میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در21 دسامبر 2019 ساعت 4:20 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 18 دیدگاه 540 بازدید

غرور و تعصب!

غرور و تعصب!

آفتاب لارستان: چند روزی است فیلمی از سخنرانی یک جوان گراشی در یکی از مساجد این شهر در تعریض به آنچه تمامیت خواهی و انحصارطلبی لاری ها خوانده منتشر شده است. وی همچنین در این سخنرانی کناره گیری نامزدهای گراشی به نفع یک نامزد را وظیفه آنها می داند و این اقدام را تنها راه نجات گراش و دیگر مناطق حوزه انتخابیه تعبیر می کند.

طی این مدت چندین نویسنده به این اظهارات پاسخ داده و برای «آفتاب لارستان» ارسال کرده اند که در ادامه یادداشت دکتر «حامد مقدم» که پیش از این در کانال شخصی وی نیز منتشر شده می آید:

***

حامد مقدم: دیروز فیلمی از سخنان یکی از جوانان گراش به دستم رسید. محتوای این سخنرانی حائز چند نکته بود:

– در نظام و اجتماعی که بناست بر پایه دموکراسی و انتخاب مردم، نماینده ای انتخاب شود، سخنران علیرغم اذعان به جمعیت پایین منطقه خود نسبت به کل، تلاش دارد بی اعتنا به خواست اکثریت جمعیت حوزه انتخابیه، در نهایت مقاصد تعصب گرایانه خود را القا کند.

– این سخنان آتشین، با چاشنی القای مظلومیت کل منطقه در مقابل لار، اتفاقا در لفافه، نشان دهنده ذات مغرور سخنران و نادان پنداری کل اهالی منطقه لارستان بزرگ است. آنجا که ایشان ردای حمایت از مظلوم را می پوشد، در نهایت کل منطقه را دعوت به حمایت از کاندیدای گراشی می کند. غافل از اینکه، اولا اهالی منطقه نیک می دانند که اگر بنای سخنران بر حقانیت و مظلومیت اوز و خنج و بیرم و… بود، بایستی در نهایت بجای تلاش برای اجماع در گراش، بیرق اجماع منطقه ای را بلند می کرد و می گفت که ما به دنبال حق و حقیقت هستیم و اگر در میان کاندیداها، گزینه اصلح، مثلا از خنج باشد، کل اهالی گراش وظیفه دارند کاندیداهای گراشی را وادار به کناره گیری به نفع ایشان کنند. برادر عزیز؛ دم خروس دروغ شما از آن طرف ردای خود بزرگ بینی تان پیداست. چه فرقی میان شما و لاریها در مقوله انتخابات هست؛ وقتی شما برای گزینه خود می کوشید و لاریها برای گزینه خودشان؟! خوب است بدانید کارنامه زحمات نمایندگان لاری و نماینده گراشی در خدمت رسانی به دیگر مناطق حوزه انتخابیه، کاملا گواه و هویدای مشی و رویه های طرفین هست و نیازی به باز کردن آن نیست.

– چند وقتی بود که بخشی از جوانان لاری با نیت وفاق و اتحاد منطقه ای، خالصانه و بی تعصب در تلاش بودند که کاندیدای اصلح را شناسائی کنند و در نهایت، با معیارهای شخصی خودشان به یک گزینه گراشی رسیده بودند و واقعا بر تلاش برای موفقیت وی اصرار داشتند. این رویه ستودنی و ارزشمند بود. چرا که نشان می داد جوانان لاری چند قدم جلوتر از پیشینیان خود ایستاده اند و تعصب را کنار گذاشته اند و قلبا به دنبال وفاق منطقه ای هستند و کل منطقه می توانستند به این تفکر مترقی اتکاء کنند و امیدوار شوند. اما مقوله اتحاد و وفاق، یک امر دو طرفه (و چند طرفه) است؛ نه یکطرفه. نمی شود یک طرف دست دوستی دراز کند و طرف دیگر (آن هم یک جوان که از او انتظار ذهنی روشن و منطقی وجود دارد) زبان به دشنام و سخنان متعصبانه و کورکورانه باز کند و چنین القا کند که اگر دستی هم از آنطرف به دوستی دراز می شود، یا مشتی آهنین است در دستکشی مخملی؛ یا حقیقتی است که بواسطه تعصب و فشار اطرافیان، در نهایت نتیجه ای جز مشت آهنین در پی نخواهد داشت. فراموش نکنید که آقای حسنی با حسن ظن مردم لار، قریب ۴۰۰۰ رای در شهر لار داشتند و نتیجه آن، چیزی بود که سالها منطقه را به تنش و واگرائی سوق داد. لذا با شنیدن این سخنان، بایستی حجت موکد ما بر این جوانان لاری هم تمام شده باشد که این رویه از همگرائی، تا زمان «تحقق تفکر اتحاد در طرفین»، قابل اعتنا و قابل اجرا نیست و نخواهد بود. لذا این سخنان نه تنها کمکی به گراشیها نکرده است، بلکه بیش از پیش سوء ظن ها و واگرائی ها را افزایش خواهد داد.

– اگر کوچکترین عنایتی به انتخاب اصلح در انتخابات داشته باشید، حق ایجاب می کند که نیم نگاهی هم به جایگاه و بزرگی کاندیداهای لارستان داشته باشید. علیرغم آنکه شناخت چندانی نسبت به سوابق هیچ یک از کاندیداهای گراشی ندارم، لیکن در شرایطی که دو رئیس کمیسیون مهم مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه لارستان، خنج، گراش و اوز در حال رقابت هستند (امری که شاید نهایتا در دو سه حوزه انتخابیه مهم و پر جمعیت کشور رخ داده باشد و این نشان از بزرگی و اعتبار کل منطقه لارستان بزرگ است)، ایجاب می کند که گراشیهای عزیز در انتخاب خود، شاخصهایی بجز گراشی بودن را هم مدنظر قرار دهند. آن هم در شرایطی که این هر دو عزیز، یکی اصلا در لار سکونت نداشته و دیگری هم فقط هجده سال از عمر خود را ساکن لار بوده و قاعدتا هیچکدام، تعصب ویژه ای برای توسعه یک بخش یا یک شهر نداشته و نخواهند داشت.


18 نظر

 1. امیرحسین گفت:

  3

  0

  ماشالله حامد مقدم که منتظره یه اتفاقی رخ بده تا یه چیزی بگه.
  بی خیال بابا همه فهمیدن دنبال توجه هستی.

 2. مهدی گفت:

  1

  0

  شما لاریا مرموز مرموز مرموز اید
  خدا به حال دل مردمان منطقه رهم کنه

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  شما دكتر برو به […] مردم برس ؟؟شما رو چه به سياست😂

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

 5. شهروند گفت:

  1

  0

  باسلام
  اون ویدئو ای که پخش شد صدا یک منطقه بود نه یک گراش
  صدای مردم اوز بود که شهرستانی حق شان بود که همین حضرات لاری نمی گزاشتن و بعد هم که شهرستان شد گفت دیدین ما لاری ها اوز رو شهرستان کردیم!
  صدای مردم گراش بود که جلو مجلس ایستاده بودن برای شهرستانی گراش که آقای بروجردی گفته بود باید از روی جنازه من رد شین تا گراش شهرستان بشه الا همون آقا با پسر آیت الله دارن میان گراش و با مردم ابراز هم دردی میکنن . آقای حامد مقدم این تعصب نبود این فریاد در گلو مردم منطقه بود که زیر سلطه لار دارن خفه میشن و لار در فکر هیچ جا نیست جز لار خودش که از استخدامی های ادارات پیدا هستش که ۹۹% لاری و ۱% هم همون لاری خودش هست . وقتی لار یکی رو اعلم کرده برای انتخابات که زبان اچمی بلد نیست چه جور میخواد درد مردم منطقه رو بفهمه (بروجردی)

  • گراش گفت:

   0

   0

   ما مردم گراش در برابر لار کوتاه نمی آییم .امروز استان فارس دارد جور استان کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر را می کشد و الان آیا می خواهید یک استان محروم بنا شود .اولین کار که نماینده باید کند باید از منطقه دو نماینده برود از لار یکی و از خنج و اوز و گراش یکی برود و همیشه از دست لاری ها راحت شویم .

 6. میلاد گفت:

  0

  1

  سایت محترم آفتاب چرا کامنت ها رو پاک کردید!؟
  تحمل حرف حق اینقدر سخته براتون!؟
  ——————–
  مدیریت سایت: همانطور که در یک پست مستقل نیز از مخاطبان خود عذرخواهی کردیم متاسفانه در حین بک آپ گرفتن از مطالب سایت، تقریبا تمام مطالب و کامنت های یک هفته اخیر پاک شد. ضمن عذرخواهی مجدد اگر کامنت خود را مجددا ارسال بفرمایید حتما درج خواهد شد.

 7. ناشناس گفت:

  1

  0

  لاری همه جیز واسه خودشون میخوان . تو تریبون نماز جمعه لار که منادی وحدت هستش طومار بر علیه مردم خون گرم اوز امضا میشه که نباید اوز شهرستان بشه . شما لاریها دیکتاتور واقعی هستین

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  فرصت طلب و منفعت طلب بیش نیست .

 9. خوری از لارستان گفت:

  1

  0

  حالا اگر یک جوان گراشی چیزی نوشت ویا نظر خودش را گفت باید فورا انرا بزرگ نمایی کرد وجوابش داد پس کجای مطلب ونظر ابراز شده شما بهتر از روش جوان گراشی است البته شاید دنبال بهانه ای بودید که مطلبی بنویسید

 10. ناشناس گفت:

  0

  2

  سخن دلنشین . افرین . کاملا بجا گفتی اقا حامد

 11. عصر بیداری گفت:

  0

  1

  موقعیت شناسی شما قابل تحسین است انشالله امر به معروف و نهی از منکر را قاطعانه ادامه دهید

 12. ناشناس گفت:

  1

  0

  منفعت طلب و […]

 13. لارستان بزرگ گفت:

  1

  0

  لارستان بزرگ نیاز به یک نقشه راه و طرح جامع دارد که توسعه کل مناطق و حوزه انتخابیه محصوصا مناطق محروم مثل جویم بیرم بنارویه و صحرای باغ و قسمت هایی از بخش مرکزی مثل درز در آن تعریف شده باشد

 14. لاری. واقع بین گفت:

  0

  0

  برادر جان دیگه. از. لارستان. بزرگ. چه. مانده است همه مناطق توسعه یافته ان که مستقل. شدند. تنها. کلمه. لارستان. بزرگ. باقی. مانده است.

 15. لار گفت:

  0

  0

  من کارمند یکی از ادارات هستم . بارها شده به اداره هم نام در گراش و آور و خنج کمک کردیم اما ار طرف مخصوصا گراش چنان مغرور هستند که با دشمن میره … بعضی از وظایف خودشون رو انجام نمی دن مردم رو به زحمت میندازن می فرستند لار در صورتیکه وظیفه خودشون است حالا یا باد نیستند یا میخوان از سر خودشون باز کنند …بعد به لار بد هم میگن
  چرا از این موضوع می‌ترسید وقتی عنوان میکنیم مسولیت رو مشخص کنید ریشه اونها کجایی است تا بفهمید نیمی از مسولیت لاری نیستند پس اگه مشکل ی است یا قانونی است یا همان مسئول مقصر است نه مردم لار
  در خصوص نماز جمعه هم می تونید ببینید چند نفر بودند و حرف اصلی اونها چی بوده
  حرف ما هم اینه که با این همه سابقه جدا شدن بخش ها لار امتیاز خاصی نگرفته
  همون چیزی که شما میخواهید ما هم میخواییم
  بعضی ها ۲۰ سال پیش توقع بیجا داشتند چه خوبه الان بخش های خودشون مدام بگن ما میخواییم شهرستان بشیم ببینیم جواب شما چیست؟
  جمعیت شما با تولد بچه های شهرهای دیگر و خرید شناسنامه بالا بردید
  شانس و آوردیم دولتهای ایران بی عرضه و قانون گریز بودند
  خودتون هم می تونید واسه همین ادارات شما به شرط تامین هزینه توسط خودتون مجوز میدن وگرنه جمعیت نداره که دولت بخواد هزینه کنه
  در هر بصورت باز از لار اندکی صدای اتحاد و همدلی میاد چیزی که در اونطرف خبری نیست
  البته من ریشه این تفکر و افراد رو میشناسم ولی دودش به چشم خودتون میره
  خیلی دلم میخواست شما رو به جهرم یا لامرد میدادن ببینیم نفر میشدید یا گله دار
  همان طور که می تونید جمعیت گله دار بخش مهر از شهرستان مهر بیشتر است
  همان طور که می تونید مردم لامرد واسه شهرستانی مهر چند روز اعتراض کردند
  و…

 16. گراش اوز خنج گفت:

  0

  0

  فقط جلب توجه توسط نگارنده….
  اقاي مقدم خودم بهتون يه مقام و موقعيت بدم راضي ميشي؟ !!!
  ما به لاري هرگز راي نميديم.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان