میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در24 دسامبر 2016 ساعت 9:27 ق.ظ سرویس:برگزیده ها یک دیدگاه 1,944 بازدید

غار تاریخی «بن‌وو» را دریابید/خطر در کمین قدیمی‌ترین اثر باستانی لارستان

4گزارش خبرگزاری «تسنیم» از غار «بن‌وو» در صحرای باغ

خطر در کمین قدیمی‌ترین اثر باستانی لارستان

آفتاب لارستان: حفظ و حراست از آثار تاریخی به عنوان بخشی از هویت یک قوم یا ملت، کاری است که بر عهده همه مردم، روشنفکران و به‌ویژه کارگزاران و مسئولان می‌باشد و کوتاهی در این امر خسارات جبران ناپذیری به دنبال دارد. در لارستان به عنوان منطقه‌ای کهن و بااصالت، آثار زیادی- مربوط به پیش و پس از اسلام- وجود دارد که البته بعضی از آنها ثبت ملی یا جهانی شده‌اند و برخی دیگر نیاز به این ثبت شدن دارند و بالاتر از آن نیازمند توجه ویژه مسئولان، فعالان فرهنگی و به‌طور کلی همه ساکنان این دیار هستند؛ به‌ویژه آثاری که خارج از مرکز شهرستان و در برخی مناطق دور افتاده قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در نزدیکی صحرای باغ لارستان غاری کهن با عجایب بسیار وجود دارد؛ این غار به نام «بن وو» دارای کتبیه‌هایی به زبان «سانسکریت» است و چهارطاقی‌هایی مربوط به دوران ساسانیان در نزدیکی آن قرار دارد. این غار از لحاظ اکوتوریسم و ژئوتوریسم یکی از مناطق بی‌نظیر ایران و با وسعتی قریب به ۳۰۰۰ متر مربع و با ارتفاعی نزدیک به ۵۰ متر در دل کوه گاوبست از رشته کوه‌های زاگرس جنوبی واقع شده است.

از عجایب این غار چشمه و حوضچه‌های آب شیرین است که در تمام فصول سال چه در سال‌های پرباران و چه در خشکسالی جاری است. در این غار بیش از۱۹ حوض برای جمع‌آوری آبی که در طول سال از سقف غار به صورت قطره‌های ممتد می‌چکد، وجود دارد و در غار پلکان‌هایی برای رسیدن به این حوضچه‌ها ساخته شده که به عجایب این غار می‌افزاید.

غار بن وو، یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی ایران 

مدتی است که دست تخریب‌گر انسان این غار و ظرفیت عظیم گردشگری را تهدید می‌کند. سیما علویه رئیس اداره میراث فرهنگی لارستان در گفت‌وگو با این خبرگزاری می‌گوید: این غار در سال ۹۰ با شماره ۳۰۱۱۹ ثبت ملی شده و یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی ایران است چرا که بر روی کتبیه‌های این غار آثاری از دین «ویشنو» دیده می‌شود.

به گفته وی چندی است که به بهانه تأمین آب شرب منطقه عمادشهر لارستان قرار است چاه آبی در ۵۰۰ متری غار حفر شود که حفر این چاه نتیجه‌ای جز خشک شدن حوضچه‌های غار و از بین رفتن جاذبه گردشگری این منطقه ندارد.

علویه می‌گوید: با حفر چاه جاده‌ای نیز تا یک کیلومتری غار کشیده می‌شود که این امر سبب می‌شود که حیات وحش این منطقه که شامل پرندگانی چون تیهو و کبک و غیره است، محیط زندگی خود را از دست دهند و علاوه بر از بین بردن محیط زیست یک اثر باستانی نیز در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

7

حفر چاه مساوی با نابودی غار بن وو

علی نخبه الفقهایی، کارشناس زمین‌شناسی درباره این غار و تأثیری که حفر چاه بر روی آن دارد، به خبرنگار تسنیم می‌گوید: غار بن وو یکی از قدیمی‌ترین غارهای منطقه و حتی ایران است و نقش مهمی در ژئوتوریسم منطقه لارستان دارد. این غار آهکی و ذخایر آبی خاصی دارد که باید حفظ شوند اما حفر چاه در فاصله ۵۰۰ متری سبب خدشه وارد کردن به حریم این غار می‌شود.

به باور وی با خطری که حفر چاه این غار باستانی را تهدید می‌کند، بهتر است که چاه در محل دیگری حفر شود چراکه حفر چاه نتیجه‌ای جز خشک شدن چشمه غار و از بین بردن سیر طبیعی غار ندارد. نخبه می‌گوید: حفظ سیر طبیعی غار پس از هزاران سال خود ظرفیت و نکته مهمی است که نباید نادیده گرفته شود.

غار بن وو ترکیبی بی‌نظیر از تاریخ و ژئوتوریسم است

زهرا تفضلی کارشناس باستان‌شناسی نیز بر این باور است که در این غار هر سه نوع گردشگری تاریخی، طبیعی و جغرافیایی دیده می‌شود و در صورتی که بدون برنامه‌ریزی و توجه به خطری که غار را تهدید می‌کند، اقدام به حفر چاه شود فرصت و سرمایه عظیم لارستان از بین می‌رود.

وی که کارشناس ارشد جغرافیا و  برنامه‌ریزی منطقه‌ای توریسم است، در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: چاه‌های این منطقه با هم در ارتباط هستند و  حفر چاه به صورت مستقیم بر چشمه غار تاثیر می‌گذارد همین امر می‌طلبد که  برای هر اقدامی در این منطقه برنامه‌ریزی همه جانبه صورت بگیرد.

به گفته تفضلی غار بن وو  ترکیبی بی‌نظیر از تاریخ و ژئوتوریسم است و در مسیر غار بهترین و زیباترین دره‌ها وجود دارد که می‌تواند فرصتی برای سرمایه‌گذاری در زمینه گردشگری طبیعی و تاریخی باشد و تا حدودی مشکلات مربوط به بیکاری را در منطقه کاهش دهد.

به باور تفضلی مسئولان می‌توانند راه‌های دیگری را برای تامین آب مردم در نظر بگیرند بدون اینکه به غار بن وو آسیب وارد شود. علویه سرپرست میراث فرهنگی لارستان نیز معتقد است که با تامین دستگاه‌های آب شیرین‌کن می‌توان از آب شور موجود برای آب آشامیدنی استفاده کرد تا غار نیز آسیب نبیند.

تأمین آب منطقه صحرای باغ با سد هایقر 

نورالدین کشاورز نماینده شورای بخش صحرای باغ در شورای اسلامی شهرستان لارستان از وعده تأمین آب برای این منطقه از سد «هایقر» خبر می‌دهد و می‌گوید: در صورتی که آب این منطقه از سد هایقر تأمین شود نیاز به حفر چاه نیز نخواهد بود و می‌توان غار را از خطرات احتمالی حفظ کرد.

هر چند بحران آب در لارستان و بخش صحرای باغ و عمادشهر مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده اما تأمین آب شیرین نباید به هر قیمتی به ویژه نابودی آثار باستانی و تاریخی منطقه انجام شود. کشاورز وعده داد که این مسئله را از طریق شورای شهرستان لارستان پیگیری کند.

1
* عکس‌ها آرشیوی است


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    مهمترین راه حفظ اثار تاریخی اینه که این آثار در آمد زا باشن و راه در آمدزایی این آثار وجود توریست و مخصوصا توریست خارجیه اما با این رابطه ی خوبی! که با کشورهای دیگه داریم و وجود نوعی فوبیا نسبت به خارجی ها چنین امری امکانپذیر نیست و گرنه خرج کردن مبالغی بسیار زیاد برای آثار تاریخی که درامد زایی ندارن مقرون به صرفه نخواهد بود و حضور گردشگران خارجی هم که موجب تنش زدایی میان کشور ما و دیگر کشور ها ست برای دلواپسان عزیز مقرون به صرفه نیست فعلا مهمترین معضل کشور ما مبارزه با بد حجابی و موسیقی و گسترش اماکن مذهبیه ( که البته روز به روز هم بر اشتیاق مردم به خصوص جوانان ما نسبت به اسلام داره افزوده میشه ) از مسئولین عزیز خواهشمندم که هر چه زودتر همه ی آثار تاریخی کشور رو از بین ببرید تا خیال دوستداران این آثار راحت بشه همینطور که گروههای تندرو در کشورهای دیگه با آثار تاریخی عراق و سوریه کردن چون شما فرقتون با اونها اینه که دارید همون کار رو می کنید اما یواش یواش و با گذشت زمان که از لحاظ روحی اثرات بدی برای دوستداران اثار فرهنگی داره دلیل بعدی عدم حضور توریست ها اینه که در کشوری که مردم خودش از نداشتن شادی فریادشون بلنده کدوم توریستی میاد اینجا ؟ این روزها می گذره و نسلی دیگه میان اما فکر نکنم از نسل ما به خوبی یاد کنن و بگن خدا رحمتشون کنه

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان