میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در16 نوامبر 2019 ساعت 5:23 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 30 دیدگاه 844 بازدید

علاقه مندی های ما یا نیازمندی های لارستان بزرگ؟!

علاقه مندی های ما یا نیازمندی های لارستان بزرگ؟!

آفتاب لارستان: متن پیش رو نوشته «عباس رستمی» از فعالان اجتماعی بخش «بیرم» و در پاسخ به یادداشت «جمشید جعفرپور و فروپاشی لارستان بزرگ» نوشته محمد عباسیان لاری(اینجا) است که چند وقت پیش در این سایت منتشر شد. گفتنی است تمام مطالب مندرج در این بخش نظر نویسندگان آنهاست و لزوما موید دیدگاه سایت آفتاب لارسان نیست.

***

عباس رستمی/ بیرم: درتحلیل و ارزیابی یک موضوع رعایت دو مطلب ضرورت دارد؛ یکی انصاف و واقع نگری و دیگری که تقدم بر این دارد رعایت تقوا در رسالت قلم و بیان مطلب است.

در مطلب مطرح شده از سوی جناب محمد عباسیان لاری(اینجا) به دو موضوع اشاره شده است که هیچ کس منکر آن نیست و باید گفت: جانا سخن از زبان ما می گویی. این اعتقاد راسخ هم داریم که برای رفع آن باید به سمت همگرایی و نیروسازی پیش رویم که هر دو می تواند موجب قوت برای رسیدن به اهداف تمامی مناطق لارستان گردد.

لازم است دقت داشته باشیم که در ارزیابی یک مشکل به شکلی عمل کنیم، تحلیل نماییم و قلم بزنیم که برای رفع آن قدمی برداشته باشیم نه اینکه مطلب خود منجر به مشکلی مضاعف گردد.

تاکنون شاهد مطالبی از سوی افرادی که اصولگرا معرفی شده اند -که این سؤال پیش می آید که چرا این پسوند یا پیشوند در سایت آفتاب لارستان برجسته سازی می شود- که این مطالب به صورت احساسی و هیجانی نگاشته شده و به شکلی متعصبانه به صورت سطحی و قشری به علت معلولی پرداخته شده است که می بینیم همه به یک سمت نشانه رفته و به دور از واقعیت می باشد و متاسفانه به نوعی آدرس اشتباهی دادن است.

در این مطلب کوتاه سعی می شود به دو موضوع و معلول مطرح شده اشاره و خیلی موجز و خلاصه به علل آن پرداخته شود؛ اگر چه مسائل لارستان بسیار دراز دامن تر از این موارد است .

همانطور که خود نگارنده آن متن در ابتدای مطلب اشاره نموده است که ریشه ها و علل این دو معضل فراتر از هشت سال گذشته است و در این هشت سال به زعم نویسنده فرصت های زیادی از دست رفته، باید جستجو کرد که علت فرصت های از دست رفته چیست؟

به نظر می رسد علت دراز مدت این امر نگاه درون گرای مدیریت شهرستان بوده است که به دلیل خودشیفتگی و عدم توجه به ظرفیت های موجود مناطق اطراف خود، نتوانست این ظرفیت ها را شناسایی و تبدیل به فرصت کند و بدون داشتن برنامه هدفمند فقط به گذشته افتخار می نمود و برنامه ای جامع برای آینده نداشت.

لارستان هیچ وقت به اندازه ی سال های ۷۶ تا ۸۴ دارای ظرفیت های مدیریتی نبود، از داشتن وزیر، استاندار، فرماندار، نماینده و بسیاری از نیروهای دیگر در بدنه ی دولت گرفته تا ظرفیت های داخلی که متأسفانه از آن توانمندی ها در کنار دیگر ظرفیت های لارستان بزرگ استفاده نشد و نتوانست حتی با ارتقای بخش های خود به شهرستان از این ظرفیت ایجاد شده استفاده نماید .

این نگاه به درون از آن سال ها باعث واگرایی مناطق گردید. از دست دادن نیروهای توانمند و عوامل دیگر باعث شد که لارستان همچنان در بی برنامگی بماند و نتواند از استعدادهای مادی و معنوی خود استفاده نماید .

با توجه به جایگاه نماینده و اینکه نمایندگان گذشته هم نتوانستند نیازمندی ها را شناسایی و مشکلات را رفع نمایند تصمیم گرفته شد که به نیروهای توانمند مراجعه شود که نماینده محترم فعلی با داشتن ظرفیت و ‌جایگاه مطلوب به لارستان دعوت شد.

در ظرفیت های شخصی و حقیقی وی شکی نیست اما چرا علیرغم فردی توانمند و دارای سیاست های برون نگرانه و اقدامات خوب در این مدت در سطح لارستان بزرگ -که در این مجال و مقال نمی گنجد-، لارستان همچنان نتوانسته است به جایگاه خود دست یابد؟! به نظر می رسد علت را باید در خارج از نماینده جستجو کرد.

چرا از ظرفیت های نماینده ی فعلی تاکنون به نحو مطلوب استفاده نشده است؟ شکی نیست که نماینده فعلی در بین دیگر نمایندگان ادوار قبل لارستان و نمایندگان فعلی استان فارس از نمایندگان دارای ظرفیت و قابل توجه است که در این مدت شاهد توانمندی ها، نطق ها، حضور در برنامه های مختلف محافل و رسانه ها و همچنین اقدامات  اجرایی وی بوده ایم که در اینجا بنا بر ذکر آن نداریم.

و اما چرا نیرو سوزی به جای نیرو سازی؟! پاسخ را باید خود افرادی بدهند که این دغدغه دارند ولی عمدا یا سهوا آدرس اشتباهی می دهند و یا باید گفت سوراخ دعا را گم کرده اند. اینکه باید از نیروهای جوان و توانمند استفاده شود شکی نیست و باید از برنامه های مهم و اساسی مدیران لارستان باشد. اگر بحث نیروسازی است چرا برای مدتی است که از سوی افرادی مطالبی منتشر می شود که نوعی بازگشت به عقب است و از افرادی نام برده می شود که در همین مدیریت بوده و خود یکی از علل و عوامل این مشکلات بوده اند که امروز بیان می شود؟

کوتاه سخن اینکه همه ی این مشکلات به نوعی به تفکر همراه با تعصب برمی گردد که در میان نیروهای سیاسی و اجتماعی و مخصوصا در مدیریت شهرستان در دهه های گذشته تا به حال وجود داشته است.

علل تشتت بین نیروها را هم باید در همین عوامل جستجو کرد. خودخواهی های خواص جامعه که منافع شخصی و گروهی خود را بر منافع عمومی ترجیح می دهند و نمی توانند از لاک منیت و خودبینی و قدرت طلبی خارج شوند و چه بسا موفقیت رقیب را شکست خود تلقی می کنند. عدم همراهی نیروهای تأثیرگذار در مرکز شهرستان باعث شده است که هم به مرکز شهرستان خسارت وارد نماید و هم به مناطق دیگر لارستان بزرگ.

به نظر می رسد برای رسیدن به این مطلوب که همان بزرگ ماندن لارستان است و ایجاد هم گرایی و نیرو سازی لازم است با گذشت و ایجاد تعادل در خواسته های فردی و گروهی به دنبال شناسایی ظرفیت ها و ارائه ایده ها و تنظیم برنامه ی جامع برای این منطقه ی تاریخی باشیم و با این رفتارها شاهد نیروسوزی و واگرایی بیشتر نگردیم.

به نظر می رسد برای رسیدن به هدف مشترک فعالان اجتماعی که همان لارستان بزرگ است، لازم است همه گروه ها در پندار و کردار سیاسی خود تجدید نظر نمایند. زیرا هیچکدام به نتیجه لازم نرسیده اند و این روند نمی تواند ادامه داشته باشد.

همگرایی باید اول از درون باشد تا به همگرایی منطقه ای بینجامد. بیاییم به جای علاقه مندی های خود به دنبال نیازمندی های لارستان بزرگ باشیم.


30 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  مغلطه مغلطه مغلطه
  کاملا مشخصه متن شما بیشتر سفارش و فرمایش چه کسانی هست.
  هرچند راجع به تمام بند به بند مطالب شما نقد و موضع گیری دارم اما منتظر می مانم همشهریان عزیز بیرمی جواب شما را بدهند چرا که اکثر انها اعتقاد دارند بی عدالتی که در خلال این هشت سال به اونها روا داشته شده بیشتر بوده هست..
  شما که اینطور از حمایت شخص نماینده سخن می گویید می توانید توضیح دهید چرا در بحبوحه انتخابات قبل هنگامی که نماینده فعلی قصد سخنرانی در مسجدی در بیرم داشتند اونطور با ایشان برخورد شد تا جایی که اطرافیان ایشان مجبور شدند با ماشین دیگری شخص نماینده را از محل دور کنند.
  وچرا بیرم کمترین رای ممکنه در دور قبل به آقای جعفرپور داده اند. و…..

  • رستمی گفت:

   0

   0

   ۱٫مشکل دوستان همین است که دقیق مطالعه نکرده ،به همین دلیل بر اساس اطلاعات ناقص قضاوت می کنند.آره بیرم از مدیریت مرکز شهرستان به دلایل مطرح شده در یادداشت نگران است .
   ۲٫ دور قبل نماینده محترم بالاترین رای در بخش بیرم داشته اند.

 2. عصر بیداری گفت:

  0

  0

  سلام برادر عزیز اگر حرف حق را می پذیرید آسمان ریسمان کرده اید با حرفهای بیخود. لطفا شفاف بنگارید

 3. بیرم را دوست دارم گفت:

  0

  0

  کل متن یک سری فحش به منتقدین و تعاریف بی‌سر وته از نماینده بود.
  متاسفانه این رویه دفتر نماینده و کسانی که به سفارش دفتر قلم می‌زنند است که منتقد را به بی تقوایی، بی‌اطلاعی، غرض‌ورز و . . . لقب می‌دهند.
  حرف آقای عباسیان خیلی ساده و شفاف بود: جعفرپور روند واگرایی و نیروسوزی که کم و بیش در منطقه وجود داشت را تشدید کرده است و اگر همین روند ادامه پیدا پیدا کند تا چند سال آینده چیزی از لارستان بزرگ باقی نمی‌ماند.

  راستی آقای رستمی متاسفم که شما هم حضور نماینده در جلسات و تریبون‌ها را نشان از توانمندی او دانسته‌اید. ما سخنرانی از نماینده نمی‌خواهیم ما کار می‌خواهیم، ما نیروسازی می‌خواهیم، ما همگرایی و توجه ویژه به مناطق و روستاهای غیر از لار می‌خواهیم. ما چیزهایی می‌خواهیم که ایشان ندارد.
  دکتر جعفرپور جان مادرت دیگه نیا. خسته شدیم آخه تا کی؟

  • لارستان بزرگ گفت:

   0

   0

   کجا فحش دادن ایشون؟واقعا منتقدین نماینده محترم بی اخلاقی و بی انصافی را از حد گذرانده اند.استدلال های آقای رستمی مطالبات مورد نظر خود ایشان و برخی از مردم بوده.شما هم مطالبات خودتون رو بیان کنید.

 4. از بنارویه گفت:

  0

  0

  در نظر وتخیل بسیاری از مردم لار واژه لارستان بعنی شهر قدیم وشهر جدید وبیشتر امکانات واعتبارات را برای این دو شهر طلب میکنند در حالیکه لارستان معنی ومفهوم بزرگتری دارد تنگ نظری در مرکز شهرستان باعث شده است که بیشتر بخشها مایلند از لار جدا شوند

 5. از بخش بیرم گفت:

  0

  0

  با ایجاد شهرستان اوز وگراش انسجام سر زمینی بیرم با لار قطع شده است بخش بیرم باید تابع لامرد قرار گیرد زیرا از نظر فرهنگ وزبان وسرزمین به لامرد نزدیکتر است واز نظر بودجه واعتبارات دولتی هم به نفع مردم بیرم است

 6. از بیرم لارستان. گفت:

  0

  0

  با سلام .سپاس از آقای رستمی بزرگوار که همواره به دنبال بیان حقایق بودند. با شناختی که بنده از این فعال سیاسی اجتماعی دارم هرگز از گفتن واقعیت اباهی نداشته و هموار نظرات خود شفاف و بدون جناح بندی سیاسی و منطقه ای بیان کرده اند.

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای رستمی فکر کنم این خوش خدمی شما برای آقای جعفرپور بی فایده است چون آقای بروجردی ان شالله می آیند و همه نامزدهای دیگه باید خواب نمایندگی مجلس رو ببینند.
  شما هم بهتره بجای […] نماینده ای که روز به روز از مقبولیتش کم می شودبطور واقعی به فکر منافع بیرم و مردم محروم اون باشید.

  • رستمی گفت:

   0

   0

   سلام و عرض ادب
   بنده یک معلم با ۲۷ سال خدمت هستم و هیچ وقت دنبال فایده نبوده و نیستم ازجیب دادم ولی چیزی بهره نبردم.مطالب برآمده از شناخت بنده نسبت به اوضاع و احوال و واقعیات موجود بوده است.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   چرا احترام نمی گذاری شما به نظر دیگران و با وارد کردن اتهام دنبال تخریب هستین؟!!!

 8. دلسوز لارستان گفت:

  0

  0

  سلام
  آفرین به جناب رستمی که با انصاف و به دور از ترس مطالب به حق را بیان فرمودند و متاسفم برای منتقدین که جز حرف غیر منطقی و محکوم کردن مدافعین نماینده کار دیگری ندارند.
  واقعیت این هست که دکتر جعفرپور در کار مناطق دست برتری نسبت به گذشتگان داشته اند.بهتر است منتقدین مقداری با بررسی بیشتر سخن بگویند.

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  با سلام وعرض ادب
  اقای رستمی عزیز تا بزرگوارانی مثل شما هستند ما لارستانی ها خیالمان راحت هست که هیچ نیروی نفوذی باعث دودستگی ونفاق نمی شوند بابت وحدت وهمدلی شما تشکر می کنم نسبت به لارستان بزرگ

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  با سلام وخدا قوت به اقای منشی مدیر عزیز آفتاب
  بازهم سرگرم این اصول گراها شدید اینها همه طرفدار دکتر جعفرپور هستند انقدر هم زیاد هستند ودر همه مناطق نیرو کاشتند که برایشان قلم هم می زنند

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام
  دوستان خواهش دارم برای انتخابات تعدادی کاندیدها لازم نیست واگرایی را وسط بیاورید چون به نفع منطقه نیست به امید لارستان بزرگ وهمدلی وحدت که انهم اشتراکش زبان مادریمان لاری هست .خدا قوت به برادر عزیزمان اقای رستمی عزیز

  • لارستانی گفت:

   0

   0

   به گواهی مدارک واسنادموجود آنچه دکترجعفرپوربعنوان نماینده مردم درطول دوران نمایندگی
   درخصوص همه جانبه نگری به مناطق مختلف لارستان هم به جهت پیگیری مطالبات آنها وهم
   حضورچندین باره ونشست وبرخاست باآنها وازطرفی حضوردرصحنه رخدادهای سیاسی اجتماعی
   بعنوان چهره ای ملی انجام داده کمتردرادوارگذشته شاهدبوده ایم.
   ای کاش منتقدان ایشان ازجمله آقای عباسیان بجای دفاع ازکاندیدموردنظرخودشان که درآینده
   مشخص خواهدشد(ودرآن روزمجددا به آن اشاره خواهم کرد)این چنین جفانمیکردندکه مشکلات
   وضعفهای عملکردی مسئولان لارستانی از۴۰ سال قبل تاکنون راهمه به گردن دکترجعفرپورکه میراث دارآن مشکلات است بیندازند.

 12. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام
  درود بربیرمی های عزیز که همیشه با لارستان بودند ولیاقتشان بیشتر از انهاست از اینکه دکتر جعفرپور دید ویژه به بیرم داشتند تشکر می کنم

 13. معلمی از بیرم گفت:

  0

  0

  با سلام و ادب خدمت دوستان بزرگوار شاید دکتر رستمی به قول شما اصولگرا نتوانند یا صلاح ندانند که از خود بگویند ولی بنده با شناختی کاملی که از ایشان دارم باید بگوییم ایشان در همه زمانها مواضع روشن و شفاف داشته و بی دلیل از هیچ کس دفاع نمی کنند و دفاع ایشان از عملکرد دکتر جعفرپور نیز بر همین اساس می باشد. درود بر دکتر رستمی شاعر و فعال سیاسی اجتماعی لارستان بزرگ.سربلند باشید.

 14. لارستانی گفت:

  0

  0

  با سلام خدمت همه بزرگواران
  میتوان فعالیت های این نماینده را بعنوان یک […] در حق لارستان قلمداد کرد و با صراحت تمام می توان گفت امتیازاتی که اقای جعفرپور از لارستان سلب کرد و به لامرد و جهرم واگذار کرد، همچون منطقه ویژه اقتصادی، اداره کل راه … ، دانشگاه علمی کاربردی و بسیاری دیگر از فعالیت های این چند ساله وی، جز یک […] در راستای خوش خدمتی به شهرستان های همجوار نبود و باید بخاطر این امورات پشت پرده حتما پاسخگو باشد… ضمنا ایشان بدانند که هر گونه اقدام وی در این واپسین لحظات جز تحقیر مقام نمایندگی چیزی در بر نخواهد داشت، چرا که اگر در توان شما بوده و به انجام نرسیده ، که وضوحا […] کرده اید، قطع به یقین اگر میتوانستید و در این مدت هشت سال انجام نشده و برای این چند ماه اخیر گذاشته اید ، مصالح را فدای منافع شخصی نموده اید، بنابر این منتظر بازخواست از سوی مردم لارستان باشید آقای جعفرپور….

 15. ناشناس گفت:

  0

  0

  با سلام
  خیلی جااااالب . کسی دم از نیرو سازی می زند که خود خدای زیر آب زنی است . آقای رستمی شما که در […] علیه مسئولین و شهروندان استاد هستید
  دکتری تخریب دارید . روزگاری تئوریسین ضد لار و لارستان بودید البته هنوز هم هستید، همیشه لاری را […] می شمردید . اما در حال حاضر نان به نرخ روز ایجاب می کند تا دفاعی از ارباب خود داشته باشید . به جایگاه خود در منطقه خود نگاهی بیندازید . مغضوب مردم بخش خود هستید .چاره ای جز ظاهر سازی ندارید . مردم را تشویق به لامرد می کردید چطور شده این چهار سال نظرتان عوض شده به راستی اگر دکتر جعفر پور رای نیاورد یا خواسته تان از لارستان برآورده نشود باز هم خود را لارستانی می دانید یا همان لامرد یا گراش را محل آرزوهای خود می دانید .
  با این مقاله ها آیا می توانید افکار گذشته ضد لاری خود را پاک کنید . واقعاااا که ….؟؟؟؟

 16. ناشناس گفت:

  0

  0

  با سلام

  واقعاااااا که … جای تعجب هست کسی حرف از نیرو سازی و لارستان می زنه که خود دکتری تخریب داره و یک تئورسین کامل در پروژه ضد لاری هست . حال چه شده که طی این چند سال ادعای روشنفکری ( البته در چهارچوب محدود فکری خود) می کند که همیشه لاری ها را خودشیفته خطاب می کرد . جناب رستمی ..ادعای اصول گراایی داری اما هنوز مرید بی قید و شرط احمدی نژاد هستی حتی او را از رهبری هم بزرگتر جلوه می دهی . آقای احمدی نژادیسم که به اصطلاح به لطف قلم کینه توز خود دو دهه علیه لار و لارستان مطلب زدی . مردم شریف لار را با بدنرین عناوین خطاب می کردی . به بزرگان لار هم رحم نکردی چه شده یک شبه جامه عوض کردی . لاید منافع شخص شما توسط اربابت تامین شده یا قول و وعده وعید گرفتی … به انتظار خواهیم نشست …

 17. لار گفت:

  0

  0

  ،عباس رستمی فردی منفی گرا هستش که تو کل بخش بیرم شناخته شده هست،قرار گرفتن همچین افرادی در کنار یه نماینده نشان از بی تدبیری نماینده هس

  • رستمی گفت:

   0

   0

   بنده نظراتم را همیشه به طور شفاف و با نام بیان کرده ام. کاش شما هم که جسارت در بیان کلمات اینچنینی دارید با شهامت مطالب را تحلیل می کردید. خدا عاقبت ما را به خیر کنه

 18. معلمی از لار ستان بزرگ گفت:

  0

  0

  به به جناب رستمی ….

  قلم به دست فرمایشی
  استاد به تمام معمای زیرآب زن . اقدامات نماینده فعلی به لطف مشاورت شما به اصطلاح دلسوز منطقه …ایجاد تفرقه . انحصارطلبی . حاکمیت مطلق دیکتاتوری در منطقه . دخالت بی جا در امورات بخشها . عزل و نصب ها . ایجاد نگرانی شدید وفاصله بین بخشهای لارستان با مرکز شهرستان . نادیده گرفتن خدمات دیگران . شکایت علیه بزرگان هر شهر و بخش مخالف دیدگاه نماینده . سیاه نمایی خدمات ۴۰ ساله انقلاب . مصادره کردن تمام خدمات به نام خود . سرکوب نمودن مخالفین خود به طرق مختلف . و …….

 19. دوستدار مردم شریف و دانش آموزان عزیز بیرم معلمی از مرودشت گفت:

  0

  0

  رستمی کیست ؟ اهدافش چیست ؟ رستمی مسئول حراست آموزش و پرورش بیرم به لطف این پست حساس امنیتی در پناه اتاق امن با امکانات دولتی اعم از […] در وقت اداری تمام اوقات خود را صرف مطالعه کرد تا از این طریق مدرک دکتری خود را اخذ نماید همچنین در همین جایگاه پشت درب بسته اوقات شریف خود را با […] در تمام سایت ها جستجو نموده و از این نعمت خدادادی نهایت استفاده کرده و علیه مسئولین . شهروندان […] می نماید . ادعای روشنفکری می نماید اما سخنی یا کلامی یا مطلبی علیه خودش ببیند یا بشنود غوغا می کند . سلطان کینه توزی و پادشاه عقده ورزی است . چنان جوی حاکم بر معلمان عزیز منطقه بیرم نموده که کسی جرات اظهار نظر ندارد . امروز مخالفت فردا تخلفات . روشن فکر است اما آزاد اندیشی را نمی پذیرد . پذیرش نظر مخالف برایش جام زهر است . چه معلمانی که بخاطر استبداد فکری اش قید معلمی را زدند . خداوند همه ما را به راه راست هدایت فرماید .

  • رستمی گفت:

   0

   0

   شما را خوب می شناسم. بنای پاسخ به شما ندارم. خدا اول بنده و بعد شما را هدایت کند.

 20. معلمی از بیرم. گفت:

  0

  0

  باسلام. چند نظر بالا در رابطه با استاد بزرگوار دکتر رستمی خواندم .هرچند که مشخص هست چند نظر فوق از یک نفراست که از روی غرض و کینه توزی بیان شده است و از نوع کلام بر می آید که ضربه سختی از دکتر رستمی خورده است که اینگونه اقدام به تهمت وافترا زنی میکند.آنهم بدون ارائه سندومدرک. برادر عزیز دکتر رستمی از فعالان سیاسی اجتماعی منطقه و از پیشکسوتان پست حساس حراست می باشد که همواره با شجاعت و شهادت و با نام خود مطلب می نویسد و اباهی از اظهار نظرات خود چه در سطح ملی و چه منطقهای ندارد و همواره پبرو ولایت فقیه بوده وبه صداقت و پاک دستی معروف است. نه مانند بعضی از هر روز رنگ عوض میکند و نه نون به نرخ روز می خورد .و هر گز از جایگاع حقوقی خود برای خارج کردن دیگران از میدان استفاده نکرده است. هرچند در پستی بوده است که می تواند استفاده کند.نه رشوه میده و نه چاپلوسی میکنونه ریگی در کفش دارد که اگر غیر از این بود با این شجاعت نظر نمی داد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان