میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در24 ژوئن 2019 ساعت 5:26 ق.ظ سرویس:یادداشت 6 دیدگاه 441 بازدید

غفلت‌های بزرگ

غفلت‌های بزرگ

احمد حسینی*: کم‌رنگ شدن و حتی فراموشی برخی رویدادها در گذر زمان، شاید امری طبیعی باشد، اما باید توجه داشت این اتفاق در حوزه زندگی شخصی انسان قابل قبول است و نمی‌توان حوادث و رخدادهای بزرگ عرصه اجتماعی و تاریخی یک ملت را به آن تسرّی داد. کمااینکه اینگونه حوادث نه‌تنها فراموش نمی‌شوند بلکه در قالب کتاب‌های درسی و سایر انواع ابزار اطلاع‌رسانی همواره تکرار می‌شوند تا از یاد نروند و این همان «ایام‌الله» است که خدای متعال در قرآن کریم به آن تذکر می‌دهد.

انقلاب اسلامی ایران نیز از این دست حوادث و رویدادهای بزرگ بسیار دارد بویژه در همان چند سال اول حیات مقدس خویش، وقوع انقلاب، جنگ تحمیلی، شهادت شخصیت‌های بزرگ و حماسی و موارد دیگر شاهد این مدعا می‌باشند. اما آن‌چه مایه تاسف است، کم‌رنگ شدن این ارزش‌های انسان‌ساز به مرور ایام و عدم توجه سازنده به آن می‌باشد. نمونه‌های روشن آن جشن‌های پیروزی انقلاب است که بیشتر جنبه نمایشی و تفریح و تفرج پیدا کرده است و یا ایام بزرگداشت رحلت حضرت امام(ره) دیگر به آن شکوه و عظمت سابق و تعقیب‌کننده هدفی نیست.
در فصل تابستان، هفتم تیر و هشتم شهریور را داریم یعنی سالگرد دو حادثه بزرگ که تنها در شهادت آیت‌الله بهشتی این شهید مظلوم و ۷۲ تن یاران او و شهدای بزرگ رجایی و باهنر خلاصه نمی‌شود بلکه باید کنگره‌ای باشد برای انسان‌شناسی و روشن کردن رسم و مسیر زندگی سازنده و تعالی‌بخش زیرا آنان بخاطر افکار و شخصیت خود شهید شدند و نه کالبد انسانی انسان.
متاسفانه باید این واقعیت تلخ را پذیرفت که مسئولان مربوطه در جهت حفظ ارزش‌های نظام و زنده و جاری نگه داشتن آن کوتاهی کرده‌اند و این خسارت بزرگی است که نسل جدید از این دستاوردها محروم بماند.
به عنوان یک مثال روشن، نگارنده در اوایل انقلاب به لحاظ مسئولیت شغلی‌ام با شهید «نصیری لاری» که نماینده شهرمان بود، خیلی مانوس بودم و از افکار روشن و انسان‌ساز او که نویسنده چیره‌دستی هم بود بهره می‌بردم. در آن روزهای جولان و میدان‌داری طرفداران بنی‌صدر و منافقین، او واقعاً مظلوم بود و حتی اجازه نمی‌دادند جایی سخنرانی کند تا وقتی در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید و بنی‌صدر هم فرار کرد، تازه مردم فهمیدند چه گوهر گرانبهایی را از دست داده‌اند.

یکی دو سال اول برای بزرگداشت او اقدامات خوبی صورت گرفت ولی بتدریج فراموش شد تا اینکه دیگر هفتم تیرها می‌آمدند و می‌رفتند و سخنی از او نبود. شاید چند کلمه‌ای در نمازجمعه و جاهای دیگر.
بله! یک ارزش بزرگ انسانی که می‌تواند سرمایه‌ای فرامنطقه‌ای برای لارستان باشد به این سرنوشت دچار می‌شود و همین را می‌توان به کل کشور تعمیم داد. البته در لارستان وقتی برگزاری مراسم سالگرد حضرت آیت‌الله‌اللهی(ره) این مرد بزرگ الهی که خود و خاندان جلیل‌القدرش خدمت‌های بزرگی به منطقه جنوب فارس و بوشهر در جریان مشروطیت و بعدها در قیام سال ۴۲ امام و سرانجام انقلاب اسلامی کردند و فردی که با رهبر انقلاب مانوس بود و رفت و آمد منظم داشت اینگونه فراموش می‌شود، تکلیف دیگران روشن است.
اما خطر اصلی این است که به همان اندازه که این فرهنگ و ارزش‌ها و شخصیت‌های انسان‌ساز به دست فراموشی سپرده می‌شوند، ضدارزش‌ها در قالب اخبار و اطلاعات بی‌وقفه فساد مالی و اخلاقی و سیاسی، برخی مسئولان، روح و روان مردم را تخریب می‌کنند و پیام شوم آن برای نسل جوان این است که این انقلاب و آن رهبران و بزرگان، میراثشان برای ما این وضعیت بوده است!؟ و این یعنی مظلومیتی مضاعف که می‌تواند ویرانگر و مخرب باشد. شاید هنوز این امید وجود داشته باشد که دستی از غیب برون آید و کاری بکند ولی با این اوضاع اقتصادی و گرفتاری مردم در سیلی بنیان‌برانداز گرانی‌ها و سختی‌های زندگی و جنگ روانی دشمن که هر روز ابعاد تازه‌ای پیدا می‌کند، خیلی بعید است که کسی به فکر حفظ میراث انقلاب باشد!

*فرماندار اسبق لارستان

**این مطلب پیش از این در روزنامه جمهوری اسلامی (دوم تیرماه ۹۸) چاپ شده است

از این نویسنده بخوانید:

سندروم عوام زدگی خواص

نيم قرن آرامش و طوفان

نظام جمهوري اسلامي و آفت مديريت

مناسبات دولت قبل در وزرات كشور دولت روحاني حفظ شده است

آينده مذاكرات

باور عمومي چيست؟

نقدي بر سفر استاني دولت به فارس

آقايي كه من شناختم

فروش خاک وطن

روزی که ایران ایستاد

احمدی نژاد در شیراز/ تقابل عوامفریبی احمدی نژاد با ارزش ها و سکوت اصولگرایان

رویکرد مبارک

عطش قدرت و انحصار!

فاصله ما تا حکومت عدل

برنده جنگ تلگرام

با ترامپ همراه نشوید!

مرحوم آیت الله «آیت اللهی» چگونه به معمار «وحدت» در جنوب کشور مبدل شد؟

قفل و کلید!


6 نظر

 1. لارستانی. عیر. لاری گفت:

  0

  0

  جناب حسینی. زمان میگذرد ونسلها می ایند. ومیروند وبسیاری از. افراد. وحوادث هم. فراموش. خواهند. شد. چه. بخواهیم. وچه. نه. خواهیم در کره. زمین. ویران هم. افرادی. امدند که. روند. تاربخ. وسرنوشت. مردم. وتسلها. را عوض. کردند ولی. امروزه. دیگر. برای. مردم. ونسل. جدید. مطرح. نیستند

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  حد اقل يه بزرگ داشت براي اقاي داريوش بگيريد . شايد ارام بگيرد

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقای ناشناس بهتر است حرمت نگه دارید درست نیست

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  ظريفي مي گفت اين امريكا اگه نبود انگار هيچ نبود يعني نبيد. محل زندگي اعقاب قاتلان و
  مقتو لان/ محل زندگي اقا پسر ها و دخي تر خانم هاي ضد انقلاب و انقلابيون.
  به انقلابي كه فر مان دار و استان دار بوده گفتند بچه هايتان را چرا فرستاديد ان ور .گفت بسم رب الشهدا و صديقين … امت شهيد پرور گول …
  ما فرستاديم تا صحنه از حزب اله خالي نباشه
  گفتند ديده شده با تنكه اين ور اون ور ميره
  گفت رد گم ميكرده
  هنوز بعدي را نگفته بودند .گفت اقا اين طور كه نميشه مملكت اداره اداره كرد . احه ژن خوب را نميشه گذاشت پهلو يه مشت بچه هاي

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب آقای حسینی عزیز فقط یک توضیح ساده بدهند که انقلاب اسلامی با کشور ما چه کرده که فرزندانشان ترجیح داده اند از چند سال پیش تاکنون در اروپا وآمریکا سکونت داشته باشند.؟
  الیته این خاص آقای حسینی نبوده و همه می دانیم آقازاده های بی شماری اکنون در غرب ساکن شده اند.

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  تهمت نزنید و دروغ نگویید اگر مسلمانید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان