدرک گرفتند و بهترین سمت و شغل هارو با پارتی بازی تحویل گرفتند. نخبه هایی کشوری لار هم بیکارن. نتیجش عقب ماندگی لار در تمام سطوح

 13. ..... گفت:

  0

  0

  من هم اگه دانشگاه دولتی توسعه پیدا کنه و باعث بشه رشته های جدید بگیره و دانشجوهای بیشتری از اقصی نقاط ایران به این دانشگاه بیان موافقم که علمی کاربردی تعطیل شه

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  چرا باید مسئولین در مقابل این تصمیم منطقی مقاومت کنند.اصلا آقایانی که مخالف هستند را نمی فهمم!!!!!!!!!!!

 15. همشهری گفت:

  0

  0

  دوستان عزیز دانشگاه دولتی از نظر رتبه و معیار دانشگاهی تنزل پیدا کرده و مسوولین میخواهند باگرفتن ساختمان علمی کاربردی ان را توجیه کنند چه خوب بو که از روز اول فکری برای ساختمان ان میکردند مگر تنوع دانشگاه برای شهرستان بد است . دانشگاه علمی کاربردی مهارت محور است و چگونه میخواهد با دانشگاه دولتی که پژوهش محور است ادغام شود. دانش اموزان کار و دانش باید جذب دانشگاه علمی کاربردی شوند . تعطیلی یک دانشگاه اسانتر از اخذ مجوز ان است. در استان فارس ۴ مرکز وجود دارد که هیچکدام تعطیل نشده اند و ما برای تعطیلی ان پیش قدم شده ایم . چه خوب است که نماینده محترم که رییس کمیسیون فرهنگی میباشد فکری بکند. رشته های ان منافاتی با دیگر دانشگاههای شهرستان ندارد زیرا که بیشتر ان مهارتی است. مگر شهرهای بزرگتر اجازه چنین کاری را میدهند. ان هم که ما ادعای استان شدن داریم.

 16. محمد دانشجوی حقوق گفت:

  0

  0

  با سلام . دوست عزیزی که میگویی بار علمی دانشگاه علمی کاربردی پایین است . من خودم دانشجوی انجا هستم . در تمام دانشگا هها اعم از دولتی و غیر دولتی اساتید دارای بار علمی بالا و پایین وجود دارد. خوب است منصفانه قضاوت کنیم تا شان اساتید فرهیخته لارستانی حفظ شود

 17. ناشناس گفت:

  0

  0

  شنيده ها حاكي از ان است كه پس تعطيلي دانشگاه علمي كاربردي لارستان گراش به دنبال گرفتن اين دانشگاه است به اين ميگن هوش بالا – اين دانشگاه با حدود بيست سال فعاليت به همت فرزند عيور لارستان جناب مستطاب […] به تعطيلي كشانده شده است . فقط به اين خاطر كه رييس ان در ستاد تبليغاتي كسي ديگر بوده است . اگر چنين نيست […] تكذيب كند. ظريفي مي گفت هديه اي است به گراش در ازاي قول حمايت . اگر نيست تكذيب شود. اين دانشگاه در استان سود ده بوده است با دانشجوي در خور توجه و جالب هيچ مركزي به جز لار قرار نيست تعطيل شود . رييس دانشگاه دولتي اطلاعات غلط مي دهد.

 18. احمد مغازه دار گفت:

  2

  0

  هنر نماینده این است که برای ساختن دانشگاه دولتی بودجه بگیرد نه اینکه یک دانشگاه را تعطیل کند

 19. رسول گفت:

  1

  0

  کسی با ارتقا دانشگاه دولتی مخالف نیست اما نه به هر قیمتی.نمیدانم چرا مردم ومسولین خاموشند . ظاهرا لاریها حوصله دردسر ندارند. اگر این اتفاقات در جهرم و لامرد بود چطور مردم و مسوولین پشت هم بودند. انها نمیگذارند حتی یک مغازه ای تعطیل شود چه رسد به دانشگاه . چرا با حذف دانشگاه باعث از بین بردن رونق اقتصادی شهر باشیم . چه خوب است که برای پست و مقام دست به هر کاری نزنیم.

 20. ناشناس گفت:

  0

  0

  در اين برهه حساس زماني كه لارستان بزرك به همدلي و وحدت نياز دارد چرا عده اي هي علمي كاربردي علمي كاربردي مي كنند . مگر نمي دانند فرزند خلف لارسنان جناب اقاي دكتر جعفرپور محكم پشت قضيه هستند تا انشاا.. قضيه به خير و خوشي پايان يابد. و كسي ككش هم نگزد. همه چي مان به همه جي مان مياد به ببخشيد ميره

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان