میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در16 مارس 2014 ساعت 8:54 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, گزارش تصویری 16 دیدگاه 3,556 بازدید

عكاسان لاري فقط در بخش لارستان خود را نشان دادند!+ گزارش تصويري

final1سومين سوگواره عكس عاشورايي با معرفي نفرات برتر به كار خود پايان داد

عكاسان لاري فقط در بخش لارستان خود را نشان دادند!

روابط عمومي فرهنگسراي مرتضوي:‌ تالار وحدت در واپسین روزهای سال و در هوایی بهاری، میزبان عکاسان شهرستان، استان و کشور بود تا آئین اختتامیه سومین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ که امسال به صورت ملی برگزار می شد را در خود ببیند. «وحدت» این بار شاهد چهره هنرمندان جدیدی بود که غیر لاری بودند. غیر لاری هایی که در کنار هنرمندانِ لارستانیِ مهمان نواز، چشم به صحنه داشتند تا نتیجه زحمات یکساله خود را در هنر عکاسی مشاهده کنند.

اين سوگواره از دل يك برنامه مناسبتي كوچك درآمد
پس از قرائت قرآن، مجری برنامه، مجید شامحمدی  فضا را برای آغاز برنامه و پخش سرود ملی آماده نمود. بعد از سرود، سمفونی لارستان بار دیگر اقتدار لارستان بزرگ را به رخ کشید. قطعه ای ساخته شده توسط احمد پژمان آهنگساز نام آشنای کشور که اصالتا لارستانی است. لاریها از مشاهده این بخش احساس غرور کردند و مهمانان غیر لاری شکوه و عظمت لارستان بزرگ را بیش از آنچه در این سه روز شنیده و دیده بودند، با تمام وجود حس کردند. مجری برنامه با خواندن ابیاتی که زمینه را برای ورود به موضوع اصلی برنامه که همان سوگواره عکس عاشورایی بود مهیا کرد.
پس از پخش نشانه (لگو) سوگواره، محسن زارع مدیر سومین دوره سوگواره برای خوش آمدگویی و ارائه گزارش به جایگاه فراخوانده شد.زارع ضمن خوشامد به مهمانان، چگونگی برگزاری سه دوره سوگواره را برای حضار تشریح نمود.
وی گفت: نخستین دوره سوگواره از دل یک برنامه مناسبتی کوچک در آمد و پس از کسب تجربه، ارتباط و تعامل با هنرمندان نام آشنای کشور در سال دوم تبدیل به سوگواره ای استانی شد.
معاون فرهنگی شهرداری لار افزود: در سال ۹۲ پس از برگزاری جلسات متعدد با هنرمندان عکاس، دبیرخانه تصمیم به برگزاری سوگواره به صورت ملی گرفت.وی، هدف از برگزاری این سوگواره را معرفی آداب، سنن و رسوم منطقه به کشور از طریق نگاه نافذ عکاسان عنوان کرد و گفت: ارتباط و تعامل فرهنگی عکاسان شهرستان و کشور دیگر موهبتی است که از طریق این گردهمایی به وجود آمد.
زارع، اخلاق گرایی را شعار اصلی سوگواره طی این دوره و دوره های گذشته عنوان کرد و با تاکید بر این مهم، سخنان خود را به پایان رساند.

معرفي داوران سوگواره و تشويق آنها
پس از سخنان کوتاه زارع، گروه سرود مصباح الهدی قطعه شعری زیبا که تصویر، آن را همراهی می کرد اجرا نمود. قطعه شعری که به بیان مظلومیت امام حسین (ع) و یارانش می پرداخت. سرود حال و هوای سوگواره را به سمت مورد نظر گردانندگان برنامه، پیش برد.
پس از سرود، بخش دوم برنامه که بر جنبه های هنری، تاکید بیشتری داشت، آغاز شد. این بار گروه سرود مصباح الهدی با اجرای قطعه ای با گویش لاری، زیبایی های لارستان را تصویر نمود.مجری برنامه بار دیگر با خواندن قطعاتی، نشانه ي برنامه را همراهی نمود. سپس نماهنگی تصویری، سه دوره سوگواره را از روز آغاز تا پایان برای حضار به نمایش گذاشت. پس از نمایش دو دوره از سوگواره در این نماهنگ، عنوان «و اکنون سومین دوره سوگواره» تماشاچیان را به تشویق وادار نمود. در سرتاسر این بخش تصاویری از سه روز حضور مهمانان در تورها و کارگاهها پخش می شد که خاطره چند روز گذشته را در اذهان هنرمندان علی الخصوص عکاسان غیربومی زنده می نمود.
مجری برنامه عنوان بعدی برنامه را معرفی اعضای هیئت داوران ذکر کرد. وُله ای که از کارنامه کاری داوران ساخته شده بود؛ شور و حال خاصی به حضار بخشید. هر بار که نام داوری بر پرده ظاهر می شد، صدای تشویق بیش از پیش حضار، کل سالن را فرا می گرفت. نوبت به نام محمد نوروزی که رسید تشویق حضار دو چندان شد.
پس از معرفی سه داور سوگواره، نوروزی را برای قرائت بیانیه هیئت داوران به جایگاه آمد. پس از قرائت بیانیه داوری که به گونه ای کوتاه و موجز تنظیم شده بود مجری برنامه، بخش آغازین تقدیرها را در دستور کار خود قرار داد. او با دعوت از شهردار محمدرضا قنبرنژاد و عبدالعلی حدادیان دبیر تخصصی سوگواره از آن ها خواست تا در مراسم تقدیر، او را همراهی نمایند. مهدی ابراری، حسن بامداد، زهرا پاسیار، زیبا قاسمی، عبدالمجید صمصامی و سید کامران علوی جهت دریافت لوح سپاس به جایگاه فراخوانده شدند. پس از آن نوبت به قسمت مجموعه عکس های بخش اصلی رسید.final2

معرفي نفرات برتر در بخش اصلي
کاندیدای این بخش بر پرده نقش بست و مجری، عادل عزیزی را به عنوان مقام سوم برای دریافت لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ ۵ میلیون ریال برای مجموعه عکسش به جایگاه فرا خواند. او به صحنه آمد و پس از تشکر از برگزار کنندگان سوگواره گفت: این هشتمین جایزه ای است که طی امسال  بواسطه عکاسی  دریافت داشته ام.
جایزه دوم که شامل لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ ۶ میلیون ریال بود به جمشید فرجوند فردا  از بیجارِ کردستان رسید که به دلیل عدم حضور، جایزه او را ساسان جوادنیا دیگر عکاس سوگواره به نیابت از وی دریافت نمود.
مجری برنامه جایزه نخست این بخش را اینگونه اعلام نمود: لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ ۷ میلیون ریال تعلق می گیرد به آقای عبدالله حیدری از تهران.
پس از اتمام قسمت مجموعه عکس های بخش اصلی کشوری، نوبت به تک عکس ها رسید.
مجری برنامه پیش از معرفی مقام های اول تا سوم تک عکس، تقدیرهای این بخش را اعلام نمود. محمد امین عابدینی و محمدرضا آقایی از شیراز و امیر عنایتی از تربت حیدریه، تقدیر شدگان این بخش بودند. جایزه این بخش لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون ریال بود. عابدینی و آقایی ، هر دو به صحنه آمدند اما به جای امیر عنایتی، محمد مختاری همشهری او و دیگر شرکت کننده سوگواره جایزه را به نیابت دریافت داشت.همچنین در این بخش سجاد دادپور از اردبیل توسط دبیرخانه با اهدا لوح سپاس و مبلغ یک میلیون ریال مورد تقدیر قرار گرفت.
پس از آن آثار کاندیدای اول تا سوم این بخش بر پرده ظاهر شد.این بخش ۶ کاندید داشت. مقام سوم شامل لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ ۴ میلیون ریال به کمال محمدی از زنجان تعلق گرفت. لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ ۵ میلیون ریال برای مقام دوم به علی اکبر آذریار از جم بوشهر تعلق گرفت. مقام اول این بخش از رقابت که شامل لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ ۶ میلیون ریال بود نيز به ساسان جوادنیا از شهرستان تالش استان گیلان رسید.
ساسان جوادنیا بر صحنه آمد و ضمن سپاس از برگزارکنندگان سوگواره، گفت: خرسندم که دو جایزه را از لار با خود همراه می برم. یکی جایزه ی خودم و دیگری جایزه عمو جمشید (جمشید فرجوند فردا). این بخش حاشیه ای نیز به همراه داشت. در زمانی که مجری از این عکاس بعنوان عکاس گیلک تقدیر نمود، او از نیمه راه بازگشت و خود را با تعصبی خاص تالشی معرفی نمود. مجری نیز حساسیت های او را به سان حساسیت های منطقه لارستان دانست!

معرفي نفرات برتر در بخش لارستان
پس از اجرای بخش کشوری، مجری از شهردار و حدادیان که بر صحنه بودند، تشکر و از محمد نوروزی، مجید ناگهی داوران سوگواره، هاشمی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان، علویه رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری  شهرستان دعوت نمود تا جهت اهداي هدایا بر صحنه حضور یابند.
بخش ویژه یا همان لارستان با قسمتی شروع شد که اصطلاحاً بخش «عکاسان نوجوان زیر ۱۸ سال» نام داشت. در این بخش از سه نفر از عکاسان زیر ۱۸ سال لارستانی با اهداء لوح تقدیر و یک دوره رایگان آموزش عکاسی تقدیر بعمل آمد. حدیث رنجبر حقیقی، فاطمه خوش لقا و مریم مظلومی سه عکاسی بودند که در این بخش مورد تقدیر قرار گرفتند.گفتنی است در این بخش به نیابت از فاطمه خوش لقا، مادر وی بر صحنه آمد و دلیل عدم حضور دخترش در مراسم اختتامیه را شرکت در اردوی راهیان نور عنوان نمود.
پیش از اینکه مجری به سراغ مقام های بخش بعدی رود، اعلام نمود: در بخش مجموعه عکس، هیچکدام از مجموعه های عکاسان لارستانی واجد شرایط راهیابی به مرحله رقابت نشدند.
سپس نوبت به بخشی رسید که به گفته مجری قلب بسیاری از عکاسان علی الخصوص عکاسان لارستانی برای آن می تپید. این بخش همان بخش تک عکس ویژه (لارستان) بود.پیش از شروع، دبیرخانه سوگواره از چندتن از عکاسانی که در این بخش حضور داشتند تقدیر نمود. تقدیر شدگان به ترتیب زهرا حامدی پور دارابی، مسعود جعفری نژادان و سجاد آریان بودند.
هر کدام از این نفرات با اعطاي لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون ریال مورد تقدیر قرار گرفتند. سپس جایزه بگیران بخش ویژه (لارستان) قسمت تک عکس به ترتیب مقام های سوم تا اول بر صحنه حضور یافتند.
سه کاندیدای این بخش بر پرده نقش بست. مجری این بخش را با تعلیقی نفس گیر اعلام نمود. نام هر کاندیدا که اعلام می شد فریادی که با سوت و جیغ همراه بود، سالن را فرا می گرفت. فرزانه مهربانی لاری اولین نفر بود که بر صحنه آمد و جایزه مقام سوم را دریافت نمود. او که با آرامش و متانت خاصی بر صحنه حضور یافت، لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ ۲ میلیون ریال را دریافت نمود.
پس از آن در میان فریادهای همراه با شادی حضار، احمد نبی زاده بر صحنه حاضر شد تا جایزه مقام دوم را دریافت دارد. اوگفت: به آقای زارع و مجموعه سوگواره خداقوت می گویم. تازه امروز ظهر مرخصی سربازی ام جور شد و خوشحالم که الان در میان شما حضور دارم. تصور می کردم حداکثر شامل رتبه تقدیر شوم اما بسیار خوشحالم که مقام دوم سوگواره را به خود اختصاص داده ام. این جایزه برای من ارزشمند است. وی افزود: جا دارد همین جا از بچه های انجمن عکاسی تشکر کنم.
وقتی نوبت به نفر اول رسید صدای همهمه ی خاصی از جمعیت بلند شد.نام نفر نخست بر پرده ظاهر شد و مجری با صدایی بسیار بلند نام نفر اول از لارستان را خواند: حبیب آسوده.
حبیب آسوده با گام هایی بلند به طرف جایگاه دوید و به سوی جایزه اش شتافت. جایزه او در این بخش لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ ۴ میلیون ریال بود.به این ترتیب نفر اول لارستان در بخش ویژه (لارستان) قسمت تک عکس معرفی شد. پس از اجرای بخش جوایز، مجری با تشکر از اهداکنندگان جوایز، از برگزار کنندگان جشنواره، شهرداری و دیگر ارگان ها تشکر و همگان را تا سوگواره ای دیگر به خدا سپرد. پس از خداحافظی مجری، قسمتی از برنامه شروع شد که شور و حال خاصی داشت. قسمتی که همه عکاسان جایزه گرفته، به همراه مسئولین، داوران، دیگر عکاسان و هنرمندان بر صحنه آمدند و عکس یادگاری گرفتند.final1
آن چنان بازار عکس یادگاری داغ بود که از شهردار و دیگر مسئولین گرفته تا عکاسان بیرجندی و اردبیلی و تهرانی و لارستانی و… بر صحنه حاضر بودند، تا در دکور برنامه با گرفتن عکس یادگاری سوغاتی فراموش نشدنی را به شهر خود همراه ببرند.
این مراسم در هیاهوی صدای شاتر دوربین هایی که عکاسان در قابش می درخشیدند، برای همیشه جاودانه شد!

در ادامه مي توانيد تعدادي از عكس هاي مصباح قنادي از مراسم اختتاميه سوگواره عكس سوم را ببينيد:

01 02 03 04 05 06 07 08 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27


16 نظر

 1. محسن نیرومند گفت:

  0

  0

  سلام
  ممنون از اینکه بالاخره خبر برگزیدگان سوگواره را گذاشتید.
  به همه شما و همه دست اندرکاران و همچینین تمامی عکاسان پرتلاش این برنامه فرهنگی خسته نباشید عرض میگویم.

 2. عکاس لاری گفت:

  0

  0

  نیمه خالی لیوان تا چه حد؟؟! این چه تیتر تلخیه؟

  • لاري گفت:

   0

   0

   نيمه خالي ليوان ديگه چيه؟؟!! يعني اگه اين مطلب تيتر نمي شد كسي نمي دونست دست عكاسان لاري از جوايز اصلي خالي مانده؟؟!!!!

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   عکاسان لاری راه زیادی دارند تا در رقابت بر عکاسان کشوری غلبه کنند.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  با تشکر از آقای مصباح قنادی به خاطر تصاویر بسیار زیبا
  واقعا شخصی مانند آقای مصباح قنادی کم هستند که هم خوب عکس بگیرند و هم اینکه از رویداد های مهم شهر نیز باشد.

 4. قاسميان گفت:

  0

  0

  مراسم اختتاميه نشان داد كه گروه اجرايي زحمت زيادي كشيده اند. البته عيب و ايراد هم كم نبود ولي بايد انصاف را رعايت كنيم و از گروه برگزار كننده تقدير كنيم. ان شا الله همين عيب ها هم در سال هاي بعدي جبران مي شود.

 5. rostam گفت:

  0

  0

  لطفا با دبير جشنواره مصاحبه كنيد و بپرسيد چقدر خرج كرده است؟

 6. ن.ن گفت:

  0

  0

  اين گزارش رو كي نوشته؟! طرف حتما داستان نويسه!! ما كه تو سالن بوديم و اثري از اينهمه هيجان نديديم! حتما […] هرچند مي دونم آفتاب هم نظرم رو سانسور مي كنه.

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  از شما برگزارکنندگان سوگواره بینهایت سپاسگزاریم که ابروی لار و لاری روحفظ کردین.

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  لطفا عکس هایی که برگزیده شده اند را بر روی سایت قرار دهید تا همگی ببینیم و بدانیم چه عکس هایی به عنوان برترین ها انتخاب شده است . سپاس فراوان از شما
  ——————–
  مديريت: عكس ها را درج كرده ايم. به بخش چند رسانه اي مراجعه فرماييد.

 9. صدف گفت:

  0

  0

  باسلام اين عكس هادرلارستان اسن ولي فكرنكنم

 10. فاطی گفت:

  0

  0

  سلام امید وارم موفق باشید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان