میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در2 می 2014 ساعت 11:08 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, گفتگو 4 دیدگاه 3,231 بازدید

عنوان «جنوب فارس» براي ادارات كل لارستان، كارشناسانه نبود

گفت و گو با سيد محمد احمدي؛ استاندار فارس:

عنوان «جنوب فارس» براي ادارات كل لارستان، كارشناسانه نبود/ اگر قرار باشد نماينده اي به فارس اضافه شود، حق شيراز است

IMG_5788حميد منشي: درخواست دومين مصاحبه «صحبت نو» با استاندار فارس را از همان روز اول سفر او به لارستان مطرح كرديم. درخواستي كه بي هيچ بهانه اي و سريعا پذيرفته شد اما زمان آن به دليل فشردگي زياد برنامه ها معين نگرديد. زمان گذشت و پس از برگزاري جلسه شوراي اداري و در لحظات پاياني حضورش در لار با ما روبرو شد. محوطه فرمانداري ويژه لار بسيار شلوغ بود و تنها و تنها پيشنهاد مصاحبه در داخل خودروي او باعث شد اين گفت و گو شكل بگيرد! زمان ما بسيار محدود بود و در طول تنها ۱۲ دقيقه، من به همراه ابوالحسن مويدي و غلامرضا حامدي پور از هفته نامه ميلاد لارستان توانستيم چند پرسش پراكنده را با او مطرح كنيم و پاسخ هاي كوتاهي بشنويم.

***

آقاي استاندار؛ مي دانم زمانمان محدود است؛ لطفا بصورت خلاصه و مصداقي بفرماييد دستاورد و خروجي سفر سه روزه شما به منطقه لارستان چه بود؟

همانطور كه مستحضريد ما سفري سه روزه به لارستانِ بزرگ داشتيم. تقريبا به كل مناطق رفتيم و از نزديك با مردم صحبت كرديم و مشكلات آنها را ديديم و شنيديم و در نهايت با حضور مديران كل استان، مديران شهرستان و نماينده مردم در فرمانداري لارستان جلسه مشترك شوراي توسعه و برنامه ريزي استان و شهرستان برگزار شد و تك تك موارد را بررسي كرديم. يكي از مشكلات اساسي كه در اين منطقه وجود دارد و براي همه ملموس است بعد مسافت لارستان تا مركز استان است كه مشكلاتي را براي تردد مردم ايجاد مي كند. مردم معمولا قادر به ديدن مديركل ها نيستند يا به استاندار دسترسي ندارند. اين نقيصه وجود دارد كه بايد به نحو مطلوبي حل شود. در گذشته در بعضي موارد چاره انديشي شده مثل اداره كل راه و شهرسازي كه حتي با وجود گستردگي منطقه همين اداره كل هم نرسيده به همه جا خدمات كافي دهد. فرودگاه شهرستان شده اداره كل و معتقدم بعضي ادارات ديگر كه خدمات رساني نزديكتر و بيشتري به مردم دارند بايد وضعيتي مثل اداره كل راه و شهرسازي پيدا كنند و اين مسئله مهم مديريتي است چراكه اداره كردن منطقه براي ما مهم است.

مسئله بعدي گستردگي محروميت منطقه است. عليرغم خودياري خوبي كه مردم در عرصه هاي مختلف دارند در بخش هاي بهداشتي، آموزشي و مسائل عمراني كمبودهاي زيادي داريم. گرفتاري هاي منطقه لارستان كه تقريبا به اندازه يك سوم استان وسعت دارد بايد با مديريت جهادي و با تخصيص اعتبارات بيشتر حل شود. مردمي هم كه در اين منطقه زندگي مي كنند عمدتا در شيخ نشين هاي خليج فارس تردد مي كنند و وقتي منطقه خود را با آنجا مقايسه مي كنند ممكن است افسرده شوند لذا بايد تلاش بيشتري كنيم و خدمات بيشتري ارائه نماييم.

آقاي استاندار الان تعداد زيادي از ادارات لارستان عنوان معاونت اداره كل را يدك مي كشند اما در عمل هيچ تفاوتي با قبل نكرده اند.

مي دانيد كه چند وقت پيش اين اتفاق يعني ارتقاي بعضي ادارات به سطح اداره كل صورت گرفته بود اما چون عنوان آن يعني «جنوب فارس» كارشناسانه انتخاب نشده بود بعضي ها حساسيت به خرج دادند.

پس شما موافقيد كه بعضي ادارات كل به لارستان اختصاص يابد؟

بايد اين كار انجام شود. اصلا اين كار سابقه دارد و چيز جديدي نيست كه بخواهد ذهنيت جديدي ايجاد كند. اداره كل راه و شهرسازي يا اداره كل فرودگاه براي چه درست شد؟ براي اينكه نخواهيم فاصله ۴۰۰ كيلومتري را طي كنيم. تمركز زدايي يعني همين كه بحث روز دنياست. براي خدمات رساني بهتر بايد بعضي اختيارات تفويض و بعضي ادارات ارتقا پيدا كنند تا مشكلات مردم حل شود.

آقاي دكتر؛ افكار عمومي اينجا معتقد است عمده پروژ ه هاي خدماتي و عمراني منطقه توسط خيرين ساخته شده و دولت در مقايسه با ديگر شهرستان ها به اين منطقه كمتر رسيده است. موافقيد؟

چنين چيزي دور از انصاف است. ببينيد؛ خيرين سلامت و مدرسه ساز در استان فارس سرآمد بقيه استان ها هستند. در خود شهر شيراز بيمارستاني داريم كه ۴۰ ميليارد خرجش شده و يك نفر آن را ساخته است. همه جا هست. به هر حال خدمات دولت غير قابل انكار است. اصلا هزينه هاي مديريتي اين پروژه ها زياد است و هزينه دو سال تامين و نگهداري و مديريت آن با هزينه ساخت آن برابري مي كند. لذا دولت در بخش هاي مختلف خدمات زيادي انجام داده و البته از زحمات مردم هم تقدير مي كنيم كه خيلي از مشكلات دولت را حل كرده اند.

آقاي استاندار؛ در برخي خبرهاي رسمي در مورد تقسيمات كشوري شنيديم قرار است بر اساس امتياز مناطق، تقسيمات جديدي صورت بگيرد. شما اطلاع بيشتري از اين موضوع داريد؟

دولت در مورد تقسيمات كشوري در حال تدوين لايحه اي بر اساس شاخص هاي جديد است. البته هيچ كدام از ما اطلاعات دقيقي از اين لايحه نداريم چراكه هنوز كامل نشده است اما قطعا نظر همه استانداران را خواهند گرفت و در اين لايحه لحاظ خواهند كرد.

يكي از مطالبات اصلي بخش ها و مناطق لارستان ارتقاي سياسي است و البته اكثر آنها لار را مانع اين ارتقا تلقي مي كنند. آقاي استاندار واقعا براي حل مشكلات مردم و براي اينكه هم بخش ها و هم مركز شهرستان به حقوق خود برسند چه راه حلي وجود دارد؟ اين سوال را از اين منظر پرسيدم كه مثلا جدا شدن بخش هاي متعدد از لارستان تاكنون جايگاه لارستان را تقويت نكرده است.

ببينيد؛ تب تقسيمات كشوري در همه جا بالا گرفته است. من قبلا استاندار ايلام بودم و همين وضعيت را آنجا هم داشتيم. آمدم فارس و هر بخشي مي رويم مي خواهند شهرستان شوند؛ بلا استثنا بجز بخش هاي مركزي! و هر شهرستاني هم مي رويم مي گويند فرمانداري ويژه مي خواهيم. وقتي لارستان شد ويژه، شرايطش را داشت اما پس از آن يكي دو شهر ديگر هم ويژه شدند و بقيه هم متوقع شده اند. لارستان هم البته مانع ارتقاي بخش هاي خود نشده است. به هر حال طرح تقسيمات كشوري دارد مجددا بررسي مي شود و احتمالا به شيوه اي ديگر عمل مي شود. ممكن است كشور به چند منطقه و هر منطقه به چند استان تبديل شود. اين كار كه عملي شود من فكر مي كنم خيلي از خواسته ها محقق مي شود.

در سفر قبلي خود به لار و در مسجد النبي اشاره كرديد كه جايگاه واقعي لارستان را مي دانيد و گفتيد كه به لارستاني ناميده شدن خود افتخار مي كنيد؛ الان زمزمه هايي مبني بر جدا شدن حوزه هاي انتخابيه خنج و گراش از لارستان به گوش مي رسد. اين موضوع براي بخشي از مردم ايجاد نگراني كرده و معتقدند اين تحركات به نيت تضعيف لارستان صورت مي گيرد. در اين مورد شما به عنوان استاندار فارس چه تحليلي داريد؟

چند وقت پيش از وزارت كشور با ما مكاتبه شد كه بناست يك نماينده به فارس اضافه شود و خواستند ما نظرمان را اعلام كنيم. ما هم بر اساس آمار جمعيت شيراز را اعلام كرديم چون يك سوم جمعيت استان را داراست. يعني يك سوم جمعيت استان در شيراز ۴ نماينده دارند و دو سوم جمعيت استان در شهرستان ها ۱۴ نماينده دارند. لذا بر اساس شاخص ها و جمعيت ما شيراز را پيشنهاد داديم و در مرحله دوم حق مرودشت است چراكه حوزه انتخابيه مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان بالاي ۴۰۰ هزار نفر جمعيت دارد. الان در خيلي از حوزه هاي انتخابيه چندين شهرستان هستند و متقاضي افزايش نماينده اند مثل استهبان و نيريز، داراب و زرين دشت، فيروزآباد و قير وكارزين و فراشبند و غيره. حال اينكه چه كسي اين حرف را در مورد لارستان زده نمي دانم و فكر نمي كنم مبنايي داشته باشد.

آقاي استاندار؛ شايد اطلاع داشته باشيد كه درصد زيادي از سپرده هاي بانك هاي استان فارس از منطقه لارستان تامين مي شود. در آمارها خوانده ايم كه ۴۰ درصد اين سپرده ها در بانك هاي لارستان است اما درصد تسهيلات پرداختي بانك ها به مردم و سرمايه گذاران منطقه فقط ۳ تا ۵ درصد است.

من دقيقا نمي دانم.

اين موضوع در آمارهاي رسمي آمده است.

ببينيد؛ بحث مصارف و منابع است. منابع از كجاست و مصارفش چگونه است. البته فكر مي كنم مردم لارستان كمتر وام مي گيرند چون وضع مالي خوبي دارند.

يعني معتقديد درخواست براي اين تسهيلات در لارستان كمتر بوده است؟

بله، درخواست كمتر است.

پرسش بعدي را به تغييرات مديران استان پس از روي كار آمدن دولت جديد و شما به عنوان استاندار اختصاص مي دهم؛ خيلي ها معتقدند روند تغييرات مبني بر خواسته مردم بسيار كُند است.

ما بيشترين تغييرات را در بين ۳۱ استان داشته ايم.

يعني از وضع موجود و مديران فعلي راضي هستيد؟

ممكن است هركسي راضي نشود منتها ما معذوريت هاي زيادي از جمله مسائل عاطفي داريم. مثلا مي خواهم فرماندار جايي را عوض كنم اما مي بينم ايام امتحانات فرزندش است.

استفاده شما از منابع انساني لارستان در مديريت استاني چقدر است؟ فكر مي كنم ناچيز باشد درست است؟

من كه متهم هستم هرچه هست از لارستان آورده ام [باخنده]. من از مُهر، لامرد، گراش و هرجا بگذارم مي گويند لارستاني است ديگر. من فكر مي كنم مديران لارستاني در مجموعه مديريت استاني كم نيستند.

با توجه به اتمام وقت، به عنوان آخرين سوال بفرماييد پروژه راه آهن فارس-هرمزگان به كجا رسيده؟

ما دنبال سرمايه گذار مي گرديم و دنبال فاينانس خارجي هستيم كه ان شاءالله سريعتر عملياتي شود.

عكس اين گفت و گو آرشيوي است


4 نظر

 1. آفتابي گفت:

  0

  0

  مصاحبه بسيار خوبي بود و خيلي چيزها رو روشن كرد. اميدوارم اين استاندار محترم تحت تاثير فشارهاي برخي متنفذين شهرستان هاي رقيب بعدا حرف خود را پس نگيرند.

 2. احمد گفت:

  0

  0

  اولین استاندار دولت روحانی,به دلیل مواضع اصولگرایی,برکنار میشود .ربیع فلاح استاندار مازندران ..البته صحبتهایی نیز درباره استاندار استان فارس مبنی بر برکناری مطرح است..

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  همش به خاطر ظلم به توابع مان است که با ما سازمخالف میزنند!

 4. ماشاالله گفت:

  0

  0

  سلام.از ما است که بر ما است.حال موقع دلجوی کردن از شهرستانها وبخشها است.چونکه با وجود آنها ما استان میشیم.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان