میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در8 فوریه 2017 ساعت 1:03 ق.ظ سرویس:برگزیده ها 4 دیدگاه 1,269 بازدید

عسکرپور: هیچ توجهی به قهرمانان ملی پوش کشتی لارستان نمی شود

photo_2017-02-06_15-08-30گفت‌وگوی روزنامه «خبر ورزشی» با نفر سوم نوجوانان کشور و عضو تیم ملی:

هیچ توجهی به قهرمانان ملی پوش کشتی لارستان نمی شود/ به دلیل مناسب نبودن وقت تمرینی سالن لار، مجبورم در گراش تمرین کنم

روزنامه بین المللی «خبر ورزشی»: رقابت های کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان کشور با کسب عنوان نایب قهرمانی تیم استان فارس در آبادان به پایان رسید. در این دوره از پیکارها محمدرضا عسکرپور از لارستان موفق شد با چهار پیروزی و یک شکست مدال برنز را از آن خود کند. او که چندین مدال رنگارنگ از مسابقات کشوری را در کارنامه افتخارات خود دارد امسال نیز به عنوان تنها نماینده استان فارس در اردوی تیم ملی کشتی آزاد و ساحلی نوجوانان ایران حضور داشت اما به دلیل کسالت مسابقات جهانی کرواسی را از دست داد. عسکرپور که موفقیت خود را مدیون پدر و برادر خویش می داند به شدت از مسئولین لارستان گله مند است. خبرنگار ما پای صحبت و درد دل این ورزشکار لارستانی نشسته که در ادامه می خوانید:

در ابتدا خودتان را به طور کامل معرفی کنید

به نام خدا و با عرض سلام و احترام و خسته نباشید خدمت شما و همکاران محترمتان. محمدرضا عسکرپور هستم؛ دانش آموز پایه سوم رشته تجربی دبیرستان نمونه دولتی شهید نصیری لار و ۱۶ سال سن دارم. کشتی را از سن ۷ سالگی زیر نظر پدرم آقای علی اکبر عسکرپور و حسن امین پور آغاز کردم.

 آقای عسکرپور؛ بفرمایید که سطح رقابت های کشتی آزاد نوجوانان کشور در آبادان را چگونه ارزیابی می کنید و با کشتی گیران کدام استان ها مبارزه کردید؟

پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان کشور در سطح بالایی برگزار شد و در وزن ۶۳ کیلوگرم که بنده کشتی می گرفتم کشتی گیران عنوان دار کشور حضور داشتند. مبارزه اول من که به صورت مستقیم از شبکه ورزش بخش شد با کشتی گیری از بوشهر بود که این حریف را با ضربه فنی شکست دادم. در دور دوم کشتی گیر بد بدن و چغر سیستان و بلوچستان را با متیاز عالی ۱۰ بر صفر مغلوب کردم. حریف سوم من از اصفهان بود که با نتیجه ۱۳ بر ۲ پیروز میدان شدم. در کشتی چهارم در مقابل حریف خوزستانی که نایب قهرمان کشور بود با ناداوری ۳ بر یک مغلوب شدم. این شکست در روحیه من بسیار تأثیر منفی گذاشت، به طوری که آقای غلامرضا محمدی سرمربی محترم تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان کشورمان به من دلداری داد و در کشتی پنجم نیز حریف کهگیلویه و بویراحمدی را ضربه فنی کردم و با دو اختلاف کمتر از نفر دوم بر سکوی سوم قرار گرفتم.

تا به حال چه مقامهایی را کسب کردی و چند بار به اردوی تیم ملی کشتی دعوت شدی؟

من بیش از ۱۰ مقام قهرمانی استان فارس در رده های سنی خردسالان، نونهالان و نوجوانان را دارم و تا به حال در رده سنی نونهالان عنوان سوم کشور را کسب کردم و عضو تیم ملی شدم. در رده سنی نوجوانان نیز در کشتی ساحلی کشور نقره گرفتم و دو برنز پیکارهای کشتی آزاد نوجوانان کشور را نیز دارم. امسال نیز در دو اردوی تیم ملی کشتی آزاد و ساحلی نوجوانان کشور حضور داشتم که به دلیل کسالت مسابقات کشتی ساحلی قهرمانی جهان که در کشور کرواسی برگزار شد را از دست دادم.

محمدرضا جان؛ کشتی گیران عنوان دار هیأت کشتی لارستان که در سطح  کشور و بین المللی افتخار کسب کرده اند چه کسانی هستند و این کشتی گیران مطرح زیر نظر کدام یک از مربیان این شهرستان حایز مقام شده اند؟

هیأت کشتی لارستان به ریاست پدرم آقای علی اکبر عسکرپور چندین سال متوالی به عنوان هیأت برتر لارستان و استان فارس انتخاب شده است. ورزش کشتی لارستان از پتانسل بالایی برخوردار است. یکی از بهترین مقامهایی که همه لارستانی های خونگرم و ورزش دوست فراموش نخواهند کرد مقام آسیایی برادرم داود است که علاوه بر چندین مقام کشوری و حضور در اردوهای تیم ملی کشتی نونهالان تا جوانان، موفق شد در سال ۸۳ مدال طلای کشتی آزاد آسیا را کسب کند، که تاکنون هیچ ورزشکاری از لارستان موفق به کسب مدال آسیایی نشده است؛ هم اکنون وی مدرس دانشگاه و یکی از مربیان سازنده تیم کشتی لارستان نیز است. آقای غلامرضا سالاری نیز موفق شد در سال ۷۹ مدال طلای نونهالان کشور را از آن خود کند و در آن زمان عضو تیم ملی نونهالان کشور شود. حکمت الله ملتفت نیز در جام بین المللی شاهد عضو تیم ملی کشور شد. ملتفت همچنین مقام سوم بسیج کشور را دارد. سید محمد قریشی نیز عنوان نایب قهرمانی دانشجویان کشور را در کارنامه افتخارات خود به یادگار گذاشته است. به عرض شما و خوانندگان برسانم همه این کشتی گیران که نام بردم زیر نظر آقایان علی اکبر عسکرپور و حسن امین پور حایز چنین مقامهایی شده اند؛ البته آقای امیر صادقی نیز یکی از بهترین مربیان کشتی لارستان بود که زحمات این عزیز بر هیچ کشتی گیری پوشیده نیست.

یکی از شیرین ترین و تلخ ترین خاطرات ورزشی خود را تعریف کنید.

شیرین ترین خاطرات ورزشی ام این بود که امسال به عنوان تنها نماینده استان فارس به دو اردوی تیم ملی کشتی آزاد و کشتی ساحلی دعوت شدم و تلخ ترین خاطرات ورزشی ام از دست دادن رقابت های کشتی ساحلی جهان در کشور کرواسی به دلیل کسالتی که داشتم بود.

در کشتی چه ستاره یا ستاره هایی را به عنوان الگوی اخلاقی و چه کسی را به عنوان الگوی فنی خود قبول دارید؟

الگوی اخلاق و الگوی فنی بنده آقای رسول خادم هستند.

شرایط حمایت مربیان، بخصوص مربیان سازنده را چگونه ارزیابی می کنید؟

مربیان سازنده کشتی در ایران بسیار مظلوم هستند و هیچ گاه از آنها حمایت نمی شود. به همین دلیل است که مربیان سازنده ما هیچ وقت به حق خود نرسیده اند! مربیگری در ایران یعنی عشق، نه شغل و مقام. در صورتی که در خارج از ایران مربیان جایگاه ویژه ای دارند.

از چه خصوصیات اخلاقی خوشت می آید و از چه چیز تنفر داری؟

همیشه از کسانی که از کار و تلاش خسته نمی شوند لذت می برم، چون باید در کشتی از جان و دل مایه گذاشت تا طعم قهرمانی را بچشی.

برای جذب جوانان و پشتوانه ها به کشتی چه پیشنهادی دارید؟

کشتی یک ورزش سنگین و پهلوانی است. برای پیشرفت باید بسیار زجر و زحمت کشید و از لذت ها و خوشی های زنذگی چشم‌پوشی کرد. کار هر کسی نیست! باید گذشت تا بدست آورد.

آیا در مسابقات مهم مصدومیت و آسیب دیدگی داشته اید؟

مصدومیت و آسیب دیدگی، جزئی از ورزش کشتی است. ورزش کردن به صورت حرفه ای مصدومیت به همراه دارد. بنده چون ورزش کشتی را به صورت حرفه ای دنبال می کنم چندین جای بدنم آسیب دیده است، اما مهم نیست؛ با درد و آسیب دیدگی آشنایی دارم و باید با همین وضع به هدف های بزرگ دست پیدا کنم.

WhatsApp Image 2017-02-08 at 07.56.29

در رشته کشتی چه جنبه جذابی دیدید که آن را به عنوان رشته ورزشی اصلی خود انتخاب کرده اید؟ آیا اگر به ابتدای راه برگردید باز هم ورزش کشتی را انتخاب خواهید کرد؟

ما از یک خانواده ورزشی هستیم. علاوه بر پدر و برادرم که در سؤالات قبل خدمتتان عرض کردم دو خواهرم نیز ورزشکار بودند. یکی از آنها دو مدال برنز کاراته قهرمانی کشور را کسب کرده و دیگری در رقابت های آمادگی جسمانی استان همدان طلا گرفت. البته خودم از کودکی علاقه شدیدی به ورزش کشتی داشتم. ورزش کشتی در خون ما «عسکرپور»هاست و خواهد بود. اگر باز هم به ابتدای راه برگردم کشتی گیر می شوم و این ورزش را به صورت حرفه ای دنبال خواهم کرد.

در کشتی چه فنونی را شگرد دارید و در مسابقات بیشتر اجرا می کنید؟

«زیرگیری» و «فیتو» در حالت سرپا را شگرد دارم و در خاک نیز فن «بارانداز» و «فتیله پیچ» را خوب اجرا می کنم.

از میان کشتی گیران معروف با کدام یک رابطه نزدیک تری دارید؟

با امیر پرسته، امیرمحمد یزدانی و امیرحسین کاووسی که دارای چندین مدال رنگارنگ از رقابت های قهرمانی کشتی آزاد نوجوانان جهان و آسیا هستند ارتباط نزدیکی دارم.

از مسئولین استان فارس و شهرستان لارستان چه انتظاری دارید؟

در اینجا جا دارد از زحمات جناب آقای عرب، ریاست محترم هیأت کشتی استان فارس و اعضای زحمتکش این هیأت و همچنین جناب آقای طیبی رییس محترم اداره ورزش و جوانان لارستان تشکر و قدردانی کنم. اما به جرأت عرض می کنم که هیچ گونه حمایتی از قهرمانان ملی کشتی لارستان نمی شود و به همین منظور از مسئولین این شهرستان دلگیرم! ملی پوشان اکثر استانها و شهرستانهای کشور ماهیانه حقوق دریافت می کنند اما در لارستان از قهرمان ملی کشتی کشور کوچکترین حمایتی نمی شود. آیا شایسته است که بنده به عنوان یک لارستانی از سوی اداره ورزش و جوانان گراش حمایت مالی شوم؟!! من به دلیل مناسب نبودن وقت تمرینی سالن لار مجبورم در گراش تمرین کنم.

ساعات تمرینی بنده اصلاً مناسب نیست. درب سالن کشتی در ساعت هایی باز است که وقت مناسبی نیست. از مربیان رسمی فدراسیون کشتی در لارستان استفاده نمی شود. در حال حاضر کشتی گیران لارستان زیر نظر کسانی مشغول تمرین هستند که علم تمرین کشتی را ندارند و از نظر فدراسیون نیز مربی رسمی به شمار نمی آیند و بنده از همین افراد مورد تهدید قرار گرفته ام!  یکی از دلایلی که موفق نشدم در رقابت های کشتی آزاد قهرمانی کشور آبادان مدال طلا را کسب کنم این بود که حدود دو ماه درب سالن کشتی را قفل زدند و بنده در خیابان های شهر مشغول دویدن و تمرینات ایستگاهی بودم! در چند روز آینده نیز مسابقات عمومی کشور در تهران را دارم اما وقت تمرینی ما نامناسب است. از مسئولین ارشد لارستان خواهشمندم به ورزش کشتی این شهرستان رسیدگی کنند تا این ورزش ملی و اول کشور ما که کشتی گیران لارستانی از سالیان دور در سطح استان، ایران و آسیا برای لارستان بزرگ افتخار آفرینی کرده اند به روزهای اوج خود برگردد.

IMG-20170203-WA0008

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.

از تک تک اعضای خانواده ام که در تمام سال های اردوهای تیم ملی و مسابقات مختلف من را حمایت کرده اند و همیشه یار و یاور من بوده اند سپاسگزارم. همچنین از مربیان و دوستانی که در پیشرفتم نقش داشته اند نیز تشکر می کنم. این را نیز براي کساني که مي خواهند کشتي بگيرند و قهرمان شوند مي گويم:

کشتي يک ورزش پهلواني و خيلي سخت است و اراده قوی مي خواهد براي اينکه قهرمان شوي. بايد از همه چيز خود بگذري. فقط و فقط به کشتي فکر کني. يعني در غذا خوردن، در خوابيدن، در بيداري، در همه جا بايد با کشتي باشي و به کشتي گرفتن فکر کني. از شکست ها هميشه درس بگيري و هيچگاه به خود مغرور نشوی. هميشه و همه جا به آن قله يعني قهرماني المپيک فکر کني و هيچ وقت دعا و ياد خدا را فراموش نکني.


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  با سلام و خسته نباشی خدمت ورزشکار عزیز شهرمان دوست گرامی قدری انصاف داشته باش در زمان ریاست پدرت بر هیات کشتی سالن عملا تعطیل بود وانحصار خانواده شما بود حالا سالن مملو از کشتی گیر است که با کار اصولی که صورت میگیرد شاهد تحولی بزرگ در آینده خواهیم بود البته اگر پدر بزرگوار شما بگذارد و دست از […] بردارد و به […] تومار ننویسد و کارشکنی نکند

 2. هدایت گفت:

  0

  0

  بعنوان یک لاری واقعا متاسفم که از این گنجینه ارزشمند لار حمایت و قدردانی نمی شود.
  پس اداره ورزش و جوانان چه کاره است؟ در خواب است؟

 3. عباس گفت:

  0

  0

  دوست عزیز اگه پدرت علم تمرین داشت دستکاری در […] نمی کرد […] وخودت نیز خودت را گول نزن ناراحت میشی ولی قبول کن بزرگترین […] را اینچنین مربیان انجام میدهند

 4. محمد گفت:

  0

  0

  شما در مسابقات پهلوانی کشور در بین ۱۱نفر نهم شدی واین مقام سوم نوجوانان نیز در گروه ج بوده پس شما سوم کشور نیستید چرا درست اطلاع رسانی نمی کنید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان