میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در24 آوریل 2014 ساعت 12:52 ق.ظ سرویس:آفتاب, برگزیده ها 7 دیدگاه 4,823 بازدید

عكس يادگاري با دهاني پر از حلواي شعر

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب:

عكس يادگاري با دهاني پر از حلواي شعر

ساعت ۹ شب سه شنبه، ۲ ارديبهشت است. اعضاي اصلي انجمن در حياط فرهنگسراي مرتضوي جمع شده و ظاهرا دلشان نمي آيد اين هوا را با باد كولر عوض كنند! حوض فرهنگسرا خالي از آب است و نيمكت هاي چوبي اطراف آن لخت و خاكي؛ عبدالرضا مفتوحي اما با گفتن اين جمله كه امشب را برويم «تو» و هفته بعد كنار حوض مي نشينيم خيال همه را راحت مي كند.

ساعت به ۹/۵ رسيده و همه در گروه هاي دو يا سه نفره پچ پچ كه چه عرض كنم داد و هوار مي زنند! تعداد حاضران كمتر از هفته هاي قبل و با احتساب گزارش نويس به ۱۷ نفر مي رسد. قبل از شروع رسمي جلسه توسط خليل روئينا، مفتوحي پيشنهادي مي دهد و باز هم مثل هميشه بدون شنيدن موافقت ديگران كار را تمام مي كند. او جلسه را به مناسبت روز سعدي و سالمرگ سپهري به اين دو شاعر تقديم مي كند.

شعري كه هيچ يك از ابياتش ضعيف نيست!

خليل روئينا با خواندن غزلي از «اصغر عظيمي مهر» جلسه را آغاز كرد و پس از آن گفت كه شعر را از سايت «غزلسرا» گرفته و اندكي درباره اين سايت حرف زد. اينكه سايت مذكور خيلي كارش درست است و در انتخاب غزل ها خيلي سختگيري مي كند و فقط غزل هاي خوب درج مي كند و هر غزلي را درج نمي كند و با اين مقدمه اضافه كرد كه تا حالا چند تا از غزل هاي خودش نيز در اين سايت درج شده. نتيجه گيري اين بحث را به خرد مخاطب مي سپارم! پس از آن روئينا به دو مهمان اين جلسه كه براي بار اول به انجمن مي آمدند خير مقدم گفت و از پدر خود خواست شعر بخواند.

aftab-la2r

جعفر روئينا يك رباعي و يك غزل با مضمون روز مادر خواند و از ديگران با تاكيد خواست در مورد شعرش نظر دهند و گله كرد كه چرا در مورد اشعار او كسي حرفي نمي زند. مفتوحي گفت: عيب اشعار شما طولاني بودن آنهاست؛ درحالي كه مي توانيد چند بيت ضعيف را به راحتي حذف كنيد تا ابيات باقي مانده درخشان تر باشند. روئيناي پدر اما بي معطلي جواب داد هيچ يك از ابيات اين شعر ضعيف نيستند. و به اين وسيله تنها كسي كه بعد از ماه ها تصميم گرفت در مورد اشعار او حرف بزند را ساكت كرد!

شعري كه با چراغ هاي خاموش نوشته شده!

پس از او منيره جهان بين شعري خواند و تاكيد كرد «دلنوشته» نيست. شعري كه البته نه از خودش كه از قيصر امين پور بود. پس از او نوبت به عليرضا گلكار، اولين مهمان انجمن رسيد تا خود را معرفي كند. او خود را خواننده پاپ معرفي كرد و اينكه به پيشنهاد دوستانش به اين انجمن آمده. گلكار ضمن پذيرفتن عيبهاي زياد ترانه اي كه از او در سايت «آفتاب لارستان» منتشر شده گفت: يكي به من گفت احتمالا شعر اين آهنگ را وقتي نوشته اي كه چراغ ها خاموش بوده اند! اما من اصلا ناراحت نمي شوم و آمده ام اينجا تا از تجارب همشهريان شاعر خود استفاده كنم. او البته از تصميم خود براي ساختن موزيك هاي جديد و تجربه سبك رپ هم گفت. امين كريمي به او گفت: لزومي ندارد شما هم خواننده، هم شاعر و هم آهنگساز باشيد و مثلا مي توانيد شعر و ترانه ها را از ديگر شاعران بگيريد.

قناعت پور اما با لحن تندتري گفت: گام به گام به پيش برويد و از بعضي ژانگولربازي هاي مرسوم خوانندگان جوان اجتناب كنيد! او ادامه داد: با موسيقي، مبنايي برخورد كنيد و شاهد مثال خود را بعضي گروه هاي موسيقي هرمزگان عنوان كرد.

پس از او دومين مهمان اين شب كه خود را با نام محمدجعفر خداوند دوست معرفي كرد، به قول خودش يك چهارپاره حماسي درباره وطن خواند. از آنجا كه سنت اين انجمن سكوت درباره شعرهاي اول است لذا درباره شعر او نيز كسي حرفي نزد.

شعري كه مي خواهد دغدغه شاعرش را بگويد

سپس نوبت به ناموران رسيد تا شعري را از گروه «رايكا» بخواند. روئينا گفت رايكا كلمه اي گيلكي است و خوشه چرخ گفت نه خير، بندري است و آخرش كسي نفهميد حق با كدام يك بود!

محسن زاده شاعر بعدي بود كه شعر خواند. شاعري كه فكر مي كند آخرين فرد از نسل شاعران منقرض شده فمنيست است! قناعت پور گفت: حداقل اينكه شما و آقاي خوشه چرغ همچنان چراغ شعر سپيد را در اين انجمن روشن نگه داشته ايد و اين اتفاق خوبي است. منشي گفت: شعرت تا جايي خوب بود كه مبتني بر تصوير و تعليق بود و آنجا كه به مستقيم گويي رسيد از شعريت فاصله گرفت. محسن پور جواب داد: خُب كلا تصوير و استعاره و اينها هم خوب نيست و بايد يك جايي به موضوعي كه دغدغه داري هم اشاره كني. منشي در پاسخ گفت: شما مي تواني بدون اشاره مستقيم دغدغه خود را خيلي اصيل تر و نافذتر و زيباتر منتقل كني؛ همانطور كه مثلا فروغ فرخزاد كرد. گاهي اشاره شاعرانه و خلاقانه به روزمرگي هاي يك زن مي تواند بلندترين صداي دفاع از زن و نقد تخفيف و تحقير او باشد.

شعري كه با يك كلمه لو مي رود!

پس از آن نوبت به خوشه چرخ رسيد تا دومين شعر سپيد اين شب را بخواند. شعري كه مورد توجه تقريبا همه (و حتي آنها كه شعر سپيد را شعر نمي دانند!) قرار گرفت. قناعت پور شعر خوشه چرخ را متاثر از لحن شاملو دانست و در ادامه به تصويرسازي هاي «در زباني» و «بر زباني» اشاره كرد. اولي را مربوط به آرايه هاي كلاسيك شعر فارسي و دومي را در فضاسازي هايي تعريف كرد كه با حركت و اَكت، خود را نشان مي دهند و براي نمونه به شعر«غار كبود» اثر هوشنگ ايراني اشاره كرد. اين منتقد انجمن آفتاب البته تماس مستقيم شعر با احساسات را از معايب شعر خوشه چرخ دانست. منشي در ادامه به چند لايه بودن و چند معنايي در عين ايضاحي بودن اين اثر اشاره كرد و آن را از نقاط قوت شعر دانست. موضوعي كه گويا خليل روئينا با آن موافق نبود و وجود واژه هايي مثل سنگر را در اين شعر باعث لو رفتن آن عنوان كرد.

دهقاني در ادامه جلسه يك شعر كلاسيك و يك شعر سپيد خواند كه قناعت پور از سادگي زياد و حالت انشاگونه كار دوم انتقاد كرد. پس از او افسردير شعري خواند كه بيشتر به شكوائيه و اعلام جرم عليه زنان شبيه بود تا شعر! به طوري كه قناعت پور براي شاعر آرزوي صبر كرد، محسن پور كه احتمالا بيشتر از محتواي اثر لجش گرفته بود آن را نظمِ خالي خواند و منشي گفت: نوعي پراكنده گويي بود و مي شد به يك شعر طنز تبديل شود كه نشد.

شعري كه نصف كهنه و نصف نو است!

زائري شاعر بعدي انجمن بود كه شعري خواند و طبق معمول يكي دو مورد عدول از وزن آن از چشم مفتوحي پنهان نماند. كريمي سپس يك غزل خواند كه مقداري بحث برانگيز شد. دهقاني گفت انتظار شنيدن كار بهتري داشتيم. روئينا گفت: باز هم كه زبانت كهنه شد؟! مفتوحي گفت: نيم دار بود يعني نصف كهنه، نصف نو! قناعت پور گفت: شعر به نوعي «نوقدمايي» و شبيه به اشعار شاعران دهه سي و چهل مثل توللي و نادرپور و اينهاست يعني نگاه غالبا رمانتيك به پديدها و استفاده از واژگان تراش خورده و زيبا. منشي گفت: از عنصر «روايت» در اين شعر استفاده كم و ناقصي شده و اصلا روايت آمده كه زود برود.

نوبت كه به مفتوحي رسيد گفت شعري گفته ام با ۳۴ بيت! شعري با زبان! نه گويشِ! اچمي! نه لاري! نه لارستاني! (خدا بگم چيكارتون كنه!!). او در اين شعر از اماكن تاريخي و طبيعي كل منطقه لارستان استفاده كرده بود به طوري كه روئينا آن را سفرنامه مفتوحي ناميد. قناعت پور گفت: در اين شعر فضاي شعر فارسي غلبه دارد. مفتوحي جواب داد: تعصبي به استفاده تام و تمام از واژگان لاري ندارم و تاكيدم گفتن شعري جذاب و متفاوت است. منشي گفت: در بعضي ابيات شاعر بجاي روح تغزل و عاطفه مندي بيشتر به سمت ساخت و ساز و تكنيك غلتيده است.

جلسه اين شب را طبق معمول روئيناي پسر با خواندن چند رباعي به اتمام رساند. پس از آن حاضران حسابي از شرمندگي حلواي مسقطي درآمدند كه امين كريمي با خود آورده بود. مي دانيد كه كريمي كارگاه مسقطي سازي دارد و چون نمي خواهيم محيط فرهنگي اين سايت را تبليغاتي و تجاري كنيم از توضيح بيشتر اين موضوع يعني اينكه نام اين حلوا «ترنج» است و توليدي اش در چهارراه باقرپوريان لار واقع است، امتناع مي كنيم!

شيرين كامي اعضا به اضافه نمك پاشي مفتوحي و البته گرفتن يك عكس دسته جمعي يادگاري پايان بخش اين جلسه بود.

aftab-lar


7 نظر

 1. عبدالرضامفتوحی گفت:

  0

  0

  خسته نباشید جناب منشی

 2. آفتابي گفت:

  0

  0

  بابا زدي خليل روئينا رو داغون كردي كه؟!

 3. م.م گفت:

  0

  0

  گزارش هاي انجمن خيلي خواندني و زيبا هستند. لطفا اين كار را ادامه دهيد. فقط تعداد عكس هاي اين هفته كم بودند. در ضمن به تيكه زبان و گويش لاري و لارستاني خيلي خنديدييم.

 4. دهقانی گفت:

  0

  0

  دقت گزارشگر دربیان جزییات ستودنی است…ازقرارمعلوم باید بیشتر دقت کنیم سوتی ندهیم وازدیگرسو بهانه هم بدست گزارشگر ریزبین وصدالبته تیزبین ندهیم…شیرینی مسقطی حلاوت جلسه را دوبرابرکرد…درووودها

 5. آرش زاده گفت:

  0

  0

  سلام راستی آقا محسن کجاست ? جالبه اولین باره […]

 6. تذکر به مسول سایت آفتاب گفت:

  0

  0

  آقا محسن ما نمیدانم چکار این بنده خدا کرده که خیلی طرف به دل گرفته است. از آقای منشی می خواهیم که نظر افرادی که غرض ومرض شخصی دارند ویرایش یا حذف کند. چون شما مسول سایت هستی. در صورت تکرار و ثبت چنین کامنت هایی عواقب هایی برای سایت و انجمن دوست داشتی افتاب به دنبال خواهد داشت . این تذکر را جدی بگیرید آقای منشی هرچند که آقای منشی را خیلی دوست وآنرا قبولش دارم
  ——————–
  مديريت: با تشكر از اظهار نظر شما بايد بگويم اكثر اين نظرات كه به نيت خاصي نوشته شده اند را حذف يا بخشي از آنها را حذف كرده ايم. ضمن اينكه تعريف توهين و هتك حرمت نيز بين افراد مختلف متفاوت است و مطمئن باشيد سايت آفتاب مخلق به اخلاق است و نظراتي كه توهين آشكار به اشخاص باشد را تاييد نمي كند. از طرفي مواظب هستيم كه به بهانه جلوگيري از اظهار نظر افرادي كه شما آنها را اهل غرض و مرض عنوان كرديد تبديل به سانسورچي نشويم.

 7. امین کریمی گفت:

  0

  0

  حمید جان اینجا هم تشکر می کنم.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان