میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 می 2019 ساعت 3:46 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 3 دیدگاه 419 بازدید

«علی اکبرخان داور» چگونه نماینده لارستان در مجلس پنجم شورای ملی شد؟

«علی اکبرخان داور» چگونه نماینده لارستان در مجلس پنجم شورای ملی شد؟

رسول احمدلو*: بعد از صدور فرمان مشروطیت و حرکت به سوی دموکراتیک شدن سیستم اداره مملکت، مجلس به عنوان مهمترین دستاورد جنبش مشروطیت، کانون توجه قدرت قرار گرفت و به منزله نهادی قانونی، جایگاه ویژه ای در تعیین نظام سیاسی کشور یافت.

پس از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ تلاش برای کسب اکثریت کرسی­های مجلس مبارزه ای ناگزیر برای رضاخان محسوب می­شد تا با در اختیار داشتن نمایندگان هوادار خود بتواند بر فرآیند تحولات سیاسی تأثیر بگذارد. در انتخابات مجلس پنجم شورای ملی از جمله حوزه­ انتخابیه لارستان، وی از توان سیاسی خود جهت دخالت در انتخابات و انتخاب نمایندگان مورد علاقه و همسو با تفکرات خود استفاده کرد و انتخابات تحت نظارت و کنترل او قرار گرفت.

در تاریخ بیست و چهارم شهریور ۱۳۰۲ش، وزارت داخله با اختصاص ۱۵هزار تعرفه انتخابات برای لارستان، طی دستوری از والی فارس (نصرت الدوله فیروز)، خواست تا هرچه سریعتر انتخابات لارستان را آغاز نماید.

ناصرالدوله از طرف حکومت فارس، مأمور برگزاری انتخابات مجلس پنجم شورای ملّی در لارستان شد. انجمن  مرکزی نظارت بر انتخابات لارستان در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۰۲ در تحت نظر و مراقبت لشکر جنوب و حکومت لارستان تشکیل شد وآقایان سیدنعمت الله، حاج عبدالرحیم باقر اوزی، مشیرالسلطان، شوکه­الملک، اقتدار السلطان به ترتیب مأمور تشکیل انجمن­های فرعی انتخابات در بخش­های بندرلنگه، اوز، بستک، اشکنان، لار و حومه، گراش شدند.

حکومت لارستان از نایب الحکومه بخش های یاد شده خواست تا هرچه زودتر زمینه برگزاری انتخابات را فراهم و با مأمورین اعزامی انجمن نظار مرکزی انتخابات، همکاری لازم را به عمل آورند. طبق تصمیم انجمن مرکزی نظارت بر انتخابات، ساعات اخذ رأی ۸ تا۱۱ صبح و ۴ الی ۸ عصر تعیین شد و به دلیل وسعت زیاد شهرستان لارستان و طولانی بودن فاصله حوزه های فرعی با شهر لار، تشکیل انجمن فرعی و شروع انتخابات در حوزه­های فرعی با فاصله زمانی صورت گرفت.

در انتخابات دوره­ی پنجم مجلس شورای ملّی، ۳۸ نفر نامزد نمایندگی از حوزه­  لارستان شدند. در تاریخ بیست و هفتم شهریور، وزرات جنگ به نصرت الدوله والی فارس، دستور داد، علی اکبر داور برای نمایندگی در نظر گرفته و انتخاب شود. نصرت الدوله هم در پاسخ نوشت: «هر امری که از ناحیه مبارک به بنده صادر بشود فوری الاجرا خواهد بود.» گزارش­های واصله به مرکز حاکی از آن بود که در اکثر حوزه های فرعی انتخابات لارستان، «محمدعلی امام جمعه» حائز اکثریت آرا است. این امر باعث نگرانی علی اکبر داور از عدم انتخابش به نمایندگی شد.

با خاتمه انتخابات انجمن نظار مرکزی پایان انتخابات را اعلام و از نوزدهم آذرماه شروع به استخراج و قرائت آراء نمود. از بین ۳۸ نفر نامزد انتخابات و ۹۷۶۷ رأی  اخذ شده، آقای محمد علی امام جمعه ساکن لار با ۳۵۴۱ رأی، آقای علی اکبر خان داور با ۳۱۶۹ رأی و آقای لسان الملک با ۸۰۷ رأی صاحب اکثریت آراء شدند. از دهم الی هفدهم دی ماه  به مدت هفت روز از صبح الی غروب همگی اعضای انجمن مرکزی لار برای رسیدگی به شکایات راجع به انتخابات بر حسب اعلان داده شده حاضر می­شدند. چون شکایتی در زمینه­ برگزاری انتخابات نشد، انجمن نظارت پایان انتخابات مجلس پنجم شورای ملّی در لارستان را اعلام نمود.

قوام الملک بلافاصله بعد از پایان انتخابات از امام جمعه درخواست قبولی یا رد نمایندگی را خواستار شد: «عقیده خود را در قبول یا رد نمایندگی لارستان جواباً مرقوم فرمائید تا به نایب الحکومه لار و انجمن نظارت آنجا اطلاع داده شود تا اینکه اعتبارنامه اتمام نمایند.»

محمدعلی امام جمعه که از قبل مجبور به استعفا شده بود، در بیست و سوم دی ماه، طی تلگرافی از قبول نمایندگی خوداری و گرفتاری­های شخصی را عامل استعفای خود از نمایندگی لارستان عنوان کرد. متن استعفانامه­ی محمدعلی امام جمعه از نمایندگی لارستان در دوره­ی پنجم مجلس شورای ملّی بدین شرح است: «با تشکر از حسن ظن و احساسات پاک برادران محترم لارستانی خاطر محترم را سابقه می دهد که داعی از قبول این نمایندگی نظر به گرفتاری های شخصیه و نوعیه و غیره معذور و معافم و امیدوارم در هرجایی از آراء و وظایف خدمت به وطن و هموطنان عزیز قصور نورزم. البته عدم قبولی داعی را به ضمیمه تشکرات خالصانه به آقایان لارستانی خواهد داد.»

انجمن نظارت بر انتخابات پس از استعفای امام جمعه و قبولی نمایندگی از طرف علی اکبر خان داور، اعتبارنامه را به نام ایشان صادر نمود. مجلس پنجم شورای ملی در روز بیست و دوم بهمن سال ۱۳۰۲ توسط محمدحسن میرزا ولیعهد آغاز به کار کرد و بنابر رسم معمول پس از افتتاح به مدت یک هفته تعطیل شد و پس از پایان تعطیلات از اول اسفند ماه کار خود را بر سر تصویب اعتبارنامه ­ها آغاز نمود. شعبه رسیدگی به انتخابات چون جریان انتخابات لارستان را موافق قانون دانسته صحت نمایندگی علی اکبر داور را تصدیق و تصویب نمود.

علی اکبر داور (نماینده­ی لارستان در دوره­ی پنجم مجلس شورای ملی) در میان  علی محمد بنی آدم (شریف الدوله) استاندار آذربایجان و جمعی دیگر از مقامات استان

*دانشجوی دکتری تاریخ ایران اسلامی

از این نویسنده بخوانید:

سه پاسبان لارستانیِ «خلیج فارس» را بشناسیم

سال سیاه سی و نه!

آشنایی با «قلعه کهنه» بریز

معمای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی


3 نظر

 1. اکبر .صادق گفت:

  0

  0

  در تاریخ دست بردی . نوشتی : در بخش­های بندرلنگه، اوز، بستک، اشکنان، لار و حومه، گراش شدند.. ان زمان گراش کجا بود . !!!!

 2. واقع بین گفت:

  0

  0

  اون زمان گراش پایتخت لار بود و مرکز حکمرانی حکومت بوده .بله ما قبول داریم گر اش اون زمان دهکده بوده ولی الان جمعیتش از بستک و اوز و خنج و…بیشتر هست و خیران این شهر این شهر را ساختند .یکیش همین شیخ احمد انصاری که چقدر بازار و مسجد و بیمارستان و … ساخته .الان دیگه جمعیتش زیاد شده و قرار نیست اینجور نگاه کنید الان پس جهرمی که زیر نظر لار هست هم بزرگتر هست و هم جمعیتش بیشتر .به نظرم بعد از زلزله لار دیگه قدرت لار رو به زوال رفت و دیگه پا نگرفت.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  از لامرد و گله دار هم اسم نبرده گمانم ان زمان جز بوشهر بوده اد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان