میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 ژوئن 2014 ساعت 5:01 ق.ظ سرویس:اجتماعی 16 دیدگاه 3,325 بازدید

طرحِ ثبتِ جهاني بازار قيصريه دارد خاك مي خورد!/ فرماندار قبل اصلا به ثبت قيصريه اعتقادي نداشت/ خدمت فقط به آسفالت كردن خيابان ها نيست!

خشايار شيباني، رئيس سابق شوراي شهرستان:

طرحِ ثبتِ جهاني بازار قيصريه دارد خاك مي خورد!/ فرماندار قبل اصلا به ثبت قيصريه اعتقادي نداشت/ خدمت فقط به آسفالت كردن خيابان ها نيست!

Khashayar-Sheybaniمتن حاضر حاصل گفت وگوي كوتاه آفتاب با «خشايار شيباني» است. او ۳۵ سال سن دارد و اهل جويم لارستان است كه در شوراي سوم توانست از اين بخش به رياست شوراي شهرستان لارستان نيز برسد. وي كارشناس ارشد مرمت و احياي بافت ها و بناهاي تاريخي و فارغ التحصيل دانشگاه تهران است. وي همچنين عضو حقيقي و داراي حق راي «ايكوموس» (شوراي حفاظت از محوطه ها و بناهاي تاريخي) است. نهادي كه وابسته به سازمان جهاني يونسكو است.

شيباني البته چند سالي است در شيراز ساكن شده و بيشتر كارهاي تحقيقاتي و مطالعاتي مي كند اما پيش از آن به شدت درگير ثبت جهاني «بازار قيصريه لار» بود. موضوعي كه البته تاكنون عليرغم تلاش هاي زياد به نتيجه نرسيده است. همين موضوع، بهانه اي شد تا با او گفت و گوي كوتاهي انجام دهيم.

***

قبل از شروع موضوع اصلي بحث بفرماييد جايگاه ميراث تاريخي و فرهنگي ايران در دنيا كجاست؟

ايران جزو ۷ تمدن اوليه جهان است. از ۱۰ هزار سال پيش اولين نشانه هاي سكونت در گنج دره كرمانشاه و سيلك كاشان اثبات شده است. همانطور كه مي دانيد اولين حكومت را در ايران مادها تشكيل دادند كه مركز خود را هگمتانه، حوالي همدان امروز قرار دادند. پس از آن در هر دوره اي ايران داراي يك اثر تمدني است. از هخامنشيان گرفته تا پهلوي اول. هر يك از اين آثار مثل تخت جمشيد در دوران خود در جهان شاخص بودند. اوج تمدن ايران در زمان ساسانيان بود؛ زماني كه ايرانيان به اين توان رسيده بودند طاق هايي به قطر ۲۵ متر اجرا كنند كه نمونه آن را در طاق معروف كسرا مي بينيم.

پس از اسلام نيز تمدن ايراني رنگ و شكل ديگري پيدا كرد و با تلفيق فن و هنر و انسانيت به تمدني متمايز تبديل شد. در عصر صفوي سازه هاي ايراني، اسلامي در جهان زبانزد بود و مكتب اصفهان را همگان در دنيا مي شناختند و به آن احترام مي گذاشتند. اين روند تا قاجار و پهلوي اول ادامه يافت و در شيراز و ديگر شهرها نيز اين سازه ها خودنمايي مي كردند. خلاصه اينكه ما مردم متمدني هستيم و جايگاه اين تمدن و به قول شما ميراث تاريخي و فرهنگي در جهان، جايگاه رفيع و قابل افتخاري است.

با اين وجود به نظر مي رسد ايران هنوز نتوانسته توريسمِ علاقه مند به تاريخ و بناهاي باستاني را به خود جذب كند. دليل اين موضوع به نظر شما چيست؟

حق با شماست. اجازه دهيد با تفصيل بيشتري به اين پرسش پاسخ دهم. همانطور كه همه مي دانند بسياري از منابع كشور ما تجديد ناپذير است مثل نفت، گاز، اورانيم، آهن، منابع كاني و معدني و غيره. اين منابع تمام شدني هستند و جايگزيني براي آنها نداريم. الان عمده درآمدهاي كشور نيز از همين منابع تجديدناپذير است. اما ديگر كشورها با علم به اين موضوع سراغ ديگر منابع درآمدي رفته اند كه به جرئت مي گويم مهمترين آنها صنعت توريسم است. براي نمونه تركيه در همين كنار ما سال گذشته عليرغم برخي اعتراضات مردمي در آن، توانست با بيش از ۳۰ ميليون نفر توريسم، درآمدي بالغ بر ۲۷ ميليارد دلار كسب كند. اما ايران چه؟! اين درحالي است كه ايران با قابليت و پتانسيل هايي كه دارد مي تواند به راحتي جزو ۱۰ كشور اول در جذب توريسم محسوب شود.

شايد هنوز خيلي ها آثار تاريخي و باستاني ايران را نمي شناسند؟

درست است. هر گردشگري براي اطلاع از اين آثار معمولا به سايت يونسكو مراجعه مي كند تا ببيند در هر كشوري چند اثر به ثبت جهاني رسيده است. اگر كشوري منابع و آثار زيادي داشته باشد اما نتواند آنها را به ثبت جهاني برساند نبايد توقع جذب زياد تورسيم خارجي داشته باشد.

با اين مقدمه بفرماييد در استان فارس چند اثر به ثبت جهاني رسيده و اثري در لارستان هم جزو آنهاست؟

در استان فارس فقط دو اثر يعني پارسه و پاسارگاد به ثبت جهاني رسيده است. همانطور كه مشخص است هيچ يك از آثار لارستان تاكنون به ثبت جهاني نرسيده است. اين درحالي است كه فاصله لار تا شيراز كمتر از ۴۰۰ كيلومتر است و اگر اثري از ما ثبت شود درصد زيادي از گردشگراني كه براي ديدن تخت جمشيد و پاسارگاد مي آيند امكان سفر به لارستان نيز برايشان فراهم مي شود. شهرستان ما بناهاي تاريخي زيادي دارد و علاوه بر آثار پس از اسلام مثلا آتشكده آذرفرنبغ كاريان متعلق به عصر ساسانيان و جزو سه آتشكده بزرگ ايران پيش از اسلام بوده است. در آثار بعد اسلام نيز بناي شاخص ما بازار قيصريه لار است كه اولين و تنها بازار صليبي ايران محسوب مي شود. اعتبار اين بازار به قدري زياد است كه پس از آن بازارهاي اصفهان و وكيل شيراز را با الگوبرداري از قيصريه لار ساخته اند.

امكان ثبت جهاني قيصريه لار وجود دارد؟

DSCs_2911حتما. در تيرماه سال ۸۵ كارشناسان يونسكو طرح بازار قيصريه لار را جزو ۱۰ طرح برتر كشور كه پتانسيل ثبت جهاني دارند اعلام كردند. دلايل آن هم به شاخصه هاي قيصريه باز مي گردد. اول همانطور كه گفتم تنها بازار صليبي ايران است، دوم اينكه همچنان زنده است و كاربري دارد و روح بازار در آن جاري و ساري است. سوم اينكه چند بازار معروف و تاريخي ديگر كشور از روي آن ساخته شده است.

طرح مورد تاييد كارشناسان يونسكو الان كجاست؟

دارد خاك مي خورد! متاسفانه چون كسي پيگيري نكرد اين طرح متوقف شد. البته هنوز دير نشده و مي توان طرح را دوباره زنده كرد.

خود شما چرا تا رسيدن به هدف پيگيري نكرديد؟

ما در زمان شوراي سوم درخواست رسمي خود را براي ثبت بازار قيصريه مطرح كرديم. در زمان برگزاري بزرگداشت پرفسور ارفعي هم از دكتر محمدحسن طالبيان، نماينده ايران در يونسكو و مسئول ثبت پرونده هاي ثبت جهاني و دكتر سعيدآبادي دبير كل يونسكو در ايران دعوت كرديم و هر دو آمدند و مجموعه بازار قيصريه را از نزديك ديدند. مجموعه اي شامل بازار، باغ نشاط به عنوان يك باغ زيباي ايراني، كاروانسراي گلشن و نو و آب انبار و دهنشير چهاربركه. اينها به عنوان يك مجموعه نزديك و متصل به هم قابل دفاع هستند.

DSC_2702موضوع را بلافصله با نماينده، شهرداري، شورا و فرمانداري وقت مطرح كرديم. نماينده [دكتر جعفرپور] گفت شما شروع كنيد و من هم كمك مي كنم اما شهردار [مهندس حق شناس] و شوراي وقت لار [شوراي سوم] گفتند بودجه نداريم. فرماندار وقت [اميري] هم كه اساسا هيچ اعتقادي به موضوعات ميراث فرهنگي و تاريخي نداشت و حتي حاضر نشد در جلسات ما شركت كند. خلاصه اينكه طرحي كه آن زمان مي شد با ۱۵۰ ميليون تومان به سرانجام رساند متوقف شد.

هزينه ثبت مجموعه الان چقدر مي شود؟

الان حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ ميليون تومان هزينه مي برد.

پس از آن ديگر موضوع را پيگيري نكرديد؟

بعد آن شوراي سوم به پايان رسيد و من مسئوليتي نداشتم اما طرح را به عنوان يك دغدغه شخصي و تعلق خاطري كه به لارستان داشتم و دارم پيگيري كردم. الان اتفاقا بهترين زمان براي پيگيري بيشتر موضوع است. اول اينكه نگاه دولت تدبير و اميد به اين موضوعات خيلي بهتر از گذشته است، دوم اينكه فرماندار لارستان عوض شده و فرماندار بومي فعلي خودشان در اين مورد دغدغه دارند همچنين شورا و شهردار نيز تغيير يافته اند. از اينها مهمتر اينكه آقاي طالبيان الان معاون ميراث فرهنگي كل كشور شده اند و با توجه به شناختي كه از لارستان و بازار قيصريه دارند حتما حمايت مي كنند.

با اين مسئولاني كه اشاره كرديد در دوره جديد هم موضوع را مطرح كرده ايد؟

بله. من به طور مفصل با دكتر اقتداري، رئيس شورا صحبت كرده ام. ايشان گفتند هزينه اش زياد است اما حل شدني است. البته از اين حرف سه، چهار ماه گذشته و هنوز اقدامي صورت نگرفته است. نماينده هم حمايت كردند و با توجه به عضويتشان در كميسيون فرهنگي قول همكاري دادند. خلاصه اينكه بنده باز هم حاضر هستم بدون هيچ چشمداشتي اين موضوع را تا رسيدن به نتيجه پيگيري كنم.

DSC_2663ولي تهيه هزينه اي كه اشاره كرديد واقعا سخت است.

درست است اما اين در واقع سرمايه گذاري است نه هزينه. ببينيد الان خيلي از گردشگران براي ورود به كشور بعضا مجبورند چند روز را در كيش بگذرانند و كيش برايشان تكراري و خسته كننده شده است؛ خُب اينها با توجه به اينكه لارستان فرودگاه بين المللي دارد به راحتي مي توانند به لارستان بيايند. لارستان الان چندين دانشگاه فعال دارد و هر يك از دانشجويان كه اهل ديگر شهرهاي كشور هستند خود به خود براي آن تبليغ مي كنند و از همه اينها مهمتر اينكه وقتي اين مجموعه به ثبت جهاني برسد، حفاظت از آن به عنوان يك سند چشم انداز براي تمام شهرداري ها و دستگاه هاي اجرايي الزام آور مي شود و پس از آن حتي اگر صد شهردار هم عوض شوند نمي توانند اطراف آن انبوه سازي كنند و حريم منظر آن را مخدوش نمايند.

درخواست نهايي شما از متوليان اين موضوع چيست؟

خيلي واضح است. از تك تك آنها درخواست مي كنم حالا كه همه شرايط فراهم است اين كار بزرگ و ارزشمند را انجام دهند تا آيندگان از ما به نيكي نام ببرند. باور بفرماييد خدمت كردن فقط به آسفال كردن خيابان ها نيست و بايد بتوانيم از ميراث غني تاريخي و فرهنگي خود نيز كه اتفاقا مي توانند باعث رونق اقتصادي، جذب توريسم و توسعه بيشتر شهرستان شوند حمايت كنيم.


16 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  حيف و صد حيف كه بجاي توجه به اين مسائل كليدي كه خود به خود باعث ارتقاي لارستان و افزايش ضريب نفوذ شهرستان مي شود به دعواهاي بيهوده مشغوليم. با اين جمله كه خدمت كردن فقط به آسفالت كردن نيست هم موافقم. خرج ثبت جهاني قيصريه حدودا معادل آسفالت يك خيابان ۱۰۰۰ متري است.

 2. افرین گفت:

  0

  0

  آقا کو گوش شنوا ؟ شما واسه نظافت بازار قیصریه پیگیری کنین شاید بیشنر نتیجه بگیرین تا ثبت چهانیش..!!

 3. صمد کامجو گفت:

  0

  0

  بزرگترین اشتباهت جناب آقای خشایار شیبانی این بود که در انتخابات مجلس به حرف ریئس شورای شهر لار وفرماندار وقت لارستان شدی والا هم اکنون قیصریه به ثبت رسیده بود البته هم اکنون هم دیر نشده ما همکاری می کنیم.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اقای کامجو شاید شما با شورا و فرماندار مشکل داشته باشید و این ارتباطی به اینکه اقای شیبانی اشتباه کردند ندارد، خلط موضوع نفرمایید

  • صمد کامجو گفت:

   0

   0

   خود آقای شیبانی بعد از اینکه به حرف این آقایان شد اعتراف کرد که آنها مرا فریب دادند ولی دیگر کار از کار گذشته بود. آقای ناشناس آیا شما در جریان موضوع هستی ؟

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  از مصاحبه زیبای شمل لذت بردم.به امید موفقیت در ثبت جهانی بازار.

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  بنده حاضرم ۷۰۰ میلیون بدم تا ثبت جهانی بشه
  البته اطلاع دارم که سال ۸۵ که فرمودند حداقل ۲ میلیار هزینه اولیه و ۱۰ میلیارد هزینه کل برآورد شد آقای شیبانی چرا دروغ؟؟؟؟

 6. لاری گفت:

  0

  0

  با تشکر از جناب اقای شیبانی امید واریم که با تخصصی که ان جناب دارند نام نیک از خود به یادگار گذاشته تا گرفتن نتیجه نهایی پی گیر باشند همچنان که در مصاحبه فرمودند این کار هزینه نیست سرمایه گذاری است

  • رستگار گفت:

   0

   0

   سلام با احترام باحضار جنابعالی میرسانم اینب کارشناس امور بین الملل در امور اثار باستانی هستم انچه که برداشت من از خیرخواهی جنابعالی دصوص ثبت ار فرهنگی شهرستالن لار میباشد بده با امکاناتی که دمیتولنم به جنابعالی مساعدت نمایم

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای کامجو اگر قرار باشد به حرف رئیس شورا و فرماندار وقت گوش ندهند پس الان هم نمیشود به حرف شورا و فرماندار اعتنا کرد . در ضمن انتخابات چه ربطی به ثبت جهانی بازار قیصریه دارد. آقای محترم شما عضو شورای اسلامی شهر لار هستید. انتظار می رودخالصانه و متواضعانه پاسخ بگویید.

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای کامجو….زمان در حال گذر است….شما هم حساب پس خواهید داد که چه کردید برای این شهر!!

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  مثل همیشه این وسط میراث فرهنگی یه چیز نخودیه!
  فردا روز لعن و نفرین آیندگان با ما و به ویژه با این آدم هایی است که این روزها پوستشان واقعا کلفت شده است و […] زنجیری بر دست و دلشان زده است.آن روز امیدوارم هیچکدام نباشیم که این ننگ را ببینیم یا اینکه از همین حالا تمام این عناصر را […] کنیم.

 10. دوستدار لارستان بزرگ گفت:

  0

  0

  با تشکر از تلاش اقای مهندس شیبانی بنده بعنوان مطلع این مطلب را می نویسم اولا در جلسه ای که با حضور اقای دکتر طالبیان وهیات همراه در ان زمان در شورای شهر برگزار شده گویا هیچ صحبتی در خصوص میزان هزینه این اقدام ارزشمند نشده است قابل ذکر است برای ثبت جهانی یک اثر ابتدا می بایست بسترسازی واقدامات فیزیکی در محل اثر انجام داد که جنانجه من اطلاع دارم شهرداری لار و شورای اسلامی شهر لار در ان زمان وبدنبال جلسه عنوان شده و در راستای اقدامات اولیه ثبت جهانی این اثر توافقنامه ه ای جهار جانبه فی مابین معاون محترم وقت وزیر راه وشهرسازی و سازمان میراث فرهنگی فارس وشهرداری وشورای شهر لار منعقد ومقرر شد جهت بهسازی گذر ضلع غربی بازار و اجرای ضلع جنوبی میدان و کف سازی وبدنه سازی از چهار راه میدان تا ابتدای خیابان حاج غفوری در مسیر میدان شهرداری و شرکت عمران وبهسازی شهری ایران در دو مرحله هر کدام مبلغ ده میلیارد ریال اعتبار تخصیص دهند مشروط بر انکه شهرداری طرح انرا ظرف مدت یکماه تهیه وبه تصویب مرجع قانونی رسانیده و به تهران شرکت عمران وبهسازی ارسال نماید و شهرداری نیز دران زمان ودر وقت مقرر به تعهد خود عمل نموده ضمنا شهرداری در ان زمان مبلغ یک میلیارد ونیم ریال اعتبا ر اولیه جهت اجرای بهسازی ضلع غربی بازار اختصاص که هم اکنون در حال اجراست

 11. lkbb گفت:

  0

  0

  مادر لارستان مهندسین ودلسوزانی داریم که دنبال این مورد خاص بروند بعضی ها امتحان خودشان پس داده اند به بهانه به ثبت ملی ویونسکو رساندن. تعجب بعضی ها هستم در زمان قبل طرفدار آن دولت هم اکنون طرفدار ای این دولت هر زمان رنگ عوض می کنند.
  لطفا امتحان پس داده ها نوبت بدهید به جوانانی که عشق وعلاقه به ایران .دولت ولارستان داده اند

 12. ناشناس گفت:

  0

  0

  سایت محترم آفتاب تا جایی که ما از همشهریان آقای شیبانی شنیده ایم ایشان اگر مدرک فوق لیسانس داشته باشند از دانشگاه آزا د دارند نه دانشگاه تهران!!!اگر دارند ارائه کنند.واقعا که ایشان خوب لاریهارا سر کار می گذارند!!۱

 13. حسین گفت:

  0

  0

  […] انسان باید حقگو باشد و حق طلب ، نه […]

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان