میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در5 فوریه 2014 ساعت 8:07 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, چند رسانه ای, عکس 7 دیدگاه 8,447 بازدید

عكس/ سكه «لاري» و نفوذ آن از هند تا آفريقا

سكه لاريسكه «لاري» و نفوذ آن از هند تا آفريقا

مهدي ابراري: سكّه لاري، يكي از معتبرترين سكه هاي ايراني بوده كه نه تنها در ايران كه در خيلي از كشورهاي ديگر نيز اعتبار داشته و رواج داشته است. اين سكه، عجيب ترين سكّه ايراني نيز محسوب مي شود و يكي از محصولات اقتصادي و تاريخي لارستان بوده است. سكه معروف به «لاري» از قرن هشتم تا دهم قمري در لار ضرب مي شده (هندو شاه، ص ۳۵۹) و در نواحي جنوب ايران و بنادر مختلف خليج فارس و اقيانوس هند رواج داشته است (عقيلي، ۱۳۷۷، ص۳۱۹). عجيب بودن اين سكه نيز به دليل شكل متفاوت آن است كه مفتولي از نقره خالص به شكل قلابِ از وسط تاشده است و در دو طرف آن مهر حكومت وقت حك شده است.

هندوشاه نويسنده تاريخ فرشته، ضمن شرح حال خواجه محمود گاوان، از وزراي مشهور ملوك دكن در قرن نهم قمري و ماجراي كشته شدن او به دستور پادشاه محلّي، از وجود سكّه هاي لاري در خزانه او ياد كرده است. سرتوماس هربرت كه در سال ۱۶۲۷ م / ۱۰۳۷ ق از لار ديدن كرده، نوشته است:

«‌در نزديكي بازار، محلّي است كه اين سكّه ها در آن جا ضرب مي شود. لاري از مشهورترين سكّه هاي منطقه است كه از نقره خالص ساخته شده و مفتولي قلابي شكل است. نام پادشاه يا بعضي از آيه هاي قرآني بر آن حك مي شود و ارزش آن ده پني است».‌ ( فاستر، ۱۹۲۸، ص ۳۰)

پدرو تيكشيرا سياح پرتغالي كه اواخر قرن شانزدهم ميلادي به نواحي جنوب ايران مسافرت كرده نيز درباره سكه لاري چنين نوشته است:

«‌سكّه اي كه در لار ضرب مي شود، لاري است كه از نقره عالي ساخته شده و در تمام نواحي شرق به جنوبي شناخته مي شود». ( ۱۹۰۲، ص ۲۴۱)

عبدالله عقيلي سكّه شناس ايراني نيز‌درباره سكه لاري آورده است:

«‌عجيب اين است كه اين نوع وسيله مبادله كه پس از بيست قرن بعد از اختراع سكّه در قرن شانزدهم و هفدهم ميلادي به عرصه تجارت بين المللي پاگذاشت، از شمال آفريقا تا سواحل شرقي چين همه جا با حسن استقبال مواجه شد و به ميزان بسيار گسترده اي در تجارت خارجي ايران پذيرفته شد.» ‌(۱۳۷۱، ص ۲۰۳)

برت فاگنر درباره ارزش سكّه لاري نوشته است:

«در سال ۱۵۲۵ م، دو نوع سكّه لاري موجود بود: يكي «‌لاري قديم» معادل با سه تنگه و نه دينار و ديگري «لاري جديد» كه معادل با سه تنگه و ده دينار بود» ( ۱۳۷۹، ص ۲۷۷)

ذكر اين نكته در پايان اين مطلب ضروري است كه متأسفانه در بعضي از مقالات و نوشته ها اين سكّه را «لارين» (larin) ناميده اند كه اولين بار به غلط در دائره المعارف اسلامي چاپ لندن اين واژه را به كار رفت (ص ۶۸۳ ) و محققان بعدي نيز از آن پيروي كردند. بر اساس شواهد قطعي تاريخي نام اين سكّه «لاري» و جمع آن « لاريات» بوده است. (هندوشاه، همان، ص ۳۵۹)

در ادامه مي توانيد تعدادي ديگر از عكس هاي اين سكه را ببينيد.

IMG_8301 IMG_8304 IMG_8302 IMG_8299 IMG_8303


7 نظر

 1. مجتبی گفت:

  0

  0

  با سلام ممنون از آقای ابراری عزیز بابت عکسها و یادآوری شکوه از دست رفته لارستان تا به یاد بیاریم که کی بودیمو از این دیرینه قوی درس بگیریمو آیندمون رو هم مثل دیرینمون قوی و پربار کنیم…..

 2. من هیچ نمیدانم گفت:

  0

  0

  آفرین آقا مهدی که کار تحقیقاتی انجام دادید شما هم عکاس خوبی هستی هم محقق خوب

 3. صمد کامجو گفت:

  0

  0

  سکه لارین به شکل مفتولی بوده است شاید این سکه ها سکه هایی باشند که بعد ها پیدا شده اند.
  ضرب سکه لاری در کنار قیصریه لار بوده است. این سکه ها سکه لارین نیست!

 4. 0

  0

  سلام مرسی از جناب منشی

 5. 0

  0

  اولین عکس سکه لاری اصلی که به شکل گیره در اندازه های مختلف ساخته شده که جنس آن از نقره خالص میباشد و عکسهای بعدی هم اگر دقت کنید نام خطه لار بر روی آن میباشد.
  مرسی از دوستان و استاد عزیزم جناب کامجو

 6. سید هادی عبدالرحیم زاده گفت:

  0

  0

  سپاس از جناب ابراری بابت تحقیق خوبشون…در جواب آقای کامجو بایستی گفت ضرب سکه های مفتولی تنها در زمان حکومت صفویه رایج بوده و بعد از آن به شکل مقرنس و گردی نیز ضرب گردیده.

 7. Reubensody گفت:

  0

  0

  Thanks for consisting of the beautiful images– so open to a feeling of reflection.

  my website – http://onlinesmpt200.com

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان