میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در29 نوامبر 2014 ساعت 5:53 ب.ظ سرویس:چند رسانه ای 2 دیدگاه 3,329 بازدید

عكس نوشت/ سندي تاریخی در منع خان اشکنان از دخالت در امور بیرم لارستان

عكس نوشت/ سندي تاریخی در منع خان اشکنان از دخالت در امور بیرم لارستان

سيد احمد عسكري: در یکی از اسناد تاریخی منتشر شده در کتاب «خاندان حاج سیدعلی تاجر بیرمی در ایالت فارس»، اطلاعاتی درباره تهدید محمدباقرخان اشکنانی توسط خبيرالدوله نايب الحكومه قدرتمند ایالت فارس به سبب دخالت در امور بیرم وجود دارد. در این سند که مربوط به تاریخ ۱۵ ذی حجه ۱۳۲۵هجری قمری است، حاکم فارس به محمدباقرخان اشکنانی صراحتاً می نویسد:

«از قراريكه مذكور گرديد آن معتمدالسلطان در امور قريتين بيرم و شيخ عامر مداخله مي­نمائيد. لهذا به­شما مي نويسيم اگر چه گمان ندارم كه مداخله در امور آنجا نموده باشيد زيرا به كفايت و عقل و فراستي كه از شما سراغ دارم طوری رفتار نمي كنيد كه مسئول و طرف مواخذه اولياي دولت و ملت و ايالت شويد. ليكن محض تأكيد اظهار مي­كنم به هيچ وجه مداخله و دست اندازي [در بیرم و شیخ عامر] نكنيد. مباشری آنجا به جناب سلاله السادات آقا سيد فرج الله وكيل الرعايا واگذار شده است».

تحلیل سند:

با انتشار خبر خروج بیرم از حاکمیت و تیولی صدرالملک، خوانین قدرتمند منطقه که تصور می­کردند دولت در آن منطقه حاکمیت ندارد و می­توان در آن­ نواحی اعمال قدرت کرد به دست درازی در آنجا پرداختند. در این بین سید فرج الله وکیل الرعایای بیرمی به مقاومت در برابر آن ها و نامه نگاری با ایالت پرداخت و خطرات پیش روی بیرم را سریعاً به ایالت گزارش داد. گزارش های وی، واکنش سریع حکومت فارس را در پی داشت. که به طور نمونه در تاریخ ۱۵ ذی حجه ۱۳۲۵ه.ق، خبيرالدوله نايب الحكومه فارس به محمدباقرخان اشکنانی می­تازد و او را از دخالت در امور بیرم و شیخ عامر منع می کند.

سرانجام با مقاومت داخلی و فشار ایالت، ناآرامی­های پس از انصراف صدرالملک و زیاده خواهی­های خوانین اطراف رو به پایان نهاد و آرامش دوباره به بیرم بازگشت و مدتی بعد مدبر السلطنه نایب الایاله فارس، در شعبان ۱۳۲۶ ه.ق، حکم سیدفرج الله وکیل الرعایا (فرزند ارشد حاج سید علی تاجر بیرمی) در بیرم و شیخ عامر را به طور رسمی به اعلان عمومی رساند.

sanad1

[نامه خبيرالدوله نايب الحكومه فارس به محمدباقر خان اشکنانی و منع وی به دخالت در امور بیرم، ۱۵ذیحجه ۱۳۲۵هجری قمری]

 

منبع:  کتاب «خاندان حاج سیدعلی تاجر بیرمی در ایالت فارس» منتشر شده توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی


2 نظر

 1. محمد گفت:

  0

  0

  تحقیق و پزوهش آقای سید احمد عسکری در مورد تاریخ فارس و مناطق لارستان و بیرم مایه مباهات مردم منطقه و آشنایی هر چه بیشتر با فرهنگ غنی و ناشناخته لارستان کهن میباشد.امید است با ارج نهادن و شناساندن این تاریخ زمینه بروز و ظهور شایستگان مناطق جهت نجات لارستان فراهم گردد.

 2. عسکری گفت:

  0

  0

  در حاشیه این سند تاریخی قید شده است: شرحي را كه جناب مستطاب اجل اكرم آقاي خبيرالدوله نايب الحكومه مملكت فارس دام اقباله العالي مرقوم فرموده اند لازم الاجراء خواهد بود

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان