میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 ژانویه 2017 ساعت 3:59 ب.ظ سرویس:یادداشت یک دیدگاه 1,250 بازدید

عالیجناب کاریزماتیک

عالیجناب کاریزماتیک

Nabaee-Nima11نیما نبئی*: شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ حکایت از پایان زندگی سیاسی او می کرد و به زعم بسیاری، او با این شکست دیگر نمی توانست به عرصه مدیریت اجرایی کشور باز گردد. برخی این شکست را بر عدم محبوبیت او میان مردم، تفسیر کردند و اندک اقبال پیر سیاست ایران در بازگشت به عرصه های دموکراتیک سیاسی کشور را عملاً مردود دانستند.

چهار سال گذشت و محمود احمدی نژاد دولت اول خود را سپری کرد، مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ فرصت مغتنمی برای مخالفان او بود تا بار دیگر بی محابا به وی و خاندانش بتازند بی آنکه مجال دفاع یابد.

او در حقیقت به مثابه تابویی بود که ترک های عمیقی در این دوره برداشت. هرچند این تابو شکنی، در ابتدا موجب محبوبیت مخالفانش شد اما بسیاری بر این باورند؛ پیدایش محبوبیت آیت الله نیز، به آن زمان باز می گردد.

پس از آن، خطبه های نماز جمعه در تیرماه ۱۳۸۸ آخرین خطابه ی او از یک تریبون رسمی بود که گرچه هرگز به تکرار نیامد اما بیش از پیش، بر محبوبیت آیت الله نزد هوادارانش افزود.

از سوی دیگر، اصلاح طلبان که در انفعال و استیصال، دوران سختی را سپری می کردند، همواره در پی کورسوی امیدی بودند تا با تمسک بر آن و نیز، به منظور برون رفت از رکود و رخوت حاضر، تدبیری بیاندیشند. در این زمان بود که آیت الله ضمن رونمایی از استراتژی نوین خود، از سبک و سیاقی پرده برداشت که بعدها به اعتدال شهره شد و او خود، سردمدار و بازیگردان اصلی آن لقب گرفت.

ورود هوشمندانه و زیرکانه آیت الله به عرصه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ عملاً مخالفان و منتقدانش را «آچمز» کرد. در حقیقت، به همان میزان که پیروزی او در صورت تأیید صلاحیتش، قریب الوقوع و چشمگیر می نمود، رد صلاحیت او نیز، فضای بازی را به سود حضور حسن روحانی، تغییر می داد و در نهایت، منجر به تشکیل دولت تدبیر و امید گردید و این، دقیقاً همان کورسوی امیدی بود که اصلاح طلبان در پی آن بودند.

آیت الله همچنان کوشید تا از فضای ایجاد شده، به جبران مافات پرداخته و طرحی نو در اندازد. او دو سال پس از روی کار آمدن دولت اعتدال، بر آن شد تا به تلطیف بیش از پیش فضای سیاسی کشور بپردازد. کلید واژه «هر دو لیستِ» رئیس جمهور اصلاحات، در واقع، برآمده از تاکتیک پیر سیاست ایران بود که کرد، آنچه باید می کرد.

کامیابی های سیاسی مرد اعتدال، دیگر بار، ضمن بطلان هرگونه افراط و تندروی، مشی جدیدی، پیش روی سیاستمداران نهاد که او خود، بنیان گذار و صاحب آن سبک کارآمد است.

اما آنچه موجب گردید تا برآیند تدابیر و کنش گری های سیاسی آیت الله، همواره به سمت مثبت، نیل نماید؛ عقلانیت و اعتدال بود. او حتی در سخت ترین شرایط، از رفتارهای مبتنی بر رادیکالیزم تبری جست و بر خلاف باورمندی منتقدان و مخالفانش، هرگز به ترسیم خطوط قرمز، اعتقاد نداشت و به آن روی نیاورد. او همواره، مدافع و همراه نظامی بود که خود، از نظریه پردازان و معماران آن محسوب می شود. او از ابتدا همان بود که می نمود و او در پایان؛ یک شخصیت کاریزماتیک شد.

*نویسنده و فعال سیاسی اصلاح طلب در لارستان

از این نویسنده بخوانید:

فرمانداران جديد، انتصابات استراتژيك

اصولگرايي، اصلاح طلبي و دوگانه سنت و مدرنيسم

آن مرد، آمد…

تقابل های سیاسی و قانون سوم نیوتن

امنیت و حال خوب امروز ما

تمدید تحریم های ایران، فرصت یا تهدید؟

صلابت روحانی


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    مثل همیشه ، جذاب ، روان و خواندنی . پیروز باشید .

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان