میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 جولای 2020 ساعت 12:36 ب.ظ سرویس:برگزیده ها 12 دیدگاه 433 بازدید

عمده شکایت ها علیه ما ازسوی اعضای سابق شورای شهر گراش بود

مدیر مسئول سایت تعطیل شده «گریشنا»:

عمده شکایت ها علیه ما ازسوی اعضای سابق شورای شهر گراش بود/ از مدیران شهرستان می خواهیم موضع خود را نه خصوصی که علنی اعلام کنند

زینب دلام/ آفتاب لارستان: پس از اعلام تعطیلی سایت شناخته شده «گریشنا»، موجی از اعتراض ها نسبت به این اتفاق به جریان افتاد. «گریشنا» که یکی از رسانه های فعال شهرستان گراش و جنوب استان فارس است در سال های اخیر توانسته مخاطبان زیادی را به خود جلب کند؛ برای بررسی بیشتر علت تعطیلی این رسانه به سراغ «محمد خواجه پور» مدیر رسانه های موسسه «هفت برکه» رفته ایم که در ادامه می توانید متن کامل این مصاحبه را بخوانید:

***

شما در بخش هایی از متنی که در فضای مجازی در مورد تعطیل شدن سایت «گریشنا» منتشر کردید، اشاره کردید که در بسیاری از اوقات به جای شیوه صحیح قانونی ارسال جوابیه، معترضان اقدام به تهدید، احضار و شکایت مستقیم کرده اند؛ می توانید کمی درباره ی این موضوع توضیح دهید و اینکه این معترضان دقیقا چه کسانی هستند، نهادهای قانونی در این مورد چه تصمیمی گرفته اند؟ و نحوه ی برخوردشان به چه صورت بوده است؟

مهم ترین بخش از شکایت هایی که داشتیم از طرف اعضای سابق شورای شهر (گراش) بوده است که دلیل آن هم این بوده که خودشان یک سری اختلافات داشتند و ما وقتی نظرات برخی از اعضا و مردم را منعکس می کردیم خوشایند آن ها نبود و در چند جا گفته بودند که ما به هر صورت شده «گریشنا» را تعطیل می کنیم و حتی در یک مورد نشریه یکی از همکاران مان را پاره کرده بودند و برایش فرستاده بودند.

ما الآن دو پرونده و شکایت از طرف اعضای سابق شورای گراش داریم؛ البته این بخش عمده اش بود اما موارد دیگری نیز وجود داشت به عنوان نمونه اظهار نظری در یک گروه واتساپی می شد و بعد از آن تماس گرفته می شد که چرا شما این مطلب را نوشتید اما هدف ما این بود که افراد مختلف بتوانند اظهار نظر کنند.

در این مدت تراکم شکایت ها زیادتر شده بود و دو گروه واتساپی ای که فعال تر بودند بسته شدند و در نهایت بحث «گریشنا» پیش آمد و همکاران تصمیم گرفتند به نحوی اعتراض شان را نسبت به کارهایی که انجام شده بیان کنند.

با توجه به اینکه شما جزو رسانه های باسابقه، فعال و اثرگذار منطقه هستید، چرا مدیران شهرستان از شما حمایت نکردند؟

خودشان می گویند حمایت کردیم و در صحبت های خصوصی گفته می شود که ما از شما حمایت می کنیم اما معمولا در فضای عمومی و جاهایی که نیاز است کمتر دیده می شود؛ تقاضایی هم که من در بخشی از یادداشت (خبر تعطیلی گریشنا) داشتم این بود که موضع شان را در مورد عملکرد رسانه های منطقه به ویژه ما در مجموعه ی «هفت برکه» به شکل علنی بیان کنند و اگر در جلسات خصوصی اعلام می کنند که ما حمایت می کنیم، حمایت شان را به مردم نیز منعکس کنند.

نظر نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی چه بوده؟ با ایشان هم در این مورد صحبت شده است؟

من با مسئول دفترشان در تهران صحبت کردم و گفتند قبل از این قضایا با دادستان گراش تماس داشته اند اما بعد از این اطلاع ندارم که آیا صحبتی شده یا نه.

چرا نظر مراجع قانونی مبنی بر عدم استفاده از عنوان «گریشنا» مورد تایید شما نبوده و اصرار می کنید که همچنان از عنوان «گریشنا» استفاده کنید؟

البته ما الآن استفاده نمی کنیم؛ یعنی بعد از اینکه این مورد آخر پیش آمد، دیشب (شنبه شب) اعلام کردیم که عنوان گریشنا را استفاده نمی کنیم؛ در واقع، از سال ۹۱ که شروع به کار کردیم تا سال ۹۴ که درخواست مجوز به نام «گریشنا» دادیم، وزارت ارشاد به این دلیل که پسوند «نا» مربوط به خبرگزاری هاست با عنوان «گریشنا» مخالفت کرد و مجوز ما با عنوان «هفت برکه» صادر شد اما از آنجایی که مردم از قبل بیشتر با عنوان «گریشنا» می شناختند مطالبی که منتشر می کردیم با هر دو نام بود یعنی هم در عنوان می نوشتیم «گریشنا، هفت برکه» و هم آدرس اینترنتی گریشنا و هفت برکه در دسترس بود.

اختلاف دیدگاهی که ما در این مرحله با مقامات قضایی داشتیم این بود، آن ها می گفتند که مطلب در گریشنا منتشر شده و ما می گفتیم که در هفت برکه منتشر شده است؛ یعنی در هر دو جا، منتشر می شد اما دستور قضایی بر این بود که شما عنوان اصلی و هدر سایت هم به «هفت برکه» تبدیل کنید که مردم نام «هفت برکه» را بشناسند و به نام «گریشنا» نشناسند چون مجوز به نام «هفت برکه» است.

تعطیلی گریشنا تا کی ادامه خواهد داشت؟ با توجه به اینکه تا چند هفته ی دیگر هم روز خبرنگار را داریم مردم منتظرند ببینند که سرانجام این ماجرا بالاخره چه می شود؟

ما یک سری مسائل فنی در این بخش برای راه اندازی سایت گریشنا داریم یعنی الآن عنوان تغییر پیدا کرده و در دسترس است اما هدف مان این است که خود سایت را هم تغییر دهیم؛ به همین دلیل پس از اینکه کارهای فنی انجام شود و مدتی بگذرد دوباره فعال خواهیم شد و این بیشتر وقفه ای است که ناراحتی و دلخوری مان را بازتاب دهیم مگرنه به تعهدی که به مردم برای کار مطبوعاتی دادیم همچنان پایبندیم.


12 نظر

 1. خبرنگار گفت:

  2

  1

  محمد خواجه پور
  ایشون شرف اهل قلم منطقه است
  شاکیان ایشون یک عده معلوم الحال هستن که تاب شنیدن صدای مردم رو نداشتن.

 2. امیر علی گفت:

  1

  0

  لقب برازنده ایست
  خواجه پور #شرف_اهل_قلم_جنوب

 3. ناشناس گفت:

  1

  2

  خدا را شکر که تعطیل شد باید زودتر این اتفاق می افتاد

 4. علی‌میرزا زمانی گفت:

  0

  1

  خدا قوت به آقای خواجه پور واقعا گریشنا یکی از خبرگزاری ها عالی در منطقه هستش . وتشکر از آقای منشی از این مصاحبه

 5. شهروند خبرنگار گفت:

  2

  2

  آقای خواجه پور خدایش خودمان هستیم چقدر مصاحبه کردید با این و آن رفتین تهران با مرحوم دکتر احمد اقتداری مصاحبه کردید شاید از زیر زبانش بیرون بکشید که زبان منطقه زبان اچمی است.
  خدا بیامرز دیدی که چگونه پاسخ سوالت داد.؟
  ولی باز دست بردار نبودی چه مقاله هایی که بر ضد فرهنگ وزبان منطقه به عنوان دمکراسی نشر دادید چه کامنت هایی که بر علیه منطقه که تایید نکردید.
  حالا نظر شخصی شما وهمکارانتان زبان منطقه لارستان بزرگ چه نام دارد؟

  • گراش اصلی گفت:

   1

   1

   قابل توجه شما اینکه استاد خواجه پور به هیچ روی سعی نکردند چیزی از زیر زبان استاد بیرون بکشند. جرم خواجه پور فقط اینه که اصرار هویدا کرده. زشته که برای یک اختلاف نظر که آقای خواجه پور تا حالا حتی اظهار نظر هم نکردن این چنین زحمات یک چهره فرهنگی که عمرش را گذاشته برای منطقه انتقاد کنید.
   واقعا برخی ظرفیت گفت و گو ندارن
   آقای منشی یک لاری بزرگوار است و نوشته ها را پوشش داده، تا حالا یک گراشی بر علیهش حرف زده؟ ولی شما چی حتی چشم دیدن ایجاد بستر گفت و گو ندارین. خواجه پور ها و منشی ها فرهنگ سازان این منطقه هستند.

 6. لار گفت:

  1

  1

  در خصوص اچمی هر چند به هیچ عنوان برازنده شهرم لار نمی دانم اما سایت گریشنا هم در راستای وظیفه یک رسانه اقدام به انتشار مطالب می کرد اونجا هم کامنت اعتراضی درج کردم
  .
  ولی امیدوارم مشکل گریشنا به زودی حل شود .جای خالیش احساس میشه

 7. لارستانی اصیل گفت:

  2

  0

  در جواب گراشی اصیل
  بنده جناب خواجه پور می شناسم و طرز تفکرش هم می دانم ایشان برای فرهنگ منطقه خیلی تلاش داشته اندـ رفیق هستیم ولی در این اواخر تابع جو منطقه و جو سه تا چهار جوان منطقه و فردی مثل غلامحسین محسنی وامیر حسین مهرابی شد.

  ایشان با همکارانش همانند جناب مهندس منشی می توانستند منجی وحدت و همدلی و حداقل گسترش واقعیت های تاریخی جامعه شوند.
  و میدان در اختیار چند نفر که می خواهند در جامعه دیده شوند قرار ندهند.
  به هر حال خیلی فرق است بین سایت آفتاب و گریشنا.
  یک مورد که شما زورتان می آید این بود که دانشمند گراشی مرحوم دکتر احمد اقتداری تا آخرین لحظات عمر به فرهنگ وزبان لارستانی عشق می ورزید وکتاب نوشت و به همه اعلام کرد که زبان منطقه زبان وفرهنگ لارستانی است.
  خودرا با واقعیت ها ی جامعه وفق دهید هرچند برایتان سخت است. دست ازلجاجت بردارید و عامل وحدت وهمدلی منطقه فراهم بیاوریم نه اینکه دامن اختلاف به این قضیه بزنیم. ما سخت وسفت در مقابل کسانی که قصد تخریب زبان وفرهنگ وهویت لارستان بزرگ دارند ایستاده ایم البته با سند ومدرک وعلم ومنطق. شما حاضر به این نیستید وبنوعی عارتان می آید که نام زبان وفرهنگ خودتان گراشی بنامید.

  خوب چه زیبا می شود که بگویید وبنویسید زبان وفرهنگ ما گراشی است. بدرود

 8. ص-کامجو گفت:

  0

  2

  در شهر ودیاری که رسانه نباشد که مشکلات، کمبودها، انتقادها، پیشنهادات، وعملکرد مسئولین به سمع ونظر مردم برسانند. یقینا مرگ تدریجی فرهنگی آن منطقه رقم خواهد خورد.
  پس به بهانه ای کوچک مثل تغییر اسامی یک سایت معتبر ومردمی را تعطیل نکنید. امیدواریم این سایت وزین مجدد شروع به کارش شاهد باشیم. درود وخدا قوت بر جناب خواجه زاده وهمکارانش.

  • من گفت:

   1

   0

   حاجی جان از شما بعید است این حرف چیزی که بدون مجوز بوده طبق قانون سازماندهی تعطیل شده است. و این که این وسط خود مسئولین طبق اعلام خودشان برای اعلام اعتراض دست به تعطیلی سایت زدند از بی فکری خودشان است، وگرنه هفت برکه را که ازشان نگرفته اند خودشان هم گفتند بنویسید هفت برکه و ادامه دهید ولی خودشان قبول نکردند و چنین کاری کردند.

 9. گراشی گفت:

  1

  0

  لطفا اصل مدرک قضایی را منتشر کنید که ببینم آنها دستورشان این بوده که مردم به این نام که شما می گویید بشناسند؟؟؟
  باز خوب است رفیق گرمابه و گلستان بود که بیاید با یک مدیر سایت غیرقانونی مصاحبه کند
  این کارتان از بچه بازی و قهر های بچه گانه هم زشت تر است لااقل برای یک همچین رسانه ی وزینی!
  شما که ادعا دارید در هر دو رسانه فعالیت با هر دو نام فعالیت داشتید تغییر یک هدر این همه ناز و ادا نداشت و اگر ریگی به کفش نداشتید به راحتی با تغییر هدر با قوت بیشتر به ادامه کار ادامه میدادید
  حتما مثل سایر قضاهای قضایی ابعاد مختلفی دارد که منتشر نمی شود
  بعد آقای دوست محمد خواجه پور لااقل یکم طبیعی تر مصاحبه میکردید تا باورمان شود اینطوری که مردم را… فرض کردین همه که مسل شما … نیستند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان