میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در1 اکتبر 2019 ساعت 4:23 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 11 دیدگاه 484 بازدید

عبور از محافظه کاری با نیروی جوانگرایی

عبور از محافظه کاری با نیروی جوانگرایی

حامد توانا: معمولا در بازی قدرت پس از چندی عده ای تبدیل به بازیکنان غیرقابل تغییر، بدل می شوند؛ هر مقامی، هر منصبی، هر موقعیتی و هر نقشی در جامعه، کم کم به گروه خاصی اختصاص می یابد. آنها چند وقت مدیر کل یک سازمان، چند وقت رییس یک وزارتخانه، چندی سفیر فلان کشور هستند؛ البته چندین و چند پست مدیریتی همزمان یا غیر همزمان در شرکتها و زیرمجموعه ها و کم و بیش عنوان استادی دانشگاه فلان و فلان را هم یدک می کشند.

خلاصه آنقدر جابجایی  مناصب بین افراد خاص کلیشه ای می شود که به ذهن هر فردی خطور می کند؛ شاید در کشور بزرگ چند ده میلیونی، قحط الرجال روی داده است. و ای کاش حضور این از مابهتران در مناصب شان، ویژگی خاصی داشت؛ البته نه به روایت خودشان بلکه به روایت بررسی های دقیق کارشناسی و آماری در مقایسه با سایر کشورهای هم تراز.

در ایران امروز ما این بیماری مزمن، کمی بیش از حد دردناک شده است. پست ها و موقعیت های دولتی و غیر دولتی مدتهاست؛ بین عده ای افراد خاص که غالبا دارای سوابقی در انقلاب و نظام هم بوده اند؛ دست بدست می شود و کمتر کسی امکان ورود به جرگه طبقه جدید آنان را دارد.

حتی گرایش های سیاسی بعد از چهل سال، تحت عناوین نسبتا ثابت، نهادینه شده و کسی نمی تواند در خارج حوزه آنها ابراز وجود کند. بگذریم از اینکه این اختلافات به اصطلاح سیاسی، دیگر یک جنگ زرگری بیش نیست.

اما داستان لار و لارستان کمی متفاوت است. در لار که از گذشته مرکز سیاسی منطقه بوده، از چند دهه گذشته، جمعیتی در راس امور قرار گرفته اند که ما آنها را با عنوان محافظه کاران سنتی می نامیم.

این افراد نیز مانند سایر طیف های ثابت حاکم بر کشور، افراد معدود و مشخصی اند. آنها بدلیل یک سری خدمات و موقعیت های اجتماعی در جامعه لار، اعتبار و ارزشی پیدا کرده و سالهاست که در روی پرده و پشت پرده همه چیز را قبضه نموده اند.

یکی از دلایل اتکای شخصیت ها و مدیران منطقه ای به این جمعیت نیز، تاثیرگذاری سنتی و نهادینه آنهاست که نمی توان نادیده اش گرفت و کنارش گذاشت. چه اینکه ظاهرا جایگزین قابلی هم ندارد.

به همین دلیل، این مدیران ارشد، تدریجا به جرگه آنها پیوسته و خود، عضوی از آنها شده اند‌؛ با آنها هستند و بدون آنها کاری از پیش نمی برند. باورشان در عمل تایید شده و از آن رهایی ندارند. ولی ما معتقدیم کافی است باورشان را تغییر دهند.

اما سوال: درمان این درد چیست؟ چگونه می توان نسل ها را در ساختار قدرت فعلی تغییر داد؟ البته نه صرفا به نیت تغییر دکور بلکه با نیت تغییری در فکر، هدف و برنامه که منجر به تحول اساسی در منطقه شود.

به نظر می رسد این کار نیازمند یک اقدام دوطرفه است.

از یکسو باید این تفکر در نسل قدیم رخنه کند که آنها دیگر نمی توانند تحولات دنیای امروز را همراهی کنند و به حضور گسترده جوانان نیاز مبرمی است. مقام معظم رهبری هم با اشاره به لزوم جوانگرایی در انتخابات آینده تلنگری به جامعه زدند.

از سوی دیگر باید به جوانان این جرات و جسارت و امکان داده شود که وارد میدان گردیده و پست ها و موقعیت ها را از رقبای قدیمی، تحویل بگیرند.

برای آغاز این کار در کشور و منطقه باید ابتدا به سراغ مهمترین مناصب و موقعیت ها رفت.

در منطقه ما مهمترین موقعیت از آن نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی است.

نماینده محترم ما باید بپذیرد او از نسلی است که آزمون خود را در حد توان، خوب یا بد پس داده و برای آنان در صف اول موقعیت های اجتماعی، دیگر جایگاه مناسبی نیست. ایشان باید به صفوف پشتیبان عقب تر، پیوسته و جزو ذخایر تجربه ای و حمایتی گردند. این عقب نشینی راهبردی برای کشور و منطقه لازم است. اکنون زمان آنستکه کار را به جوانان خوشفکر، باانگیزه و متخصصی سپرد که افق های جدیدی را برای منطقه در نظر دارند؛ کسانی که اهداف بلندتری را تعیین و برنامه های اصولی تری ارائه می کنند؛ افرادی که از بدنه نیروهای جوان منطقه برآمده و احتمالا مورد تایید و حمایت خود آنها نیز هستند.

البته این پیام، خاص نماینده محترم نیست بلکه همه افرادی که در سن و مسلک ایشان داخل اند باید این تغییر را درک و در تحقق آن به نحو مناسب تلاش کنند.

از سوی دیگر جوانان مشتاق به ایفای نقش های بزرگ اجتماعی را باید بطور گسترده و کامل مورد حمایت قرار داد تا به میدان بیایند و این سکان حساس را بدست گیرند و شهر و منطقه را بسوی اهداف سترگ هدایت کنند؛ نسل قدیم هم می بایست بر اساس باورها و منافع مملکت و منطقه از این جایگزینی ارزشمند دفاع کرده و به پشتیبانی از آن بپردازند تا در سایه حضور جوانی قوی در این موقعیت مهم، به مرور، تمام نیروهای منطقه با جوانانی پرانگیزه و توانمند، جایگزین شوند و کالبد تضعیف شده قدرت منطقه به روح جوانانه شان حیاتی دوباره یافته و نیرو بگیرد. امید است در سایه این تحول عظیم، سیلی از افکار و برنامه های خلاقانه و موثر، چهره اوضاع را تغییر دهد و شاهد ترقی و توسعه بیش از پیش منطقه باشیم.

از این نویسنده بخوانید:

ما جوانان باور نشده لارستان

استانی به مرکزیت «لار و گراش» ایده ای قابل تامل!

زبان «لارستانی» هیچگاه «بی عنوان» نبوده است!

پاسخ دوم «حامد توانا» به «امیرحسین نوبهار» در مناقشه «زبان لارستانی»

چرا و چرا و چرا، وارث «تعصب» باشیم؟!

هویت یابی «نومتعصبان» با حمله به «زبان لارستانی»!


11 نظر

 1. 0

  0

  نظریه درستی است اما اجرایی شدن ان بسیار مشکل است زیرا منافع شخصی در پشت انها وجود دارد با درخواست وزبان خوش این کار شدنی نیست جوانان باید با سماجت ومبارزه مدنی خود را جانشین این افراد کهنه گار نمایند

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  البته قبل از همه بایستی فکری کرد برای خاندان محترم […] که ۱۲۰ سال در این منطقه حاکمیت داشته و هیچ اقدانی در بهبود این منطقه از انان سراغ نداریم

 3. محمد علی گفت:

  0

  0

  حامد با همین فرمون برو برادر

 4. ۷۰۰ گفت:

  0

  0

  منتقد شناسنامه دار می خواستید؟ اینم منتقد شناسنامه دار. دیگه حرفتون چیه؟

 5. جوان انقلابی گفت:

  0

  0

  اینهم یه مقاله از جوان انقلابی شناسنامه دار

 6. منتقد گفت:

  0

  0

  دفتر نماینده، منتقد شناسنامه دار میخواستید ! بفرما …
  ببینیم آخر مارو به جهنم هم حواله میدید…
  نیازی نیست من آقای توانا رو بشناسم یا ایشون منو بشناسه یا ما نویسندگان اون نامه سرگشاده رو بشناسیم همین که ببینیم حرف حقی گفته میشه خود بخود پای حرف هم امضا میزنیم چون حرفه حقه…

 7. ص.کامجو گفت:

  0

  0

  دفتر نماینده محترم این مقاله کسی است که با ذکر نام وخط آمده وحرفش هم منطقی وبا حساب است.

 8. میانسال اصلاح طلب گفت:

  0

  1

  اینم یک جوان انقلابی..
  مگه همینو نمی خواستین که با اسم باشه؟

 9. عصر بیداری گفت:

  0

  0

  حضر ت علی می فرمایند شما به سخن نگاه کنید نه به گوینده آن.دفتر نماینده دنبال انتقامجویی است نه حقگویی و حق طلبی و این کار را با فرافکنی و هوچی گری و […] دنبال می کند سیاست […]

 10. ح-م گفت:

  0

  0

  آفرین،چه ریز و دقیق موضوع را بیان کردید.بلایی که گریبانگیر لار ودر سطحی بالاتر کشور شده.
  اینها عجیب اعتماد به نفس دارند و به هیچ وجه اهل میدان دادن به جوانان نیستند.چه زمان دست از سر شهر و کشور برمیدارند،خدا داند.

 11. دوست گفت:

  0

  0

  سلام علیکم جناب توانا بسیار عالی لکن با معذوریت نوشته اند .تغییر سخت است لذا باید بیشتر به ان نسل کمک کرد تا به باور این برسد که اصحاب کنار پنجره شده اند و چنانکه نپذیرند این حقیقت را نه خیر دنیا ونه خیر اخرت دارند واز طرفی اسباب عقب ماندگی بیشتر منطقه خواهند شد.برادر رها کردن قدرت ،جسارت میخواهدبینش ، دانش و فهم اینگه دیگر بس است.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان