میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۶ ب.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 369 بازدید

عصبانی نیستم اما «بی قانون»ام!

عصبانی نیستم اما «بی قانون»ام!

زینب دلام:

قصه شنیدم که مردکی به همه عمر/ گوشت نخورد و ز هجر گوشت بیازرد

اول برج آمد و به امر عیالش/ ره سوی بازار مرغ، همچو یلان برد

دید در آنجا که مرغ ها همه شنگول/ گرم مزاح اند و شوخی اند و زد و خورد

گفت به مرغ از چه گوسفند نگشتی/ تا نتواند کسی گلوی تو بفشرد

مرغ بخندید و گفت: مرد حسابی/ دوره­ی مرغ و خروس و جوجه خوری مرد

حال نه تنها ز گوشت من خبری نیست/ تخم مرا نیز بعد از این نتوان خورد!

خدا رحمت کند شاعر زمان شناس این شعر را که سال ها پیش اندر حکایت ما و روزگار سپری شده مان طنازی کرد، به وجدمان آورد و از همه مهمتر به ما فهماند که تاریخ تَکرار می شود.

در روزگاری که هر روز شاهد اتفاقاتی بد از تجاوز به کودکان، فقر، فساد و بیکاری گرفته تا رتبه درخشان مان در دنیا از نظر غمگینی و عصبانیت در بین سایر کشورها شاید خواندن شعر یا متنی طنز که در خود دنیایی از اعتراض و کنایه دارد خالی از لطف نباشد.

بگذریم که که دیگر گل آقای شیرین و دوست داشتنی دهه شصت و هفتاد که با زبانی اصیل، آرام، نجیب و ادبی انقلابی بزرگ در حوزه طنز  به وجود آورد در میان مان نیست اما شاید ظهور یک پدیده در حوزه طنز فرهنگی و سیاسی از معدود خبرهای خوش این دوران سخت باشد.

ضمیمه طنز ”بی قانون“ که هر روز در روزنامه قانون چاپ می شود با زبانی ساده، روان و همراه با کنایه و ایهام به انتقاد از مشکلات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی موجود در جامعه و نحوه مدیریت مسوولان می پردازد. به گونه ای که در برخی موارد، مورد تحسین بالاترین مقام اجرایی کشور هم قرار می گیرد و رئیس جمهور در پستی معنادار با قرار دادن صفحه ای از ضمیمه شماره ۶۲۷ که در آن با زبانی طنز از روحانی انتقاد شده بود نوشت: «روزنامه طنز و دوست داشتنی بی قانون. خدا قوت به همه بی قانونی ها که تماما سنگ گذاشتند (شوخی) »

تحریریه “بی­قانون” که با تیمی کاملا جوان به سردبیری مسعود مرعشی شکل گرفت، علی­رغم تمام محدودیت ها و خط قرمزها، توانست در مدت کمی توجه بسیاری از اهالی فرهنگ و سیاست را جلب کند و فروش این ضمیمه را به سرعت بالا ببرد. اما نکته قابل توجه اینجاست که “بی قانون” به هیچ حزب یا جناحی وابستگی ندارد و انتقادات خود را با زبانی ساده و روان به دستگاه های اجرایی، دولت و نمایندگان مجلس از تمامی طیف های سیاسی در قالب طنز بیان می کند.

در کنار انبوهی از روزنامه ها، نشریات و مجلاتی که با زبان و لحنی جدی به مسائل کشور می پردازند مطبوعاتی که به زبان طنز چاپ می شوند اعم از روزنامه، مجله و حتی نشریات دانشجویی بسیار کم و معدود اند که شاید یکی از مهم ترین دلایل آن، پایین بودن آستانه تحمل برخی مسوولان، وجود خط قرمزهای متعدد و عدم ریسک پذیری باشد. اما به عقیده بسیاری از صاحب­نظران، با یک متن طنز یا کاریکاتور نه تنها به شان و مقام کسی لطمه ای وارد نمی شود بلکه با جا افتادن آن در جامعه و فرهنگ سازی درست، بسیاری از مشکلات حل می شود و علاوه بر اینکه آستانه صبرمان  بالاتر می رود به شور و نشاط اجتماعی نیز کمک می کند… هر چند که به قول یکی از بی قانونی ها: «نباید با هر موضوعی شوخی کرد، به خصوص اگر اون موضوع هنوز تو جامعه حل نشده باشه.»

کسانی که به طنز مطبوعاتی علاقه­مندند می توانند به صفحه اینستاگرام ضمیمه “بی قانون” به آدرس:

@b.ghanoon و @bighanoononline مراجعه کنند؛ همچنین با ورود به سایت رسمی روزنامه قانون به نشانی http://www.ghanoondaily.ir/fa در جریان جزئیات بیشتر قرار گیرند.

آفتاب لارستان نیز ضمن دعوت از همشهریان عزیز به نوشتن مطالب طنز، تلاش می کند آثاری را که با زبان طنز به بیان مشکلات شهری، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی می پردازند در سایت منتشر کند. علاقه مندان می توانند آثار خود را به این نشانی monshionline@gmail.com بفرستند.

از این نویسنده بخوانید:

احمد محمود، پدر داستان نویسی اقلیمی

مطالبه گری، حلقه مفقوده حرکت های دانشجویی


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان