میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در3 جولای 2020 ساعت 11:35 ب.ظ سرویس:مطلب شما 72 دیدگاه 1,614 بازدید

فتنه یا استیصال؟

فتنه یا استیصال؟

آفتاب لارستان:‌ متن پیش رو به قلم دکتر «امیرحمزه مهرابی» در نقد اظهارات صوتی اخیر دکتر «کاظم رحیمی نژاد»‌ منتشر شده در فضای مجازی درباره زبان مردم منطقه است که توسط ایشان برای سایت آفتاب لارستان ارسال شده است.

گفتنی است مطالب مندرج در این بخش لزوما موید دیدگاه سایت «آفتاب لارستان» نیست و حق پاسخگویی به آن نیز در همین سایت محفوظ است.

***

دکتر امیرحمزه مهرابی:‌ دیر زمانی است پدیده مبارکی در منطقه شکل گرفته است که برای من دانشگاهی لذت بخش و غرور آفرین بود و آن طرح دیدگاه های عالمانه و تخصصی صاحب نظران و نخبگان پیرامون «زبان و گویش» منطقه است. عده ای بر قدمت و مستند بودن یک زبان (گویش) تاکید داشتند و گروه دیگر بر گسترش، فراگیری و تمایل مردم بر زبان (گویش) دیگری اصرار می ورزیدند و من نیز مشتاقانه همه نظرات را پیگیری می کردم.

گروهی که دردفاع از زبان (گویش) لارستانی به میدان آمده بودند می توان به دوگروه تقسیم کرد:

۱)عده ای تلاش داشتند بابهره گیری از مستندات تاریخی و با پشتوانه اطلاعات فرهنگ شناسی و زبان شناسی با آمیزه ای از تعصبات ناسیونالیستی، حقانیت خود و فرهنگ و زبان خویش را با اثبات برسانند.

۲)دسته دیگری تلاش داشتند از موضع قدرت و سوء استفاده از جایگاه رسمی، حرف خود را به زور به کرسی بنشانند. مثل نامه نگاری نماینده پیشین (دکتر جعفرپور) و شورای شهر لار  به صدا و سیما و سایر نهادهای فرهنگی.

اما در گستره دیگر، نویسندگانی از گراش، اوز، خنج، بستک و بندرعباس و… با رویکردهای متنوع، سعی داشتند دیدگاه های جدیدی را طرح کنند و یا به نویسندگان و گویندگان لاری پاسخ در خور بدهند. در این میان برخی از صاحب نظران برای تقریب و نزدیکی دیدگاه ها، پیشنهادات بینابینی را مطرح می ساختند که مثلاً برای زبان (گویش) مردم منطقه، به جای واژه های «لارستانی» یا «اچمی» از واژه دیگری غیر از این دو استفاده شود. رسانه های بومی نیز بدون دخل و تصرف در نوشته ها، آن را منتشر می کردند و به ایجاد یک فضای نخبگانی و عالمانه کمک می نمودند.

در این مدت دوستان زیادی با من تماس داشتند و از من نیز می خواستند در این زمینه نظراتم را بیان کنم. دنبال فرصتی می گشتم که این خواسته بحق دوستانم را اجابت کنم، تا اینکه کتاب عالمانه، محققانه و منصفا نه «خطه لار» نوشته جناب آقای غلامحسین محسنی به زیور چاپ آراسته و پخش شد. دریافتم که همه آن چیزی که در پی آن بودم، در این کتاب ارزشمند بطور مفصل و مستند آمده است و محتوای مقالات دوستانی از گراش و برخی از شهرها به خوبی حق مطلب را ادا کرده اند. لذا نگارش مقاله ای جدید را غیر ضروری یافتم.

تا اینکه امروز (۱۲ تیرماه ۹۹) فایل های صوتی جناب آقای دکتر کاظم رحیمی نژاد درفضای مجازی منتشر شد. ایشان در این فایل ها به جای ارائه بحث عالمانه راجع به زبان و زبان شناسی (که تخصص اوست) به اصالت و ریشه مردم منطقه و اچمی زبان ها توهین کرده است. در این فایل های صوتی که در گروه واتساپی «بنیاد توسعه لارستان» بین ایشان و سایر کاربران رد و بدل شده، ما حصل ادعای ایشان این است که:

«این افرادی که اچمی صحبت می کنند افرادی هستند که یک عمری زیر دست و پای عرب ها زندگی کرده اند. اچمی یک چیزِمن درآوردی است که یک مشت آدم بی سر و پا ازآن استفاده می کنند. اچمی، زبانی بی اصل و ریشه ای مثل خودشان است!!.

اصطلاح اچمی، عرب ها برای بخشی از مردم جنوب استان فارس بکار می برند. عرب های کشورهای خلیج فارس «اچمی» را مترادف با «عجمی» و برای تحقیر ما به کار برده اند و برخی از افراد هم از روی بی اطلاعی یا کینه و عداوت آن را بکار می برند و…»

قاعدتاً برای همه این ادعاهای بی سند، پاسخ عالمانه وجود دارد و در همان گروه نیز برخی از فرهیختگان، به ایشان پاسخ داده اند.

توقع این بود که یک استاد زبان شناس، با ادبیاتی متین و با نگرشی عالمانه بدون توهین، مقاله ای را که نمی پسندد، نقد کند و هرگز به خود اجازه ندهد که به نویسنده آن متن توهین نماید چه برسد به گویشوران شریف آن زبان. ولی بیانات اولیه ایشان و توجیهات بعدی نامبرده، چنان سخیف و مشحون از توهین و تحقیر همراه با ادعاهای واهی است که جایی برای پاسخ و نقد عالمانه نمی گذارد.

اما آنچه مرا به نگارش این نوشته واداشت، بیان دو نکته مهم در این زمینه است:

نکته اول -پس از نگارش مقالات وزین و قوی از سوی نویسندگان گراشی، خنجی، اوزی، بستکی و… و انتشار کتاب مستدل «خطه لار»، برادران لاری ما که دستشان از استدلال های منطقی و پاسخ های علمی خالی بود، زیر میز مناظره و مباحثه علمی زدند و با توهین و تحقیر دیگران، تلاش دارند رقبا را از میدان به درکرده و حرف خود را به کرسی بنشانند. همگان می دانند که این رفتارهای احساسی و برخاسته از عصبانیت، بیانگر استیصال و پذیرش ضمنی شکست است .چه خود به آن اقرار بکنند یا نکنند.

عجیب آن که آقای رحیمی نژاد -طبق سیره اسلافشان- در بیانات بعدی به جای عذرخواهی و پذیرش اشتباه خود، دیگران را به شکایت و پیگیری قضایی تهدید می کند. لابد دوستان فراموش نکرده اند که در آغاز دوره اول نمایندگی آقای جعفرپور پس از رد و بدل چند یادداشت بین من و ایشان بر سر کم کاری نماینده و سنگ اندازی ایشان در راه اندازی ادارات شهرستان گراش، پس از اینکه با ارائه مستندات، ایشان دیگر حرفی برای گفتن نداشت، بنده را تهدید به شکایت و پیگیری قضایی و استفاده از داغ و درفش کرد. (به مقاله رمز گشایی از یک سرآسیمگی رجوع شود)

نکته دوم-پیش بینی کارشناسان سیاسی-امنیتی این است که دشمن در ادامه پروژه های خرابکارانه چند سال اخیر، برای سال ۹۹ برنامه وسیعی برای ایجاد آشوب و نا امنی در کشور دارد. نگارش نامه سرگشاده آقای موسوی خوئینی ها وانتشار نظرات افرادی مثل حجاریان و تاجزداه و تلاش برای منتسب کردن مشکلات اقتصادی کشور به رهبری و تحریک احساسات اقشاردهک پایین جامعه به شورش مدنی، شروع پروژه خطرناکی است که ازسوی دنباله های آن ها درمناطق وشهر های دیگرتدوام می یابد.

اقدام آقای رحیمی نژاد در توهین به گویشوران اچمی و انسان های شریف و بانیان رونق و توسعه منطقه با استفاده از کلمات ناپسندی مثل «بی سرو پا» و «بی اصل و نسب» و تحریک احساسات مردم منطقه و دامن زدن به مسائل عرب و عجم در این شرایط حساس، در این پازل فتنه ۹۹ قابل ارزیابی است.

اقدام ایشان و اصرار و سماجت وی بر دیدگاه توهین آمیزخود به عنوان یک چهره رادیکال با گرایشات خاص سیاسی و با سابقه و نقش آفرینی در حوادث گذشته و رد صلاحیتش در انتخابات گذشته، نمی تواند اتفاقی باشد. ای کاش فرهیختگان و شخصیت های شناخته شده لاری، رفتار و گفتار غیر قابل دفاع ایشان را محکوم می کردند و از وی برائت می جستند.

در هر حال، در این زمینه قطعاً نیروهای امنیتی و قضایی کاملا هوشیارند و به موقع به وظیفه خود در جلوگیری از ایجاد فتنه ای جدید در منطقه عمل خواهند کرد. از مردم نیز انتظار می رود ضمن حفظ متانت و خونسردی خود از هرگونه اقدام متقابل پرهیز کنند و موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری نمایند.


72 نظر

 1. حقیقت گفت:

  2

  0

  من بدون طرفداری از هیچکدام از طرفین باید بگوئیم به نظرم خنج و گرا ش و اوز و بستک دوست دارند نام لهجه و یا زبانشان اچمی گفته بشود .نمی شود به زور چیزی را بر کسی تحمیل کرد .به نظرم لار بخاطر اینکه حفظ قدرت در گذشته بکند بر نام زبان لاری تا کید دارد .الان در ورودی لار نوشته لارستان بزرگ در صورتی که جمعیت آن کمتر از شیراز و جهرم هست ولی چون در قدیم امپراتور بودند می خواهند حفظ قدرت کنند .به هرحال نباید حساس شد چون نه می توان گرا ش و خنج را متقاعد کرد و نه لاری ها رو .امروزه رادیو اچمستان و اچم نت بوجود اومده برای حفظ نام مردم

  • لارستانی گفت:

   0

   0

   منم دلم خیلی چیزا میخواد ولی مگر به خواست مردمه؟
   سندیت تاریخی و علمی در این موارد، حرف اول را میزنه نه خواست مردم

 2. محمود گفت:

  0

  0

  مااین صحبتهای آقای رحیمی نژادراکه وحدت منطقه راخدشه دارکرده محکوم کرده وا زمقامات قضایی درخواست برخوردداریم

 3. ناشناس گفت:

  1

  0

  درود بر آقای مهرابی

 4. دلسوز گفت:

  2

  0

  آقای رحیمی نژاد هملنطور که خود می گوید زبانش لارستانی است و اقرار می کند گراشی ها و خنجی ها و اوزی ها مجبور نیستند عنوان لارستانی بپذیرند اما عجیب است آنها را محکوم می کند هرچیزی می خواهید بگذارید به غیر از اچمی وگرنه بی اصل و نصب و بی یر و پا هستید و آن جمله زشتشان. مدام اصرار دارند یک کاغذ قدیمی بیاورید برادر من روی کدام کاغذ قدیمی واژه لارستان بزرگ آمده؟ مگر غیر از این است در سفر سال ۸۷ رهبری به لار باب شد همش ۱۳ سال هست. آن وقت دارید به عنوان اچمی که قدمتی بالاتر از واژه لارستان بزرگ وارد می نازید؟ یا للعجب مردم گراش و خنج و اوز هر عنوانی دوست دارند انتخاب می کنند.

 5. بیژنی گفت:

  3

  0

  جناب آقای دکتر
  بسیاری از لاری ها در همان گروهی که ایشان این حرف را زده بلافاصله محکوم کردند شاید شما اطلاع ندارید

 6. ناشناس گفت:

  2

  1

  اتفاقا مطالب غیرمستدل و پراز تعصب و جهالت شما نشان از کینه شما به لار و لارستان می باشد و شما اصل فتنه هستید

 7. لادی گفت:

  0

  0

  مو ضوع زبان یک امر تخصصی است که کار شناسان معتبر می توانند نظر کار شناسانه بدهند متاسفانه در این مو ضوع همه شدن کار شناس و متخصص البته نظر هر کسی محترم است ولی هیچگونه تغییری در اصل زبان مردم منطقه ایجاد نمی کند زیرا در مجامع جهانی زبان شناسی مستند و ثبت شده می باشد

 8. ناشناس گفت:

  1

  0

  کسانی که به فرهنگ وزبان وهویت لارستان حمله کرده اند وقصد تخریب و تغییر این زبان دارند قطعا بدنبال تفرقه و عدم اتحاد منطقه هستند که باید از طریق قانونی جلو آنها را گرفت.

 9. لارستان بزرگ گفت:

  0

  0

  آقای دکتر مهرابی آیا نوشته های احساسی و متعصبانه جنابعالی در لباس مثلاً نقد منصفانه،خود تحریک عواطف منطقه و نقض وحدت نیست؟؟ شروع کننده این مباحث پوشالی همفکران و همشهریان جنابعالی بوده اند در جهت ایجاد تفرقه در این منطقه وسیع!

 10. سعید گفت:

  0

  0

  دکتر مهرابی عزیز،
  با تمام احترامی که برای شما قائل هستم ولی باید برای یک بار هم که شده حداقل با خودتون روراست باشید. شما دارید از چی دفاع می کنید؟
  شما دارید از کلمه ای دفاع می کنید که حتی در کتاب نویسنده بزرگ‌ همشهری خودتونم، دکتر احمد خان اقتداری، بارها و بارها از نام لارستان استفاده شده و حتی یک بار از واژه جعلی اچمی استفاده نشده.
  ظاهرا شما برای خوشایند بعضی از دوستان، دارید سعی می کنید با استفاده از قلم شیواتون، این واژه اچمی رو مُحق جلوه بدین.
  جناب دکتر، شما به عنوان فردی که مدرک دکترا گرفتید، این جایگاه را دارید که حقایق را بیان نمایید نه این که مدام‌ شاهد این گونه متن های بی پایه و اساس علمی از سوی شما باشیم.
  شان و جایگاه شما خیلی بالاتر از این متون است و مطمئن باشید این مقاله های شما تا ابد در حافظه تاریخی این مردم به جا خواهد ماند

 11. مجید لارستان گفت:

  0

  0

  آقای مهرابی شما جرا مسائل و موضوعات دیگر را قاطی میکنید؟
  چرا که این خود فتنه ای دیگر است،
  آیا چون گراشی هستی و اینک نماینده گراشی ؟
  هیچ نماینده ای لاری در حق گراش کوتاهی نکرده ، مگر خود گراشی ها از سرِ تعصب خاص خود چنین خواسته باشند( تعدادی خاص )، که گهگاهی چنین بوده !!

 12. علی گفت:

  0

  0

  شما عمدا قضیه رو به مسائل کشوری و اتفاقات اخیر ربط دادین که پیاز داغ رو زیاد کنید مثلا و حساسیت بیشتری رو بین مردم منطقه به وجود بیارید وگرنه قضیه اچمی و لاری چه ربطی به موسوی خوئینی ها و تاجزاده و….. داره؟

 13. نرگس گفت:

  0

  0

  حداقل خدا پدر و مادر لاریا رو بیامرزه که حاضر میشن مطلبی رو از شهر گراش تو سایت خودشون منعکس کنند هر چند به ضررشون باشه.
  ببینم آیا سایت های گراش هم حاضر هستند مطالب مربوط به زبان لاری رو در سایت خودشون بیارن؟

  • امیر علی گفت:

   1

   0

   جهت اطلاع
   سایت گریشنا مقالات دوستان لاری را پوشش کامل داده است. می‌توانید مقالات حامد توانا و… را در گریشنا ببینید.

 14. علی گفت:

  1

  0

  شما حرف استاد و همشهری خودتونم؛ دکتر احمد خان اقتداری رو هم قبول ندارین با اون همه علم و اطلاعات.
  دیگه ما توقع داریم حرف علمی بزنید

 15. عصر بیداری گفت:

  1

  0

  این فرد (محرابی) خود فتنه گر و تفرقه افکن است که دیگران را به فتنه محکوم می کند به قول معروف دست پیش گرفته پس نیفتد چند مدتی متن های روشنفکرانه در سایت می نوشت ولی ما او را می شناختیم کینه توز و تفرقه انگیز

 16. امیر علی گفت:

  1

  0

  درود بر دکتر مهرابی. هم شما و هم برادر گرامیتان ظرفیت بزرگی برای منطقه هستید. خدا حافظتان باشد.

 17. لارستانی گفت:

  1

  0

  خودتون که بیشتر، مردم رو تحریک کردین.
  آقای رحیمی نژاد صرفا به یک مقاله بی پایه و اساس جواب بود؛ اما شما چی؟ شما که به عالم و آدم ربط دادین قضیه رو از موسوی خوئینی ها گرفته تا تاجزاده و دیگران

 18. یک لاری گفت:

  0

  0

  جناب آقای مهرابی :
  حضرتعالی کارشناس زبان هستید که کتاب فلان آقا را تأیید و دیگری را رد می کنید؟
  یا کارشناس تشخیص دشمنید که نقد بر یک متنی سراپاه غلط آن را مرتبط به جریان سیاسی می پندارید.
  نقاقرار ودشمنی و دوجاه برهم زنی در عبارات شما موج می زند.
  طرح تفرقه از سوی افکار شما شروع شده ولی اتمامش دست شما نیست.

 19. محمد گفت:

  0

  0

  میشه بفرمایید رشته شما چیه جناب مهرابی که هر از گاهی شاهد اظهار فضل جنابعالی هستیم؟
  آیا در حوزه زبان شناسی تخصص دارید و اگر مقاله یا کتابی در زمینه زبان شناسی نوشتید معرفی بفرمائید لطفا تا مستفیض بگردیم

 20. لارستان کهن.ا.ص گفت:

  0

  0

  آقای مهرابی وقتی یک چی ثبت شده باشه ثبت شده مثل خلیج فارس حالا هر چقدر دنیا میخواد بگه خلیج عربی مگه داریم مگه میشه زبان اچمی هم هیچ جا ثبت نشده و بحث بر سر آن بی فایده است اونایی که دنبال تفرقه و خیانت هستند این کار ها را میکنند الان بحث لار و گراش هست یا زبان لاری و اچمی لطفاً مثل رحیمی نژاد همه چیز رو نگید که با تکه کردن کلام دشمنان منطقه سود ببرند حتی اگر به ضرر خودتون هم شده

 21. ناشناس گفت:

  0

  0

  را بررایش خوانده اندچرا که دکتر رحیمی نژادمطلب را از قول کسی که اظهار نموده زبان اچمی چی هست وچه کسانی بکار می برند

 22. امین صمصامی.لارستان بزرگ گفت:

  0

  0

  قلم ها اگر در دنیا برای خدا وبرای خلق خدا به کار بیفتند مسلسل ها کنار می رود
  واگر برای خدا وبرای خلق خدا نباشد مسلسل ساز می شود.
  امام خمینی « ره»

 23. ناشناس گفت:

  0

  0

  به نظر می رسد دکتر مهرابی مطلب را برایش نقل قول کرده اند ومتوجه نیستند که دکتر رحیمی نژاد مطلب را از قول اون کسی کهنشته ازان اچمی چی هست وچه کسانی بکار می برند

 24. رضا گفت:

  0

  0

  بسیار تعجب آور است اظهارات سطحی نگرانه جناب مهرابی با این ادبیات بازاری

  اتفاقا خیلی ناشیانه
  و بسیار نازل و بچگانه آسمان ریسمان بافته که بتواند موضوع را امنیتی کند
  خصوصا وقتی از عنوان حال بهم زن و سخیف فتنه استفاده کرده و باطن سیاسی خود، که سالها بود بر خلاف آن تظاهر میکرد، را آشکار ساخته است

  دقیقا همین ایراداتی از قبیل تهمت و‌ توهین و استفاده از ادبیات عامیانه
  و عدم توجه به اصل بحث که کاملا تخصصی است و لزومی بر طرح آن در فضای مجازی و محافل عمومی وجود ندارد، نیز بر خود ایشان وارد است

  همچنانکه در پاره ای موارد به ویس و نوشتار دکتر رحیمی نژاد این ایرادات وارد بود

 25. محمدی از خنج گفت:

  2

  0

  شما معلومه مقاله دکتر مهرابی را نخوانده اید
  ایشون میگه آقای دکتر رحیمی نژاد باید مثل ده ها نوبسنده دیگه که در باب زبان و گویش منطقه مطلب نوشته اند ،حرمت قلم و مقاله و نویسنده را رعایت کند و عالمانه و مستدل پاسخ دهد
  ایشان حق ندارد به مردم منطقه که اچمی زبان هستند توهین کند و آنان را بی سرو پا و بی اصل و نسب خطاب کند .و بیش از دها بار در فایل های صوتی این واژه ها را تکرار کند . ایشان اصلا اون مقاله مورد ادعایشان را نقد نکرده اند فقط دارن به مردم شریف منطقه مخصوصا کسانی که در کشورهای حوزه خلیج فارس زحمت می کشند ،فحش می دهد . در این مقاله و اصلا در این بحث زبان، آنها چه نقش و گناهی دارند که پای آنها را وسط می کشند ؟!!!!

 26. سعید گفت:

  0

  0

  ببخشید شما دکترای چه رشته ای هستید؟
  آیا می تونید در حوزه زبان شناسی نظر بدین؟

 27. ناشناس گفت:

  0

  0

  بسیار تعجب آور است اظهارات سطحی نگرانه جناب مهرابی با این ادبیات کوچه بازاری!

  اتفاقا خیلی ناشیانه
  و بسیار نازل و بچگانه آسمان ریسمان بافته که بتواند موضوع را امنیتی نماید.

  دقیقا همین ایراداتی از قبیل تهمت و‌ توهین و استفاده از ادبیات عامیانه
  و عدم توجه به اصل بحث که کاملا تخصصی است و لزومی بر طرح آن در فضای مجازی و محافل عمومی وجود ندارد نیز بر خود ایشان وارد است.

 28. راستی گراشی گفت:

  1

  0

  ۱۴ تیرماه روز «قلم» را به آقای رحیمی نژاد که حرمت قلم و قلم بدستان را به خوبی پاسداشتن ، تبریک عرض می کنم

 29. معلم از اوز گفت:

  1

  0

  من هم نظر متعصبانه وتوهین امیز دکتر رحیمی نژاد که ناشی از ناسیونالسیم لاری است قبول ندارم اما شما جناب مهرابی نباید ایشان را تحدید پلیسی نمایید در یک جامعه ازاد ودموکراتیک تضارب ارا ونظر وجود دارد که با توجه به ان مخاطبین به درستی نظرات وعقاید پی میبرند اما دراین جا هر دوطرف مرتکب این اشتباه شده اید البته سابقه خود بزرگ بینی ومخالفت ایشان با ارتقای مناطق مستعد منطقه مانند اوز در پرونده اقای رحیمی نژاد وجود دارد که ناشی از این حس پان لاریسم ایشان است

 30. رسولی گفت:

  1

  0

  مگر دکتر رحیمی نژاد بحث زبان شناسی کرده ؟
  یا تخصص نژاد شناسی و دیرینه شناسی دارند که قوم خودش را اصیل و برتر معرفی کرده و اقوام دیگر را بی ریشه و بی اصل و نسب خطاب کرده؟
  با توهین و تحقیر دیگران کسی بزرگ نمی شود
  این چند دهه را تجربه کردید باز هم می خواهید تحربه کنید؟
  نتیجه همان خواهد شد که تا الان شده. واگرایی بیشتر و بیشتر و….

  • اچمی اما بی طرف گفت:

   0

   0

   از وقتی یادمه ما مردم منطقه جنوب همیشه هوا دار هم بودیم برامون مهم نبود گراشی اوزی خنجی یا لاری باشیم تو هر نقطه دنیا بهم میرسیدیم وقتی متوجه میشدیم از یک منطقه هستیم مهم نبود خنجی اوزی گراشی یا لاری بودنمون فوری خوشحال میشدیم و بهم میگفتیم پس خودنونی هستی و همین کلمه ما رو متعهد میکرد به مسول بودن در قبال دیگری. من هزار ساله به قدمت تاریخ اچمی هستم همونطور که یک لاری لاریه در اینکه مردم منطقه اوز خنج گراش تمایل داشته باشن به اچمی بودن شکی نیست و همینجور برادران لاری بگن لارستان هرکس ازاده طرف خودش رو انتخاب کنه هیچ اجباری نیست که لارستانی بخواد بقیه رو بزور بکشه زیر بیرق خودش یا اچم بخواد لاری رو محکوم کنه همونطور که اجداد ما به انسان بودن و احترام گذاشتن و تعاملشون باهم افتخار میکردن ما هم افتخار میکنیم که از ساکنان منطقه لارستان هستیم با گویش اچمی. واما بعد متاسفانه کسانی با پسوند اسم دکتر و یا ادعای سواد پرچم دار دفاع از لاری و لارستانی هستن کسی که ادعا میکنه من رئیس پویش لارستان بیدار هستم خودش تو خونه اش با بچه اش به زبان فارسی با لهجه افتضاح صحبت میکنه تو گروهی که ادعای دفاع از زبان لاری دارن با هم به زبان فارسی صحبت میکنن و نتیجه افکار همین اشخاص باعث شده حتی تو خود لار لاری با لاری فارسی صحبت کنه کسانی با ادعای دکترا ادعا میکنن اعراب اینها رو اچمی صدا میزنن درصورتی که امروزه یه انسان با کمترین سواد میدونه الفبا عربی چ نوشتاری نداره. هر وقت این اقا یا اقایان به اصطلاح دکتر و پرچم دار دفاع از گویش لاری با گوییش لاری صحبت کردن و فایل صوتی دادن ما به دلسوز بودنشون ایمان میاریم. حرف زیاده و وقت کم. در اخر من بعنوان یک اچمی افتخار میکنم از منطقه لارستان با گویش اچمی هستم و افتخار میکنم وقتی به یک لاری اوزی گراشی میرسم با یه لبخند بهش بگم خوشحالم پس تو هم خودمونی هستی. هیچ چیز خطرناکتر از یک […] قلم بدست نیست. به امید اتحاد بهروزی برای تمام مردم منطقه لارستان

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   آقای اچمی بیا تو گروه زبان لارستانی وببین که چگونه مردم لارستان به این زبان تکلم می کنند. دوما خانواده دکتر رحیمی نژاد تماما به زبان لارستانی با هم حرف می زنند.

 31. م . ج . لارستان گفت:

  0

  0

  دوستان لارستانی ، خنجی اوزی و گراشی و سایر مناطق
  که هم زبانیم و فرهنگ مشترک داریم با کمی لحجه ای
  متفاوت :
  مواظب باشید ، این افراد که باب سخنشان مدتی
  پیش از همین بکار بردن کلمه اچمی شروع کردند ، خود آغاز
  فتنه ای بود که بین چند شهرستان همجوار و سیاسی کردن
  آن شروع کردند . هدفی ندارند جز جنگ اعصاب و جنگ روانی
  و خدایی ناکرده اختلافات شدید بین چند شهرستان به هم
  چسبیده ، که پیوندهای نسبی و سببی دارند و مراودات اقتصادی،
  این اعمال و حرکات مطمئناً هدایت شده یِ نیروهای بیرونی
  و کسانی هستند که از چهل سال پیش تصمیم به تجزیه لارستان
  بزرگ‌گرفته اند. کسانی که در مرکز بر مسند قدرت نشسته اند و
  نیز کسانی که از خارج حمایت و هدایت میشوند.

  • مانا باد زبان اچمی گفت:

   1

   0

   دوستان لاری خواهشا به اعتقادات بقیه مردم جنوب احترام بکذارید با افتخار اچمی هستیم و سرزمین اچمی را دوست داریم شما زبانتان لاری است ما اچمی صحبت می کنیم بستک خنج اوز اچمی حرف می زنند
   از سه جوانی که یکسال قبل موجب شد زبان اچمی نفس تازه کند و زنده نماید سپاسگزارم نوبهار وملتفت وتدین که ان زمان بسیار تهدید شدند ولی کوتاه نیامدند

 32. مجید لارستان گفت:

  0

  1

  سلام
  پس از فوت آغا گپ وآغا مجتبی هیچ اختلافی بین ۴ شهرستان پیش نیامد دلیلش چی بود ؟
  حضور چه کسانی باعث شد این وحدت وهمدلی تا کنون حفظ شود ؟.سوالی که درذهن مردم بوجود آمده است!!!
  چرا این اتفاقات و این فتنه های هدایت شده طی این چند ماه
  بوجود آمده است ؟

 33. ناشناس گفت:

  0

  0

  متاسفانه برخی افراد ناآگاه، ناخواسته و از سر لجاجت با لارستان بزرگ ، سعی در اِلقا و جایگذاری واژه ی جعلی(( اَچُمی)) در زبان محاوره ای مردم و بخصوص فارسی زبانان دارند.اما با اینکار فقط و فقط ارزش و شان فرهنگ لارستانی را می کاهند.
  همانگونه که در سال هایی نه چندان دور ، با بکار بردن لفظ ((دهاتی)) سعی در کوچک نمودن تاریخ و فرهنگ و زبان و ارزشهای روستائیان عزیز و سرخوردگی آنان و حتی ایجاد زمینه ی کوچ مردم عزیز به شهرها را نمودند.

  پس مردم منطقه لارستان بزرگ بایستی هوشیار باشند و کاری نکنندکه فارسی زبانان ، زبان و فرهنگ کهن ما را به تمسخر گرفته و تاریخ لارستان بزرگ را بی ارزش جلوه دهند. ❇️

 34. ناشناس گفت:

  0

  0

  پشت پرده این زبان من در آوردی و سخیف ا چ م ی باور کنید منشا واستارتش از بیگانگان می باشد
  چند صباحی دیگر صبر لازم است تا پرده برافتد متوجه می شویم که پشت این جریان چه کسانی هستند. (البته با سند ومدرک)

 35. ناشناس گفت:

  0

  0

  برای آقای محرابی واقعا متاسف شدم که صحبت هایش به کسی استناد کرده که مدرک لیسانسش جغرافیا وآن هم از دانشگاه آزاد لارستان گرفته کرده است.
  شما بزرگانی چون مرحوم دکتر احمد اقتداری. دکتر صادق رحمانی دارید
  حیف وصد حیف که شخصیت خودت اینگونه چوب حراج می زنی.

 36. ناشناس گفت:

  0

  1

  با احترام به همه مادران عزیز
  یک سوال
  اگر زبان مادری شماا اچمی است آیا حاضر می شوید نام مادرتان هم تغییر دهید وبگویید مادر ما هم نامش اچمی است؟

 37. محمود گفت:

  1

  0

  زبان ما اچمی است وخواهدبودوکسانی مثل رحیم نژادعددی نیستن دکه اینجورصحبت کنه آخه توهین به هم منطقه ای وهم وطن تااین حد واقعا متاسفم

 38. ناشناس گفت:

  0

  0

  متاسفانه ابن مباحث انقدر احساسي شده است كه در طرفين هيچ منطقي ديده نمي شود ، با انتشار این مطالب؛ دامنه اختلافات بازهم زيادتر خواهد شد ، برعكس چيزي كه همه دلسوزان منطقه با انتخاب مهندس حسين زاده فكر ميكردن كه سبب وحدت خواهد شد اين مباحث سد راه توسعه و از همه مهمتر وحدت خواهد شد!

 39. محسن، دکتری مهندسی محیط زیست گفت:

  0

  0

  برخی از این دوستان گراشی مثل همین اقای محرابی، اتفاقا با سیاسی کاری و پاچه خواری میخوان‌ برای خودشون میز و منزلتی کسب کنن، این شما و برخی دوستان گراشی هستید که اتفاقا تو فضای مجازی بجای بحث منطقی و تهدید و ارعاب دارید گوش فلک رو کر می کنید، شما بجای هوچی بازی بهتر برید مدارک و اسناد رو ببینید، چرا در حیطه ای که به اون اشرافی ندارید میخوایید ابراز فضل کنید، والا شما و امثال شما هستن که با ورود غیر کارشناسانه و از روی غرض به هر مبحثی تو سطح کلان تر هم مملکت رو به این وضع فضاحت بار انداختید، قرار نیست منی که دکترا در یک رشته مهندسی دارم در زمینه ادبیات و زبان شناسی و تاریخ هم صاحب نطر باشم، تو رو بخدا به مقدساتتون قسم دست بردارید از این اطهار فضل جاهلانه، راننده تاکسی نطر سیاسی میده، روحانی نطر پزشکی، اجناب محرابی با رشته… در مورد زبان شناسی، خدایا به خودت پناه می بریم…

 40. محمدی از خنج گفت:

  1

  0

  برای پاسداشت روز قلم

  شما مقایسه کنید متن نامه شکواییه متین و مودبانه کاسب کاران و بازاریان خنج (اهل سنت) شاغل در کشورهای حوزه خلیج فارس به نماینده مجلس را
  با ادبیات بی ادبانه یک عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان که گزاف و بی محابا می گوید و درشت می نویسد 😱

 41. محمدی از خنج گفت:

  0

  0

  *جناب آقاي مهندس حسين زاده*
  نماينده محترم مردم شهرستان هاي لارستان، خنج، گراش، اوز
  🌹🌹

  با كمال عزت و احترام به محضر حضرتعالي، همدل و هم زبان

  ما خنجي هاي مقيم امارات بر آن شديم
  تا درد نامه اي به حضورتان ارسال نماييم
  باشد تا مرهمي شود بر زخمي كه اين روزها بر دلمان نشانده اند

  جناب نماينده محترم

  ما قطعاً به مسافت يك تپش قلب نسبت به نماينده قبلي به شما نزديكتريم
  يك تپش در سينه فراق ديده و رنج كشيده مردم خنج
  يعني اينكه بين ما و شما فاصله اي نيست
  و دستهايمان به هم گره خواهد خورد
  و طنين صدايمان به گوشتان خواهد رسيد
  و همراه با زنده ياد شاملو
  درد مشترك خويش را به دادگاه انساني و اجتماعي شما مي آوريم

  باشد كه دست مهربان و گرمتان دست هاي خسته و پينه بسته مردم رنج ديده اين خطه را اندكي بنوازد

  دستت را به من بده
  دست هاي تو با من آشناست
  اي دير يافته با تو سخن ميگويم
  من درد مشتركم
  مرا فرياد كن

  جناب نماينده محترم؛
  همانطور كه مستحضريد
  *جناب آقاي رحيمي نژاد* (هم خطه اي) ما كه فعال فرهنگي نيز هستند
  به تازه گي در فضاهاي مجازي
  هتاكي نموده و هتك حرمت تا آنجا كه
  همه يك خطه را با اصل و نسب به باد فحش و ناسزا داده اند
  الفاظي ركيك كه در شأن و منزلت اين مردم رنج ديده نيست
  جناب نماينده:
  ما قصد نگارش به خود رحيمي نژاد داشتيم
  و نامه امان را با شعر؛
  (ادب مرد به ز دولت اوست)
  آغاز نموديم اما كمي تأمل!
  دانستيم ايشان نه ادب دارند و نه دولت
  پس بيهوده است با ايشان سخن راندن
  لذا درد همه يك خطه را به شما باز مي گوييم
  مردم اين خطه بيش از يك قرن است كه در غربت و با رنج زياد عرق ريخته
  و اينسوي آب هاي خليج فارس مشقت فراوان
  اما دل در گرو خانه پدري خويش و خاك و خطه امان داشته ايم
  تا جايي كه بيشتر آباداني ها محصول همان هجرت هاي پر رنج بوده

  همه مردم خطه خودمان با زحمت و عزت به بازرگانان نامي و بزرگ تبديل شده اند
  اينور آب، همين خطه عرب نشين
  مأمن امن و حرمتي بوده است براي ما سفر كرده ها
  بازرگانان پر افتخاري كه گستره افتخار و عزتشان پهنه گيتي را فرا گرفته
  لازم به نام نيست

  خودتان فرزند همين خطه هستيد و يقين داريد بهترين بيمارستان ها، دانشگاهها، مساجد، مدارس و حسينيه هاي مطهر فرزندان پيامبر در منطقه
  همان عصاره عرق هاي مردمي است
  كه در حوزه هايي (عرب) ريخته اند
  اين خطه با افتخار و پشتكار تلاش ورزيده اند و زير دست و پاي هيچ كس نبوده
  و انصافاً سزاوار چنين اهانتي از طرف يك
  فردي كه خود را اهل فرهنگ ميداند نبستند
  جناب نماينده؛
  بحث امروز مردم بحث زبان نيست
  لارستاني يا اچمي
  موضوع، هتك حرمت و لگد مال شدن كرامت انساني است
  همه ما ميدانيم كه؛ امام راحل معمار انقلاب
  با فرياد كرامت انساني و آزادگي ما را از حقارت طاغوت رهانيدند
  اما شوربختانه امروز فردي همه اين كرامت و بزرگي را لگد مال نموده است
  جناب نماينده
  شما لطفاً اين موضوع را دنبال نماييد
  بزرگي بفرماييد
  چرا كه اين ندانم گفتاري ها از طرف افرادي ناآگاه منجر به تفرقه خواهد شد
  ما همه مردم خطه جنوب دوستدار هم
  و در كنار هم هستيم و خواهيم بود
  همانطور كه رهبر معظم انقلاب
  آيت الله خامنه اي در سفري به لارستان بزرگ، وحدت و همدلي اين مردم را آفرين فرمودند
  باري خردگرايي و انديشه ورزي شما نماينده محترم در اين مقوله به جد خواهانيم
  باشد كه با درايت و مديرت قاطعتان بر اين نوع بي حرمتي ها و تفرقه ها خط بطلان بكشيد
  هر چند بقول حافظ؛
  غمناك نبايد بود از طعن حسود ايدل
  شايد كه چو وابيني خير تو در اين باشد

  توفيق روزافزونتان را از بارگاه حق
  خواستاريم

  🙏🙏🙏
  جمعي از خنجي هاي مقيم
  كشور دوست و همسايه (امارات متحده عربي)

  چهاردهم تيرماه ٩٩

 42. گراشی گفت:

  1

  0

  رابطه اچمی با لاری
  عموم خصوص مطلق است .یعنی گویش لاری جزءزبان اچمی است همینطور خنجی،گراشی،اوزی ،بستکی و….گویش هایی از زبان اچمی هستند

  می دانید چرا لاری ها اینطور با مردم منطقه برخورد می کنند؟
  لاری ها بر این باورند که ما قوم برتریم مثل صهیونیست ها

  که تفکری بسیار خطرناک ومنفور است
  حالا هم تز زبان لاری یا لارستانی را مطرح می کنند.اگرادعای اینها درست باشد(که نیست) پس باید
  باید :
  زبان لری «خرم آبادی» باشد
  زبان ترکی «آذربایجانی» باشد
  زبان کردی «سنندجی» باشد
  زبان عربی درایران «اهوازی» باشد!

  نمی شود اسم یک شهر را روی زبانی که در چند شهر بزرگ رایج است، بگذاریم

  ولی زبان «اچمی» چنین ظرفیتی را دارد در حالی که« لاری» چنین پتانسیلی را ندارد

 43. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای مهرابی خیلی خودت را ارزان می فروشی.

 44. از شهرستان اوز گفت:

  0

  0

  دراین اوضاع واحوال کرنایی عده ای از بچه های لاری وگراشی وقت گیر اوردن وبه مسایلی نه چندان مهم وضروری می پردازند کهدراین شرایط واوضاع واحوال اقتصادی وبهداشتی ضرورتی ندارد مساله زبان اچمی ویا زبان لاری چه دردی از مشکلات مردم عادی منطقه حل میکند لطفا بگذارید انها را در فضایی مناسب گفتگو شود کلا ما مردم شهرستانهای لار گراش اوز خنج دارای فرهنگ واداب ورسوم مشترک هستیم ودر اینده هم خیلی به هم کار داریم حیف است چندتا روشن فکر ونویسنده محلی روابط های منطقه را مخدوش وکدر به نمایند

 45. ناشناس گفت:

  0

  0

  کلمه اچم واقعا اصالت ندارد
  کلمه اچمی یک واژه من در آوردی است
  کلمه اچمی د رکجای فرهگ لغات جای دارد. ؟
  اصلا این زبان با این نام سند دارد؟
  این واژه عرب ها روی افرادی که در حوزه خلیج فارس کار می کردند به عنوان مسخره به آنها می گفتند. شما چرا هویت وفرهنگ وزبان خودرا تباه می کنید . حداقل بگویید زبان گراشی- زبان خنجی زبان بستکی و… این واژه زیبنده فرهنگ واصیل مناطق جنوب نیست. بخود آیید

 46. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب مهرابی شما با اینگونه نوشتارت که خیلی سبک و بدون مستندات تاریخی است تفرقه و اختلاف بین مردم داری ایجاد می کنی. حضرت علی ( ع) فرمایش می کند لجاجت اندیشه را دور می سازد.

 47. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب مهرابی اول شما ثابت کن بر اساس مستندات تاریخی وضوابط قانونی که در منطقه و در این مملکت زبان اچمی داریم بعد بیا واین یاداشت سبک وتفرقه انداز بنویس.

 48. ناشناس گفت:

  0

  0

  عنوان وبرچسب فتنه واستیصال به شما وامثال شما بر می گردد که با تغییر فرهنگ وزبان اصیل یک منطقه به نام لارستان بزرگ، در حال تفرقه و اختلاف افکنی بین مردم منطقه هستید

 49. علی گفت:

  0

  0

  حالا نگفتید کی فتنه هست کی استیصال؟😃

 50. امید گفت:

  0

  0

  ولمون بکن عامو…‌‌
  اینقدر آسمون ریسمون کردی و از موسوی خوئینی ها و تاجزاده و.‌‌‌‌… حرف زدی که مثلا بگی لاریا اهل فتنه هستن

 51. ناشناس گفت:

  0

  0

  وقتی خودت را مرکز بدانی اون وقت فک میکنی همه جی فتنه است. همه چی در استیصاله، ول کنید بابا برید ته […] را پینه کنید.
  ۱۵ سال پیش رفتم یه شهر استان فارس، امسال هم رفتم. دیدم چه تغییرات سریعی کرده است به دوستی که اهل آن جا بود گفتم اگه بخان استانی اضافه بشه، میشه محورش شما باشین. خندید و گفت برنامه اینه که چنان صنعتی شویم که جاده های ۲بانده کشش رفت و آمد حمل و نقل را نداشته باشن. حالا شما استان اچمستان به مرکزیت اچم بر پا کنید. البته این مرکز حتمن لار است. نه حتمن گراش است. نه حتمن اوز است. نه حتمن بیخه است.

 52. منصف گفت:

  0

  0

  آقای مهرابی هم باید طرفداری از نوشتار آقای محسنی کند. چون سر می گردد وهمسر پیدا می کند. چرا شما استناد به یک بی سواد و تفرقه انداز می کنید.
  بنازم وروح آن مرحوم سفر کرده شاد باد( مرحوم دکتر احمد اقتداری) که بدون تعصب وبا سند ومدرک کتاب زبان وفرهنگ لارستانی نوشت ودر آخرین مصاحبه اش وقتی از ایشان سوال می کنند شما با زیان محلی می توانی صحبت کنی با صراحت می گوید بله من می توانم با زبان لارستانی ومحلی خودمان گراشی هم تکلم کنم . درود و سلام خداوندی بر ایشان باد که عامل وحدت منطقه بود.

 53. ناشناس گفت:

  0

  0

  در سازمان یونسکو زبان منطقه به نام زبان لارستانی( لاری) ثبت شده است. حالا هرچه می خواهی بر طبل تفرقه ونفاق بکوب

 54. ناشناس گفت:

  0

  0

  منطقه ای به نام اچمستان که در نقشه جهان وایران وجود ندارد که شما اینچنین بر آشفته شدید.
  شما همان به که بدرد اچم(رفتن) می خورید.

 55. چرا گفت:

  0

  0

  یک سوال
  چرا چند روز پیش جناب نمایتده مجلس در شورای اداری لارستان اعلام کرد که ما نه زبان لاری داریم ونه زبان اچمی بلکه زبان وحدت داریم
  البته لارستانی نسبت به حرف اشتباه این نماینده موضع گرفتند و گفتند که چندین هزار سال است که زبان لاری یا لارستانی عامل وحدت شده اند
  سوال اینجاست آقای مهرابی یا کسانی که رگ غیرتتان برای زبان من در آوردی اچمی بیرون زده در مقابل نماینده چرا هیچ عکس العملی نشان ندادید.؟

 56. شهروند اوز گفت:

  0

  0

  واقعا. لفظ. اچمی. نا. متعارف. ونا. زیباست. البته. با. زبان. لاری هم موافق نیستیم باید به دنبال یک واژه بهتری برای زبان وگویش منطقه باشیم. موفق باشید

 57. ناشناس گفت:

  0

  0

  وسعت توسعه، خصوص توسعه فرهنگی که نشان توسعه همه جانبه است. از همین جا مشخص می شود که مدت مدیدی است بر اچم و اچمستان و اچیم و ناچم بحث است راس گفت اون کامنت باید فکری به حال دول کرد

 58. ناشناس گفت:

  0

  0

  از بین همه کامنت های بالا
  سوالی که شده بود خیلی جالب بود
  چون شما می گویید زبان مادری ما اچمی است. قبول
  آیا حاضر هستید نام مادرتان را تغییر و اچمی بگذارید؟
  لطفا جواب دهید

 59. منصف گفت:

  0

  0

  اینکه همه لاری ها ازش دفاع می کنید یعنی شما هم توهین این یارو به مردم منطقه را قبول دارید ؟
  اینکه خیلی فاجعه است
  نقد یک مقاله بحثش با توهین و تحقیر دیگران از زمین تا آسمان فرق می کنه . واقعا درک این مطلب اینقدر برای رحیمی نژاد و دیگران سخته ؟!

 60. ناشناس گفت:

  0

  0

  جالبه افتاب لارستان بالای طرفدارای او طرف که توهینم می کنند و تفرقه می ندازن نمی نویسه این نظرِ سایت نیست و این حرفا متاسفم

  ما همه خودمونی و اچمی هستیم

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   خلایق آنچه لایق ، لیاقت شما همین خودمونی و اچمی است والا حیف ما لاریها که میان عده ای آدم تازه به دوران رسیده و تعصبی و کینه ای گیر کردیم .تا بوده لار بوده و لارستان حالا آقایون تازه به دوران رسیده هر آنچه میخواهید بگید عقده چندین و چند ساله خودتونو گشوده اید چرا ۲۰ سال پیش این حرفها رو نمیزدید بله هرچی نخبه و آدم حسابی بود از لار کوچ کرده لار هم که ضعیف شده به دلیل کم کاری چندین مسول نالایق لاری شما ها هم تمام بدبختیها و گرفتاریهاتونو میخواهید سر یکی خالی کنید حالا مثل …. لار ضعیف شده رو گیر آوردید و از هر طرف دارید عقده های خودتونو سرش خالی میکنید ولو به قیمت نابودی و تضعیف خودتون شما زبونتون اچمی است یعنی میگید زبونمون رفتنی است معنی رفتن میده دیگه به هر آدم عاقلی بگی خندش میگیره ان شااله که فتنه های آدمهای حسود و کینه ای به خودشون برگرده ان شااله.

 61. دنیا دیگر درحال عوض شدن. است گفت:

  0

  0

  نخبگان ومسولان. لاری باید نگاهشان. به. جغرافیای سیاسی. منطقه. عوض شود شهرستانهای جدید در جنوب فارس به دنبال هویت. اجتماعی. وفرهنگی جدیدهستند. واز هرگونه. پسوند. لارستانی برای شهرستان مستقل خود ابا دارند. نسل جدید دراین شهرستانها اینگونه فکرمیکنند

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   زبان لارستانی سازمان جهانی یونسکو برسمیت شناخته است.همین برای،ما کافی است.

 62. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب امیر حسین محرابی دیدگاه اجتماعیش ربط می دهد به دیدگاه تند سیاسیش. همه چیز از پنجره سیاسی می بیند.
  این تندروها هیچکس آدم را محسوب نمی کنند بخصوص مخالفانشان و در این یاداشت هم مشخص می کند این چه القابی است که به مخالفان دید گاه سیاسی خود می دهید؟

 63. از نگاه یک خوری گفت:

  0

  0

  مسئله زبان به تاریخ گره خورده و در هم تنیده شده به همین علت شاهد نقد مسقل و علمی نخواهیم بود و طرفین نمیتوانند فارغ از تاریخ راجع به زبان نظراتشون رو بدهند.نظرات almost always غیر علمی و ناگیرا و نچسپ هست.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان