میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 جولای 2014 ساعت 5:15 ق.ظ سرویس:مطلب شما 6 دیدگاه 1,598 بازدید

عاشقانه ای برای یک دانشجو!

عاشقانه ای برای یک دانشجو!

m-jahanbinمنيره جهان بين: یک مقطع تحصیلی را تمام کرده بودم و مثل خیلی از همسالانم آماده می شدم برای مقطع بالاتر. اعتراف می کنم که دوست داشتم از لار بروم و بسیار تلاش می کردم ولی قمست مثل اينكه چیز دیگري بود.

لار ماندم و با تمام نیرویی که داشتم ادامه دادم. روزهای خوبی بود،‌ کتابخانه، تحقیق،‌ دوستان دانشگاه، گردشهای علمی، استفاده از محضر اساتیدی که شاید خیلی ها آرزويشان بود ‌و افکار عجیب و غریبی که برق به چشمانم می آورد. حالا هم که مشغول نوشتن هستم بی اختیار آه می کشم، حقیقتاً عاشقانه آن دوران را دوست داشتم.

حالا زمان آن رسیده بود که موضوع پایان نامه را انتخاب کنم. شب هایی که توفیق نصیبم می شد دم در امامزاده بایستم به اتفاق مادر که استادم را ملاقات کنم و راهنمایی بگیرم. من که زمانی تمام هم و غمم رفتن بود حالا باید در مورد یکی از بخش های لارستان کار می کردم. بخش اوز را دکتر قنبری پیشنهاد داد و من بی معطلی پذیرفتم و بی درنگ شروع کردم.

اولین فیلد علمی را به اتفاق یکی از اساتید زمین شناسی رفتم و برای اولین بار فهمیدم که علی رغم تمام معضلات و مشکلاتی که لارستان دارد پتانسیل های بسیار قوی و بالقوه ای دارد که در ایران بی نظیر است.

badland2

واژه ی «ژئوتوریسم»[۱] را در مقاله ی بسیاری از اساتید بنام جغرافیا دیده بودم ولی تصور این که جایی در آن زندگی می کنم هم از این ویژگی برخوردار باشد کمی سخت بود. تا این که خودم از نزدیک دیدم و لمس کردم.

عارضه ای به نام زیبایی را برای اولین بار از نزدیک می دیدم. اسم علمی آن را می دانستم (بدلند [bad land[2‌) ولی این که در ۴۰ کیلومتری لارستان وجود داشته باشد من را به هیجان آورده بود. با خودم بارها تکرار کردم خداوند از آسمان به زمین آمده قلم مو به دست گرفته و تابلویی به این زیبایی نقاشی کرده است.

جلو رفتم و به رسم کودکی مشتم را پر از گل کردم و به هوا پاشیدم، گلهای خاکستری زیبایی که به آن آسانی میان انگشتانم پودر می شد و من چه با نشاط پاهايم را روی زمین می کوبیدم و بقایای خاک را (جنس خاکهای این منطقه ازمان است) زیر پا له می کردم و با سرعت یکی یکی از این تپه ها بالا می رفتم.

سالها از آن روزها می گذرد، پایان نامه ی من تمام شده و گوشه ی کتابخانه است ‌و من متاسفانه نتوانستم کار خاصی برای ژئوتوریسم منطقه ام انجام دهم. تنها کاری که در هیچ شرایطی از آن دریغ نکردم و نمی کنم این است که وقتی دوستانم از آسمان پر ستاره کویر صحبت می کنند و این که توریست ها برای دیدن این جاذبه راهی کویر می شوند حال با چه انگیزه ای به لار بیایند، من با غرور تمام در مورد ژئوتوریسم منطقه ی لارستان صحبت می کنم و این که اقلیم منطقه ای ما، خاک، فرسایش در به وجود آمدن عوارض از این دست بسیار موثر بوده اند.

اقلیم گرم و خشک که در دید خیلی از افراد یکی از جنبه های منفی لارستان به شمار می آید، در به وجود آمدن این عارضه های زیبا نقش اساسی داشته است و فرسایش به زیباترین شکل کار خودش را انجام داده است.

آثار و بناهای تاریخی ما در گذر زمان و تحت تاثیر عوامل مختلف ممکن است از بین بروند، بنابراین این عوارض طبیعی که نیاز به مراقبت و هزینه ای هم ندارند می توانند منابع مهم درآمد زایی برای منطقه ما باشند.

بدلند های آن یکی از زیباترین و چشم نوازترین ایستگاه های زندگیم بود. شما را در این ایستگاه ماندگار به دست آفریدگار مهربان می سپارم.

badland1


[۱] – ‌گردشگری اگاهانه و مسئولانه در طبیعت با هدف تماشا و شناخت و پدیده ها و فرآیند های زمین شناختی و اموختن و نحوه شکل گیری و سیر تکامل انها است.

[۲] – معمولاً در زمین های که فاقد پوشش گیاهی بوده و همچنین دارای سازندهای حساس به فرسایش هستند اتفاق می افتد.


6 نظر

 1. 0

  0

  مطلب خیلی جالبی بود. ممنون

 2. وحیدیان گفت:

  0

  0

  با سلام خدمت دوست عزیزم سرکارخانم جهان بین.
  نوشته شما مانند بدلندهای اوز بسیار زیبا بود و پرحرارت.
  من هم توفیق آن را داشتم بدلندهای اوز را ببینم البته از آسمان. زمانی که با هواپیما از
  تهران به لار می آمدم. همینطور که نوشته بودید بسیار زیبا و هیجان انگیز بود.
  با آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز

 3. صمد کامجو گفت:

  0

  0

  این بدلندها به عنوان یک اثر زیبا باستانی و نمونه وکم نظیر می توان به ثبت میراث فرهنگی رساند وآنهارا معرفی واستفاده گردشگری کرد. زیبا بود

 4. وحید زندآسا گفت:

  0

  0

  بسیار استفاده کردم. به امید روزهای پر از گردشگر در ایران و لارستان بزرگ و عزیز .

 5. آسیه گرامی گفت:

  0

  0

  زیبا و به جا بود. امید است قدر این زیبایی ها دانسته شود.
  از شما دوست عزیز سپاسگزارم.

 6. س.صفرى گفت:

  0

  0

  نوشته اى بسيارپرباروشايدبراى ماكه سالهاست ازآنجادوريم خيلى خاطره انگيزبود.ماهم وقتى بوديم نميدانستيم كجاييم اما حال كه دوريم هرلحظه انديشيدن به شهرمان محال است باقطره اى اشك همراه نباشد.بازهم بهت افتخار ميكنم عزيزم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان