میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در20 نوامبر 2019 ساعت 2:54 ق.ظ سرویس:برگزیده ها 17 دیدگاه 1,003 بازدید

طرحی مبتکرانه برای توسعه گردشگری لارستان با چشمه آب گرم «چاهو»

طرحی مبتکرانه برای توسعه گردشگری لارستان با چشمه آب گرم «چاهو»

آفتاب لارستان: همانطور که می دانید لارستان قابلیت های متعددی ازجمله در حوزه گردشگری دارد که متاسفانه غالب آنها همچنان بلا استفاده هستند یا کاربری محدودی دارند. ازجمله یکی از این قابلیت ها «چشمه های آبگرم» منطقه لارستان هستند که علیرغم استقبال مردم منطقه همچنین خواص درمانی منحصر به فرد آنها اما بصورت بسیار غیراستاندارد و نامناسبی مورد استفاده قرار می گیرند.

مهندس «سهیل یادگار فرد» کارشناس ارشد معماری به تازگی طرحی زیبا و چشم نواز برای توسعه و استاندارسازی چشمه آبگرم چاهو تهیه کرده است که با سرمایه گذاری در آن می توان به جذب تعداد بسیار زیادی گردشگر درمانی تفریحی داخلی و خارجی امیدوار بود.

در ادامه بخشی از طرح و تصاویر تهیه شده توسط وی را ببینیدو بخوانید:

***

گردآورنده و طراح:

مهندس سهیل یادگارفرد (کارشناس ارشد مهندسی معماری)

چکیده:

چشمه‌های آبگرم و معدني پدیده‌های هستند که در مناطق خاص جغرافيايي ظهور می‌یابند. پيچيده شدن زندگي شهري و افزايش بیماری‌های ناشي از اين امر عاملي بوده که از ديرباز سبب شده که شهروندان از روش‌های درماني طبيعي جهت کاهش ناراحتی‌های عصبي، خستگي، دردهاي عضلاني و مفاصل و … استفاده نمايند.

يکي از اين شیوه‌ها استفاده از چشمه‌های آبگرم بوده است. هدف اصلی این تحقیق (تولید سند) طراحی مجموعه توریسم درمانی با توجه به پدیده طبیعی آب گرم لار می‌باشد. روش تحقیق تحلیلی- توصیفی است وجمع آوری اطلاعات در این پژوهش به‌صورت میدانی و با استفاده از اسناد و مدارک می باشد.

آشنایی بیشتر با جاذبه درمانی چشمه (آبگرم چاهو کهنه علی آباد) لار به‌منظور تقویت گردشگری (توریسم درمانی) در سطح محلی است. در این پژوهش، صنعت توریسم درمانی چشمه های آبگرم در جهان و ایران، ویژگی طبیعی و انسانی و تاریخی منطقه ارائه شده و به معرفی چشمه (آبگرم چاهو کهنه علی آباد) لار با تاکید بر نوع شیب و توپوگرافی و ارزیابی آن و امکانات زیربنایی موجود پرداخته شده است؛ که سپس با بررسی و ارائه راه حل ها و پیشنهادات سعی شده تا با شناخت و با استفاده از رویکردها، مشخص گردد که به بهره وری بهینه توانمندی های منطقه و برنامه‌ریزی دقیق و مدون در بلند مدت می توان در ابعاد اقتصادی و اجتماعی شاهد تحولات چشمگیر بود و با توجه به گسترش بیماری های شایع در منطقه و جهان، موجبات درامد زایی بیشتر را فراهم آورد.

موقعیت مکانی پروژه:

سایت چشمه آبگرم چاهو در ۳۵ کیلومتری جاده لار – بندرعباس و در دوراهی پاسگاه چهاربرکه، مابین روستای کهنه علی آباد و درز سایه بان قرار دارد که خاصیت بی نظیر و گوگردی آن باعث آبدرمانی و درمان امراض پوستی، روماتیسم، کمردرد و …، گردشگران و شهروندان شده است.

در زمینه توریست درمانی و جذب گردشگران سلامت همواره باید به چهار آیتم اساسی در این زمینه توجه داشت:

۱-توانمندی های شاغلان حرفه پزشکی

۲- تکنولوژیهای روز و استانداردهای جهانی

۳- اقتصاد درمان و هزینه های درمانی

۴-مقررات داخلی کشورها و شهر مورد نظر ازعوامل مهم گردشگر سلامت هستند

ایران در هر چهار مورد ذکر شده نسبت به کشورهای همسایه و خاورمیانه از توانمندیهای بهتری برخوردار است که باید نهایت استفاده از پتانسیل موجود کرد. اما متاسفانه تبلیغات مناسبی برای شناسایی توانمندیهای پزشکی و گردشگری ایران در خارج صورت نگرفته است و رسانه های دولتی و سفارتخانه ها در این زمینه نقش موثری دارند.

امروزه صنعت توریسم درمانی در جهان بالاتر از صنایع نفت و طلا قرار دارد. کم هزینه و پر درآمد است. در بخش توریسم درمانی فقط به جذب گردشگر توجه نمی شود بلکه فراتر از آن می تواند موقعیت و جایگاه ایران را از نظر علمی، سیاسی، اجتماعی و منطقه ای تقویت کند.

به هر حال اهمیت سلامت در دنیای امروز بر کسی پوشیده نیست. رابطه این متغیر با مقولاتی چون توسعه پایدار، توسعه اقتصادی، توسعه اجتماعی، صلح، مشارکت، محیط زیست و… اثرات ژرفی را بر وضعیت جوامع معاصر بر جای نهاده است .

اهداف اصلی از انجام این پژوهش:

۱- جذب گردشگران و بازدید کنندکان

۲- فضاهایی مناسب جهت اقامت گردشگران و بیماران

۳- ایجاد فضاهایی در جهت تفریح و حفظ بصری در جهت ایجاد خاطره ای منحصر به فرد

۴- پیوند انسان با طبیعت پیرامون جهت باز پروری آرامش روح

۵- بهره مندی از مجموعه های توریستی درمانی در ساعات مختلف شبانه روز

۶- ارتقای سلامت و بدست آوردن آرامش خارج از محیط استرس زا

۷- امنیت و ایمنی

۸- ایجاد ایستگاهای سلامت برای بیماران دیابتی و افراد سالمند

نتیجه گیری:

نتایج حاکی از آن است؛ بخشی که با کمترین سرمایه گذاری می تواند بیشترین درآمد را در این مناطق ایجاد نماید صنعت گردشگری و توریسم درمانی است که می تواند به‌عنوان یکی از عوامل مؤثر در رشد و توسعه اقتصادی منطقه و بالا بردن میزان اشتغال و بهبود و درمان بیماریهای شایع و نهایتا مهاجرت در منطقه ایفای نقش نماید. البته با احداث اين نوع مجموعه های توریسم درمانی در حومه شهر، به واسطه كاركرد درمانی و زيست محيطي، تفريحي- تفرجي آن‌ها، مي‌توان گام مهمي در جهت پايداري و تعادل محيط طبيعي و محيط كالبدي- فرهنگي و همچنین اقتصادی برداشت.


17 نظر

 1. گراش گفت:

  9

  1

  طرح بسیار جالبی هست و اگر شهردار لار و خیران سرمایه گذاری کنند بسیار کار آمد هست .من یک خواهش از شهردار لار دارم دیروز که ترمینال نزدیک میدان صحبت لاری بودم و منتظر بودم نزدیک این میدان نزدیک به ۵دقیقه سه ماشین که از این میدان می گذشتند از من پرسیدن که شهر جدید لار کجاست می خواهیم رستوران برویم اونجا آدرس دادن و دوباره یک ماشین از اونجا بندر لنگه را پرسید و ماشین دیگه هم بندرعباس .از شهردار خواهش دارم که یک تابلو در این چهار راه که اشتباه نکنم یکی اش هم سمت فرودگاه می رود نصب کنند از سمت شهر قدیم تا رانندگان به سهولت راهشان پیدا کنند .با تشکر .

 2. محمد امین گفت:

  9

  1

  طراحی عالی درود بر شما اقای مهندس یادگارفرد

 3. لارستان بزرگ گفت:

  9

  1

  بسیار عالی.به امید ساخت این پروژه ، پیشرفت و توسعه لارستان بزرگ

 4. صمد کامجو گفت:

  8

  0

  درود بر آقای مهندس یاد گاری فرد. بسیار مایه خوشحالی می گردد اگر این آب گرم بازسازی گردد.
  آب گرم چاهو بنا به مقایسه با آب گرم انوه هم از نظر مسافت نزدیکتر می باشد و هم از نظر مواد معدنی(گوگرد) آن زیادتر می باشد.

 5. علی گفت:

  5

  0

  احسنت جناب مهندس یادگارفرد.پیروز و موفق باشید و در راه آبادی و پیشرفت لارستان بدرخشید

 6. ناشناس گفت:

  5

  0

  آفرین و احسنت به جناب مهندس سهیل یادگارفرد با این طرح بسیار عالی شان امیدواریم نهادهای ذیربط با ایشان همکاری نمایند تا شهرمان از نظر گردشگری بخصوص گردشگری سلامت جایگاهی بیابد و بر رونق شهر بیفزاید

 7. احمدی گفت:

  5

  0

  آفرین و احسنت به جناب مهندس سهیل یادگارفرد با این طرح بسیار عالی شان امیدواریم نهادهای ذیربط با ایشان همکاری نمایند تا شهرمان از نظر گردشگری بخصوص گردشگری سلامت جایگاهی بیابد و بر رونق شهر بیفزاید

 8. گردشگر گفت:

  5

  0

  درود بر مهندس یادگارفرد جوان خوشفکر و خلاق.انشالله با حمایت مسولین و خیرین محترم این مجموعه ساخته شود و گردشگران داخلی و خارجی از این پدیده طبیعی و درمانی بهره ببرند و لارستان در جهان شناخته شود

 9. ناشناس گفت:

  4

  0

  طرح بسیار خوبیست واقعا زودتر از اینها باید اقدام میشد اگه کشور های دیگه بود حتما همچین جاهایی رو میکردند قطب گردشگری ممنون از جناب اقای مهندس یادگارفرد که به فکر ابادانی شهرشون هستند موفق باشید…

 10. دهیاری کهنه مرکزی گفت:

  4

  0

  دمت گرم ، به امید جذب سرمایه گذار و پیشرفت شهرستان و روستای کهنه مرکزی

 11. گردش گر گفت:

  4

  0

  با سلام افرین بر جناب یادگار فرد که به فکر طبیعت شهرمون هستن
  انشاالله هر چه زودتر و بهتر سرمایه گذار براش پیدا کنین
  یک اب معدنی دیگه هم بعد از روستای علی اباد هست که خواص عجیبی داره زحمت تبلیغ اون هم بکشین

 12. محمدرضا گفت:

  4

  0

  احسنت بر جناب مهندس یادگارفرد که واقعا طرحی بسیار جالب و چشم نوازی طراحی کردن.انشالله و به امید خدا هر چه زودتر سرمایه گذار در این بخش پیدا بشه و ایشان را حمایت کنه و این پروژه شروع به ساخت بشه

 13. ناشناس گفت:

  0

  4

  بسیار طرح تخیلی و غیرقابل اجرا.

  • تلخک گفت:

   4

   0

   کجای طرح به نظرتون تخیلی بود به جای کلی گویی بهتر نیست خودتون یه پیشنهاد بدین به قول شاعر گر توبهتر میزنی بستان بزن

  • اصغر گفت:

   2

   0

   هیچ وقت از روی حسادت حرف نزنید.شما اگر هنر داری خودت طراحی کن و ایده بده.از روی دلسوزی بوده که جناب مهندس یادگارفرد برای دیده شدن شهرشان تلاش کردند و زحمت طراحی و تحقیق را کشیدند و امیدواریم با همت مسولین به ثمره بنشیند.

  • قاسم گفت:

   2

   0

   اگر در لار حسادت نبود ایموقع لار استان شده بود.شما هم بجای حسادت و انتقاد از طرح آقای یادگارفرد کمی از خودت هنر نشان بده و طراحی کن

 14. شورای اسلامی کهنه مرکزی لارستان گفت:

  0

  0

  سلام و خسته نباشید و خداقوت به مهندس عزیز،واقعا طرح و ابتکار بسیار خوبی هستش و انشاالله که به نتیجه برسد و اگر این طرح انجام گیرد قطعا علاوه بر اینکه به نفع گردشگری شهرستان هستش.از نظر اقتصادی هم می توان گفت بیشتر از هر مجتمع دیگری که در سطح شهرستان فعالیت دارد سود دهی و اشتغالزایی خواهد داشت.انشاالله که مسولین از مهندس عزیز و بخشدار محترم بخش مرکزی حمایت کنند و هرچه زودتر به این نتیجه پی ببرند که این آبگرد چه پتانسیلی دارد .جناب مهندس واقعا خدا قوت و تشکر و سپاس

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان